No. 23, Zaterdag 5 Augustus 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. S. D. A. P. - Afd. Schiedam. Buitengewone HuishoudeiijkeVergadering De Moker DE YACANTIE. WAARSCHUWING. Verkiezing in district III. V olkspetitionn ement. Misdadig. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal I franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stnkken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/» cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. op ZONDAG 15 AUGUSTUS, 's morgens ten 10 nnr (precies). AGENDA: Bijzondere belangrijke mededeelingen. HET BESTUUR.. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaak dingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. der arme kinderen. Ze ioopen langs straten en grachten en sioppen, Ze zijn niet gereinigd, gekleed en gevoed, Ze leeren elkaar de ondeugendste moppen, Ze hebben vacantie, omdat 't zoo moet. Ze scharrelen rond in den modder der straten, Ze zuigen de smerigste dampen er in, Ze hooren d'r vader met moeder nooit praten, Ze hebben 't eigenlijk niet naar d'r zin. Ze zijn al gewend aan dat schamelijk leven, Ze weten van lietde en pret haast niet af, Ze zijn maar de kinderen der arme proleten, En dat is voor hen nu de eeuwige straf. der ryke kinderen. Ze zitten op 't veld, in de hei of in bosschen, Ze zijn er zoo tierig, zoo vroolijk en blij, Ze spelen en joelen en stoeien en hossen, Ze zijn als 't bijtje dat bromt in de Mei. Ze zitten aan 't strand, onder blozende spruiten, De kinderen der zorglooze rijken, gezond, Ze kennen geen leed en geen kommer daar buiten, Ze dansen met vrindjes en kennisjes rond. Ze zijn al gewend aan dat heerlijke leven, Ze weten van armoe en leed haast niet af, Ze vermoeden nog niet, dat 't, recht van de rijken Bestaat nit wat onrecht der armen hun gaf. {De Wekker.) v. d. M Het Bondsbestunr van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders verzoekt ons mede te willen deelen, dat volgens een telegrafisch ontvangen bericht, in Holland gevraagd wordt onderkruipers te werven voor Helgoland (Duitschland.) Wanneer een werver wordt bespeurd, wordt dringend verzocht daarvan omgaande mededeeling te doen aan den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, van Slichtenhorststraat 14, Arnhem. TelegramadresBouwvakbond, Arnhem. Huisbezoekers zijn nog noodig. Wie eenigszins kau, moet er aan deelnemen en kome een boekje halen in „Constantia". Afgewerkte boekjes moeten onmiddellijk van alle aanwijzingen en inlichtingen voor zien, ingeleverd worden bij de Commissie, die zitting houdt eiken avond in „Constantia". Geld is óók noodig! en daarom met elk mede werken om het geld bijeen te brengen. Elk partijgenoot moet in het bezit zijn van een stennlgst en daarmee zoo hard mogelijk werken. Wie soms nog geen lijst heeft, vrage onmiddellijk er een aan bij den PenningmeesterH. ERKELENS. Vele kleintjes maken een groote vele druppeltjes vullen den emmer! Zorgt voor geld Het Afdeelingsbestuur. Huisbezoekers, welke nog volle lijsten in hun bezit hebben, worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk in te leveren. HET KOMITEE. De arbeiders hebben een zwaren strijd te voeren, om maar iets, hoe gering ook, van het kapitalisme los te krijgen. De tijd is voorbij, dat men door het werk plotseling neer te gooien, directe actie, blijvende ver beteringen kan veroveren. Het gaat in den tegen- woordigen tijd, steeds hart tegen hart. Bij elke poging om het „peil" der arbeidersklasse te verhoogen, stelt de bezittende klasse, de machtskwestie en een harde onverbiddelijke strijd is dikwijls het gevolg van kalme en billijk gedane verzoeken, die door de werkgevers bijna altijd bot worden afgewezen. Een mooier voorbeeld op het voorafgaande, dan de staking der zeelieden, kan moeilijk gegeven worden. Zij verkeeren in deze positie. Door de organisatie zijn op behoorlijke wijze de wenschen en grieven aan de werkgevers kenbaar gemaakt, maar werden door het werkgeversdom botweg afgewezen. Er moest maar eens gevochten worden en er werd gevochten. Het verloop van den staking achten wij genoegzaam bekend. Daarover willen wij het dan ook niet hebben. Wij meenen echter, dat als men de voorgeschiedenis van dezen strijd nagaat, dan moet de sympathie aan den kant van de stakers staan. Een poging van arbeiders die hun lot willen verbeteren moet de volle sympathie hebben van elk meusch, die meent dat de arbeider z'n loon waard is. In Schiedam zijn echter menschen die een andere meening zijn toegedaan. Bleef het bjj de meening, och, wij zouden onze schouders ophalen. Zij trachten deze meening echter in praktijk te brengen, door den rechtvaardigen strijd der zeelieden in de „war te sturen door werkelooze arbeiders te bewegen het lage werk van onderkruipers te gaan verrichten. Schandelijk vinden wjj het, wanneer menschen geld verdienen aan het leveren van „werkwilligen". Ronselaars zijn individuen die onze verachting niet waard zijn. Erger wordt het, wanneer menschen, die absoluut het ronselen niet behoeven te doen uit geldgebrek, als broodwinning. Wanneer men van het vette der aarde genietwanneer men geen zorgen voor den dag van morgen heeftwanneer men het kalme baantje van rentenier waarneemt, dan vinden wij het misdadig indien zoo iemand tracht, arbeiders, die strijden voor het geluk van hunde gezinnen, tusschen de bcenen te loopen. En toch lezers, het is bijna ongeloofelijk, kan men in Schiedam zulke menschen vinden. Eenigen tjjd geleden hebben wij de namen gepubli ceerd van eenige heeren, die de treurige rol vervulden zoogenaamde „werkwilligen" aan werk te helpen door hen te laten monsteren voor de zeevaart. De smerigste rol heeft wel den heer H. A. W. van Luik vervuld. Deze heeft zich niet ontzieD, van zijn positie als ambtenaar misbruik te maken, door menschen die in zekeren zin van hem afhankelijk zijn, als tusschen- persoon en boodschaplooper te gebruiken. Eén dezer menschen is door ons bezocht en het bleek dat de onderkruipers per stuk geleverd moesten worden. Voor Eén gulden moesten „werkwilligen" opgespoord, aangeklampt en bepraat worden om zich te laten monsteren op een der booten van de Pakketvaart-maatschappij, alles ter wille om het lieve zoontje in de „geur" te doen komen. De bemiddelaar tusschen den heer L. en de werk willigen is eens goed gewezen op de lage rol dien hij vervuld heeft. Maar wat te denken van menschen, die toch een zekere ontwikkeling hebben, een stadsbetrek- king bekleeden, die dus een behoorlijk bestaan hebben, die trachten een rechtvaardigen strpd, gestreden door menschen die het hoogst noodige ontberen, in de war trachten te brengen. Nog treuriger rol is door een ander persoon vervuld. Den heer F. J. Smit, lid van den Raad, lid van verschillende „zedelijkheids"- vereenigingen, bestuurslid van het R. K. Armbestuur, in de wandeling Papa genoemd, is ook aan het werven geweest. Door zijn bestuurslidmaatschap van het R. K. Armbestuur is goed op de hoogte van de huisgezinnen, waar het een beetje minder is, vooral 's middags op tafel, dan bij den rentenier Smit. Hij weet ook weerga's goed de toestand der verschillende huisgezinnen, weet waar dikwijls werkloosheid heerscht, weet welke weduwen zoons hebben, die geknipt zijn om de zee te bevaren. Is er iemand die beter als ronselaar op kan treden dan den heer Smit Neen, nietwaar? Er zijn verschillende jongens ontboden. Den heer Smit stuurde zijn knecht er op af en d^ze moest dan maar zeggen dat de „werkwilligen" 's avonds bij den heer v. Luik moesten komen. Daar werden zij in den tuin gela'en en koeien met gouden horens beloofd. In een minimum van tijd konden zij, die voor stoker monsterden, machinist Wordendie voor matroos mon sterden, kosten het maar een hand om draaien en ze waren stuurman, ja zelfs kaptein. Instinctmatig voelden echter de arbeidersjongens dat hun maar praatjes wijs gemaakt werden. Zij voelden het, dat nu het kapitalisme in nood zat, dat zij goed genoeg waren om hun eigen makkers, hun medeslaven in de moeilijke strijd voor een beter lot te bemoeilijken. Als bjj instinct voelden zij, dat naderhand, als hun diensten niet meer noodig waren, zij als „overbodig" op straat gezet zonden worden. De heeren haalden een strop Twee lieten zich maar overreden. Al de voorspiegelingen hielpen niet, dien zjj het liefste wilden hebben bedankten hartelijk. Wij hopen dat deze publicatie van de smerige prak tijken dezer heeren er moge toe bijdragen, dat de oogen der arbeiders open gaan. Veel meer dan voorheen moeten wij op de daden letten van hen, die alles doen om de arbeiders in elkander te trappen. En vooral moeten wij onze mede arbeiders er op wijzen dat zij in dagen wanneer hun kameraden in strijd staan, zij gebruikt worden om de strijd, die toch ook hun strijd is, te benadeelen. Bjj het bezoek, bij die arbeiders welke men getracht had over te halen, konden wij hun er op wjjzen, dat wanneer de kapit'alisten en hun knechtjes hen noodig hebben, zij de lieve jongens zijn. Doch wanneer hun arbeidskracht niet noodig is een roggebrood en enkele stuivers per week hun deel is. Arbeiders en arbeidersvrouwen houdt de gesignaleerde

De Moker | 1911 | | pagina 1