No. 24, Zaterdag 12 Augustus 1911. lie Jaargang. Afd. Schiedam. S. D. A. P. Huishoudelij ke Yergadering Y olkspetitionnement. De Moker. Hollandsche onderkruipers in Duitschland. Met volle kracht. Overdoen. De Tienurenwet van Schaper. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal j franco per post 40 cent 1 bij vooruitbetaling. 12 cent per maand I Lósse nummers 3 cent. op ZONDAG 18 AUGUSTUS, 's morgens ten 10 nar (precies). AGENDA: 1. Opening, Notulen. 2. Ingekomen stukken, Mededeelingen. 3. 3-Maandelijksch fin. afd. verslag. 4. verslag „Constantia". 5. Toepassing art. 3 Huish. Reglement. 6. Belangrijke bijzondere mededeelingen. 7. Rondvraag. HET BESTUUR. ALLE leden moeten aanwezig zijn. Nieuwe leden zijn welkom Van nu af bestaat in „Constantia" gelegenheid tot teekenen op de lijsten van het petitionnement. ZEGT HET VOORT. HET COMITÉ. Vanaf heden is het Administratie-adres voor de exploitatie van Constantia P. v. ECK, Hoflaanstraat 6. Gelieve alle zaken de exploitatie betreffende aan bovenstaand adres te bezorgen. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oostèrdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan keenis te geven aan de Administratie. J.l. Vrijdag is in Helgoland de staking voor de bouw vakarbeiders waarvoor we bereids een waarschuwing opnamen geproclameerd. Van de 35 Hollanders, welke met de bedoeling ze als onderkruiper te gebruiken naar Helgoland waren gelokt, kon de voorzitter van den Hol- landschen Bouwvakarbeidersbond er 23 bewegen terug te gaad; 12 bleven als onderkruiper den patroon helpen. Enkelen daarvan hebben zich voor twee jaar ook reeds in Embden voor dat vuile werkje laten gebruiken. Het Bondsbestuur van den Centralen Bond van Bouw- ■vakarbeiders verzoekt nogmaals dringend vooral goed op te letten dat niet meer onderkruipers geronseld worden, en zoo spoedig mogelijk, als dit kan, haar bericht te doen toekomen. Adres: v. Slichtenhorststraat 14, Arnhem. TelegramadresBouwvakbond, Arnhem. C. Valkenburg, Bondssecr. De verkiezing voor den Gemeenteraad op a.s. Woensdag laat zich uitstekend aanzien. Maar toch moeten we het niet te gemakkelijk aanzien, want dan komen we bedrogen uit. We moeten aanpakken met volle kracht. De katholieken zullen zich onthouden wat niet weg neemt, dat vele katholieken toch nog wel op den heer Gerlach zullen stemmen. De christelijk-historischen en de katholieken zullen het zeker doen. En daartegenover moeten wij met man en macht aan Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nnmmer moeten niterljjk Dinsdagsavonds 9 nnr in ons bezit zjjn. aan den gang, om te zorgen dat Dinkelaar nu gekozen wordt. Dat kan dus het moet. Maar dan allen gewerkt, nu het nog tijd is! Aan 't huisbezoek zooveel ge kunt! Vrouwen zijn noodig! Mannefi eveneens. Maandagavond 8 uur precies moet elkeen, die niet bezig is met huisbezoek, in „Constantia" aanwezig zijn! Zooals te verwachten was, is door de burgerlijke partijen slechts één candidaat gesteld. Zij komen uit met den door de vrijzinnige kiesvereeniging „Schie dam" gestelden candidaat, den heer Gerlach. De antirevolutionairen hebben vóór deze candida- tuur hun steun beloofd, dies zullen straks de chris telijke broederen wederom opgeroepen worden om als mannen van rechts, als voorstanders van chris telijk stadsbestuur enz., hun stem. uit te brengen op den paganist, den heer Gerlach. Voorwaar een verheffend schouwspel. Wacht eens even, zullen echter die beste brave antirevolutionairen uitroepen, ge kent ons toch als „principieele" voorstanders vajn evenredige vertegen woordiging en ziet nu eens hoe loffelijk wij dit „principe" in praktijk brengen, wat wilt ge nog meer, we zijn de eerlijkheid zelf. Zij zullen met een uitgestreken gezicht komen vertellen, dat ze deze candidatuur onbevochten wil len laten, omdat de zetel den vrijzinnigen toekomt en dat het dus in dit geval niet passend zou zijn om een tegencandidaa't té sfëllën'. Dergelijke fraze's worden dan in deze dagen ver kondigd met een ernst alsof dat een onomstootelijke waarheid voor hen is. Wie echter deze verpolitiekte christenen in hun handel en wandel ééns wat nauw keuriger nagaat weet wel beter. Dat zij bij deze gelegenheid dat zoogenaamde „evenredige vertegenwoordiging-systeem" wel toepas sen ligt alleen hierin gelegen, dat zij een flinke meerderheid bezitten en het alleen dan toepassen, wanneer zij de verzekering hebben, dat hun zooge naamde tegenstander niet al te vooruitstrevend is. De candidaat mag dus vooral geen demokratische allure's hebben, want dan is hun „evenredige verte genwoordigingsprinciep" zoek. Dat is gebleken bij de wering van De Bruin uit de commissie van gemeentewerken. Zonder dat de helden er ooit eenig motief vo,or hebben kunnen vinden is onze partijgenoot uit deze commissie, waar hij sinds enkele jaren zitting had, uitgedrukt, en wordt tot heden toe stelselmatig uit elke commissie geweerd. Waarom Omdat De Bruin bij elke gele genheid het op durft te nemen voor de arbeiders, het lijdende deel der menschheid, omdat hij steeds de demokratie getrouw bleef. Hier blijkt dus voldoende uit, dat de anti's onver- dragelijk conservatief zijn. Al wat maar naar conser vatisme zweemt is hun aangenaam, daar zijn zij voor te vinden. Dat de vrijzinnigen met de candidatuur van den heer Gerlach voor den dag komen en de steun ont vangen van de antirevolutionairen zal dan ook voor namelijk wel hierin gelegen zijn, dat de heer Ger lach van demokratische smetten vrij is. Hierbij komt nog, dat de vrijzinnige kiesvereeni ging „Schiedam" beperkt is in de keus harer kan didaten, zoodat wanneer deze of gene bereid is, een kandidaat te aanvaarden, men maar niet spreekt van demokratie. Zoo zal het nu ook wel weer gegaan zijn en is men op die manier met de candidatuur Gerlach voor den dag gekomen. Wie of wat de heer Gerlach is, blijft den kiezers tamelijk onbekend. Hoogstens verschijnt aan den vooravond van de verkiezing een strooibillet, waarin verteld wordt dat de heer Gerlach vrijzinnig is en daarmee basta. Het komt dan ook bij elke verkiezing steeds dui delijker uit, dat de vrijzinnigen meer en meer ver schrompelen tot een onbeteekenend groepje, wat het natuurlijk gevolg is van hun beginselloosheid. De katholieke kiesvereeniging „Recht, Plicht en AD VERTENTIËN: 7VS cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Orde" besloot zich aan dezen strijd te onthouden. Het bestuur had aanvankelijk het plan den candidaat der vrijzinnigen over te nemen, doch heeft moeten zwichten voor de oppositie van uit de vergadering, wat er toe heeft geleid dat zij zich onthouden. Het gevolg daarvan is natuurlijk, dat de kans van onzen candidaat Dinkelaar niet onbelangrijk stijgt. De christelijk-historische partij besloot eveneens de candidatuur Gerlach te steunen. Deze groep, \velke veel sterker is dan de aAti- révolutionairen, voert, zooals altijd trouw de beslui ten, welke het kleine schreeuwerige groepje anti's nemen uit. Zoo ook nu. Hoe frisch en levenskrachtig tegenover deze poli tieke knoeiwinkel staat daartegenover de actie der S.D.A.P. Flink en forsch komen wij bij elke verkiezing uit krachtens ons beginsel, hetwelk ons gebiedt deel te nemen. Want ook in den gemeenteraad moeten wij den klassenstrijd strijden. In dat plaatselijke regeer- kasteel worden de rechten der arbeiders yertreden op een mariier, welke hemeltergend is. We behoeven hier daji ook nogmaals niet te her halen wat reeds door partijgenoot De Bruin gedaan is in dit opzicht. Bij iedere gelegenheid is hij in 't vuur getreden voor de groote zaak der arbeiders. Herhaaldelijk is door ons in de laatst verschenen nummers van ons orgaan uitvoerig aangetoond wat De Bruin reeds heeft gepraesteerd _ten dienste voor het verdrukte proletariaat. Wij achten ons daarom ontslagen dat nogmaals te doen. Dat Dinkelaar eveneens voor de rechten der arbei ders op zal komen, lijdt natuurlijk geen twijfel. De Staat van dienst, die hij in de arbeidersbeweging veroverd heeft, bewijst dat hij even krachtig, even onvermoeid zal strijden vóór de rechten, tégen de lasten van het arbeidende volk. Kiezers in district III Moeten er nog meer burgelijke raadsleden bij ko men. Wordt het geen tijd, is het niet noodig dat er wat nie,uw bloed, frisch rood bloed in onzen duffen gemeenteraad komt Welnu dan kiezers, een mooie schoone gelegen heid hebt gij a.s. Woensdag. Zorgt er voor, dat de sociaal-democraat met groote meerderheid gekozen wordt. De bezem moet door den augiusstal op de Markt. Deze kan alleen goed gehanteerd worden door de sociaal-democraten. Op dan arbeiders, spoort uw medeslaven op om hun stem uit te brengen op den Sociaal-Democraat J. DINKELAAR. Reeds jaren achtereen agiteeren de georganiseerde arbeiders aller landen op den ie Mei van elk jaar voor de invoering der achturigen werkdag. Telken jare groeit /die stroom aan en plaatsen zich grootere scharen in de gelederen der werkers om te betoogen, dat ook voor hen door meerdere vrijheid, meer vrijen tijd, een hooger levenspeil wordt bereikt. Door die telken jare ook in ons land wederkëe- rende betoogingen voor den achturendag is de grond gelegd, door partijgenoot Schaper benut om dat in een practische daad om te zetten. Hij toch diende voor eenigen tijd, een paar jaar geleden in de Twee de Kamer een motie in, behelzende, dat de Kamer zich zou uitspreken over de wenschelijkheid om in nader te omschrijven bedrijven, de wettelijke, tien- urigen arbeidsdag 'zou worden ingevoerd. In de toelichting op deze motie wees Schaper er op, dat met het stellen dezer motie bedoeld was de regeering te noodzaken, een wetsontwerp in dien geest de Kamer voor te leggen en ook dat het de socialistische Kamerleden te doen was om te begin nen met den tienurendag, te geraken tot den norma len arbeidsdag van acht uur. Hiertegen kwam in de Kamer oppositie en ofschoon in bijna alle partijen de arbeiders waren vóór de door Schaper ingediende motie, moest toch die motie zooals die werd inge diend en door den voorsteller toegelicht, niet wor- den aangenomen. DE MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1