No. 25. Zaterdag 19 Augustus 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH nEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Aan de Nederlandsche Arbeiders! Arbeiders van Nederland! ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal I franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stnbken voor het eerstv. nummer moeten uit,erliik Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan keerns te geven aan de Administratie. Sociaaldemocratische Arbeiderspartij in Nederland. Kameraden Mannen en Vrouwen! Dinsdag 19 September, den dag der opening van de Staten-Generaal, zal het adres om invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen aan de Regeëring worden aangeboden. Honderdduizenden uwer hebben onder dat adres hun naam gezet en vele andere honderdduizenden, die wij niet konden bereiken' of die onder den invloed van tegenstanders der strijdende arbeiderspartij be zwaar maakten, aan eene door die Partij geleide beweging hun steun te verleenen, deelen met ons den eisch van algemeen kiesrecht. Van de ontvangst, die dezen eisch bij Regeering en Staten-Generaal te beurt valt, zal het afhangen, welken directen invloed de arbeiders in het vervolg op de wetgeving zullen uitoefenen. Het lot van dit ons adres bepaalt in zekere mate uw lot, voor zoover dit afhangt van de wijze, waarop Staatsbestuur en wetgeving zich jegens de arbeiders gedragen. De mbieding van dit adres is dus een feit van betee- kenis voor alle arbeiders. De beweging voor algemeen kiesrecht, door ons sinds een twaalftal jaren opnieuw begonnen, heeft niet slechts alle tot zelfstandigen strijd op politiek en vakvereenigingsgebied georganiseerde arbeiders voor de verovering van dat machtsmiddel mobiel gemaaktmaar eindelijk ook de opvolgende regee ringen gedwongen, de herziening der Grondwet op dit punt ter hand te nemen. De Staatskommissie voor Grondwetsherziening, door de Regeering be noemd, heeft tot voornaamste taak eene wijziging voor te bereideft van art. 80 der Grondwet, rege lende het kiesrecht. Waar het belang der bezittende klasse zich eerder tegen uitbreiding van het kiesrecht verzet, dan dat het haar daartoe zou drijven waar de ervaring dan ook leert, dat de burgerlijke par tijen, zelfs waar zij zich vóór het algemeen kiesrecht verklaren, dit maar al te gemakkelijk opofferen aan tijdelijk voordeel of aan vrees voor machtsvermeer dering der arbeidersklasse en waar de schrome lijke verwaarloozing van arbeiderseischen door alle opvolgende regeeringen de noodzakelijkheid voor de arbeiders, om zelve het roer van staat te sturen, zoo duidelijk in het licht stelt daar Voelt ieder, hoe zeer de arbeidersklasse haar plicht zou verzaken, in dien zij deze aanhangige grondwetsherziening liet passeeren, zonder te pogen, haar door krachtige uiting en demonstratie harer eischen en nooden, zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan dé ver sterking harer positie in den Staat. Elke zwakheid of nalatigheid, door haar in dit opzicht betoond, zou zich wreken door blijvende ontrechting en benadee ling in de toekomst. In dit verband is de aanbieding van het petition- nementsadres op 19 September de eerste daad der arbeiders in hunne aktie voor grondwetsherziening. Zijn onze eischenzuiver algemeen kiesrecht voor beide seksen, door geen ondemokratische bijvoegse len of wijzigingen in de staatsinrichting vervalscht, in het adres zelf duidelijk geformuleerd en toegelicht is het aantal handteekeningen onder het adres op zich zelf het bewijs van instemming met dien eisch onder een groot deel der arbeiders de aan bieding zelve van het adres dient te zijn een zoo danige demonstratie van onzen ernst, onze vurige begeerte en onzen onverschrokken wil, om het doel te bereiken, dat zij het den machthebbers onmogelijk maakt, met allerlei drogredenen hunne ooren te slui ten voor deze stem om recht, die er opgaat van de te lang misleide en gepaaide arbeidersklasse. Zoo zal de demonstratie van 19 September moeten zijn voor de grondwetsherziening van thans, wat die van September 1885 is geweest voor die van 1887, welke zeer zeker zou zijn afgestuit op de onderlinge twisten der burgerlijke partijen, indien niet die kies- rechtbetooging de machthebbers tot nadenken en tot gedeeltelijk toegeven had gebracht. Het is op dezen grond, dat het jongste Kongres onzer Partij besloot, de kiesrechtdemonstratiè van dit jaar niet te houden op een Zondag, maar vast te knoopen aan de aanbieding van het adres en deze te doen plaats vinden op dien dag, waarop deoogen van het gansche volk zijn gericht op Regeering en Volksvertegenwoordiging, als laatstgenoemde door de Koningin op plechtige wijze wordt geopend. Zoolang van de dertien 25-jarige mannen vijf buiten het kies recht zijn gesloten en wel om redenen van minderen maatschappelijken welstand zoolang in het alge meen de klasse, die alle middelen tot voortbrenging van den volksrijkdom bezit, den Staat blijft beheeren en inrichten in haar belang, tot handhaving van het stelsel, dat haar de macht en den rijkdom verzekert op kosten der groote werkende massa zóólang kunnen wij in deze plechtige opening niet anders zien dan eene demonstratie der heerschende klasse, van haar oppermacht en rijkdom, van haar weelde en geweld. Dat de Koningin het middelpunt is van deze demonstratie, verandert niets aan dat haar ka rakter. Integendeel komt dit te duidelijker aan het licht door de schittering van goud en ridderorden, die van den koninklijken stoet afstraalt en door het militair vertoon, dat hem begeleidt. Wij nu wenschen, dat op dien Dinsdag, wanneer de koninklijke stoet in het Paleis is teruggekeerd, een andere stoet zal trekken naar het Binnenhof, die door zijn wezen en doel, door zijn eenvoud en ernst, voor gansch het volk zal spreken van dien eisch, dien het strijdend deel der arbeiders stelt, den eisch van volledige medezeggingschap hunner klasse in het bestuur van den Staat. Wij willen de aandacht van het volk, dien dag gevestigd op den glans en het vertoon der autoriteiten van het bur gerlijk kapitalistisch gezag, voor een oogenblik aflei den op wat er leeft, wat er geleden en gestreden, wat er terecht geëischt wordt door de groote massa, van wier arbeid en armoede, van wier achteruit zetting en verwaarloozing 'die heerschende Jklasse leeft, geniet en heerscht. Als de schittering der bourgeoisie is verdwenen willen wij den ernst en den onverzet- telijken wil demonstreeren van die overtalrijke klasse, om langs den weg van wet en orde, met de wapenen die zij smeedt uit hare politieke rechten, in een eerlijken open strijd om de macht in den Staat, zich te verheffen uit armoede en verwaarloozing zich vrij te maken van de oppermacht dergenen, die leven van hare uitbuitingden staat om te vormen van een instrument tot knechting en kneveling der arbeiders tot een middel, om hen te helpen in hun streven naar politieke en ekonomische vrijmaking. Laat niemand en niets u afhouden van te beden ken, dat wat daar op den derden Dinsdag van Sep tember onder onze leiding in Den Haag zal geschie den, een uiting is van uwen wil, een stuk strijd voor uw recht, een opkomen voor uw belang. Laat op dien dag uw hart met ons zijn 1 Laten uwe vereënigingen in onze betooging zijn vertegenwoordigd door uwe afgevaardigden met de banieren van uwen strijd. Trekt verder op dien dag in zoo groot mogelijken getale naar Den Haag, om te toonen, dat ook, wan neer er grootere offers moeten worden gebracht dan eene Zondagsbetooging eischt, duizenden arbei- ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. B|j abonnement belangrijke korting. ders uit alle deelen des lands het zich tot een eer en plicht rekenen, voor de zaak van het algemeen kiesrecht die offers te brengen. Komt in zoo groot mogelijken - getale, mannen en vrouwen! Vooral ook gij, vrouwen Reeds toondet gij door uwe verrassend groote deel neming aan ons adres, dat gij de burgerlijke dames niet noodig hebt als voorvechters in den seksestrijd, doch met en naast de mannen uwer klasse deel eischt in den klassenstrijd en het algemeen kiesrecht, ook voor vrouwen, eischt, om het als wapen in dien strijd te gebruiken. Gij weet, dat gij niet op de mannen uwer klasse, doch op de bezittende klasse alles moet veroveren, wat uwen kinderen brood, dek sel en voldoend onderwijs, u zelve bescherming tegen de winzucht van het kapitaal, uw gezin een goede woning, steun bij ziekte, bevalling, werkloosheid en ouderdom verzekert en dat gij DAARVOOR het kiesrecht noodig hebt. Welaan, voltooit uw werk voor ons petitionnement, door op den derden Dinsdag met ons mede te be- toogen in de residentie, den zetel der Regeering van het burgerlijk gezag Maar wij weten, dat velen uwer verhinderd zijn naar Den Haag te gaan en geven daarom ieder arbeider de gelejgenheid op zijne woonplaats zelve de betooging mede te maken. Den Maandagavond te voren zal overal, waar zich' een of meer organisaties bevinden, die deelnemen aan de kiesrechtbeweging, in verband met de Dins- dagbetooging, voor het algemeen kiesrecht worden gedemonstreerd. Voor zoover de plaatsen liggen aan spoor of tram, waarmede dien avond de afgevaar digden ter betooging naar Den Haag vertrekken, zal de plaatselijke demonstratie bestaan in het doen van uitgeleide aan de vertrekkende afgevaardigden met vaandels en muziek. Waar dit niet kan, zal een openbare vergadering plaats vinden door een optocht voorafgegaan. Zoo zal de betooging in Den Haag slechts zijn een deel, en wel de bekroning, van een reuzenbetooging voor het algemeen kiesrecht over het gansche land. Hoezeer de bourgeoisie deze betooging vreest, blijkt uit de wijze, waarop in de burgerlijke pers de auto riteiten en de bevolking ertegen worden opgeruid. De Regeering wordt aangespoord, de deputatie, die het adres aanbiedt, op den door ons vastgestelden tijd niet te ontvangende gemeentelijke autoriteiten, om ons de vergunning voor den optocht te onthou den er wordt gewerkt op de oranjeliefde van een deel der ingezetenen, door het voor te stellen, alsof onze betooging zou gericht zijn tegen de Koningin, inplaats van tegen den onwil, de traagheid en de opperheerschappij der bezittende klasse en vóór het recht en de verheffing der arbeiders. Laat u door dit alles niet van de wijs brengen, evenmin als wij ons door iets zullen laten weerhou den, de rechten, die in de grondwet en de andere wetten en verordeningen ook voor de arbeiders zijn neergeschreven, te gebruiken, om op den tijd en de plaats, die ons gelegen komt, voor onzen eisch op volkomen wettige wijze te betoogen. Dat de Koningin tusschen een uur en half twee over de straten van Den Haag is gegaan, kan en mag geen reden zijn, om het strijdbaarste en meest ontwikkelde deel der arbeiders, tevens de voorhoede hunner gansche klasse, te beletten, tusschen half twee en drie uur diezelfde straat te gebruiken, ten einde volk en Regeering op de meest indrukwekkende wijze, doch volkomen binnen de perken van wet en orde, te spreken van den eisch, waarin al hetgeen zij begeert en nastreeft op politiek en sociaal gebied is samengetrokken en waarvoor zij een eerbiedwaardigen strijd van twaalf jaar achter den rug heeft. Ons dit recht, op welke schijngronden dan ook, te willen ontnemen, dat moge de hartewensch zijn van allen, die met leede oogen zien, dat onze beweging sterker, onze eisch om recht dringender en bij de bevolking sympathieker wordt tot zulk onrecht achten wij de betrokken autoriteiten vooralsnog niet in staat en, mocht het worden begaan, dan zal het toch slechts de wijze, waarop wij betoogen, kunnen MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1