Vakbeweging. Vlaardingen. ALGEMEEN KIESRECHT. van den Rooden Dinsdag. De meeting wordt gehouden op het exercitie-terrein aan de Linker Rottekade. Ver schillende muziek vereenigingen hebben hun medewerking toegezegd. Als sprekers zullen optreden v. Hinte, Mendels, Spiekman en Kleerekooper. Na de meeting groote optocht met ontplooide vaan dels en banieren door de stad. De weg voor dezen op tocht is door de commissaris van politie aldus aange geven Linkerrottekade, Croosw.-straat, Croosw.-weg, Goudscheweg, Goudschesingel, Pompenburgsingel, Hof plein, Schiekade, Zomerhofstraat, Noordsingel, Jacob Catsstraat, Zwartjanstraat, Bergweg, Gerard Scholtenstraat, Benthuizerstraat, Pijnackerplein. Wij dringen er bij partijgenooten en geestverwanten aan allen naar deze meeting te gaan. 't Is een voor proef voor „onzen" Dinsdag dus moet slagen. Wij weten niet of de vereenigingen een uitnoodiging ontvangen hebben om zich te doen vertegenwoordigen, doch hopen dat zij uit zich zelf mogen besluiten hun afgevaardigde(n) met banier te zenden. Op makkers, voor het Algemeen Kiesrecht! Ook wij. In een nabetrachting over den afloop der verkiezing in district III wekt de Nieuwe de propa gandisten der coalitie al vroeg te beginnen met de propaganda. Zij besluit met het volgende, wat wij den partijgenooten aanraden eens aandachtig te lezen Deze uitslag prikkelle dan tot nieuwe krachtige actie, niet alleen in den tijd dat de verkiezingen aan de orde zijn, maar ook lang voor ze gehouden worden. Het eigenaardig werk der propagandis ten ligt nog meer in de ver verwijderde voorbe reiding van het verkiezingswerk dan bij den eigenlijken verkiezingsstrijd. Moge men 't wel onthouden 1 Goed gezegd 1 De groote slag wordt in den zomer geleverd, het voorbereidend werk moet in den winter gebeuren. De actie voor het volkspetitionneraent heeft ons geleerd, dat er een massa arbeiders zijn die geheel aan onze zijde staan, doch door allerlei redenen, dikwijls onkunde, zich niet op de kiezerslijst laten plaatsen. Dat moét en kan andersAls wij de opwekking van de Nieuwe overnemen en in den komenden winter beginnen met de arbeiders, die getoond hebben aan onze kant te staan, voor te houden dat het niet genoeg is te stemmen op de sociaal democratische kandidaten, doch dat het noodzakelijk en plicht is zich aan te sluiten bij de partij, dan moet er nu reeds begonnen worden met de kiezerskweek. Het succes ligt in het voorbereidingswerk. Aan 't werk dus Voor hèm geen discipline! Zooals men weet, had de R.K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" be sloten, zich bij de laatste verkiezing, nu het ging tus- schen een vrijzinnig-demokraat en een sociaal-demokraat, te onthouden. Dat zou konsekwent geweest zijn voor haar standpunt, maar 't is om je ziek te lachen, als men eens nagaat wie er alzoo tóch zijn wezen stemmen 1 De Nieuwe lapte het besluit aan z'n harzen en schreef een groot artikel om de katholieken lekker te maken op Gerlach te gaan stemmen. De broeders, paters en zelfs deken Coppers in eigen persoon kwamen met „Recht, Plicht en Orde" den draak steken en stemden op Gerlach, dat het een aard had Maarrrr de tweede kiezer, die 's morgens te 8 uur heeft gestemd, is de heer A. C. A. Nolet Voorzitter van de R.K, Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde," die besloten had zich te onthouden! Notabene de voorzitter zélf weet geen besluit uit te voeren De voorzitter zélf zondigt tegen de eerste regelen der discipline 1 O, als een katholiek werkman eens ongehoorzaam durft zijn, wat zal de heer Nolet hem kapittelen Maar voor hem zelf bestaan geen besluiten hij doet wat hij wil! Hij, de man van het geld, waarvan ook de Nieuwe afhankelijk is. Voelt men het verband? Waarom de Nieuwe zoo schreef? Omdat oome Nolet het zoo wilde! Zal de kiesvereeniging haar voorzitter ook ter verant woording roepen? Of is er zooveel durfniet? We zullen eens zien Juist gehandeld. Op verzoek van onze partijgenoo ten de Bruin en Erkelens heeft het hoofdstembureau een nieuwe telling gehouden der stembiljetten van het stemdistrict II (Gorzen). Dit verzoek werd gedaan omdat de opgave van onze stemopnemers niet overeenkwam met de officieele uitslag. Het resultaat was, dat de officieele uitslag de juiste was. Met dat al vinden wij dat er goed gehandeld is met een nieuwe telling te verzoeken. Men hoort, vooral als het enkele stemmen scheelt, allerlei rare dingen mom pelen. Om dat de kop in te drukken is een hertelling geen moeite te vergeefs, al schijnt de Nieuwe in haar wiek geschoten te zijn, dat wij durven te veronderstellen dat er niet goed geteld is. De feiten van den laatsten tijd in ons land zouden eenig mistrouwen volkomen rechtvaardigen. Bij onze partijgenooten heeft echter de gedachte aan geknoei niet voorgezeten. De heer Beukers, die voorzitter van het verkiezingsbureau was, is moeilijk te verstaan Het is dus zeer te begrijpen dat de stemopnemers in de war waren. Het is toch al meermalen gebeurd, dat hetzelfde verzoek gedaan is. Wij herinneren de Nteuwe maar aan de verkiezing van voor 2 jaar, toen door den heer Smit, ten behoeve der R K. stemopnemers, een nieuwe telling verzocht werd. De timmerliedenstaking te Leeuwarden. —"Door een commissie uit de burgerij, bestaande uit een vijftal personen met den wethouder van gemeentewerken, de heer Masthof, als voorzitter, is een schrijven aan de patroons gericht, waarin op beëindiging van het conflict aange drongen wordt. Of het schrijven, waarin de heeren patroons aan hun inconsuquente houding herinnerd worden, resultaat zal hebben, staat te' bezien. Inmiddels trachten de patroons onderkruipers te krijgen wat hun tot nog toe niet erg lukken wil, een tweetal timmerlieden, welke eenige dagen gewerkt hadden, hebben het bijltje er weer bij neergelegd. Reeds 13 weken dunrt de staking. Een woord van hulde voor de kranige strijders. De staking van sleepbootpersoneel te Rotterdam. Het geheele bedrijf ligt totaal stil, de sleepbootonder nemers trachten op het platte land dan ook onder kruipers te vinden, doch tot nog toe zonder resultaat. Vele eigenaars van booten hebben reeds aan de organisatie bericht de eischen in te willigen en verzocht te mogen varen. De organisatie der arbeiders laat dit echter niet toe, om de strijd, welke voor den geheelen vaart begonnen is, met een overwinning voor den ge heelen vaart te doen eindigen. Een twintigtal onder kruipers, in Duitschland geworven, werden door de posten aan het Maasstation opgewacht en toegesproken door Kerkhoff, den gesalarieerde van den Bond van Machinisten en Stokers het bleek alras dat de menschen niet wisten dat er staking was. Zij besloten dan ook onmiddellijk naar hun Heimath terug te keeren. Een strop dus voor de heeren sleepbooteigenaars, welke de menschen dien dag te eten moesten geven en ook reisgeld. Met een hoerah van de stakers vertrokken zij weer naar Duitschland. Wij een gevaar! Ja, vrienden, wij zijn een gevaar, neen erger het gevaar voor de „rust en de orde" in onze goede stad. 't Is haast niet te gelooven, maar daarom niet minder waar. Wie er nog aan twijfelen mocht, die bemachtige maar eens de beide laatste nummers van de „Vlaar- dingsche Courant", uitgever de heer v. d. Meijden, redacteur ongenoemd, en het laatste restje twijfel zal wel verdwijnen. Behalve een lofzang op de overwinning, de vorige week met zoo edelemiddelen verkregen, is „Ar gus" opgestaan. Diens voornaamste werk schijnt soci alisten-vreten te zijn, de verdediging van het evan gelie is daarin natuurlijk belichaamd. Daarenboven schrijft een ingezonden-stukken-schrij ver, cfie te veel moed heeft om zijn naam onder zijn pennevruchten te zetten en X teekent, een epistel over onze strijdmanieren, waarin onze verdorvenheid, onze moreele inzinking, wordt aangetoond met het feit, dat wij den voorzitter van het Haagsche ver- valsching-stembureau antirevolutionair, noemden. Dat alles geschiedt natuurlijk op de gewone wijze, met de gewone leugenachtigheid en feitenverdraaiing. Ja, wij worden een gevaar, zoo groot zelfs, dat een antirevolutionaire propaganda-club is opgericht, een jonge garde, die in het fabriceeren -en de wereld indragen van vervalschingen moet worden opgeleid. Plet gaat ons goed, de kerkelijke machten zijn van hun respectabele hoogte moeten afdalen en hebben zich met ons, de buiten de zedelijke gemeenschap gestelden, moeten bemoeien. Zij hebben hun oor moeten leenen voor' onze woorden. Het gaat ons bovenmate goed. Natuurlijk zullen wij trachten te antwoorden op de voornaamste leugens, die ter „meerdere Eere Gods" worden gedebiteerd. Op de voornaamsten, want op alles den vinger te leggen, daar is geen beginnen aan. De hoeveelheid is te groot. Niet onbesproken mag de verleugening des volks door dit adderengebroedsel blijven en wij hopen dat onze afdeeling de bestuursvoorstellen, die mid- ARBEIDERS! Het is uw plicht op te komen voor uwe rechten. Strijdt daarom met ons mede voor het delen beoogen om dit te kunnen doen, zal goed keuren. Maar op één ding moeten wij nu toch al de aan dacht vestigen. Onder het opschrift „socialistische politiek" wordt getracht de indiening van het wetsvoorstel door de socialistische Kamergroep, tot regeling van den ar beidsduur, belachelijk te maken en wordt het voor gesteld alsof de indiening daarvan niets dan reclame beoogt. Daarbij moet natuurlijk het boekje „aanteekenin- gen bij het debat", in 1905 van antirevolutionaire zijde uitgegeven, niet in den handel en van een Onbekenden schrijver, weer eens dienst doen. Zeker om aan te toonen, dat de werkzaamheid der chris telijke regeering dit ontwerp eigenlijk overbodig maakte. Zorgvuldig verzwijgt men ook, dat Schaper in zijn ontwerp heeft opgenomen maatregelen voor de be vordering der Zondagsrust, het peetekind der chris telijke partijen. Was men bang, dat de broederen toch nog iets goeds zquden moeten ontdekken Doch, wat het ergste is, men verzwijgt voor de goê-gemeente dat Schaper's ontwerp de verwezen lijking is van den 1 o-uren-motie, door de Kamer aangenomen, door den Minister niet bestreden, doch waaraan de laatste weigerde uitvoering te geven. De 1 o-uren-motie, door den voorsteller zelf, mr. Aalberse c.s., verraden. Verzwegen wordt natuurlijk ook dat Schaper's ont werp de noodige overgangsbepalingen geeft voor de bedrijven, die nog niet dadelijk den 1 o-urendag kun nen invoeren, niet doordat het bedrijf dan ten onder zou gaan, niet omdat de arbeiders er niet tegen kunnen, doch dank zij de „bestaande orde van zaken". En als dan in het ontwerp geen argumenten ge vonden worden om het te bestrijden, dan gaat men den ontwerper belachelijk maken en reclamezucht verwijten. De Christus sprak eens van witgepleisterde graven. Op onze anti's is die naam nog van toepassing. Verkiezingshumor. De uitslag der herstemming van Woensdag 16 Aug. is voor onze afd. een teleurstelling geweest. Hoe gaarne hadden wij Drop er in gebracht, maar het heeft niet zoo mogen wezen. Wij hebben het nog eens moeten afleggen tegen het monsterverbond dat coalitie heet. En dan nog gesteund door liberalen, niettegen staande officieel de liberale kiesvereeniging ons steunde. Nu is er vreugde in Israël en is vermoedelijk het gemeste kalf geslacht en is de wijn, die iri nieuwe lederen zakken bewaard werd, rondgediend... en is „God gedankt" voor de overwinning die de leugen, de laster en de verdachtmaking behaald heeft op de waarheid en het recht en ligt het roode monster zieltogend neer, wachtend op de genade of ongenade der overwinnaars. Wij kunnen ons indenken dat menschen, wier hoog ste idealisme bevrediging vindt in het Evangelie, vreugde bedrijve bij de overwinning door hen behaald op het socialisme, dat, God beter 't, de omverwerping wil der bestaande orde van *zaken. Een orde van zaken, die het kleinst gedeelte der menschheid een overvloed doet nemen van alles, dat hen in de grootst denkbare weelde doet leven, ten koste der overgroote massa die werkt of niet werkt (en dan natuurlijk nog erger) en aan gebrek en armoe ten prooi z'n ellendig bestaan rekt bij een bete broods en een dronke waters. Een orde van zaken waar door overvloed van, gebrek geleden wordt aan alles wat het leven, ook op bescheiden wijze, eischt. Een orde van zaken, die het noodzakelijk schijnt te maken, dat de afgebeulde arbeider op z'n ouden dag op de straat wordt gezet, zonder meerwaarbij zelfs vrouwen en kinderen worden uitgebuit, maar waarbij, ook, „God dank", de mogelijkheid bestaat „ordelievende burgers" voor ettelijke duizenden gul dens op te lichten. Nietwaar, zoo'n orde van zaken is zoo ongeveer het praktisch resultaat van het Evangelie, van het „Heb den naaste lief als uzelven." Is het wonder dat bij zooveel vreugde ook het dichterlijk gemoed van onzen vriend (van onzen on- vergetelijken vriend, zullen wij eens schrijven) den heer ARIE VAN DEN BERG in beweging raakt en hij met basgeluid, begeleid door koperen muts, o, pardon vergeef mij deze herinnering uit den ker mistijd mijner kinderjaren; ik bedoel begeleid door de harpe Davids, deez' schoone regelen uitgalmt: Zelf geplakt, toch gezakt. Gesteund door de liberalen 't Niet kunnen halen Teleurstelling groot Weg met rood Dat laatste met buitengewone stemverheffing, want wat ook van onzen vriend gezegd zou mogen wor den van wat hij geweest is, socialisten-vreter is hij

De Moker | 1911 | | pagina 3