Roode Dinsdag Voor onze Vrouwen. nadert met rassclie schreden. Zijt gij gereed om naar I)en Haag te gaan Van alles wat. Vakbeweging. Ditjes en Datjes. geen moeite moest doen om de voorstanders te be- keeren, want het gold hier een ernstig principe. De Bruin was heelemaal niet bevreesd voor een principieel debat, omdat we eerstens weer een paar jaren verder zijn gekomen en de ideeën ook over dit onderwerp vooruitgegaan kunnen zijn2e. om dat verschillende heeren, die straks erover moeten stemmen, die principieele bespreking niet hebben bijgewoond en mogelijk van de heele geschiedenis niets weten en 3e. omdat indertijd gezellig gekeuveld kon worden over principes, terwijl het nu er om gaat een slachtoffer van dat principe te doen vallen. 't Is hem niet duidelijk meer, wat dat voor een principe is, dat hier in 't gedrang zou komen. Als een gehuwde onderwijzeres uit liefde voor haar ambt in de school wil blijven, verdient dat eerder waar deering dan strafblijft zij uit oogpunt van maat- schappetijken welstand, dan is dat moeilijk te be- oordeelen door anderen, zoolang men weet, dat tal van werkgevers, onder openbare lichamen, loonen betalen, waarvan geen gezin kan bestaan. Voor spr. staat de kwestie zoode wet op het lager onderwijs staat het ontslag bij huwelijk niet toe en wat men nu niet rechtstreeksch kan bereiken, probeert men met een slinkschen streek te doen. Dat getuigt al van bitter weinig eerbied voor de wet en is een slecht voorbeeld voor de burgerij. Wil men de ^gehuwde vrouw sparen voor haar gezin Spr. voelt ervoor, maar dan niet beginnen bij onderwijzeressen, maar bij de vrouwen, die voor ellendige loónen ellendig slechten arbeid moeten ver richten. Daar is beter terrein dan hetgeen nu betre den wordt. En wat nu het groote beginsel betreft, wil spr. er toch nog op wijzen, dat juist de anti-revolutionairen, die dat beginsel dan zoo sterk voorop schuiven, her haaldelijk toonen, het er niet zoo ernstig mede te meenen. In de bijzondere school van den heer Kruyer aan de Tuinlaan (de school waar anti-revolutionaire kindertjes worden opgefoktheeft men nog zeer kort geleden een gehuwde onderwijzeres in dienst genomen. Waar bleef het beginsel Ook de minister van Koloniën heeft getoond de gehuwde vrouw geen gevaar voor de school te ach ten, maar een gehuwd onderwijzeres beschikbaar te willen stellen voor Indië. Die minister is toch ook wel een goed anti revolutionair Trouwens, Schiedam heeft ook een voorbeeld uit de praktijk. Aan school G is een sinds jaren ge huwde onderwijzeres werkzaam. Durft iemand te be weren dat haar onderwijs minder goed is dan vroeger en haar huwelijk het onderwijs geschaad heeft Spr. kwam tot de konklusie, dat het voorstel on billijk en onrechtvaardig is, zóó, dat niemand de verdediging op zich durft nemen. Natuurlijk werd het voorstel tot ontslag met 12 tegen 6 stemmen aangenomen. De kerkdijken stem den eenparig voor, de anderen tegen. Vertrouwt ze niet! 17 Juni is er te Londen eene reuzendemonstratie voor vrouwenkiesrecht gehouden, waaraan tusschen de 40.000 en 50.000 vrouwen deelnamen. Aan het hoofd van den optocht liepen een 700 suffragettes voorvechtsters, die voor haar ijver (meestal op zon derlinge wijze betoond) een of meermalen in de gevangenis hadden geboet. Dan volgden talrijke afge vaardigden uit plaatselijke afdeelingen van het ge- heele land en zelfs uit het buitenland. De prachtige costumes, al de weelde die bij dezen optocht werden tentoongesteld, bewezen op zich zelf al dat men hier in hoofdzaak niet met eene volksbeweging had te doen, maar met een beweging van vrouwen uit de kapitalistische klasse. Wel liep er een klein aantal arbeidsters, winkeljuffrouwen en andere loontrekken- den met haar vaandels mee, maar de talrijkste groe pen bestonden uit vertegenwoordigsters der bezit tende klasse. Hoe weinig werkelijke hulp de arbeidsters en arbeidersvrouwen van deze meer bevoorrechte zus teren voor het veroveren van haar eerste burgerrecht hebben te verwachten, bewijst opnieuw de uitspraak van een der vurigste en offervaardigste aanvoersters der Engelsche vrouwenkiesrechtbeweging, zekere Juf frouw Pankhust. Deze dame beschouwt als de ergste vijanden ynn het vrouwenkiesrecht die valse he vrien den, die voorstanders zijn van algemeen kiesrecht voor beide geslachten en die daarmee zoo n groote omwenteling in het kiesrechtstelsel willen brengen, dat de regeering uit vrees daarvoor heelemaal aan geen verbetering zal willen beginnen. Zoo'n uitspraak toont duidelijk aan met welke zelf zuchtige en beperkte doeleinden de Engelsche en alle andere burgerlijke strijdsters voor vrouwenkiesrecht vervuld zijn. En eigenlijk kan dit ook niet anders. Enkele individuen onder haar mogen uit een sterk rechtvaardigheidsgevoel de vrouwen der arbeiders klasse, als sexegenooten, evengoed als haarzelven het kiesrecht toewenschen, in 't algemeen zijn de bur gerlijke kiesrechtstrijdsters te zeer lid van haar klasse, te veel doordrongen van de daar heerschende begrip pen en vooroordeelen, bovenal te zeer gehecht aan de bevoorrechte positie die haar klasse inneemt om daarvan uit eigen beweging afstand te doen. De burgerlijke vrouwen begrijpen zeer goed, dat alge meen mannen- en vrouwenkiesrecht de machtsverhou dingen in de maatschappij op den duur zal verande ren, omdat de massa arbeiders en arbeidersvrouwen, die daardoor invloed op de regeering krijgen, en die zooveeltalrijker zijn dan de burgerlijke kiezers, niet zullen nalaten daarvan gebruik te maken om de bevoorrechte positie der bezittende klasse langs wet- gevenden weg stukje voor beetje af te breken. Maar dat willen de dames nietdat is alles behalve het doel van haar strijd. Zij willen alleen dezelfde maat schappelijke rechten veroveren als de mannen uit haar klasse reeds bezitten en trouw zullen zij deze dan ter zijde staan in de verdediging van het kapita listisch bolwerk. Daarom, arbeidersvrouwen, uw belangen niet aan bond of vereeniging voor vrouwenkiesrecht toever trouwd, maar zelf voor uw recht opgekomen. In zoo groot mogelijk aantal moet gij Dinsdag 19 Sept. mee naar den Haag om daar zelf voor uw klasse-eisch te getuigen. Het geldelijke offer zal de meesten uwer, die niet vooraf gespaard hebben, zwaar vallen en het bezor gen der kinderen zal voor menige moeder een groot bezwaar opleveren. Maar denkt eens waar het om gaat Als ge niet zelf meegetuigt voor de verkrijging, van uw recht bij deze eenig gunstige gelegenheid, als gij daar niet door uw aanzienlijk aantal bewijst hoezeer het u erns^ is met uw eisch, duwt gij de inwilliging daarvan een goed eind achteruit. En het is u toch ernst, nietwaar Gij begrijpt toch wat gij met de yerovering van het kiesrecht zult winnen hoe gij den invloed uwer klasse zult verdubbelen als gij met uwe mannen den strijcj tegen de overheer- sching der belangen van het kapitalisme in de wet gevende en regeerende lichamen, in parlement en gemeenteraad, kunt voeren Gij weet ook, dat het kiesrecht ten slotte een wapen is in den strijd om de geheele macht in den staat te veroveren. Tracht dan het onmogelijke te doen om voor dien éénen dag, als de arbeidersklasse den eisch van haar groeiende macht gaat stellen tegenover het nu nog zoo machtige kapitalisme, tijd en geld te vinden. Bereidt uzelf deze waarlijk diepe vreugde, die niet de voldoening is van een persoonlijke wensch, maar de versterking en bevestiging van het eenswillend streven en strijden uwer onderdrukte klasse. Voelt het groote van dien dag, arbeidersvrouwen, en zoekt ernstig naar middelen om hem mee te doorleven A. O. En dat moet de overheid betalen. In verschillende bladen circuleert het volgende stukje, waarvan we voor duidelijkheid enkele gedeelten cursiveeren Roomsche prikkellectuur. In Het Centrum kritiseert een lezer De Engelbe waarder, een R.K. blad voor kinderen en beklaagt zich over den „Eerwaarde redakteur", die den kin deren geleerd had, dat een Agnus Dei dient tot hulp bij moeilijke geboorten. Wij knippen het vol gende uit die kritiek: „Omstreeks denzelfden tijd stond in De Engel bewaarder een lang verhaal van een bekeerd joden jongetje, die, toen hij zijn nieuwe geloof niet wilde verzaken, nota bene door zijn eigen vader werd gekruisigd! En deze perverse daad werd met zulk een afgrijselijk realisme beschreven en bovendien voor wie het nog niet goed begrijpen mocht verduidelijkt door zulk een ajschuwelijk plaatje, dat inderdaad de schrijver van een kolportage-roman van 3 cent per aflevering er jaloersch op kon zijn Ik sprak er over met een Zuster-onderwijzeres van een onzer scholen, waar de Engelbewaarder druk wordt gelezen door de kinderen, verzocht haar de andere zusters er op te wijzen en de redactie er over te schrijven, onaangenaam als ik het vond zoo spoedig weer met een klacht terug te komen en meenende, dat een opmerking van deze zijde meer effect zou hebben. Wanneer de klacht indertijd niet overgebracht is, doe ik het alsnog bij deze." Op dergelijke wijze worden op bijzondere scholen de kinderen opgevoed en het ergste is zeker wel, dat de overheid niet alleen niets daartegen doen kan, maar zulke opvoeding voor 't grootste gedeelte nog moet betalen ook, met het geld door de geheele burgerij bijeengebracht. D B d Apen als arbeiders. Hierover schrijven de bladen het volgende „Aan vervanging van de negerarbeiders door apen bij den katoenoogst wordt in allen ernst op een groote katoenplantage van County Fulton in Savannah (in den Amerikaanschen Staat Georgia) gedacht. De gedachte om menschen door apen te laten ver vangen ontstond, toen een rijke plantage-bezitter in Sa vannah een jongen chimpansee met onvermoeiden ijver aan 't werk zag. Terwijl de negers aan 't werk waren, volgde de aap elk hunner bewegingen met gespannen aandacht. Toen hij eindelijk had begrepen, waarop 't aankwam, haastte hij zich het gegeven voorbeeld na te volgen en had in een ommezien zooveel werk gedaan als drie volslagen arbeiders in dien tijd hadden kunnen verrichten. Een bekende Londensche dierkundige, die vooral studie van de apen heeft gemaakt, was overtuigd van de mo gelijkheid van het plan. Men moest echter zorg dragen dat de sterke nabootsingaanleg van de dieren door het voorbeeld van menschelijke voorwerkers voortdurend wordt geprikkeld. Dit plan opent een schoon verschiet. Met werksta kingen is het dan voorloopig uit, want de nabootsing- aanleg der apen moge groot zijn, tot het stichten van vakvereenigingen, op voorbeeld van den mensch, zullen zij 't wel niet kunnen brengen. Daarenboven hebben zij geen 'oon noodig; zij zijn al heel tevreden, als zij voldoende te eten krijgen. Hoe dwaas, dat men vroeger dien aanleg der apen voor het werk bij den katoenoogst niet heeft ontdekt." Wij meenen dit bericht onder de aandacht van onze werkgevers te moeten brengen. Dat opent voor hen ook een toekomst, die zeker rooskleuriger zal zijn, dan die welke ze zonder apen tegemoet gaan. Zeker, er zijn nog heel wat arbeiders die exenals de apen, waarvan hier sprake is, met alles tevreden zijn. Maar er zijn er ook in ons bedrijf die voor hun recht opkomen. En als dan, als gevolg daarvan de patroons een uitsluiting moeten proclameeren, dan zouden zulke apen hen zeker een grooten dienst kunnen bewijzen. Temeer waar het zoo hoogst moeilijk is, om in zulke tijden aan onder kruipers te komen. (De Vonk.) Voor lie Glasblazers. Zwarte lijsten noemt men het wat de fabrikanten gebruiken om bepaalde arbeiders te beletten bij andere fabrikanten werk te vinden. Zoo treft men patroonsvereenigingen aan die er werkelijk lijsten of boeken op na houden, waarin de namen der arbeiders vermeld staan, die een zekeren tijd of hun geheele leven uit hunne ondernemingen verbannen zijn. Maar er zijn ook fabrikanten, die er andere stelsels op na houden, met hetzelfde resultaat. Zoo hebben de glasfabrikanten in Nederland het ge makkelijke middel van de telefoon. Zij zijn niet zeer talrijk en wanneer een arbeider bij een patroon ont slagen wordt of vrijwillig weggaat, dan wordt den secretaris van de patroonsvereeniging even gewaarschuwd en deze telefoneert naar de andere glasfabrikanten den naam van den glasblazer over, zoodat de arbeider heen en weer kan loopen, zonder ergens werk te vinden en zonder te weten hoe het komt. Dat zulks in strijd is met recht en wet deert de heeren niet. Het is voor hen een goed middel om de arbeiders vrees aan te jagen en uit te hongeren. De steenfabrikanten in Limburg hebben een andere manier. Deze zijn daar talrijker en op afgelegen plaatsen gelegen, waar niet overal een telefoon is. Zij hebben daarom een kaartenstelsel en zenden deze kaarten naar de fabrikanten rond en den arbeider bekomt geen werk. Dat zijn geen liberale of ongeloovige werkgevers, neen zeer fijne Roomsch-Katholieke patroons hongeren op die manier hun arbeiders uit. Een enkele keer echter loopen zij tegen de lamp. Zoo heeft thans Mr. Wolters, advocaat te Venlo, voor het kantongerecht aldaar dit geheime kaartenstelsel aan de kaak gesteld en veroordeeld. Hij noemde het „dieventaal". De kantonrechter gaf den arbeider, die door het geheime kaartenstelsel benadeeld was, gelijk en kende hem een schadeloosstelling van f 20 toe. De heeren zullen hunne gemeene streken voor zulke boete niet laten. Zij zullen misschien wat voorzichtiger worden en met wat meer lust hunne vuile praktijken voortzetten. Gl. en A. Het bestuur der Oranjevereeniging in de misère. Na afloop van de feestelijkheden van „den grooten dag" trok het bestuur der Oranjevereeniging gezamenlijk er op uit om zich eens lekkertjes aan de poffertjes te gaan vergasten. Maar hun nachtelijke smulpartij werd vergald, zij hadden ditmaal buiten de waard o, neen, buiten de politie gerekend. Door het hoofd der politie, de nieuwe beschermheer der Oranjevereeniging, was bepaald dat 12 uur alle „publieke vermakelijkheden" gesloten moesten zijn, dus ook de poffertjeskraam. De heeren der Oranjevereeniging en hunne dames, waaronder onze edelachtbare wethouder Goslinga en het raadslid Smit, waren goed en wel ge zeten en dachten met wellust nog eens over hetgeen dien dag was gepasseerd, toen de klok 12 uur sloeg. De politie trad binnen en eischten van enkele andere

De Moker | 1911 | | pagina 2