Hier met het Kiesrecht! Betooging voor Algemeen Kiesrecht op Maandag 18 September 1911. No. 29. Zaterdag 16 September 1911. 11e Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Berichten. Eenheid. In het geweer! TE SCHICDftl*!. met Muziek, Vaandels en Transparanten op Maandag 18 September. apen, lozen achts t met oni' door ABONNEMENTSPRIJS 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. bij vooruitbetaling. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stnkken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 nur in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: l1/, cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Huisbezoekers!! Het werk van het petitionnement is afgeloopen, enkele huisbezoekers zijn echter nog in het bezit van brochure's. Voor een goeden gang van zaken is het noo dig, dat deze zoo spoedig mogelijk worden ingeleverd en het bedrag van de verkochte exemplaren wordt afgedragen. Hiervoor bestaat gelegenheid a.s. Zaterdagavond 's avonds half negen. Laat ieder zich nu hier stipt aan houden, het is voor een goede administratie noodzakelijk. DE BROCHURENHANDELAAR. Aan de deelnemers van de reiskas wordt bericht, dat a s. ZATERDAG 16 SEPTEMBER, 's avonds van 8 tot 10 uur, gelegenheid zal zijn, tot het in ontvangst nemen der gestorte gelden. W. HOEK. Mannen op niet meer gedraald Eenheid zij de leus van allen Werpt omver de dogma-wallen Door uw heerschers sterk ompaald. Laat uw geest zijn vleug'len slaan, Vrij in 't ruim der open luchten Laat uw leed, uw tranen, zuchten In 't verleden ondergaan. Mannen op u wacht de strijd Eén zij 't wachtwoord van u allen Laat uw lied door 't luchtruim schallen, 't Lied van nieuwen, bet'ren tijd. Ruilt u 't wezen voor den schijn Ziet uit vrij [gevochten oogen, En uw ziel, het net onttogen, Zal djan vrij van boeien zijn. Mannen op 1 geen godsdienstleus U van priesters ingegeven, Make u vijand van ons streven Eenheid zij uw liefste leus 1 Eén van wil en één van werk, Eén in d' eenheid van gedachten, Slechts bij 't spannen van uw krachten, Maakt u d' eenheid groot en sterk. Mannen op 1 Schudt forsch en kloek Lauwheid u van lijf en leden Zietuw klasse ligt vertreden Onder 't juk van mammons vloek. Strekt uw armen, zij aan zij, Maakt, van eenheidswil bevangen, Onder 't jub'len uwer zangen, D'Arbeid voor de toekomst vrij! W. P. S. Dinsdag a.s. zal in Den Haag de aanbieding ge schieden van het adres der S.D.A.P., waarin aan de regeering gevraagd wordt de invoering van het 'Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen. Aan de strekking van dat adres is door honderd duizenden onzer medeburgers door hun handteeke- ning sympathie betuigd. Zóó zal aan de regeering getoond worden, hoe de eisch van het Algem. Kiesrecht opleeft onder het volk en al heeft minister Heemskerk geweigerd het adres persoonlijk ih ontvangst te nemen, de boodschap zal er niet minder duidelijk om worden oyergebracht. De betooging, welke Dinsdag in Den Haag tege lijkertijd gehouden wordt, zien wij met de beste verwachtingen tegemoet. De kiesrechtactie der S.D. A.P., zoo langen tijd met zoo groote energie ge voerd, zij zal ook Dinsdag geen teleurstellingen geven. Toch zullen velen, hoe gaarne zij ook mede naar Den Haag trekken zouden, gedwongen zijn hier te blijven. Welnu, óók zij hebben gelegenheid aan de massale demonstratie voor het eerste burgerrecht deel te nemen. Overal in den lande worden op Maandag 18 September plaatselijke betoogingen gehouden en natuurlijk óók te Schiedam. De S.D.A.P. heeft ook hier de leiding daarvoor op zich genomen in overleg en met medewerking van den Schiedamschen Bestuurdersbond. Maandagavond te 8 uur gaat het in optocht vanuit „Constantia" de stad door, naar alle wijken, met minstens één muziekkorps. (Met een tweede wordt nog onderhandeld). Daar mag in dezen kiesrechtoptocht geen man en geen vrouw die, uit welke oyerwegingen dan ook, de invoering van het Algemeen Kiesrecht ernstig voorstaat, ont breken. Vooruit, vrienden De laatste hand gelegd ter vol tooiing van een maanden lang gevoerden strijd Vooruit, de kroon gezet op het reusachtige werk van het volkspetitionnement Ook te Schiedam moet van den ernst der strijd blijken Ook te Schiedam moet van den ernst van den strijd slag van den wassenden stroom dreunen Vooruit, sociaal-democraten gij in de eerste gelederengeen enkele van ons mag ontbreken Vooruit, gij leden der vakvereenigingen, die van de invoering van het Algemeen Kiesrecht de vervul ling uwer voornaamste eischen hebt te verwachten zorgt in grooten getale achter uw vaandels en transparanten aanwezig te zijn Bestuurders, zorgt ervoor, dat uw leden zich rondom u scharen Werken wij allen mede, dat ook hier ter stede de kreet om het eerste burgerrecht met machtig geluid de lucht vervullen zal, tot bemoediging van wie nog aarzelen onzen strijd mede te voeren; tot versterking van het geloof van wie soms twijfelen of de macht en de kracht van het proletariaat wel ooit voldoende zullen zijn, om de vijandige machten neer te slaan vrienden, zorgen wij er voor, dat dit sluitstuk in de geschiedenis van den strijd voor het Algemeen Kies recht in onze gemeente tot schrik mogelijk der bour geoisie een schitterend bewijs zijn zal van het ontwakend machtsbewustzijn van het proletariaat! De wreede Honger gaat rond door Europa De huizen der rijken en gegoeden gaat hij voorbij. Maar de woningen der armen treedt hij binnen en brengt er nood en ellende. Zoo is het in Frankrijk en Belgiëin Duitschland en Oostenrijk. En ook in Nederland heeft de gevreesde gezel zijn intreê ge daan. Alles wordt duur Het vleesch', de boter, de melk, het graan, de groenten. Er is voor arbeiders geen' aankomen meer aan. Maar het loon blijft even klein. Dus wordt de buikriem weer een paar gaatjes nau wer toegehaald en wordt zelfs op het allernoodigste bezuinigd. Welke zijn de oorzaken Er is in de eerste plaats een natuurlijke oorzaak. De brandende zon heeft veel dood-geschroeidhet mond- en klauwzeer heeft het vee geteisterden de droogte vernietigt veel van wat er nog te redden zou zijn geweest. Zoo is er van alles minder. En als er veel vraag is, maar weinig aanbod, dan stijgt de prijs. Er is een andere oorzaak, die men tegennatuurlijk zou kunnen noemen. Er zijn lieden die geld willen Te 8 uur vertrek uit „Constantia", Boterstraat 30, met de volgende routeBoterstraat, Overschieschestraat, Overschiesche dwarsstraat, Singel, Broersvest, Tuinlaan, Hoofdstraat, Brouwerstraat, Groenelaan, Hagastraat, Warande, Liduinastraat, Fabristraat, Westfran- kenlandschestraat, Nieuwe Haven, Vlaardingerstraat, Dam, Boterstraat. Alle fietsers worden uitgenoodigd met hunne fiets aanwezig te z(jn en worden voorop gesteld. ffl^T Na afloop verzamelen in „Constantia". De Zangvereeniging „Excelsior" en de Muziekvereeniging „Kunst en Strijd" zullen eenige nummers uitvoeren, terwijl als de tijd het toelaat, het woord zal gevoerd worden door den afdeelings-voorz. P. de Bruin. OPTOCHT

De Moker | 1911 | | pagina 1