Zaterdag 23 September 1911. lie Jaargang. De Moker. Zomer-Oclitend. Past op de zakkenrollers. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten niter lijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Het was nog wat vroeg, Maar de zon was al op, Het weertje dat was er zoo mooi. Wat vedertjes droeg En geluid in den krop, Kwam zingend uit nest en uit kooi. Een droomende knaap, Kwam z'n kamertje uit, En kreeg er een zoen van de zon En weg was z'n slaap En met vroolijken fluit Bezong-ie het moois wat-ie kon. Hij zong'er een wijsje. Van wei en van gras, Van kleurige, fleurige dingen. Hij zong als een sijsje, Dat blijde al was Voor broedende gaai aan 't zingen. Hij zong er zoo lustig Zijn liedeke uit, Zoo luchtig van hart en van zinnen En werd toen heel rustig, En borg zijn, fluit En liep een fabriekspoorte binnen. H. O. De Tariefwet is een verkapte be lasting, niet op de brandkast, maar op de broodkast. A. W. Als men het station Vlissingen binnenstoomt, leest gij de waarschuwing, die wij tot titel namen van dit artikel. Aan deze waarschuwing, die aldaar wel niet overbodig zal zijn aangebracht, dachten wij, toen wij de pen ter hand namen om iets te schrijven over de verhooging van het tarief, het ontwerp dezer chris telijke regeering. Wij bidden u, veroordeel ons niet dadelijk om het neerschrijven van deze woorden. Laat niet dadelijk de geheele kerkelijke reactie in 't geweer komen, terwille van onze zonde en wraak roepen, omdat wij de geheele ministerieele kegelclub voor zakkenrollers uitmaken. Dat is allerminst onze bedoeling. Een zak kenroller, zoo'n pickpocket, haalt het geld uit uw beurs en de bankbiljetten uit uw portefeuille, alleen ter wille van eigen voordeel en gewin. En welke minister, christelijk of paganist, zou daaraan denken. Een minister behoeft absoluut niet te zakrollen. Een minister ontvangt elk jaar f 12.000 traktement, dat is per week f 230.70V2 en bijna f 33 per dag. Een minister kan dus best leven. Hij behoeft ook niet bang te zijn voor de toekomst, want hij ontvangt een ouderdomsrente van f 1000 per jaar tot een maximum van f 4000. Een oude en afgesloofde minister behoeft zich dus niet tot de diaconie of stedelijke liefdadig heid te wenden, met bijna f 80 pensioen per week, is de ouderdom nog zoo kwaad niet. 't Staat dus vast, een minister behoeft zich niet op oneerlijke praktij ken toe te leggen, op volkomen wettelijke wijze krijgt Zijn Excellentie de aap binnen. Wanneer wij dus, gewagende van dit wetsontwerp, denken aan de leden van de firma Handjegauw, wier devies isGa je mee of ik neem je mee, dan be doelen wij, dat de manier van zaken doen veel over eenkomst met (elkander heeft. Zoo n zakkenroller haalt wat uit je zak, door middel van tariefwetten geschiedt hetzelfde. Gesteld eens, dat ons ministerie zijn zin krijgt en wij dus, om maar iets te noemen, beschermende rech- tén op 't meel, door den minister Kolkman in bloem rijken stijl „bloem" genoemd, krijgen. Wat is daar van het directe gevolg Broodprijsverhooging. Laster, roept „De Standaard", voerende het bevel hebberschap over de klerikaal-protectionistische kran ten, laster. Veertig centen op 100 kilo meel, dat is op 150 brooden, vallen niet te verdeelen. Inderdaad, dat is een kleinigheid, de moeite van het bespreken niet waard. Zoo lijkt het. Maar er is ook wat, zoo niet veel meer te zeggen over het betoog, dat wij vonden in de pers die tegen dezezakkenrollers belasting is Gelooft iemand, zelfs de protectionist, dat de broodfabrikanten dat bedrag van f428.000 'sjaars van hun winst zullen en kunnen afstaandat zij het recht zullen betalen Men weet wel beter. De heer F. C. Stahle, voorzitter der Amster- damsche Broodbakkersvereeniging en van den Ned. Bakkersbond, verklaarde dan ook, door een reporter ondervraagd, dat ongetwijfeld het brood er na eenigen tijd duurder door zal wordenook omdat de binnenlandsche industrie, evenals ze nu reeds doet, eveneens den prijs zal opslaan met hetzelfde bedrag als Amerika, België en Duitsch- land hooger noteeren. Men zal natuurlijk niet */8 ct. op een brood leg gen. Maar den schadepost zal men inhalen door wat langer te wachten met afslaan of wat vroeger op te slaan. Het publiek, de rijke menscheri, maar ook wij arbeiders, met een min of meer betrekkelijk karig inkomen en ook de armste tobberds betalen de f 428.000 en wat er bij komt in de broodprijzen. Toch, het is en blijft een kleinigheid, 1/2 cent op een brood meer is voor een groot gezin maar een dubbeltje per week. Is dat nu zakkenrollerij Als het daarbij bleef, zou wel het stelsel verkeerd zijn, maar de uitwerking was niet te vreezen. Maar het blijft er heelemaal niet bij. Bijna alles wat wij in onzen mond steken, aan ons lijf dragen of in onze woning noodig hebben wordt belast of als het dit reeds is, wat opgeslagen. Bijvoorbeeld je eet 's middags stokvisch, toch 'n proletariërsmaal. Die visch is belast met 1V2 cent per kilo. Of je neemt een Engelsche bokking. Is met 6 procent belast. Smeer boter op je brood. Geen echte natuurboter, daar is toch al moeilijk aan te komen, maar mar garine. Op deze delicatesse komt een belasting van één dubbeltje per kilo. Zoodra dus het wetsontwerp wet is geworden, betalen wij voor ons pakje Solo ADVERTENTIËN: 71/3 cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. van een half pond een halve stuiver meer. Willen wij ons tracteeren op een sinaasappel, wat toch niet strafbaar mag gesteld worden, omdat het zeer on schuldig is, op de 100 kilo komt een belasting van f 5.50 tot f 7.50. Nu is het Zondag en je eet soep. Denk er aan, huismoedertje, de benoodigde vermicelli is belast met f2 per 100 kilo. Maar vier dagen later eet je geen soep, en geen vermicelli, maar aardappelen met azijn. Ook een krachtig voedsel, welnu de azijnbelas- ting is gebracht tot 30 cent per liter. Voor 't maaltje, dat je voor je sjeu noodig hebt, dus maar weer een paar centen meer betalen. Je hebt een nieuw kousje voor je gaslicht noodig. De regeering vraagt er een cent van. Een paar nieu we klompen voor je kleintje, de minister heeft het artikel belast. De mat voor de buitendeur is versleten, je spaart drie weken lang en de twee kwartjes er voor zijn bijeen. Wacht, nu kost de mat vanwege de be lasting 60 cent. Je koopt een paar schoenen. Weer een paar stuivers meer. Het zijn rijgschoenen. Denk er aan, ook de veters zijn belast. De kleertjes der kinderen moeten versteld worden, er is belasting op het naaigaren. Een benoodigd lintje is belast, een stukje band is ook belast. De belasting op de manu facturen moet f 2.930.000 (dus bijna drie millioen opbrengen). Och, zeg ons eens, gij arbeiders en arbeiders vrouwen Wie dat alles moet betalen? De dekens op je bed, kosten een paar dubbeltjes meer. Broeken, jassen, hoeden en modewaren wor den belast met twaalf procent. Met dit cijfer wor den ook belastparapluies, schrijfbehoeften, bedden en matrassen, scharen, messen, lampen, klokken, enfin, alle kramerij en galanterie-artikelen. Ook knoopen, haken en oogen, naai- en breinaal den en spelden moeten wat opleveren. Uit deze arti kelen moet 7.000 pop worden gehaald. Zoo is alles belast. Wat je aan je lichaam trekt, wat je in je mond steekt, elk artikel dat je noodig hebt, behalve edelgesteenten, die zijn niet beiast, en ook geen schilderijen en evenmin de vliegmachines, maar anders zoowat alles. En als je dan in een vlaag van wanhoop een eindje touw steelt en een paar stevige spijkers koopt, benoodigdheden voor een zelf moordenaar, dan vervolgt die belasting je tot den laatsten snik, want op de spijkers wordt geheven een recht van 6 procent van de waarde. Wat doen wij met een zakkenroller Wij leveren hem over aan de politie, die de noodige maatregelen neemt hem voor korten of langen tijd onschadelijk te maken. Zoo hebben wij ook te doen met dit ministerie. Deze Excellenties, die, geholpen door een kruipende Kamermeerderheid, een rooftocht onder nemen op de zakken der arme menschen, op de mager voorziene portemonnaies, moeten verhinderd worden in de uitvoering hunner misdadige plannen. Maar het eenige middel daartoe is het algemeen kiesrecht. Dat algemeèn kiesrecht hebben wij dus te verove ren en daarvoor roepen wij u op voor de zooveelste maal. En wij zullen niet ophouden, wij zullen strijden tot zoolang gij ons begrepen hebt en u allen schaart in de rijen van 't ontwaakte proletariaat. L'. M. H.

De Moker | 1911 | | pagina 1