Huish. Vergadering No. 31. Zaterdag 30 September 1911. lie Jaargang SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Afdeeling Schiedam S. D. A, P. Het incident in de Tweede Kamer. Antirevolutionaire waarheid. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal l franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. op ZONDAG 8 OCTOBER, 's morgens ten 10 uur (precies), in „Constantia AGENDA 1. Opening, Notulen. 2. Ingekomen stukken, Mededeelingen. 3. Verslag financieele controle-commissie. 4. Winter-propaganda. 5. Bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. HET BESTUUR. Schreef ik de vorige week, dat de troonrede niet zeer belangrijk was en we op de eerstvolgende zittin gen der Staten-Generaal zouden moeten wachten om belangrijke dingen te vernemenreeds dadelijk bij de eerste zitting is het gekomenwel geen belangrijke dingen, dat niet, maar iets buitengewoons, iets onge hoords is daar voorgevallen. De reactionaire meerderheid der Kamer heeft ver hinderd, dat de weerklank van het petitionnement en de kiesrechtdemonstratie binnen de muren der Kamer zou worden gehoord, door aan de afgevaar digden van het Nederlandsche proletariaat het vrije woord te ontzeggen. Was minister Heemskerk al begonnen met te wei geren de deputatie van de kiesrechtbetooging te ontvangen en het petitionnementsacte in ontvangst te nemen, de dompers van de vooruitgang in de Ka mer hebben eenzelfde houding aangenomen. Minister Heemskerk laat een deputatie van eene betooging van 20 000 Nederlanders, welke deputatie den minister den wil van 317 000 mannen en vrou wen zou komen aanbieden, aan de deur ontvangen dooi' zijn knechtdoor den portier. Arbeiders, dat is een verregaande onhoffelijkheidnog erger, het is een hondsc-he behandeling u aangedaan door den eersten diener der Kroon. Deze behandeling moet niet vergeten wordenhet resultaat van uw werken, een gansch jaar lang, had een beter onthaal ver diend. Maar men tracht uw stem te smoren, men wil u uwe rechten als staatsburger niet geven, men poogt dat zoo lang mogelijk tegen te houden. Aan u is het te toonen, dat die stem niet gesmoord kan worden, dat men u als volmondig staatsburger zal moeten erkennen, dat uw aandrang tot verovering van het eerste burgerrecht niet is tegen te houden. De houding door minister Heemskerk aangenomen, is in de Kamer voortgezet. De socialistische Kamerleden hadden voorgesteld de troonrede dit jaar door een adres, aan de Koningin gericht, te beantwoorden. Het voorstel daartoe was schriftelijk bij den voorzitter der Kamer ingediend, zooals het reglement van orde dat vordert. Dat regle ment schrijft verder voor, dat een schriftelijk inge diend voorstel moet worden gedrukt en aan de leden rondgezonden. Nu was eenige jaren geleden door de verschillende partijen aangenomen, dat de troon rede niet steeds door een adres van antwoord zou worden gevolgdalleen in buitengewone gevallen kon zulk een adres gezonden worden. Welnu, de socialistische Kamerleden achtten thans het buiten- Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten a i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. i ADV E R T E N T I X 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 8 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. gewone geval aanwezig, tendeer daar de troonrede over het algemeen kiesrecht gezwegen had. Zij meen den, dat de krachtige actie, die het verloopen jaar gevoerd was, met als resultaat, dat 317 000 hand- teekeningen waren verzameld onder zeer verzwarende omstandigheden en met tegenwerking van al wat reactionair was, dat eene betooging op een werkdag gehouden en een 20000 menschen bijeen deed zijn als waardig slot van dat werkende socialistische Kamerleden meenden, en terecht, dat deze volks stem in de Kamer moest worden gehoord. Zij vonden daartoe de geschikste gelegenheid, door in een adres; van antwoord deze uiting van den volkswilj der regee ring kenbaar te maken. Maar de heeren van de rechterzijde, de zooge naamde christenen, worden helsch, wanneer zij het woord Algemeen Kiesrecht maar hooren uit spreken. Het gaat thans zoo goed vóór hen, zij zitten aan 't laadje, de vriendjes kunnen dikke brokken worden toegeworpen en zij zouden niet graag willen, dat daarin verandering; kwam( Het voorstel der socialistein moest dan ook zoo spoedig mogelijk onthalst wórden. Zelfs het regle ment van orde werd door dej heeren voor dat geval op zij gezet. De voorzitter def Kamer, als onpartijdig man, wou het voorstel doen drukken en daarna aan de leden ronddeelen, om op een lateren tijd te be handelen dat was reglementair. Maar jonkheer Loh- man, de aanvoerder van al Wat arbeidersvijandelijk gezind is, besloot anders. Hij deed een voorstel om het voorstel der S.-D. Kamerleden, nog vóór hij of de anderen het kenden, den hals om te draaien. Deze leider der rechterzijde, anders een bekwaam man, schijnt bij het opwaarts streven der arbeidersklasse zijn bezinning geheel te verliezen. Zijn er relletjes in de Kamer, tien tegen een of jhr. Lohman is er debet aan. Het oude regentendom, dat de arbeiders niet anders kent en wil kennen dan werkvee, on voorwaardelijk gehoorzamende aan de bevelen van den meester, het zit jhr. Lohman zoodanig in het bloed, dat zijn vijandelijke houding tegenover her proletariaat best te verklaren is. De houding door hem aangenomen bij elke gelegenheid, waar het ar beidersbelangen geldt, vindt gereeden weerklank bij de tegenwoordige meerderheid, waar op 59 leden ruim 20 worden gevonden, die jonkheer of baron voor hun naam hebben. Dat is thans de partij der kleine luyden. Het voorstel van jhr. Lohman, om over te gaan tot de orde van den dag, werd aange nomen met rechts tegen links, alleen de voorzitter stemde tegen. Daardoor werd het onmogelijk voor de S.-D. Kamerleden om hun voorstel in behandeling te krijgenhun werd zonder vorm van ^proces den mond gesnoerd. Met een van woede trillende stem moet Troelstra verklaard hebben: Heeren, gij wilt ons den mond snoeren, maar ge zult ons leeren kennen. En ze hebben daarvan reeds een voorproefje gehad. Duijs, Schaper en Ter Laan hebben hen reeds doen zien, wat een kleine club vastberaden mannen vermo gen. Jhr. Lohman grondde zijn voorstel hierop, dat het nu tijd werd om te werken en niet over beuze larijen den tijd te verspillen. Dat durft een meerder heid zeggen van 59 tegen 41 leden, die in de jaren 19081909-1910 en 191 1, dus reeds vier jaren, npg niet anders heeft gewrocht dan een paar onnoozele wetjes. De Bakkerswet moest door onvoldoende voor bereiding en door de houding der rechterzijde wor den teruggezonden en door de socialisten gered wor den, en dan durft deze meerderheid nog te spreken van tijdverspilling. De socialistische Kamerleden zullen bij elke gele genheid het werken der Kamer tegenhouden, ob structie voeren tot zoolang de hoon, hen aange daan door de christelijken, is goedgemaakt. En wan neer dan door de verschillende krantjes uit den christelijken hoek moord en brand zal worden ge schreeuwd over het lange praten en tijdverspillen der sociaal-democratenwanneer het van dien kant zal worden voorgesteld, dat het den socialisten toch niet om hervormingen te doen is, dan is het aan u, voor uitstrevende arbeiders der politieke en economische Nederlandsche arbeidersbeweging, dat met alle kracht tegen te spreken en uwe voormannen in de Kamer, die daar straks een reuzentaak te vervullen krijgen, met uwe breede schouders te steunen. Want gij moet wel begrijpen, dat al wordt het wer ken in de Kamer ook opgehouden, daarbij niets ver loren zou zijn. Al kwam de militiewet, de tariefwet, de verknoeide ziekteverzekering ook niet tot stand, dat voor het proletariaat eer een zegen dan een straf zou zijn. Maar de verantwoordelijkheid van den huidigen toestand komt op jhr. Lohman en de zijnen, die hebben eerst heel wat goed te maken voor de socia listen weer tot loyale onderhandeling bereid zijn. Nederlandsche arbeiders, steunt hen daarbij „Dr. Kuyper liegt altijd" Waarheid en waarheid is twee, en een bekend spreekwoord uit den ouden tijd zegt ook reedseen halve waarheid is veelal erger dan een heele leugen. Zóó is het en sinds de heugelijke dagen, dat in de Nederlandsche politiek een zekere meneer Abraham Kuyper een rol is komen vervullen, kent men in Nederland twee soorten waarheid, waarbij eene soort van zeer verdacht allooi. Men weet hoe de heer Kuyper, die in z'n glans- dagen zich de van God-zelf gegeven Leider waande, in de bekende lintjes-kwanselarij-geschiedenis, waar bij ook een zekere meneer Lehman en een dame van niet geheel onbesproken gedrag, mej. Westmeijer, geïnteresserd waren, allerlei voorstellingen van de affaire heeft gegeven, die stuk voor stuk bleken gelogen te zijn. Men weet ook, hoe na de mededeelingen van den christelijken diplomaat, baron van Heeckeren, in de Eerste Kamer over de verwikkelingen, waarin Neder land met Duitschland was geraakt, de heer Kuyper absoluut niet aan het spreken was te krijgen en een der twee heeren zeker gelogen moest hebben. Men weet, hoe mr. de Jong het zich in die dagen liet ontglippen, wat naar beweerd wordt, elkeen in de Kamer weet: Dr. Kuyper liegt altijd! Nu heeft zich in Nederland een groep menschen gevormd, die zich eenmaal in het hoofd hebben gezet met Dr. Kuyper door dik en dun te willen gaan, al z'n avonturen te willen goedpraten, al z'n onwaarheden te vergoelijken. Zij noemen zichanti-revolutionairen voor den schijn. Zij nemen het air aan van heel deugdzaam te zijn voor den schijn. Zij eigenen zich het monopolie toe van moraliteit en sluiten anderen buiten de zedelijke gemeenschap. Zij draaien heel vroom met de oogen en trekken zedige, zalvende gezichten. Allemaal schijn Want metterdaad zijn ze tot elke gemeeniteit in staat. Zij zijn ««A-revolutionair zoolang zij zelf de macht hebben. Hun deugden zijn niet meer dan van elk ander meppchhun ondeugden niet minder. Finandieele strooptochten op de zakken der kleine burgers is onder antirevolutionaire hoede veilig. Jan Valk was te Rotterdam een zeer gevierde per soonlijkheid. Overspel, verkrachting van jonge meisjes is in anti-revolutionaire kringen evenmin onbekend. Ook te Schiedam zijn daarvan reeds bij herhaling de treu rige bewijzen geleverd. In het dagelijksch leven zetten de mannen-broe ders elkaar een hak, overal waar ze maar kunnen, als ze er een paar centen voordeel bij hebben. De liefde tot den naaste wordt er op de brutaalste wijze in 't gezicht geslagen. Alléén des Zondags, als de hoogzije in 't geweer is, dan zijn ze vroom en willen ze God dienen. Maar de zes overige dagen wijden ze zich aan den Satan der zelfzucht. Zóó is de massa van Kuyper's volgelingen ondet welke een paar onnoozele brave zielen de korenaartjes toonen, die op het anti-revolutionaire veld door de massa onkruid schier worden verstikt. (Mr. A. do Jong, Anti-revolutionair).

De Moker | 1911 | | pagina 1