Huish. Vergadering No. 32 Zaterdag 7 October 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. Moker. Afdeeling Schiedam S. D. A P. Berichten. Twee Pendules. Smeed het ijzer. De toekomst yan Schiedam. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal l franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten niterlfjk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit z\jn. A D V E R T E N T I N 71/, cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrpe korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. op ZONDAG 8 OCTOBER, 's morgens ten 10 uur (precies), in „Constantia AGENDA: 1. Opening, Notulen. 2. Ingekomen stukken, Mededeelingen. 3. Verslag fmancieele controle-commissie. 4. Winter-propaganda. 5. Bestuursverkiezing. 6. Toepassing van art. 3 H.H. reglement. 7. Rondvraag. HET BESTUUR. N.B. Met het oog op enkele belangrijke besprekingen, dringt het bestuur met ernst aan op uw aller opkomst. Geen enkel lid mag zonder ernstige reden van ver hindering afwezig zijn, terwijl zij, die zich als lid der afdeeling willen aanmelden, eveneens van harte wel kom zijn Brochurenhandel. Nog steeds zijn enkele partijge- nooten in gebreke gebleven de brochure's, welke zij in depot hadden bij het huisbezoek voor het volkspetition nement, aan mij af te dragen. Laat men hier nu niet mede wachten en zoo spoedig mogelijk aan het verzoek om af te rekenen voldoen. Zaterdagavond bestaat gelegenheid tot afdracht. De brochurenhandelaar. (Naar een oud verhaaltje.) Een koopman zette voor zijn glazen Een klok die 8 uur ging. Hij schreef er o, zoo geestig onder „Een socialistending" Zijn knechtje neemt nu een pendule Die alle gangwerk mist, En schrijft er op met dikke letters „Ziehier een kapitalist 1" In het Handelsblad werd door een Haagschen corres pondent de aandacht gevestigd op een mededeeling van den voorzitter dezer partijafdeeling daar ter plaatse, dat op de protestvergadering tegen het machtsmisbruik der koalitie-bende in de Tweede Kamer onze Haagsche afdeeling met 96 nieuwe leden werdt versterkt. En de correspondent meent, dat de rechterzijde hieruit kan zien, welke uitwerking haar roekeloos machts misbruik op de volksmassa heeft. Wanneer deze correspondent zich eens niet tevreden had gesteld met een toevallige mededeeling, maar b.v. eens bij den partij-sekretaris, van Kuykhof, had geïn formeerd of dat Haagsche verschijnsel zich ook elders had voorgedaan, dan, meenen wij hem te mogen voor spellen, waren hem nog heel wat krachtiger cijfers ver strekt geworden. Want al wordt van alle bekeeringen in onze kringen geen melding gemaakt, 't mag wel bij zulk een gelegenheid eens worden gezegd, dat sinds den Rooden Dinsdag en den Zwarten Woensdag het getal aanmeldingen voor het lidmaatschap der partij bijzonder respektabel is. Welke aandrang het krachtigst werktde wil om méé te strijden voor het socialisme, als gevolg van ernstig beraad en ernstige studie, öf dat de gruweldaad van het Lohmansche stemmersgilde tegen de S.D.A.P. veel harer geestverwanten met een forschen zet over grootere en kleinere bezwaartjes heeft heengeschoven, wij kunnen het niet beslissen. De frissche aktie, door de S.D.A.P. het laatste jaar gevoerd voor het kiesrecht, onderbroken slechts door een over de gansche linie fel gevoerde strijd bij de raadsverkiezingen, sprak reeds van een ontzettende krachts ontwikkeling, mogelijk doordat alle theoretische geschil punten eens waren losgelaten, mogelijk gemaakt door een opvlamming der socialistische geestdrift en energie, mogelijk gemaakt door een ernstigen wil één en onver deeld te zijn. Die begeesterende uiting van jonge kracht zou ontwij felbaar aan de partij ten goede gekomen zijn. Met volle handen is het zaad uitgestrooid op een vruchtbare bodemde zonnewarmte van den Rooden Dinsdag deed de volle zaden uit de omhulsels barsten en tallooze nieuwe roode planten ontluiken. Het Nederlandsche proletariaat leefde in diepe geledingen met onze 20.000 betoogers mede en hoop en liefde voor het recht der ontrechten laaiden in veler harten. De onrechtvaardige, haatdragende, uittartende machts waanzin der Lohmansche kliek sprak tot anderen. Getroffen werd daar ee" massa, die recht slechts vroeg; gehoond werden zij, die den m®ed hadden met opoffering van veel tijd en geld en van het beste wat de mensch heeft te geven, zich wijdend aan de zaak van het miskende deel des volks, de nijveren, de voort brengers en die hoon deed hen, die reeds lang mèt ons leefden en naast ons stonden, de oogen open gaan. Die hoon deed ze begrijpen, dat ze dat kleine groepje moesten versterken met hun aantaldat ze hun krachten en gaven te paren hadden aan wie daar reeds op de bres stonden dat ze dien strijd hadden méé te strijden en die hoon méé hadden te dragen en te wreken I Zóó kwam het, dat zoo velen, die zoo langen tijd aarzelden tot de S.D.A.P. toe te treden, thans de knoop doorhaktenzóó kwam het, dat tal van bewuste, onder legde elementen in onze gelederen werden gevoerd. De heer Lohman heeft inderdaad véél succes met zijn toornen tegen de S.D.A.P. en wij aanvaarden dit succes met gepaste erkentelijkheid. Zooals 't in Den Haag ging, ging 't in Amsterdam, in Rotterdam, in Schiedam, overal En nóg hebben wij volop gelegenheid ervoor te zorgen, dat het succes van den heer Lohman met den dag ver groot. De verbittering tegen zijn tyrannenmacht roert diep in alle lagen van het volk partijgenooten, socialisten, laat ons het ijzer ook smeden nu het door de zwarte smeden heet is gestookt elke man, elke vrouw, die voor het leger der Internationale gewonnen kan worden, moet er bijgehaald worden. Laat ons Lohman, den socialisten-vreter, toonen, hoe elk zijner aanvallen op de S.D.A.P. geen ander resultaat heeft, dan dat de rijen harer volgers met vele honderd tallen worden versterkt! P. de Br. i. In de Nieuwe Sckiedamscke Courant (van 912 Sept.) is een serie hoofdartikelen verschenen, „Aan den Maaskant" getiteld, met een inleidend artikel „Aan den Tweesprong", dat handelt over de toekomst van Schie dam en geschreven is met de vooropgestelde bedoeling bij de a.s. behandeling der gemeente-begrooting van de raadsleden de volle aandacht voor de toekomst onzer gemeente te vragen. Daartoe zijn de betrokken nos. van dat blad gezonden aan alle raadsleden behalve aan het raadslid de Bruin, die natuurlijk volgens de Nieuwe over de toe komst zoomin als over het heden onzer gemeente mag meepraten. Deze kleinzieligheid daargelaten, willen we als onze meening over die artikelen-cyclus wel zeggen, dat ze, aan wie eenigszins met de geschiedenis onzer Gemeente bekend waren, weinig nieuws weet te vertellen wat het historische gedeelte betreft en dat de raadgevingen voor de toekomst te weinig positief zijn, om er houvast aan te hebben. Het geheel maakt den indruk geschreven te zijn door iemand, die zich toevallig eens in de historie van Schie dam begaf, eenige oude raadsverslagen doorsnuffelde, getroffen werd door een frappant feit, waarvan hij tot nogtoe niet gehoord had, omdat hij nog niet lang genoeg in de gemeente vertoefd had om iets van hare historie te kennen en verrast over de „ontdekking" een reeks artikelen gaat schrijven. Als deze schrijver nog verder gaat vorschen, zal hij ongetwijfeld nog meer van soortgelijke ontmoetigen in Schiedam's historie treffen, die echter voor het moment weinig of geen waarde vertegenwoordigen. Bij dit alles komt nog dat het groote plan van exploi tatie, door den schrijver in de Nieuwe gereleveerd en warm aanbevolen, voor den opbouw van een verjongd Schiedam, enorme kosten vergt. Dat constateerde ook de Nieuwemaar het middel om die groote offers aan den ekonomischen welvaart van Schiedam te kunnen brengen, wordt met een arm zwaai slechts aangeduidm.a.w. van de fmancieele kwestie maakt de schrijver zich met een praatje af. We kunnen eerbeid hebben voor de bedoeling een bespreking uit te lokken over de toekomst van Schie dam op de uitwerking valt nog al een en ander af te dingen. Wij stellen ons voor, den draad der artikelen in de Nieuwe volgend, in eenige opvolgende artikelen onze inzichten over de toekomst van Schiedam weer te geven. „Aan den tweesprong," zoo luidde het inleidend artikel, waarin wordt betoogd, hoe de jenever-industrie, in verval geraakt, noodzakelijkerwijze de handel meesleurde in haar valde aanvoer van granen en kolen inkromp en de ambachts- zoowel als de winkelstand donkere dagen doorleefden. Er zijn zoo van die beweringen over de malaise in Schiedam, die op de lippen van elkeen liggen en als onaantastbare waarheid worden gebezigd, terwijl op de simpele vraagmaar hoe weet je dan toch, dat 't met Schiedam zoo slecht gesteld is de meesten geen antwoord weten te vinden. En nu willen wij niet beweren, dat de industrieele toestand zoo rooskleurig is. O neen. Maar dat ze achteruit hollen zou, zooals vaak wordt voorgesteld, is evenmin juist. Er wordt niet zooveel geld verdiend als vroeger en niet zoo gemakkelijk. Dat is 't 'm. In den gouden tijd werden de heeren branders werkelijk slapende rijk en dat lukt niet meer. In binnen- en buitenland verrezen de konkurrenten en dreven de prijzen der branderij producten binnen de grenzen. Was daarmede de welvaart van Schiedam naar de maan Neen toch, hoogstens kon men zeggen dat de vette jaren voorbij waren. Maar de magere jaren leveren ook nog wel wat op. In wélke industrie kent men alléén vette jaren f Het bedrijf en de bedrijfswinsten zijn genormaliseerd, naar onze meening. De intocht van het grootbedrijf heeft er in hoofdzaak voor gezorgd, dat er zooveel fabrieken zijn stopgezet. (In 1882 waren er 388 brande rijen, in 1910 nog slechts 102). Als de industrie zélf verminderd was, dan zou er minder moeten worden voortgebracht. Dan kon men spreken van „verval". Maar daarvan is geen sprake. Er zijn veel minder branderijen, er zijn veel minder brandersknechts dan vroeger, maar er wordt veel méér geproduceerd! In 1910 b.v. zijn twee branderijen stop gezet, maar is toch 14.600 H. L. ad 50 pCt. méér geproduceerd dan in 1909. Dank zij natuurlijk de bedrijfsconcentratie de groote fabrieken met hun moderne inrichting en machines kon- kurreeren het kleinbedrijf gewoonweg dood. Is dus de productie-hoeveelheid niet verminderd, ook de prijzen der branderij-producten zijn niet aan zulken reusachtigen druk onderhevig, dat de branderij-industrie

De Moker | 1911 | | pagina 1