No. 33. Zaterdag 14 October 1911. lie Jaargang. De Moker. Een terugblik. De toekomst van Schiedam. Kunst en Strijd. Naar 'tland van vrijheid. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal l franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht NZ. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. 13 APRIL 1899 13 OCTOBER 1911. De afdeeling Schiedam der S.D.A.P. viert op heden haar koperen feest. Mag dat voor een gewoon sterve ling al een gelegenheid zijn, om eens op het verleden terug te zien, hoeveel te meer geldt dit voor een vereeniging, die zooveel strijd te voeren heeft^-gehad en die waarschijnlijk nog veel strijd te verduren zal hebben in de toekomst. Een terugblik, schreven we boven dit artikel. De titel duidt dus aan, dat we enkele feiten uit de geschiedenis der afdeeling naar voren zullen brengen, die voor menig lezer van ons blad zoo niet geheel onbekend, hem dan toch niet helder voor den geest staan. In het laatste decennium der vorige eeuw kwamen een aantal arbeiders geregeld samen in het oude Volkshuis. Zij maakten druk gebruik van de primi tieve leeszaal, deden daar de hoogstnoodzakelijke ont wikkeling op uit kranten, tijdschriften en boeken. Los en vast werd gelezen en waar iets onbegrijpe lijks in handen kwam, werd al spoedig bij een meer „geletterden" buurman om informatie aangeklopt. Menschen, die tot dat ooglenblik geheel vreemd voor mekaar waren, sloten hier vriendschap, niet al leen voor zoolang zij in het Volkshuis zaten men hoorde immers toendertijd zwaar over verbroedering der standen 1 maar ook daarbuiten. Kon het anders, dat ook de politiek een onderwerp van gesprek werd Die gesprekken werden zeer dikwijls voortgezet op straat, in huis, overal, waar zich maar een geschikte gelegenheid voordeed. Gezamenlijk toog men naar vergaderingen buiten de stad Schiedam was toen, al regeerde er het liberalisme nog, zwarter dan ooit naar Rotterdam voornamelijk, kocht daar allerlei socialistische lectuur en verspreidde die in kringen, Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zijn. waar men het socialisme slechts kende uit de plaatse lijke bladen en meer zulke prullectuur. Geen wonder, dat de geesten langzamerhand begonnen wakker te worden. Van vakorganisatie wist men totaal niets. Ja, ééne uitzondering moet vermeldde Bond van Nederland- sche Onderwijzers was door een afdeeling in Schie dam vertegenwoordigd en deze vereeniging werkte niet alleen voor de emajncipatie harer leden, maar gevoelde eveneens, dat opzichzelfstaan nooit in het belang eener organisatie kan zijn. En ziet, diezelfde Bond weet, nadat inmiddels eenige afdeelingen van andere vakbonden zijn opgericht, deze te combinee ren in een bestuurdersbond, wel klein, maar toch belangrijk genoeg, om ook hier de aandacht te trekken. Het Volkshuis was betrekkelijk lang het vereeni- gingspunt voor de meest vooruitstrevenden in Schie dam, zoowel voor arbeiders als kapitalisten. Daar werden de voorpostengevechten geleverd. Daar kwam het soms tot heftige scènes. Daar wezen de bestuurs verkiezingen reeds de symptomen aan van den a.s. strijd. De heer De Groot, tot dien tijd voor de Schie dammers „de socialist", stond hier als tegenstander van het jonge opbruisende element, dat soms wel wat hard van stal liep, maar toch het beste met alles voorhad. En menigmaal wist dit oproerige gedeelte door haar optreden een zege te boeken. De oppositie werd gevreesd, dat voelde men. Dat element voelde ook, wilde het eenigen blijven- den invloed verkrijgen, dat er eenige organisatie moest ontstaan,- die ook buiten het Volkshuis zich zou kunnen doen gelden. Er werd gecorrespondeerd met leden van het partijbestuur der S.D.A.P., toen gevestigd te Rotterdam, met dit gevolg, dat onze partij-secretaris Van Kuykhof zich bereid verklaarde, in een openbare vergadering dé wenschelijkheid van een arbeiderskiesvereeniging in Schiedam te beplei ten. Verbeeld je, zoo kort na een reorganisatie der kiesvereeniging „Schiedam", met haar „mooie" pro gramma Was het te verwonderen, dat de voorman nen van „Schiedam" gereed stonden, het tot stand komen van een nieuwe arbeidersvereeniging zoo lang mogelijk tegen te houden Zonder succes was de avond echter voor ons nieter gaf zich een genoeg zaam aantal menschen als lid der arbeiderskiesver eeniging op, die al gauw een gelegenheid had, in het openbaar voor den dag te komen. In het zwarte district I toch kwam een vacature voor den gemeen teraad en nu zou men toonen, hoe men in het vervolg zou willen werken. Op een Dinsdag zouden de candi- datenlijsten moeten worden ingeleverd ten stadhuize en den Maandagavond te voren vergaderde men voor den eersten keer. Een der leden was in het bezit gekomen van een candidatenlijst en al spoedig wees de vergadering eenstemmig haar lid A. Godschalk als candidaat voor den Raad in I aan. Zij verbond daaraan voor Schiedam wat nieuws, iets, dat éclat zou verwekkende candidaat moest in het publiek zijn programma ontvouwen, opdat de kiezers geen kat in den zak zouden koopen. Dat klonk nu wel prachtig, maar ééne moeilijkheid moest eerst overwonnen wordende candidaatstelling moest in orde komen en wie zouden die \Villeo teekenen Men had wel hier en daar aanknoopings- punten, maar de kiezers kende men niet. Men toog de straat op, in het donker, als echte gelukzoekers en na een uur was men zoover gevorderd, dat het optimisme de overhand begon te krijgen. Een enkele handteekening ontbrak nog wel, doch tot Dinsdag vier uur had men nog den tijd. Eneven vóór vieren was de candidaatstelling officiéél. Dat was voor ons onervarenen een heel stuk werk geweest. Nu de openbare vergadering nog en. wie weetNu, deze slaagde boven verwachting. Een goedgevulde zaal luisterde met aandacht naar Willem Helsdingen, Van Kuykhof en Godschalk. De uitslag der verkiezing echter Onze candidaat behaalde 28, zegge acht en twintig stemmen. En onze verwachting was zoo groot geweest. Ons optimisme was overdre ven geweest. We zouden eerst later merken, dat er nog heel wat gebeuren moest, voordat we in Schie dam met meer kans op succes konden werkzaam zijn. AD VERTENTIËN: 7ys cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Daarbij kwam, dat het publiek niet sprak van de arbeidersk 1 esvereeniging, maar van de socialistische vereeniging. Mocht dat voor enkelen een bezwaar zijn gebleken, de meerderheid meende, dat het schenken van klaren wijn in het geheel geen kwaad kon. De neuzen werden geteld en het bleek, dat het oprich ten van een afdeeling der S.D.A.P. slechts een kwes tie van korten tijd was. Een onverwachte gebeurtenis deed die oprichting bespoedigen. De toenmalige voorganger van den Pro testantenbond, onze partijgenoot Hugenholtznam ontslag uit zijn betrekking. Al was hij nooit bij de arbeiderskiesvereeniging aangesloten, toch had hij op bescheiden wijze hulp geboden, waar die gevraagd werd. Men voelde, dat er geestverwantschap met hem bestond en hij zal begrepen hebben, dat van dien kant steun zou komen, wanneer hij die wenschte. Den zesden April 1899 sprak Troelstra in een openbare vergadering in Musis Sacrum over het op richten van een afdeeling der S.D.A.P. Een stamp volle zaal luisterde van achten tot twaalven met ge spannen aandacht. Menigeen zal zich die vergadering nog wel herinneren. Van alle slag was daar aanwezig. Maar de leiders der vergadering waren zoo verstan dig, niet direct tot de oprichting van een afdeeling over te gaan. Men wilde de menschen eerst rijpelijk laten overwegen, of zij zich daar op hun plaats zou den gevoelen, ja dan neen. Eerst een week later, den I3en April, zou er ge legenheid zijn tot de oprichting te besluiten. En werkelijk kwam dien avond in de achterzaal van het oude Volkshuis een afdeeling van veertien leden tot stand, waarvan enkele reeds deel uitmaakten van de Arbeiderskiesvereeniging. Men besloot eenmaal per maand te vergaderen in het Volkshuis en zoo spoe dig mogelijk cursusvergaderingen te beleggen, ten einde de nog van verre staande geestverwanten op te wekken tot ons te komen. Hier dient vermeld, dat dr. Herman Gorter reeds 3 maanden na de oprichting in 3 Zondagochtendvergaderingen een interessanten cursus gaf voor leden zoowel als niet-leden. De be langstelling was groot, wat ook bleek uit de ver meerdering van het aantal leden. Het bestuur ging op den ingeslagen weg verder. Het vond Van der Goes, Spiekman e.a. bereid het voorbeeld van Gorter te volgen. Werden alle bezoe kers wel geen aangesloten leden, toch werd het aan tal van hen, die met ons sympathiseerden, voortdu rend grooter. Dat stond voor ons als een paal boven waterde proef van de 28 stemmen, waarmee wij zoo waren uitgelachen, zou in de toekomst, bij een andere wijze van werken, betere resultaten verzeke ren. Alleen een herinnering aan district III toont de rustelooze werkzaamheid van onze partij aan. Hebben wij ieder met vreugde het i2Va-jarig be staan te herdenken Al heeft een achttal jaren ge leden een ernstige verdeeldheid de propaganda in de afdeeling voor eenigen tijd stopgezet, de afdeeling is al weer spoedig die misère te boven gekomen en staat er nu beter voor dan ooit. Aan de leden de taak, te zorgen, dat (het zilveren feest met nog meer reden kan gevierd worden dan het koperen Aan de geestverwanten alleen ditWacht niet langer met toetreden Laat ieder een steentje bijdragen, opdat onze taak de verheffing der arbeidersklasse wat meer verdeeld worde Helpt allen mee 11. De cijfergroepen, in ons eerste artikel voorkomend ter ondersteuning van onze bewering, dat het niet waar is, dat Schiedam nü aan een tweesprong zou staan en het ekonomisch verval zóó groot is, dat een keuze öf naar havenaanleg etc., öf naar annexatie bij Rotterdam meer urgent is dan vroeger, hebben reeds doen zien, dat het uitgangspunt van de artikelen in de „Nieuwe" berust op vermoedens zonder meer. Trouwens, de schrijver geeft blijk een héél slecht ekonomist te zijn. Want voor wie de ontwikkeling van het productie wezen opmerken kan of wil, is bij het beoordeelen van den stand der industrie niet de vraag of er meer Zondag a s. 15 October, des 's morgens 10 uur, Huishoudelijke Vergadering. Allen present. De Secretaris, W. PLOOS v. AMSTEL Jr. In 't land van berusting geboren, Omgeven door somberen nacht, Heeft menige arme droomer Nog nooit aan het land der Zonne, Aan 't rijk van de Vrijheid gedacht. O kon ik hen wakker schudden, Hen helpen, den nacht te ontvliên, Ik zou hun 't waarachtige leven Aan de ruime en lieflijke kusten In 't land van de Vrijheid doen zien Daar wonen geen arme slaven, Ddar wordt ons „te leven" geleerd! Daar wordt ons gepredikt, te schuwen Het slechte en liefdelooze, Al, wat God en menschen onteert O kom, warme Vrijheidszonne En wek, met Uw sterkende kracht, Met Uw heerlijk verkwikkende stralen, De armen, die droevig nog dalen, In den koelen berustingsnacht H. BOON—v. d. VEER. DE MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1