Wie liegt? FEUILLETON. Het Pandje. Esperanto. terecht komt in de zakken van een steeds kleiner aantal personen. Is Schiedam dwaas 'genoeg haar gronden in de- slechte kuituurjaren voor een appel en een ei te verkoopen, dan zal er van een opbloei der gemeente geen sprake kunnen zijn. Want rendabel worden ook de Maasgronden zeker niet bij het begin der exploi tatie, maar wanneer er weer igebrek aan plaatsruimte komt. Dat kan mogelijk nog lang duren, maar Hit doet aan de juistheid van het feit niets af. Een der grootste fouten der beschouwingen in de „Nieuwe" was dan ook het geheeie gemis aan be spreking der grond poli Hek. Boven elk artikel had met vette letters moeten staan Elke gronaverkoop is een misdaad aan de toekomst van Schiedam gepleegd! Maar de voornaamste fak'tor, om ooit het Wester plan te kunnen uitvoerengeen duim grond aan de Mms te verkoopen, werd door de „Nieuwe" ver waarloosd. Waarom Wel, natuurlijk omdat hier het belang der gemeenschap moest wijken voor de politieke belangetjes van de „Nieuwe". De rechterzijde in den Raad (en dus óók de katholieken), versjachert de toekpmst van Schiedam naar hartelust. Dddrom alleen mag gezegd worden, dat het kleri kale bestuur onzer gemeente een gevaar niet slechts, doch een zeker, ernstig nadeel is voor onze gemeente. En (daarom ook is het noodig, dat dit konservatieve, voor zijn taak niet berekend bestuur, hoe eer hoe beter uit den dienst wordt gezet. Het resultaat tvan ihet erfpachtsldebat in den gemeen teraad (waar alle klerikalen en 3 van de zes vrijzin nigen tegen het voorstel-De Bruin stemden), recht vaardigt de conclusie, dat, waar èn met het oog op de versterking der financiën, èn met het oog op de ekonomische ontwikkeling onzer gemeente, het vrije bezit van den grond voor onze gemeente een der voornaamste voorwaarden voor opbloei is, juist de sociaal-demokraten'lhet zijn, die door een konsekwente houding ten opzichte van de te voeren grondpolitiek in het welbegrepen belang der gemeente het bestuur van een energie- en futlooze, aan allerlei grondspe- kulanten verknochte groep -moet overnemen. Wie aan een betere toekomst voor Schiedam wil medewerken, helpe de macht der sociaal-democratie versterken Ter lezing en overweging opgedragen aan het raadslid N. van der Velden en andere „leugen"-schreeuwers. In de gemeenteraadszitting van Dinsdag 10 Octo ber werd bij het erfpachts-debat door den heer Van der Velden beweerd, dat onze partijgenoot De Bruin leugens had te berde gebracht. Er zijn misschien menschen, die nog op gezag van den heer Van der Velden willen aannemen, dat De Bruin werkelijk gelogen heeft. Al weten ze van de zaak zelf niets af, als het maar legen den sociaal-demokraat gaat, dan schreeuwen ze dadelijk mee Leugens Leugens Om eens te laten zien, wie hier waarheid sprak en wie leugens debiteerde, willen we het officieele raadsverslag, dat mede is goedgekeurd en vastgesteld door den heer Van der Velden, eens gaan raadplegen. Wie ooren heeft om te hooren, die hoore 1. Vroeg-donker al, begon, de schemering van den somberen April-dag over de woelende werkstad te vallen. Het had iden heelen dag gesneeu'wd, geregend, gesneeuwd weer en weer geregend. En altijd door was het donker geweest, 's Middags had de zon nog even geschenen, maar dadelijk weer weg. En nu, vroeg-avond, sneeuw-regende het weer, met een sta dig vallen van dropvlokken ,uit den bruinenden hemel. En alles somber en zwart... In hun eenvoudig huisje, stil, 'n beetje ver van de drukke werkwijken afgelegen, zat de vrouw van Wil lem Blok even half-slapend in de schemering te soezen. Doodmoe nu van die twee doorgemaakte nachten bij 't ziekbed van haar 'man, die haar al zoo veel nachten gekóst had, rustte ze [even uit. Rustte ze, maar slaapwakend luisterde ze nog of ze hem hoorde, of hij haar soms riep met zijn moede stem van uitgeziekte lijder,... Uit de donkere bedstee in den kamerhoek, waar geen licht meer inviel, klonk 't zwak„Anna, ben je daar?. De slapende vrouw stond op, en zacht liep ze naar het bed, boog zich over den zieke heen„Ja, wat is 'tben je weer wakker Werft abonnees voor „De Moker". Volgens het verslag in de „Sclhied. Courant" van 13 October 1.1. had De Bruin het volgende beweerd: Er is hier grond verkocht die te goedkoop werd afgegeven, maar daarbij gold de overweging, dat toegezegd was daarop huizen te zullen bou wen voor een huurprijs van f 1.50 per week. Later is natuurlijk gebleken, dat de huurprijs veel hooger was. Ofschoon, zooals men ziet, door De Bruin enkel maar een feitelijk bewijs in debat was gebracht en geen enkelen persoonlijken aanval was gedaan, vatte de heer Van der Velden vuur. Wij ontleenen weer aan de „Schied. Courant" wat hij sprak De heer v. d. Velden zal niet spreken over het vraagstuk der erfpacht. Alleen wil hij iets zeg gen over de opmerking, die de heer De Bruin heeft gemaakt over een grondverkoop hier, dien deze meent te goedkoop gegeven te zijn. Spr. zou, volgens den heer De Bruin, beloofd hebben op het door hem gekochte perceel grond woningen te bouwen voor een huurwaarde van f 1.50. Dat is een leugen Spr. heeft niets beloofd en er is niets beloofd. Door den toenmaligen burgemeester, dr. Brants, is gezegd, dat het plan bestond daar goedkoope woningen te bouwenmaar om dat te kunnen doen zou het noodig zijn de Bouwverordening te veranderen. Wat de heer De Bruin gezegd heeft over deze kwestie, zijn dus leugens en spr. ver langt, dat hij die terugneemt. Elkeen in den raad, die met de zaak bekend was:, voelde hoe misplaatst het woord „leugens" was en reeds dadelijk begon de burgemeester den heer Van der Velden te verzoeken dit woord terug te nemen wat deze weigerde. De wethouder Van Westendorp lichtte de kwestie toen nader aldus toe De heer v. Westendorp heeft indertijd den be doelden koop verdedigd en wil dit nog wel doen. Het verloop der bespreking is geweest, zooals de heer De Bruin heeft medegedeeld en na de zitting heeft spr. dadelijk gezegd, dat dr. Brants zeer onvoorzichtig gesproken 'had. De kooper bleef ge heel vrij, omdat in het contract geen voorwaarde omtrent den huurprijs was gesteld. Echter dr. Brants wenschte, dat er goedkoope woningen zouden gebouwd worden en hij trachtte dit te bereiken door zijn invloed op de bouwers aan te wenden. Waar bij deze bespreking echter een persoon betrokken is, die hier niet aanwezig is, acht spr. het beter daarop verder niet in te gaan. Spr. is bij de discussie over dezen koop nog al aangevallen en hij heeft dien verdedigd op grond dat daarmede een groot complex in zijn geheel zou worden verkocht. Door den heer v. d. Velden kan alleen gezegd Wordenik heb niets beloofd. Het is waar, hij bleef geheel vrij. Maar de heer De Bruin heeft gelijk, dat hier van de bestuurstafel is gezegd, dat er woningen zouden worden gebouwd met een huurprijs van f 1.50 of f 1.7 5 Hieruit blijkt, dat er gieen aanleiding bestaat om iemand van leugen te beschuldigen. Voor wie dat alles nóg niet voldoende is om de zaak te beoordeelen, geven wij nu een overzicht uit En hij„Ja, ik kan maar niet slapen. M'n borst doet zoo'n pijn... Hoe laat is 't „Hoe laat.half zes bijna.'t Is vroeg donker. Dan weer de zwakke mannenstem„Sliep je ik heb je toch niet wakker gemaakt Je zult wel moe zijn." Dan even stil weer, ligt de doodzieke rustig, met z'n oogen toe van vermoeidheid, maar dadelijk on rustig weer, moet hij denken aan allemaal dingen van vroeger, uit den tijd, toen-ie nog flink was en sterk, en dien hij nog maar niet vergeten kan. „Anna, is de krant eral „De krant, Wim ja, zij is net gekomen. Maar laten we haar nog maar wat bewaren, de dokter heeft 't vast verboden, ik mag je niet voorlezen, zeid' ie. Je moest maar wachten tot je zelf weer lezen kon -r- Maar de zieke hoort al niet meer. Roerloos ligt hij op 't heetgewoelde kussen, zóó, of-ie al dood was II. O, vroeger, groot en sterk was hij geweest. Een zwaar-werkend man. Alle dagen kon je 'm 's: morgens om zes uur uit z'n huis zien gaan. Den weg op naar de gasfabriek, waar ze met z'n zestienen kameraads 'n nieuwe gashouder maakten. Waar ze met z'n zestienen kameraads zwaar-hamerend de bouten in de platen dreven, dat klonk over 't lage weiland om de fabriek heen. En hij was de grootste, de sterkste van allen. Sloeg zijn hamer, of 't hem een plezier was. Een leuke krachtoefening om de anderen nou deris te laten ftedenkt trouw den Steun penning. het officieele raadsverslag, te vinden op pag. 25 (verslag 1909 De heer Goslinga merkt op, dat die grond is bestemd om te bebouwen met arbeiderswoningen. Als dus de heer Van der Schalk en zijn onder steuners het belang daarvan ook nu willen erken! nen, zullen zij dit voorstel 'moeten ondersteunen. Met instemming heeft spreker deze nieuwe uiting van het particulier initiatief gezien en hij juicht daarom het voorstel van Burgemeester en Wethouders toe. De heer Van der Schalk vindt dit alles erg mooi, maar vroeger is de Raad ook al eens in slaap gewiegd door de overweging dat de grond, die verkocht zou worden, bestemd was voor goed koope arbeiderswoningen, om daarvoor een "lage- ren prijs te stellen. De toenmalige bouwer en ook de heer Van der Velden, hebben op die overwe gingen grond verkregen, maar als spreker de huurprijzen ziet, komt hij tot de slotsom, dat de voordeden van den lagen koopprijs zijn gekomen in de zakken der bouwers. Het medelijden is er dan ook bij spreker in deze uit. De Voorzitter zegt, dat de heer Van der Velden zich voorstelt woningen te bouwen van een huur prijs, die „Volkshuisvesting" niet kon toezeggen, nl. f 1.75. De heer De Groot heeft den Voorzitter hooren spreken :van een huurprijs van f 1.75. Maar, vraagt hij, heeft men daar eenige houvast aan De heer De BruinHet zal wel f 1 hooger worden. De Voorzitter zegt, dat hij naar den huurprijs heeft gevraagd en hem Is toen gezegd, dat er naar gestreefd zou worden zulke woningen te bouwen. Men weet dat het spreker gespeten heeft dat het voorschot niet aan Volkshuisvesting" is toegestaan. Echter, hij moet verklaren, dat hij niet meer ais de meegedeelde toezegging heeft gekregen. (Blz. 27). De heer Van der Schalk vraagt, of de mede- deeling van den prijs van f 1.75 in de notulen zal worden opgenomen. De heer Van der Drift acht het gewenscht, dat dan ook wordt vermeld, dat gezegd is dat de prijs wel zal blijken f 1 hooger te zijn. (Blz. 28.) Uit dit alles blijkt dus, dat door De Bruin niets was gezegd, wat met de waarheid in strijd zou zijn, maar dat uit het officieele raadsverslag de waarheid kan worden aangetoond. Als er dan van „leugens" sprake is, WIE heeft ze gebruikt Zou het geen zaak van fatsoén wezen, als de heer' Van der Velden zijn woorden introk Dezen winter zal 'n cursus in Esperanto worden open gesteld door den Bestuurdersbond. Naar aanleiding daar van wenschte ik, omdat ik als leider van dien cursus zal optreden, hier 'n enkel woord te zeggen ter opwekking tot de studie van die wereldtaal. Elders heb ik reeds wat meer omtrent deze taal en haar beweging meegedeeld, zoodat ik meen kort te mogen zijn. Laat niemand, raad ik, die van zijn grammaticale kennis, van school meegebracht, 'n goed deel vergat, zich daardoor weerhouden 'n taal te leeren kennen, die hem in staat zal stellen met eiken landaard te verkeeren. Met eiken landaardonbeschaafde volken zijn natuurlijk voorloopig uitgeslotenWant, al gaat de beweging zien, hoe sterk hij was en hoe licht hij zijn hamer zwaaide En soms, zwaaiend slag1 om slag met een van de anderen, itiaar hij de grootste en sterkste, soms zwaai end, voelde hij in zich een groote kracht komen. De kracht van den werker, die de waarde weet van zijn werk. Die zijn eigen waarde weet. En 't was hem, of zijn smidshamer een strijdhamer werd, waarmee hij stuk sloeg wat hem tegenhield, en stevig vast- hamerde wat hij wou, dat 't sterk en vast was. En met dezelfde stevige kracht, waarmee hij de platen van den gasketel in mekaar sloeg, hamerde hij de organisatie in mekaar, stevig en sterk. Hij gaf zich heelemaal aan de vereeniging, die hij gemaakt had, waarvan hij alles verwachtte. Tot de slag kwam. Eerst voor hem, toen voor zijn werk. Op 'n helderen vries-wintermorgen werd de groote Willem thuisgebracht, thuisgedragenPlotseling, verraderlijk had hij op 't werk een bloedspuwing, gekregen. Was hij neergezakt, z'n borst, z'n heer lijke werkhanden, z'n kleeren, alles bloed, vol bloed. Z'n breeë stevig-gespierde borst had hij stukgeha- merd, met dat zware werk, de lange dagen lang. En neergeslagen lag-ie, ineenen plat neergebogen bij zijn werk. En hij stond niet weer op. De dokter had thuisblijven geboden, te bed liggen. Thuis blijven te bed liggen, geen geld dus ver dienen. En waar moesten ze dan van leven Sparen hadden ze weinig of niet kunnen doen. Willem1 had 'n tamelijk weekgeld verdiend, maar meer niet. Toch liep 't den eersten tijd noig. De ziekenkas van de Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 2