No. 35. Zaterdag 28 October 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Een gevoelige les. Het Burgerlijk Armbestuur. Heen invloed meer? ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW ,{CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 nar in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Bij de algemeene beschouwingen voor de begrooting heeft onze partijgenoot De Bruin een motie ingediend van den volgenden inhoud De raad, van oordeel dat in het belang der ge meente samenwerking van alle raadsleden gewenscht is en het uitsluiten van enkele leden uit de Commissie van Bijstand moet worden afgekeurd, gaat over tot de orde van den dag. Die motie is afgestemd met de stemmen van rechts tegen links. De bedoeling der motie was duidelijk de voorsteller heeft het bovendien niet aan een heldere toelichting laten ontbreken de voorzitter heeft uit den treure gepoogd den voorsteller te bewegen de motie in te trekken, hetgeen deze natuurlijk niet mócht en kón doen en toen heeft de rechterzijde onder allerlei verlegenheids-voorwendseltjes de motie afgestemd. Ze wilde niet haar eigen fouten erkennen en richten. Dit moest ze zélf weten. Maar toen heeft De Bruin den heeren even laten gevoelen, of ze het buiten de samenwerking, ook zelfs met den gehaten sociaal-demo- kraat konden stellen. Men beging de dwaasheid stemming over de artikelen der begrooting te weigeren, om, zooals de liberaal Houtman het noemde, het verzet van den heet De Bruin te breidelen Deze liet de heeren kalm hun gang gaan en toen de stemming geweigerd was, had hij een ander middel bij de hand, dat minstens hetzelfde resultaat verwierf. Bij elk postje stelde De Bruin een kleine verhooging of verlaging voor, naar variatie, en moest zulk een voorstel wel ter tafel gebracht worden. De heeren waren boos, wanhopig boossommigen wilden wegloopen, anderen stelden voor de vergadering te sluiten. 't Was natuurlijk een onmogelijke toestand en met zulk een behandeling had de begrooting eenige weken moeten duren. Maar dat was het doel niet. Het middel was demonstratief en toen men zoo een poosje had voortgesukkeld, verklaarde De Bruin, dat het naar zijn meening nu duidelijk was gemaakt, ook aan wie hardleersch waren, dat een meerderheid niet straffeloos een minderheid kan neerdrukken. In het vertrouwen, dat deze les en de woorden van den voorzitter resultaat zouden toonen, was spr. bereid aan een normale behandeling der begrooting verder mede te werken. Een zucht van verlichting steeg op, toen dit werd medegedeeld, 't Viel merkbaar mee. Inderdaad, deze korte les was hard genoeg en zal den heeren lang heugen Voor een langdurige obstruktie was ditmaal geen plan maar de rechterzijde heeft het in haar handen of zulk een noodlottig middel in de toekomst zal moeten worden aangewend door de minderheid om haar rechts gelijkheid af te dwingen Het spreekt vanzelf dat we over het verloop dezer geschiedenis nog wel een woordje hebben te spreken. „Wij kunnen de armen van Schiedam er niet mede gelukwenschen, dat zij zijn overgeleverd aan de mensch- lievendheid van den heer Jan van Katwijk en consorten", schreef De Moker van 30 September j.l. aan het adres van onze geachte zuster, het Schied. Volksblad en het Werft abonnees voor „De Moker". blijkt maar al te waar te zijn. Nadat het vorig Burgerlijk Armbestuur door Burgemeester en Wethouders op niet heel nobele manier was behandeld en tengevolge dier behandeling ontslag had gevraagd en verkregen, is een andere commissie van vijf personen gekozen, waaraan voortaan de zorg voor de armen van Schiedam zou worden toevertrouwd. Het sprak immers van zelf, dat in die commissie geen sociaal-democraten mochten zitting nemen, doch door de rechterzijde, de christelijken, moest worden bezet. Aan den heer Jan van Katwijk werd de leiding opgedragen en men gaf het spoedig op duide lijke wijze te verstaan, hoe goedkoop de nieuwe armen verzorgers zouden werken Armenverzorging op een koopje was dus het parool. De vorige commissie was te duur en nu zouden de heeren Jan van Katwijk c.s. dat eens anders aanpakken. En dat bleek weldra. Het Proveniershuis te dezer stede is eene stichting, die geen rente of aflossing van schulden meer heeft te betalen en bedoeld is aan de minder bedeelden alhier een goedkoope woning te verschaffen. Genoemde stich ting wordt beheerd door het Burgerlijk Armbestuur. De lasten, die op de stichting rusten, bedragen jaarlijks volgens de gemeente-begrooting de volgende sommen Grondbelasting f 320.Dijk en Polderlasten f 1. Onderhoudskosten f1650.— Brandverzekering f80. Inning der huur f 135.Waterleiding f 450.Ge bouwde eigendommen f 130.Secretaris f 250.samen f3016.Aan huur wordt jaarlijks betaald eene som van f 4750.zoodat deze rekening een batig saldo aanwijst van f 1734. Dat geld komt ten bate van net Burgerlijk Armbestuur. Wat doet nu de nieuwe commissie, die zoo goedkoop zou werken Die commissie begint met het voornemen de arme menschen, die in het Proveniershuis goedkoop een onderdak hadden bekomen, 15 cent per week in huur op te slaan, om daardoor het batig saldo dier stichting jaarlijks nog grooter te maken en de gemeente kas daardoor te ontlasten. Wel een nobel idéé, vindt ge niet lezers Het voornemen echter is nog niet tot een daad van uitvoering gekomen dit is evenwel niet de schuld der commissie, maar van andere machten, buiten haar om. Het is thans zoo vastgesteld, dat de verhooging van de tegenwoordige bewoners nietdoch van de nieuwe bewoners, die door den nood gedwongen aldaar onderkomen zoeken, wel zal worden geheven. Dat zijn dus de van God aangewezen verzorgers der armen, uit de Kerk van Christus, nietwaar geacht Schied. Volksblad r Wij feliciteeren wel de gemeentekas met zulk een commissie, doch niet de armen. Dat belegt „openbare?" vergaderingen, houdt lezingen, viert feesten* met kapelaans als feestredenaars en geeft blaadjes uit met de mooie, wijdsche titelDe Propagandist Roeit daar maar eens tegen op Over het laatste „geval" willen we wat zeggen, 't Is een feit, dat het politieke katholicisme met leede oogen den ook in Schiedam steeds wassenden vloed van het socialisme gadeslaat. Er moet, het koste wat het wil, een dam tegen het roode gevaar worden opgeworpen. St. Paulus, de R.K. propaganda-club, is daar het aan gewezen lichaam voor en, het moet gezegd worden, zij volvoerde haar opgelegde taakpardon, krachtig, zouden wij haast geschreven hebben. Als echter alles van dezelfde kwaliteit is als no. 2 van De Propagandist dan is het slappe thee. Een opwekking om vooral goede boeken en bladen Nieuwe Schiedamsche Courant te lezen en lid te worden van den zegen brengenden Volks bond en een paar scheeve voorstellingen van het socialisme als knal effect is al wat De Propagandist ons biedt. Den heer Th. J. H. M. heeft de (on)dankbare taak, door dikke, vette letters rijk en arm in den Volksbond te lokken. 't Blijkt noodig ook. Hoort maar. „De afdeeling Schiedam bestaat den volgenden zomer twintig jaar. Ze telt thans tusschen zes en zeven honderd leden. Het zou een eer voor de Gedenkt trouw den Steunpenning. katholieken van Schiedam zijn, indien het feest van het twintigjarig bestaan door meer dan duizend leden kon worden gevierd. En dat kan, want in het begin van het bestaan dezer afdeeling is ook het duizendtal overschreden." Gelukt het om al wat zich katholiek noemtin den Volks bondonder te brengen en wordt er niets anders gelezen dan wat door den geestelijken adviseur voorgezet of als ge oorloofd beschouwd wordt, dan kunnen wij onze biezen wel pakken, want, schrijft den heer M. „Dan is onze Bond een muur van gewapend beton, waartegen neutraliteit, socialisme en anar chisme tevergeefs zullen rammen." Is ie goed Als echter St. Paulus de uitvoerder van het gewapend beton moet zijn, dan vreezen wij voor den heer M., dat het van mindere soliditeit zal blijken om de door alles heen brekende ram van het socialisme te weerstaan. Een andere grootheid A. v. D. heeft getracht in een halve kolom het socialisme om hals te brengen, 't Schijnt een baas te zijn. Hij schermt met Cathrein, Kautsky en Bernstein of het vriendjes van hem zijn. Met een vloek en een zucht vertelt hij wat een materialist is. Hij schrijft „De grondslag der moderne Sociaal-Democratie is het Historisch (cursiveering van ons, Red. Moker) Materialisme, dat is Materialistische geschiedenis beschouwing van Marx en Engels, dat bevestigen verschillende schrijvers, o.a, Cathrein, Kautsky en Bernstein. Wat is een Materialist Een Materialist is iemand, die het bestaan van het onstoffelijke, het geestelijke, loochent, voor wien alles wat bestaat slechts stof (materie) is. Volgens de materialisten bestaat er geen ziel. De gedachten en begrippen en opvattingen, die de menschen hebben omtrent godsdienst, zedelijkheid, recht enz. komen dus, zeggen ze, niet voort uit de ziel (want die bestaat volgens hen niet), maar die gedachten enz. komen in de menschelijke hersens op, alleen' door invloeden, indrukken, inwerking van buiten. Het is duidelijk, dat het Historisch Materialisme, dat de grondslag der Sociaal-Democratie is, het geloof aan God en vanzelf de Godsdienst vernietigt. Heel leuk verwart de schrijver het Historisch Mate rialisme met het Wetenschappelijk Materialisme van Büchner c.s. 't Schijnt hem heelemaal ontgaan te zijn, dat het Materialisme van de sociaal-democratie op his torische feiten is gebaseerd. Dat het socialisme zich niet uitspreekt over het al of niet bestaan van een Godheid, maar alleen de geschiedenis zichtbare zaken dus als richtsnoer aanneemt. Stofvergoders noemt D. de sociaal-democraten. De menschen, die strijden tegen het kapitalisme, die het beginsel verdedigen van alles aan de gemeenschap, mogen wel door zulke scribenten, die door dik en dun het kapitalisme verdedigen, mogen ons wel voor stof vergoders schelden. Socialist worden is dus God ver zaken, zegt v. D. Hij spreekt daarmee de ban uit over tal van christenen, over de christen-socialisten, enz. Maar zelden hebben wij een artikel gelezen, dat meer getuigd van eigen waan en eigen gerechtigheid, dan het artikeltje van den heer v. D., die blijkbaar zeer ingenomen is met zijn geklad. Want als slot zegt hij dat alleen dit artikel met een hoofdletter ge schreven is om wij zouden zeggen om de onwetend heid van den katholieken schrijver te toonen. No. 2 van De Propagandist is geschreven om onzen invloed op de katholieke arbeiders te doen verminderen. Nog eenige van zulke blaadjes en de arbeiders zullen gaan zeggen „hé, ze schelden altijd zoo op het socialisme, daar moeten wij meer van weten". En dan wachten wij met volle gerustheid het onderzoek af. De heeren katholieken zijn bang, dat de arbeiders de oogen open gaan, dat zij eischen dat er niets anders gelezen wordt door de arbeiders dan wat de heeren voor hun pas klaar gemaakt hebben Katholieke arbeiders, wij zeggen „onderzoekt alle Steunt „De Moker" door uwe advertentiën. t

De Moker | 1911 | | pagina 1