Ditjes en Datjes. Vakbeweging. Cursus S. B. B. De Coöperatie „D. E. S." te Schiedam. Het modderen der dividendjagers heeft op de alg. ver gadering weinig succes gehad. Wat die menschen toch beweegt, telken jare weer met dat zelfde geleu ter aan te komen, om ook telken jare te moeten on dervinden, dat het overgroote deel der leden van dat modderen niet is gediendOp de laatste vergadering is dat wel overtuigend gebleken. Was de opkomst dit jaar, door de agitatie die er vooraf was gevoerd, ongeveer driemaal zoo groot dan vorige jaren, waar bij er misschien nog waren, die dachten eenig geld uitbetaald te zullen krijgen, bij deze groote opkomst bleek het maar al te duidelijk, dat de overgroote meerderheid der opgekomen leden niet in de eerste plaats dividendjager willen zijn. Andere jaren hadden de voorstanders der statutenwijziging nog het motief, dat de thuisblijvers voorstanders waren van hun idéé op deze zoo druk bezochte vergadering hebben ze kunnen zien, dat ze ver in de minderheid zijn. Hun voorstel om presentiegeld te geven op de volgende alg. vergadering was een onwettig voorstel, omdat het fonds voor algemeene volksbelangen en algemee- meene coöperatie niet ten eigen voordeel der leden mag worden aangewend, doch aan algemeene zaken, die nuttig worden geacht. Het was dan ook zeer onpractisch, om aan die leden, die toevallig vrij hadden zoon avond, voor de komst ter vergadering te betalen, doch de leden, die door nachtbeurt of iets anders in 't geheel niet in de gelegenheid waren de vergadering te bezoeken, van een vergoeding zelfs verstoken zouden blijven. Met overweldigende meerderheid is dan ook beslist, dat geen presentiegeld zal worden gegeven. Wil de Coöperatie „D. E. S." alhier, de algemeene coöpera tie zijn te dezer stede, dan zullen de leden ieder een deel van hunne wenschen moeten op zij zetten. De sociaal-democraten kunnen van deze coöperatie niet vorderen, geld uit te trekken voor de afdeelingskas of voor de kas van den Bestuurdersbond, zooals dat bij de arbeiders-coöperaties het geval is. De kerkdij ken zullen moeten toegeven, dat de andëren een deel der winst voor algemeene volksbelangen en alge meene coöperatie volgens de tegenwoordige statuten wenschen te bestedende coöperatie dus dienstbaar wenschen te maken tot nut van 't algemeenomdat deze laatsten, behalve het eigen stoffelijk voordeel, de coöperatie dienstbaar wenschen te maken tot ver hooging van het maatschappelijk welzijn. Al is „D. E. S." in velerlei opzicht niet wat wij zouden wenschen, indien de ziel, welke er nu nog in zit, geheel wordt uitgerukt en het beginsel der coö peratie geheel wordt buiten de deur gezet, dan zou zeker een groote groep geheel met haar breken. Praktisch is het dus, zich niet door enkele men schen, die |telken jare denzelfden deun zingen, te laten opwarmen, maar „D. E. S." voorloopig maar te laten wat zij is De dure tijd. Konden' we de vorige week melden, dat de directie der kaarsenfabriek „Appollo" aan hare arbeiders een toeslag op het loon had toegekend met het oog op den duren tijd, deze week kunnen we meedeelen, dat de gemeente aan hare werklieden een blijvende loonsverhooging heeft toegekend van onge veer zestig cents. Hoewél het bedrag wat gegeven wordt natuurlijk! te klein is in verhouding met de prijsstijging der levensmiddelen, juichen we elke poging voor lotsver betering in deze slechte tijden van harte toe. Ook de Verbruikscoöp. „Door Eendracht Sterk" zal, naar men ons meedeelt, haar personeel ook loons verhooging toekennen. Of de tijden ook nijpend zijn Roomsche taal. De heer Wittkampf verklaarde o.m. in de raadszitting van Woensdag, dat inderdaad zijn sympathie voor de; sociaal-demokraten niet groot was, omdat in de sociaal-demokratische pers altijd zoo fel op de bezittende klasse gescholden wordt. In zijn krachtige repliek gaf De Bruin toe, dat hij werkelijk niet de meening had, dat al z'n partijge nooten engelen waren, maar men moest van katho lieke zijde maar geen aanmerking maken op de socialistische pers. Want wat de kunst van schelden betreft, staat juist de katholieke pers ver boven de socialistische. De heer Wittkampf beweerde onlangs, dat hij nooit zijn stem zou geven aan een sociaal-demokraat voor een commissie van onderwijs, omdat de sociaal-demo kraten volgens de wetenschappelijke geschriften vij andig staan tegenover den godsdienst. Op mijn ontkenning aldus ging De Bruin voort beloofde de heer Wittkampf mij die bewuste litte ratuur ter inzage te zullen geven. Maar ik ontving ze nooit! En nu geeft de heer Wittkampf weer algemeen heden over het schelden van socialistische bladen, zonder eenig bewijs. Daartegenover wil spr. er op wijzen, dat hij nog dezer dagen een proeve van katholieke scheidtaai heeft gelezen uit Leiden, waar tegen geen sociaal-demokraat op kan. Wij vinden het van genoeg belang, dat bloempje Werft abonnees voor „De Moker". van katholieke taal aan den heer Wittkampf ter overpeinzing aan te bieden. Hier is 't Aan de ingezetenen van Leidschen- dam en omstreken. Medeburgers Aangezien de hyena's met hun valsche, loerende en verslindende blikken, het al-doodend vergift, in den vorm van het huisgezin verwoestende, echtver- brekende, oproermakende, twist en tweedracht strooi ende het immer de maatschappij vergallende soci- aaldemokratisme trachten te verspreiden, en tusschen ons uit te spuwen, om zoodoende slachtoffers te ma ken voor den bond van Belzibub, zij u allen gewaar schuwd, zich verdekt op te stellen, en alle aanvallen te weren, en zoo zal u altijd glorievol winnaar zijn. Het zal ons hier niet moeilijk vallen, daar de plannen door socialen hier geopperd, door hen zelf weer in duigen zijn geslagen, op de r.k. vergadering van 27 September alhier. Het sociaaldemokratisme is in den vollen zin des woords niets als een rotte stee in de Maatschappij, welks spranken zich her en derwaarts spreiden, doch hier zullen ze worden afgekapt, door ons, die God als Opperwezen beschouwen. Daarom burgers van Leidschendam en Omstreken, steunt nooit het socialisme. Komt nooit op hunne vergaderingen. Betrekt geen van allen Uwe waren van de alhier bestaande Neutrale koöperatie. Steunt nooit hun nietswaardige bladen met hun hui- chelachtigen en leugenachtigen inhoud en verdachte advertentiën. Op allen op 1 voor God, Vorstin en Vaderland 1 Leidschendamsche Propagandaclub. Als we nu nog mededeelen, dat dit fraaie taaltje goed genoeg was om te Leidschendam jl. Zondag aan de kerkdeur te worden uitgedeeld dan laten we aan den lezer gaarne het oordeel of ze ooit een sociaal-démokratisch geschrift hebben ontmoet, dat het van deze katholieke „propaganda-lektuur" zou kunnen winnen. Heeft de heer Wittkampf soms bij zijn studie in de wetenschappelijke litteratuur der sociaal-demokraten al eens iets gevonden, dat er bij vergeleken kan worden Zoo ja, laat hij dit dan pok eens aan ons mede deelen, dan beloven wij bij voorbaat het te zullen publiceeren Zangv. „Excelsior"Onze zangvereeniging heeft j.l. Zondagavond huishoudelijk vergaderd. Na opening en behandeling der ingekomen stukken, bracht de penningm. zijn verslag uit over het afgeloopen kwar taal. Hoewel deze rekening 'n batig saldo aanwees, moet met de financiën toch met zorg worden omge sprongen daar de zangschool, onder Excelsior's be heer, tot nog toe steeds met tekorten heeft gewerkt, wier rekening ook dit kwartaal weer 'n nadeelig slot te zien geeft, wat uit onze kas steeds is bijgepast. Ernstige besprekingen hadden dan ook plaats om, daarin verandering te brengen. Een commissie van drie leden werd samengesteld, die met kracht de propaganda zoowel voor het groote koor als voor de zangschool onder de partijgenooten zal ter hand nemen. Wel is het aantal leerlingen in den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen, doch waar de contributie op slechts 3 ets. per leerling is gesteld, zijn de inkom sten maar weinig gestegen, zoodat het ledental nog wat moet worden opgevoerd, willen de inkomsten de uitgaven dekken. En dit kan, waar er nog 'n aantal kinderen van goedgezinde partijgenooten en geest verwanten op zich laten wachten. Een bezoek ten hunnen huize van bovengenoemde commissie kan dan ook eerstdaags verwacht worden. Ook tot versterking van het groote koor zal dan tegelijkertijd worden gewerkt. Verder werd besloten de gewone jaarlijksche uit voering ongeveer in 't laatst van November of begin December te doen plaats hebben op 'n Zondagavond, en dan zoo mogelijk in combinatie met-de zangschool en met medewerking van 'n soliste. De voorzitter die periodiek moest aftreden, werd weer herkozen, terwijl tot algemeenen secretaris werd gekozen J. Wessel. Daar dezen zomer, door den slechten toestand der kas aan 'n uitstapje met de zangschool niet kon wor den gedacht, werden middelen beraamd voor 't vol gend jaar daarin te voorzien. Jammer moesten eenige leden wegens contributie schuld van de ledenlijst worden afgevoerd. We hopen dat ze hun verkeerde handelwijs zullen inzien en dat ze als waardiger leden tot ons terugkeeren. Met 'n opwekking aan de leden om getrouw en op tijd de repetities te bezoeken, wat van elk goed lid mag worden verwacht, sloot de voorzitter de vergade ring, waarna onder gezellig samenzijn in de groote zaal onderling 'n aantal onzer liederen werden gezon gen, wat we, naar wij meenen, zoo wel meer konden doen, daar het de onderlinge band niet alleen ver sterkt, maar het ook ter bevordering der gezel ligheid 's Zondagsavonds in de groote zaal zeker is aan te bevelen. HET BESTUUR. Leesbibliotheek. Partijgenooten en geestverwan ten, de bibliotheek onzer afdeeling eischt dringend verbetering. Om daarin te .voorzien hebben wij ge meend een dringend verzoek tot u te richten om in ons streven naar een (goede bibliotheek een handje te helpen. In Me eerste plaats hebben wij daarvoor noodig BOEKEN. Nieuwe of oude, ze worden gaarne door ons in ontvangst genomen. Dan, partijgenooten, hebben wij noodig GELD. De bestaande boeken moe ten opgeknapt worden. Op verschillende manier kan dus geholpen worden. Lectuur is het middel om ontwikkeling onder de arbeiders te brengen. En wij weten dat de meeste arbeiders niet in staat zijn goede boeken te koopen. Het leesgeld bedraajgt 2 cent per boek en per week. Daardoor is het voor de arbeiders mogelijk zich van lectuur te voorzien. De commissie houdt eiken Zater dagavond vanaf 8.30 zitting in Constantia voor het in ontvangst nemen van BOEKEN en GELD. Zij die nog boeken in gebruik hebben, worden dringend verzocht deze terug te brengen. De Commissie. Zij, die zich opgegeven hebben voor den cursus: Esperanto, Administratie en Nederlandsche Taal, moeten a.s. Maandag 8 uur PRECIES in „Constantia" zijn ten einde den aanvang der Cursussen te regelen. Gemeente-werklieden. Het blijkt dat de conser vatieve houding en het laat-maar-waaien Systeem van onzen gemeenteraad, ook onder de gemeente-werklie den ontstemming wekt. In de „Gemeentewerkman" lezen wij St. Juttemis? De Raad van Schiedam heeft er slag van om arbeiders met een kluitje in het riet te sturen. Door onze afdeelingl en de plaatselijke ver- eeniging „Ons Belang" waren adressen aan den Raad gericht met verzoek wijziging in de pensioen-veror dening te brengen. Aangedrongen werd op weduwen- en weezenpensioen, verlaging van den pensioenleef tijd enz. Op voorstel van B. en W. heeft de Raad besloten adressanten te berichtendat de behandeling van deze zaak wordt uitgesteld tot na de behande ling in de Tweede Kamer. Wij vermoeden, dat het wel St. Juttemis kan wor den, voordat de Tweede Kamer de pensionneeringi van gemeente-ambtenaren en hun weduwen in behan deling zal nemen. Gedurende deze wetgevende peri ode komt er ten minste niets van. Gedenkt trouw den Steunpenning. De dure tijd. De vergadering, uitgeschreven door den S. B. B. op Donderdag 19 Oct. 1.1. is uitmuntend geslaagd. De groote zaal van Constantia was geheel gevuld. Door Spiekman werd een scherpe critiek ge leverd op het kapitalistische stelsel, de veroorzaakster van slechte en dure tijden, terwijl hij een warm plei dooi hield over het nut van organisatie. De rede werd onder ademlooze stilte tot het einde gevolgd. Het was een mooie en leerzame vergadering. Metaal bc\ ver kers. Door de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Metaalbew.-bond wordt met het oog op den duren Itijd een actie op touw gezet voor loonsverhooging. De leden der afdeeling zullen op huisbezoek gaan om de arbeiders het nut van vak organisatie, het middel tegen slechte tijden, bekend te maken. Aan de patroons is het volgende schrijven ver zonden Aan de H.H. Patroons in de metaal industrie, Alhier. M.M. In opdracht en handelende namens de afdeeling Schiedam v. d. Alg. Ned. Metaalb.-bond hebben de ondergeteekenden (de eer het volgende onder uw aandacht te brengen Door het steeds in prijs stijgen der levensmiddelen en levensbehoeften wordt de toestand van de arbei ders in het algemeen, van de metaalbewerkers in 't bijzonder, steeds slechter. Dit feit wordt niet alleen bemerkt door de arbeiders zelf, doch verschillende patroons in den lande hebben ingezien, dat door den zeer drogen zomer een zekeren noodstand onder de arbeidersklasse heerscht en hebben, om daar eenigis- zins aan tegemoet te komen, de loonen der arbeiders verhoogd. De ondergeteekenden zijn van meening, dat, wat bij andere patroons mogelijk is, ook hier in Schiedam kan gebeuren, te meer nu door de Directie van de Stearine Kaarsenfabriek alhier, het ons inziens prij zenswaardige voorbeeld gegeven is het loon met één gulden te verhoogen van de op de kaarsenfabriek werkende arbeiders. Met deze voorbeelden voor de oogen, richten onder geteekenden, in opdracht van bovengenoemde orga nisatie, het beleefde doch dringende verzoek, het Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 3