W. VAN ROOM, Feestavond Overal kunt U koopen Overlrekten ei Eepareeren tai Openbare Vergadering BOTERSTRAAT 7 Ylaardingeu. ZENDT UW KINDEREN ZANGSCHOOL EXCELSIOR" Glasblazers el-Onthouders Propaganda-Club SCHIEDAM. Afdeeling S. D. A. P., Schiedam. op ZATERDAG 28 OCTOBER, des avonds ten 8 uur, Feestredenaar: P. DE BRUIA, Aa afloop gezellig samenzijn. Partijgenooten en Geestverwanten PARAPLUIES Groote Markt 5. op Zondag 29 October 1911, des middags 5 uur. SprekerDINKELftftR. OnderwerpArbeidersbeweging en Geheelonthouding. ENTREE VRIJ. HET BESTUUR. i9Constantia"9 Boterstraat 30» uurloon van de op UEdl.'s fabriek of werkplaats werkende arbeiders met 2 cent te verhoogdende werklieden met vast loon een loonopslag van één gulden per week te geven. Mocht UEdl. een persoonlijk onderhoud noodig achten, dan zijn wij igaarne bereid ten Uwent te komen. Wil het dan s.v.p. melden aan het adres van onzen secretaris. In beleefde afwachting Namens het bestuur (w.g.J. DINKELAAR, voorz. (w.g.TH. v. NUS, secretaris. School en gezin, het maandblad van de vereeniging „Volksonderwijs" alhier, vestigt de aandacht op het navolgende staaltje uit de ppderwijswereld in onze plaats Op Vrijdag 29 Sept. 1911 had weder een raads vergadering plaats. Behalve de gewone reeks van ontslag-aanvragen kwam o.a. ook aan de orde de hoogst-belangrijke benoeming van een „helpster in de nuttige handwerken aan school A". Onze Raad nu melkt in geen mandje, bleek althans gansch niet bereid deze benoeming in een zucht en een vloek af te doen. Wat ook allesbehalve gewenscht zou zijn bij de benoeming voor een betrekking, waaraan f 50, of zelfs f 100 vastzit. De voordracht dan bestond uit de dames A. de Vries, K, Torn en A. van der Burg; en na 4 stemmingen reeds was het beslist, dat mej. A. de Vries 'sraads uitverkorene voor deze be trekking was. Behalve de kleinzieligheid, welke in dit gevalletje naar voren komt, trof ons nog wat anders en wat meer, n.l. het merkwaardige verschijnsel, dat twee der voorgedragenen behooren tot de kringen van het bizonder z.g. christelijk onderwijs. Dit verschijnsel staat niet op zich zelf. Ondanks het verfoeilijke, diep- verachtelijke, dat aan het ppenbaar, en alle ander neutraal onderwijs eigen is, blijkt herhaaldelijk, dat een of ander baantje bij dat onderwijs lang niet altijd verwerpelijk geacht wordt. Niet alleen bij het hand- werkonderwijs, maar ook bij het herhalingsonderwijs, de handelsschool en Burgeravondschool kan men bij vacatures de bizondere dames en heeren in de voorste gelederen der strijdenden om een „postje" vinden. Of het komt, dat zulke betrekkingen slechts om de bijverdienste genomen worden, en in zoo'n geval het beginsel tijdelijk op nonactiviteit gesteld mag wor den, of dat de verklaring in andere richting moet worden gezocht, is een kwestie, die door ons natuur lijk niet kan worden opgelost, doch het verschijnsel op zichzelf komt ons merkwaardig genoeg voor, om het licht er eens op te doen vallen. In „Vrede en Welvaart", het orgaan der Zeevis- schersvereeniging, lezen wij onder den titel „Rust tijden voor de visschers" het volgende: In ons nummer van 15 Juni maakten wij melding van een conferentie, die gehouden was tusschen ons Bestuur en het Kamerlid J. H. Schaper, over de mogelijkheid om in het wetsontwerp voor den wette lijk geregelden 10 uren-dag een bepaalden rusttijd yoor de zeevisschers ,op te nemen. Het wetsontwerp is eenigen tijd geleden bij de Kamer ingediend. Het is zeer druk' besproken. Het is reeds genoemd een reclame-ontwerp, waarvan men te voren zou kun nen weten, dat het door de meerderheid der Tweede Kamer toch niet Vverd aangenomen. Van dezelfde zijde, waarvan men pp de bovenom schreven wijze over het wetsontwerp spreekt, is men echter zoo verstandig over den inhoud zorgvuldig te zwijgen. Immers indien dat niet gebeurde, dan konden de arbeiders wel eens tot de ontdekking komen, dat de bepalingen in het ontwerp omschreven, niet alleen uitvoerbaar waren, maar bovendien een belangrijke verbetering, in den toestand der arbeiders zouden beteekenen. Laat ons b.v. maar eens zien wat de heer Schaper wil bepalen voor de zeevisschers. Wij lezen Art. 20. sub 3. Aan een arbeider, die arbeid verricht op een visschersvaartuig op de Noordzee, 'moet iederen dag een onafgebroken rusttijd van zes en een van twee uren worden gegeven, ter wijl hij geen arbeid mag verrichten vanaf des Zaterdagsnamiddags 6 uur tot des Zondagsna middags 6 uur, behoudens buitengewone of on voorziene omstandigheden. Ter toelichting van deze bepaling zegt de heer Schaper „Ook nu rusten doorgaans de visschers op zee een paar uren op den dag; doch de drang, welke bij de reeders bestaat om zulke rustpauzen af te schaffen, maakt het noodig, dat de wet deze tracht te handhaven. In nog sterkere mate geldt dit voor de Zon dagsrust. De visscherij op Zondag is tot heden geen gewoonte. En uit godsdienstig oogpunt en uit een oogpunt Van lichamelijk welzijn werd dit tot voor kort algemeen veroordeeld. Zelfs voor het vischtuig is een zekere rust- (droog-)tijd per week gewenscht. Den ióen Februari j.l. had, op uitnoodiging van het Bestuur der Zeevisschers-Vereeniging „Vrede en Welvaart" te Ylaardingen, een confe rentie plaats van een viertal christelijke visschers- vereenigingen, waar zooals het in een circu laire van Maart 1911 heet een uitvoerige be spreking plaats had „over het meer en meer zich openbarende verschijnsel, dat vanwege eenige reederijen rechtstreekschen of zijdelingschen aan drang wordt uitgeoefend om iden Zondag gelijk te stellen met alle ,andere dagen waarop ge- vischt wordt." Hoewel niet vaststaat, dat dit verschijnsel al gemeen is immers op Scheveningen zijn nog tal van schippers, die vijfmaal per week visschen en dus zoomin Zaterdag- als Zondagavond en evenmin op dit oogenblik al kan worden uitge maakt, welke reederijen ten aanzien van dit punt een bepaalde verplichting opleggen en welke al leen de wenschelijkheid van „visschen op Zon dag" uitspreken, meenden de onderteekenaars toch den tijd gekomen om een en ander, dit euvel betreffende, in de Vereeniging tot bevor dering der Nederlandsche Visscherij ter sprake te doen brengen. Bij deze wordt getracht aan dien wensch te gemoet te komen. Met medewerking van de vis schers zeiven, en daarop is wel te rekenen als dezen zich kunnen beroepen op de wet, zal het bedreigde gebruik beter dan Voorheen zijn te handhaven. Wordt verboden, van des Zaterdags 6 uur des namiddags te arbeiden, dan is daar mede het visschen op Zondag voorkomen, daar vooraf het vischtuig moet worden gereed ge maakt. Des Zaterdagsavonds geschiedt dit voor Zondagnacht, en ondergeteekenden meenen te weten, dat met den voorgestelden maatregel het oude gebruik wordt gehandhaafd op de ge- wenschte wijze. Met „buitengewone omstandig heden" wordt hier ook bedoeld buitengewone vangst, welk voorbehoud ook de bedoelde vis- schers-vereenigingen maken. „Buitengewoon" en „onvoorzien" kan natuurlijk ook het weder zijn." In deze bepaling is dus neergelegd een wensch, die door een viertal organisaties het vorig jaar te kennen gegeven is en die bij de zeelieden in het algemeen nooit bestrijding ondervond. Trouwens dit laatste is ook nooit gekomen van het Hoofdbestuur van de Vereen, tot bevordering der Ned. Visscherij. Dat college heeft op de circulaire, in de boven afgedrukte toelichting vermeld, ;een welsprekend stil zwijgen bewaard. De circulaire is blijkbaar in den doofpot gestopt. Laten de visschers mede helpen zorgen, dat het wetsontwerp met de bovenstaande bepalingen niet denzelfden weg opgaat.'Dat kan alleen, als ook door middel van de vakvereenigingen duidelijk blijkt, dat de arbeiders en dus ook de zeelieden de totstand koming der 10 uren-wet als een belangrijk stuk lots verbetering tegemoet zien. Ook hier wacht ons werk Wij hebben deelgenomen aan de schitterend ge slaagde Kiesrechtbetooging. In de totstandkoming van het Algemeen Kiesrecht is voor een niet gering deel de vaststelling van bo venstaande bepalingen verborgen. Steunpenning „De Moker." De Moker 10 ct.V. 10 ct.verantwoord 4 ct.K. 10 ct.; M. B. 30 ct. Verkiezingsfonds 12 ct.omdat de Moker zoo goed gesteld was 25 ct. NAAR - DE - De goedkoopste en soliedste adressen voor het is bij J. H. LEENDERS, Fabristr. 47b en Heerenstr. 25/9. Ruime sorteering in Dames- en Heerenparapluies. PRIMA KWALITEIT LIMONADE-SIROPEN. Annanas f 0.40 p. fl. f 0.20 p. l/i fl. Sinaasappel f 0.40 p. fl. f 0.20 p.1 Citroen f 0.40 f 0.20 Frambozen f 0.40 f 0.20 Arbeiders en arbeidersvrouwen bezoekt allen voor n deze zeer belangr\jke vergadering. Schiedam Boter- straat 7 DE BAZAR Voldersgracht 3-4a, Delft in hot gebouw „Con tentia", Boterstraat 3J, ter gelegenheid van het twaalf en half jarig bestaan der afdeeii^g. Met welwillende medewerking van de onderafdeelingen „Kunst en Strijd", de Muziekvereeniging en de Zangvereeniging „Excelsior". met afwisseling van VOORDRACHTEN, te geven door het Delftsche Duet, de heeren B. en D. Entrée 20 cent de persoon. Zie Programma's. Lieden op vertoon van diploma-boekje IO cent. Schiedam Boter straat 7 maar geen magazijn biedt U zulke voor- deelen aan als die, welke U geniet bij Wij leveren ALLE soorten Goederen op ge- makkelijke betalingsconditiën. I Grootste keuze DE BAZAR Amst.Veerkade 41, Den Haag Billijkste prijzen Bezoekt het gebouw Groote zaal ingericht voor Koffiekamer. Zaterdag en Zondagavond Muziek. Rookt uitsluitend onze prima 2, 2V* en 3 cents sigaren. Repetitie 's Maandagsavonds van 58 uur in het gebouw „CONSTANTIA". Contr. 3 c. per week. Opgericht I April 1886 De Bazar Opgericht I October 1886 Prima Consumptie. Billijke Prijzen.

De Moker | 1911 | | pagina 4