No. 36. Zaterdag 4 November 1911. lie Jaargang. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Jeugdorganisatie. De Commissie voor de Propaganda TREURIG LOT. De botsing in den Raad. Uit de Tweede Kamer. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal I franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOIIW „CONSTAXTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 jj k Dinsdagsavonds 9 nur in ons bezit z\jn. AD VERTENTIÉN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrpke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. 'ongelieden van 14 tot 18 jaar en leden derS.D.AP. tusschen 18 en 20 jaar, welke als lid wenschen toe te treden tot een eventueel op te richten Jeugdorganisatie, worden verzocht zich daartoe vóór 15 November bij het Bestuur aan te melden. Voor het Bestuur, J. VAN 'T ZELFDE, Secr. verzoekt partijgenooten en geestverwanten, welke een handje willen helpen, a.s. Zaterdagavond in „Constantia" een lijst te komen halen. Wij beginnen met het huisbe zoek voor de kiezerskweek, waaraan iedereen kan hel pen. Een ieder kenne dus z'n plicht. lederen Zaterdagavond van 8Vj10 uur moeten de afgewerkte lijsten ingeleverd worden. A. Vaal hangt de kille nevel Op 't grauw van veen en zand. Een gure herfstdag roept weer Aan 't werk op 't akkerland. En langs den straatweg trekken De scham'le troepjes voort, 't Eentonig klompenklossen Doorklinkt het slapend oord. Daar ligt de sombere akker, Gebruind van 't dorre blad Der aardvrucht, die den bodem Ontwoekerde zijn schat. Zij wacht den werkers handen Dier havelooze schaar, Die 't wroeten in den modder Reeds deden jaar op jaar. In koud' en wind en regen, Voor d' eig'naars van den grond, 'Voor handel en fabrieken, Voor Pluto's gulz'gen mond. Daar zijn zij aangekomen Op 't troost'loos akkerland, Met vrouwen en met kind'ren. En nu met rappe hand Opsteken, wroeten, zoeken En kruien, wat 't maar kan En tot verpoozing 's middags Een schrale boterham. En 's avonds heerlijk rusten In een armzal'ge kluis, Bij wat armzalig voedsel 1 Is 't leven zoo geen kruis T. H. Werft abonnees voor „De Moker' Reeds in de dagen, toen voor de eerste maal (1909) de rechterzijde De Bruin uit de commissie van Bij stand weerde en onze afdeeling daarover een open bare vergadering noodig oordeelde, die in de zaal der S. O. V. is gehouden, reeds toen is te kennen gegeven, dat een zoodanige willekeur, onder een lafhartig aangeduide, niet eerlijk genoemde beschul diging verborgen, dwingen zou tot een daad van protest, dat dezerzijds zeker niet lichtvaardig mag worden gebruikt, omdat het is tegen het belang der gemeenschap, dat ook hier moet worden g e- diend, maar dat ten slotte als éénig wapen over blijft tegen een machtsdronken bende, die zich aan matigt met anderen te sollen naar believen. Uit den treure is door De Bruin bij alle voordrach ten voor burgerlijke en raadscommissiën, waarbij stel selmatig de sociaal-demokraten werden uitgesloten, kritiek geoefend en ook enkele malen is voorgesteld zulk een voordracht terug te zenden, welke voorstel len echter alléén door den heer Koopmans zijn ge steund. Twee jaar lang heeft men den tijd gehad hem het wapen uit de hand te slaanbij herhaling, is door De Bruin in den laatsten tijd er op gewezen, welk een gevaarlijk spel gespeeld werd enduidelijk te verstaan gegeven nog laatst bij de benoeming der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuurdat een dergelijke uitsluiting niet langer onbeantwoord zou blijven. Maar de rechterzijde wilde niet luisteren naar göede woorden. In 1909 heeft burgemeester Brants herhaaldelijk zijn afkeuring over het gevaarlijke spel uitgesproken en ook de tegenwoordige burgemeester keurde het meermalen af en had zich voorgenomen zijn grooten invloed aan te wenden, teneinde de kwestie tot een oplossing te brengen. Alles was en bleef nochtans zonder eenig resultaat en zelfs geven de stemmencijfers geen hoogen dunk van den invloed van den heer Honnerlage Grete, ja, laten ze gerechten twijfel of hij zelf gedurende zijn raadslidmaatschap niet trouw aan de uitsluiting is blijven meedoen. Trouwens, nog bij de voordracht voor het Burgerl. Armbestuur was het juist de burgemeester, die de voordracht trachtte te verdedigen, zij het heel zwak en die terugzending der voordracht afwees. De heeren waren heel boos, dat nu het middel der obstructie is aangewend geworden. Zeker, men gebruikt het niet voor zijn pleizier. Maar men had het kunnen voorkomen, doch wilde het niet. Dan dienen óók de gevolgen aanvaard te worden. Want het kon nu toch bekend wezen, dat een sociaal- demokraat nu eenmaal niet van koekebakkersdeeg is en zich maar niet laat knijpen door elk wie lust tot knijpen heeft. Merkwaardig was weer de hóuding der vrijzinnigen. Ze hebben gestemd vóór de motie. Dat is waar, maar daarmee hield alles op. De dwaasheid van den heer Houtman maar latende voor wat ze is, die een onwettige daad zou bevor deren om een rechtmatig protest te breidelen, mag geconstateerd worden, dat de vrijzinnigen ook thans weer den geheelen strijd aan den sociaal-demokraat hebben overgelaten. En tóch waren ook zij er bij betrokken, want de heer Gèrlach was eveneens zorgvuldig buiten alle commissies gehouden. Maar zélfs de heer Gerlach vond geen aanleiding ertoe mede te werken, dat door het in bespreking brengen der voorstellen tot verhooging of verlaging, het protest wat krachtiger klinken zou. Trouwens, een ruggegraat te zoeken bij de zgn. vrijzinnige fraktie is vergeefschë moeite. Van leiding bespeurt men de laatste jaren heelemaal niets meer en in stede van den strijd om het recht, den strijd tegen de willekeur der rechterzijde, die met de raads leden maar sjouwt, zonder eenig overleg, van de Gedenkt trouw den Steunpennlng. eene commissie naar de andere, inplaats van dien strijd nu maar eens te helpen uitvechten, was juist de wanhoop bij de vrijzinnigen het grootst. En lieten ze De Bruin weer alleen staan, die het blijkbaar niets verwonderde, maar kalm zijn eigen weg ging. Of de rechterzijde zal geleerd hebben en of nu in de toekomst ook de sociaal-demokraten hun ver tegenwoordigers zullen verkrijgen in de commissies voor het Ziekenhuis, Armbestuur, St. Jakobs-Gast- huis enz. enz., het moet worden afgewacht. Er behoeft zeker niet te worden gedreigd, want dreigen is kinderwerk. Maar onze aanhang, ons ver trouwen in de gemeente geeft ons recht op aandeel in het bestuur en het staat zoo vast als een paal boven water, dat een voortdurende miskenning, een voortdurende onderdrukking niet anders kan beant woord worden dan met een protest, waarbij wat nu geschied is, nog maar kinderwerk is geweest. 't Was een waarschuwing, een demonstratie van wat mogelijk is om willekeur te straffenin het be lang der gemeente moet de willekeur verdwijnen De Militiewet. De Nederlandsche volksvertegenwoordiging is thans bezig de Militiewet te behandelen en wanneer die wet gereed is en bekrachtigd en uitgevoerd, laten ze dan maar eens opkomen, de Duitschers, Franschen, ja, ik zou haast zeggen, wij nemen Engeland ook nog op den koop toe. Als die nieuwe Militiewet ge reed is, dan keeren we weer terug naar de dagen van Tromp en De Ruijter, dat we drie groote mo gendheden in een jaar tot driemaal toe den trotschen vlag doen strijken Maar, lezers van'„De Moker", wind u niet te zeer op met het oog op roemrijke overwinningen, die het Nederlandsche leger zal behalen. Die tijden zijn voor bij en voor' goed ook. Wat echter niet voorbij is, dat is de treurige waarheid, dat ge weer meer van uw inkomen zult moeten storten in den bodemloozen put van het militairisme. Over deze zaak is al heel wat te doen geweest in onze volksvertegenwoor diging. Reeds vele ministers zijn daarover gestrui keld, ja zelfs is het heele kabinet van minister De Meester, nadat eerst uit dat ministerie minister Staal was heengezonden omdat hij niet duur genoeg was en toen minister van Rappard ook het beentje werd gelicht, heengegaan en werd het opgevolgd door het tegenwoordig kabinet. De herziening der Militie wet geschied dus op christelijken grondslag. We zullen zien of er iets christelijks bij is. De Militiewet, waaraan ze nu aan 't oplappen zijn een geheele nieuwe wet komt er niet, 't is qen herziening der wet van 1901 was tot stand geko men even vóór het optreden van het ministerie-Kuy- per. In die wet waren de grondslagen gelegd om te komen tot een volkslegereen stelsel zooals in Zwit serland bestaat. Ofschoon de gedachte, die in het ontwerp had voorgezeten bij de behandeling in de Kamer gröotendeels was verknoeid, bleef er toch nog een sprankje over, dat dreef in de richting van het volksleger. Naast een eerste oefentijd van 8V2 maand, was aangenomen, dat degenen, die zich vóór-oefen den op de plaats hunner inwoning en dus een zekere mate van geoefendheid bezaten bij hun in dienst treden, slechts 4 maanden behoefden te dienen. Bij die wet was ook weer veel dat zwaar drukte op het arbeidende volk: wij behoeven maar te verwijzen naar de drie herhalingsoefeningen, die moesten wor den medegemaakt en waartegen onze partijgenoot Ter Laan in en buiten de Kamer een onvermoëiden strijd heeft gevoerd. Maar de idee, dat het soldaatje- spelen niet persé medebracht om in de kazerne te luieren, was reeds mooi, om daarin een stap te zien op den weg naar het zgn. volksleger. Dat voorbereidend onderricht werd aari de militaire autoriteiten opgedragen en deze autoriteiten waren juist de verwoedste tegenstanders van dat nieuwe stelsel. Een wet, die aan de uitvoerders onsympathiek Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 1