Snert metsnert Van onze Vroede Vaderen. Ditj es en Datjes. is, al is die wet ook nog zoo goed in elkaar gezet, zal geen goede resultaten opleveren. Zoo ging het ook met de Militiewet van 1901. De eerste oefentijd van 8V2 maand was den legerautoriteiten te kort en moest minstens een jaar zijnde instelling der vier- maanders een ketterij in hunne oogen. De militair moest minstens één jaar onder de oogen der sabel sleepers, gekneed en gedrild worden, dat die zoo week werd als was. De militaire autoriteiten, gesteund door een groote kliek, die achter de schermen blijft en van wiens intrige's men nimmer iets gewaar wordt, gesteund door de reactionaire volksvertegenwoordiging chris telijk en onchristelijk moet een soldaat hebben, die niet alleen bestemd is om tegen den buitenland- schen vijand te ageeren, maar ook en vooral een sol daat, die tegen den binnenlandschen vijand de opdringende arbeidersklasse in 't geweer kan wor den geroepen. En wanneer een soldaat niet lang genoeg gebiologeerd is geworden door sleepsabels en gouden kragen en wat dies meer zij, dan is die soldaat geen bruikbaar materiaal voor die klasse. Een wet dus, die door deze soort van lieden moest worden uitgevoerd, moest mislukken en dat is ook het geval geweest. Daarover een volgende week. In het raadsverslag, dat het „Schied. Volksblad" bevat, wordt ook weergegeven wat door de heeren Goslinga, Witkampf en Van der Drift gezegd is over de uitsluiting van De Bruin uit de raadscommissies. Van de gewichtige (hm 1redevoering van den heer Klein wordt wijselijk maar geheel gezwegen. Arme heer Klein, hij had zoo |goed z'n best gedaan Wij zullen het woord geven aan het „Schied. Volks blad", waarin het eerst de argumentatie van den heer Goslinga voorkomt, die beweerde, dat de schuld ervan bij De Bruin lag Immers onmiddellijk na zijn optreden als raads lid is de heer De Bruin in de Commissie van Gemeentewerken gekozen, doch toen het bleek, dat hij gebruik maakte van uitlatingen door an dere leden dezer commissie in besloten vergade ring gedaan, om daarmede in het publiek deze leden aan te vallen, besloot de meerderheid in den Raad, terecht, dat met leden, waarvoor men zoo op zijn hoede moest zijn, geen samenwerking mogelijk was. Ook de heer Witkampf voerde aan, dat het zeer moeilijk ging samen te werken met personen, die steeds de handelingen van de z.g. kapitalisten verdacht maakten en deze steeds aan onedele motieven toeschreven. De heer v. d. Drift verklaarde ronduit geen sociaal-democraat te zul len kiezen in de commissies, daar deze steeds propaganda maken voor hunne beginselen. Wij kunnen de houding van den (heer v. d. Drift begrijpen, maar zijn het in dit' opzicht toch niet met hem eens. Wel achten ook wij het onmoge lijk om de verkiezing van sociaal-democraten tot leden van den Raad ook maar op eenige wijze te bevorderen, maar wanneer deze eenmaal geko zen zijn, moet de Raad hen niet voor een groot deel van het deelnemen aan de werkzaamheden uitsluiten. Eisch blijft echter, dat samenwerking mogelijk is en dit is met den heer De Bruin, die zich ten opzichte zijner medeleden alles meent te mogen veroorloven, zeer moeilijk. Zooals men hieruit ziet, krijgt de heer Van der Drift een standje voor zijn openhartigheid. Ja, de man is niet „politiek" genoeg, om altijd de waarheid achter een uitvluchtje te kunnen verbergen Dat kunnen "de Goslingah en Wittkampf's veel beter. Merkwaardig is de door ons gecursiveerde bewe ring, dat wanneer de sociaal-demokraten toch eenmaal gekozen zijn, de Raad hen niet voor een groot deel van het deelnemen aan de werkzaamheden moet uk- sluiten Dat is echte anti-revolutionaire brutaliteit Waarom wordt De Bruin uitgesloten 1. Volgens den heer Goslinga: omdat hij een uit lating van een lid van Gemeentewerken i,n 'het publiek bracht. 2. Volgens den heer Witkampfomdat in de soci- aal-demokratische pers wordt afgegeven op de be zittende klasse. 3. Volgens den heer Klein: omdat De Bruin te breedsprakig is. 4. Volgens den heer Van der Driftomdat hij sociaal-demokraat is. Nu weet men het precies. Maar heeft' de heer G e r 1 a c h óók uit Gemeen tewerken geklapt Is de heer Gerlach óók verantwoordelijk voor wat in de sociaal-demokratische pers geschreven wordt Is de heer Gerlach óók breedsprakig Of is de heer Gerlach ook sociaal-demokraat W&drom werd ook hij uitgesloten? Waarom is de heer Schreuder goed voor Gemeentewerken Waar om De Graaf voor de financieele commissie en het Grondbedrijf Is de heer Gerlach dan niet te vergelijken bij Klein, Werft abonnees voor „De Stoker". Van der Meer, Van der Drift en dergelijke bolleboo- zen ter rechterzijde Neen, beste menschen, die met vroom ooggedraai zegt alle aardsche macht en roem te verachten de duivel der hebzucht heeft jullie leelijk beet. Ge kunt niets van wat ge bezit, missen. Van der Velden moet z'n vier commissies houden, Witkampf idem, Beukers idem, Smit idem, idem En dan is er tekort, hè En dan omdat zelfs Klein z'n portie niet wil missen schiet er geen brok meer over voor een ander En dan komt de tweede^ .zondedan moet gij uitvluchtjes zoeken, dan moet ge liegen om uw hebzucht te bemantelen. En dan leutert ge wat in uw verlegenheid en als Van der Drift loslippig wordt, krijgt hij een standje. Is dat uw groot beginsel Is dat ter eere Gods Is dat de toepassing der „christelijke beginselen" in het stadsbestuur O, gij Farizeeërs Durft ge verwonderd te zijn als zoovele christenen met walging zich van deze huiche larij afwenden en met pak en zak naar de sociaal- demokraten overloopen Of meent ge, dat het volk die vervalschte coalitie- snert zou blijven slikken Dat kunt ge beter weten en wij hopen spoedig te toonen, op de meest afdoende wijze, dat het „mene- mene" niet tevergeefs geschreven was Ter helle zal het koalitie-geknoei gedoemd worden de plaats waar 't behoort Zitting van Donderdag 26 Oct. De publieke tribune is dicht bezet, tot in de gang verdringen zich de belangstellenden. Misschien wordt verwacht, dat onze partijgenoot zijn obstructie van jl. Dinsdag zal voortzetten en is het bezoek daarom zoo groot. De Bruin heeft echter geen obstructie-plannen in zijn hoofd, hij heeft de heeren der rechterzijde alleen maar eens laten zien tot welk gevolg hun hatelijke christelijke onverdraagzaamheid kan leiden. Met een stevig gangetje gaan dan ook een vijftien tal punten der begrooting onder den hamer van den voorzitter door, tot bij de post Reinigingsdienst DE BRUIN het woord vraagt. Allereerst informeert onze partijgenoot hoe het staat met de plannen voor vuilverbranding. Er is hier sinds jaren over gesprokenhij vraagt derhalve of het vraagstuk nog urgent is. In verband daarmede wijst hij op het brikettensysteem', hoewel spr. wel gelooft, dat de commissie van de gemeentereiniging het systeem wel bekend zal zijn, wil hij toch vragen of er reeds aandacht aan géschonken is. Vervolgens wijst onze partijgenoot er op, .dat door den voorzitter in een vorige zitting meegedeeld is, dat ook de loonen aan de reiniging verhoogd waren, wanneer echter mijn inlichtingen juist zijn is dat al leen het geval met de laagste loonen. Kort geleden is een verzoek van de gemeentewerk- liedenvereeniging om verhooging der loonen afge wezen, de meeningen kunnen sindsdien gewijzigd zijn en waar aan dien tak van 'dienst de laagste loonen worden betaald, zou het een verheugend feit zijn, indien alsnog de loonen verhoogd werden. Waar er bij de werklieden echter nog niets bekend is van verhooging der loonen, is eenige toelichting op de gedane mededeeling van den voorzitter niet overbodig. De VOORZITTER antwoordt aan de Bruin dat alleen aan Gemeentewerken alle loonen verhoogd zijn aan de reiniging, gasfabriek en waterleiding alleen de lage loonen, hij meent dat dit door hem zoo is meegedeeld. DE BRUIN zal geen voorstel doen, maar dringt er alsnog op aan om alle loonen te verhoogen, een loon van f 11 met den' daaraan verbonden langen arbeidsdag is te laag en er moeten dikwijls groote gezinnen van onderhouden worden. De heer WITKAMPFF houdt 'een gemoedelijk speechje over het ondiepe vaarwater in onze havens en meent dat het niet met een schepnetje te verhel pen is, maar dat daarvoor baggermachines noodig zijn. De heer HOUTMAN sluit zich hierbij aan en klaagt erover dat zelfs de riolen verstopt worden door de asch der schepen, hij vraagt derhalve wie dat beta len, vooral vertoont dat euvel zich bij de glasfabriek „De Schie", hij meent dat de industrie de kosten van opruiming van dat vuil moeten dragen. Wethouder LAGERWEY zegt dat over de manier van vuilverbranding het laatste woord nog niet ge sproken is, men komt telkens met een nieuw systeem, het briketten-systeem is ook bij de commissie bekend. Doch waarschijnlijk zal in Mei Rotterdam een nieuwe inrichting in gebruik nemen, wellicht kan Schiedam daar mede gebruik van mak en. Wat de loonen aan de reiniging aangaat, nou, die zijn nog zoo slecht niet, wanneer de loonlijsten eens overgelegd worden, zal men .zien dat met de premies welke verdiend worden de loonen nog zoo laag niet Gedenkt trouw den Steunpenning. zijn als men meent. Na de verhooging in Augustus meent de commissie igeen verdere verhooging te moeten toekennen. DE BRUfN vraagt of de loonstaten ingezien mo gen worden, zoo ja dan zal hij daarvan gaarne ge bruik maken. Het verzoek wordt toegestaan. Vervolgens passeeren weer een aantal punten zon der noemenswaardige op- of aanmerkingen. Dr. RIS wijst nog op de mutatie die bij het mid delbaar onderwijs plaats heeft, en vraagt aan den Wethouder van Onderwijs of het ook altemet in de salarissen kan zitten. De Wethouder GOSLINGA meent dat er voor de veronderstelling wel wat te zeggen is, onze leeraren gaan juist naar de groote steden waar de salarissen hooger zijn, maar B. en W. willen liever niet tot herziening over gaan om eerst het nieuwe wetsont werp van minister Heemskerk af te wachten. Bij de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur wordt door DE BRUIN het nieuwe bestuur aan een scherpe critiek onderworpen. Hij wijst er op dat het vorige jaar door hem er al op aangedrongen is de z.g. dubbele bedeeling wat royaler toe te passen. Er zijn kerkbesturen welke met vijf en dertig cent in de veertien dagen steunen, daar moeten de men schen mee rond zien te komen. Maar nu blijkt boven dien dat de nieuwe commissie met het systeem van dubbele bedeeling wil breken. Wanneer de kerkbesturen niet of zeer onvoldoende helpen, dan is het de plicht van het Burgerlijk Arm bestuur te helpen, doet zij dat niet dan schiet zij in haar eerste plicht te kort. Verder wil spreker nog zeggen, dat de manier waarop de commissie aan meerdere inkomsten wil komen, beslist afkeurenswaardig is. Zij begint namenlijk met de huren der woningen in het Proveniershuis voor nieuwe huurders met vijf tien en twintig cent te verhopgenals men nu in aanmerking neemt, dat deze woningen meest aan behoeftigen verhuurd worden, kan men niet zeggen dat' dit middel aanbeveling verdient. Er wordt reeds ieder jaar f 1200 aan verdiend. Het is dus reeds een aardig melkkoetje, en nu wil het Burgerlijk Armbe stuur er nog meer uit halen, dat is volgens spr. dg grofste huisjesmelkerij. Hij acht het daarom gewenscht dat B. en W. zich in verbinding stellen met het Burgerlijk Armbestuur, en met zijn opmerking zullen instemmen. De heer LAGERWEY vindt de verhooging maar een kleinigheid, zoo'n 15, 20 of 30 cent is voor elk gezin niet erg en voor de commissie is het een aardig bedrag. Van de bedeeling zelf zegt spr. is het odium weggenomen, de menschen zagen vroeger tegen een tocht naar het Armbestuur op, tegenwoordig gaan ze hun tractement halen. ;Spr. meent dat met de verhooging der woning- huren de wet der naastenliefde nog niet overtreden wordt. DE BRUIN merkt tegenover den heer Lagerwey op, dat een gang naar het Armbestuur tegenwoordig ook nog geen buitenkansje is. Voorts houdt hij vol dat de verhooging der huren een groote onbillijk heid is. De heer Lagerwey heeft geen kijk op de portemonnaie van den arbeider. Wanneer de f 700 welke men uit de verhoogde huishuren wil halen er bij komen, wordt er een winst gemaakt van 100 pCt., en dan spreekt men nog van naastenliefde. Spr. stelt daarom voor de post van f 5450 terug' te brengen tot f 4750. Voor de Leesbibliotheek. Wie voor onze biblio theek, welke eene reorganisatie dringend behoeft, boeken of geld wil afstaan, zal bij de commissie zeer welwillend worden ontvangen. Laat deze uitnoodiging nu niet tevergeefs zijn, doch probeert allen iets voor onze bibliotheek te geven De Winteravonden. Het verkeer in „Constantia" wordt hoe langer hoe drukker, maar kan niet groot genoeg zijn. 's Zaterdags- en Zondagsavonds is ook de groote zaal voor ontspanningszaal ingericht en met velerlei variatie is 't er recht gezellig. Er is geen dwang tot vertering. Wij noodigen elk onzer lezers uit het bezoek aan „Constantia" te bevorderen Een helder oogenblik. In de anti-revolutionaire kringen potdicht afgesloten voor vreemde elementen, nietwaar wordt in den regel zóóveel onzin verkocht over het socialisme, dat als men eens bij hooge uitzon dering daarover een verstandig woord leest of hoort, men onwillekeurig versteld staat. Zoo heeft het Schied. Volksblad ook eens een helder oogenblik gehad. Wij lazen in een hoofdartikeltje in het laatste no. bijv. Het socialisme gaat sterk vooruit. Het vindt hoe langer hoe meer aanhang- in ons land en daarbuiten en niet het minst in de stad onzer inwoning. Het is nog niet zooveel jaren geleden dat een Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 2