No. 38 Zaterdag 18 November 1911. lie Jaargang SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker. Sint Nicolaasfeest. Aan don werkman. Waarschuwing voor metaalbewerkers. De groote Slokop. Yan onze Yroede Yaderen. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 ij k Dinsdagsavonds 9 nar in ons bezit zijn. ADVERTENTIËN: 71/» cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. is eiken Zaterdag verkrijgbaar Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. De uiterste datum van inschrijving is Zaterdag 27 November, na dien datum is de lijst beslist gesloten. DE COMMISSIE. Zondagavond 8 uur vergadering feestcommissie. Werkman, wilt ge leven Goed en menschenwaard Werkman o, geniet ge Gaarne van deez' aard Werkman, ziet !gi' uw kind'r en Graag gelukkig groot Werkman, mint g.' uw gade Trouw tot in den dood Werkman o, begrijpt dan, Dat ge strijden moet, Strijden voor uw welvaart, Voor uw goed en bloed Strijden en vereênen, Moedig naast elkaar, O, de strijd voor waarheid Valt u dan niet zwaar 1 Werkman, keer het onrecht, Val het moedig aan, Krachtig, eerlijk strijdend, Breekt het recht zich baan. Werkman, ken uw waarde, Hef u op uit 't slijk Straks sticht gij op aarde Een gelukkig Rijk. J. H. S. Bij de firma Schroers, ijzergieterij te Krefeld, (Rijn provincie, Duitschland) is een staking uitgebroken wegens wederrechtelijke korting van stukloonen en andere willekeurige handelingen. Deze firma zoekt (z.g. tegen hoog loon, hetgeen zij toch niet betaalt) vormers en kernmakers. Niemand ga echter op deze aanbiedingen in, geen enkel vormer of kernmaker leene zich om zijn mede arbeiders over de grenzen in den rug te vallen. Laat u niet verleiden tot onderkruiperswerk. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Het militairisme is het monster dat de welvaart van het volk opslokt. Niet de welvaart alleen, maar het volk zelf óók. Het vraagt niet alleen geld, millioenen tegelijk, maar het vraagt de jonge mannen in de kracht van hun leven in vredestijd, in tijden van oorlog wordt het leven zelf geëischt". Het militairisme is in het belang van het kapita lisme. Het leger dient, zooal niet om af en toe een Werft abonnees voor „De Moker buitenlandsche vijand van het lijf te houden, dan toch om de binnenlandsche vijand, de arbeidersbeweging, te onderdrukken. En van de jaarlijksche millioenen voor bewapening bovenal, die spoedig verouderd is, komt een groot deel in de zakken der industrieelen en leveranciers. Voor hen is het militairisme een gouden broodwinning, evenals voor hen die de vette officiersbaantjes in het leger krijgen, wat weer bijna zonder uitzondering de bezittende klasse is. Ook in het leger spiegelt zich de maatschappelijke, tegenstelling, tussehen hoogen en lagen af, is het vuile en zware werk voor de minderen, het brutale commandeeren voor de hoogeren. Het kapitalisme eischt, dat ook het militairisme zich steeds meer uitbreidt. Het Engelsche ministerie van Marine maakte dezer dagen openbaar een opgave van wat de groote mo gendheden de laatste tien jaar voor hun Marine heb ben uitgegeven. 1902 1911 Engeland 372 millioen 532 millioen Duitschland 120 264 Frankrijk 145 200 Rusland 125 1157 ïta.lië 58 99 Oostenrijk 23 61 Amerika 194 319 Japan 44 105 1081 millioen 1735 millioen In die tien jaren werden door bovengenoemde acht groote mogendheden in het geheel voor hun marine uitgegeven de som van f 13467.168.000. Het getal is nauwelijks uit te spreken. Daarbij komt dat de uitgaven voor het landleger, "bijna zonder uitzondering, nog hooger zijn. Niet alleen in het buitenland, ook onder de aller- christelijke regeering in ons eigen land, waar broe der Colijn, als vrede-apostel dienst doet, vraagt het militairisme steeds meer geld, steeds meer menschen. De Tweede Kamer hield zich de laatste weken bezig, met de door minister Colijn voorgestelde wijzi gingen in de Militiewet. Daar schijnt veel haast bij te zijn. Er liggen sedert jaren allerlei wetsontwerpen in het belang der arbeiders te wachten. Uitbreiding der ongevallenwet, stuwadoorswet, bakkerswet enz. Een heele reeks in het belang van de arbeiders en kleine luyden, voor wie Kuyper, reeds voor tien tallen jaren biddend riep Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht. Maar de wijziging der militiewet, eerst deze zomer ingediend, wordt dadelijk behandeld. De Tweede Kamer had de keuze tussehen de mili tiewet en de bakkerswet, en de kerkelijke heeren die de lakens ultdeelen, kozen de eerste. De bakkerij-slaven moeten blijven wachtten. De kerkelijke bladen, de „Standaard" voorop, heb ben getracht dit goed te praien. Want met de verbe tering van het militairisme zou het gansche volk gebaat zijn, met de bakkerswet werden slechts enkele duizenden geholpen. Zoo moesten de belangen van het geheel, vóór die van een gedeelte gaan. Deze huichelachtige voorstelling, is met de waarheid in strijd. Bij het militairisme, heeft het grootste deel van het volk, dat is de arbeidende klasse, geen belang. Het is niet om haar bezit of haar belangen te verde digen. Het vaderland laat hen werklops loopen en honger lijden, jaagt velen hunner over de grenzen, om daar een beter stuk brood te verdienen. Gedenkt trouw den Steunpenning. En als zijvereenigd tegen het patronaat strijden, dan leeren zij waartoe het leger dient. Het is om de brandkast te beschermen tegen de arbeiders. Zoo is ook in ons land1 het militairisme, een machtsmiddel der kapitalisten En de voorgestelde wijzigingen door broeder Colijn, zullen het leger meer en meer tot een kapitalistische instelling vormen. Zij brengen in de eerste plaats een verbetering in de bezoldiging en pensioenen voor de officieren. Doch voor de minderen brengen zij een langere diensttijd, vragen zij een grooter aantal manschappen, en scheppen een .nieuw soort soldatende militaire werkers. Dat zullen die minderen zijn, die voor de gewone dienst niet geschikt genoeg gemaakt kunnen worden, en nu uitsluitend voor allerlei vuil werk gebruikt zullen worden. Zij zullen een geschikte prooi voor de vloeken en verwenschingen der hoogeren worden. En zulke veranderingen willen de kerkelijke heeren wel met de meeste spoed tot stand brengen. Zelfs uit een oogpunt van landsverdediging, is dat gene Wat nu wordt voorgesteld, zelfs volgens erkende militaire autoriteiten, niets dan belachelijk prutswerk. En de meerdere kósten zullen toch minstens reéds dadelijk anderhalf millioen per jaar meer vragen. Ook dit zal weer door de arbeiders in hoofdzaak opgebracht moeten worden. En daarvoor moest de sociale wetgeving, weer een keertje te meer blijven wachten. Ook deze wijziging in ons militairisme, gaat lijn recht tegen ons volksbelang inis vooral in strijd met de belangen der arbeiders. En daarom hebben de sociaaldemokraten in de Ka mér zich met kracht tegen deze wet verzet. Zij heb ben door een groot aantal amendementen getracht, het meeste kwade uit de wet weg te nemen. Hebben voorgesteld, de hoogere kosten dezer wet door de gegoeden alleen te doen drfgen. Maar wij zijn op heden niet aan de heidenen, doch aan de christenen overgeleverd. En de arbeiders weten wat dat zeggen wil. Ook deze geschiedenis zal de arbeiders leeren, hoe gehuicheld de' liefde der kerkelijke heeren voor de arbeiders is, dat zij ondanks hun vrome praatjes, hun ziel aan den Mammon, aan het kapitalisme en militairisme hebben verkocht. Het zijn alleen weer de sociaaldemokraten geweest, die tegen dit schandelijk spel ten sterkste hebben ge protesteerd. Ze zullen ook leeren, 'dat alleen grooter macht van de arbeidende klasse, dat is van de sociaaldemokra- tie, in staat zal zijn een einde te maken aan elke klasse-regeering, zelfs al tooit deze zich met den mantel der christelijke liefde, waaronder zij haar oorlogs-tuig verbergt. G. F. L. Schiedam, 14 NoV. '11. Een man of wat afwezig in den raad, wat op de tribune werd vergoed met veel belangstelling. Bij de ingekomen stukken was DE BRUIN al gauw bezig over de loonen aan de Reiniging. Op zijn verzoek was een staat van die loonen over gelegd, omdat nogal veel geschermd wordt over de premies, die aan de Reiniging verdiend worden. Aan de hand der verstrekte cijfers konstateerde De Bruin nu, dat de gemiddelde loonen (met inbe grip der premies) nog geen f 12 bedroegen, van welke loonen geen huisgezin kon worden onderhou den. De premies bedragen voor velen f 0.38, een enkele fo.75, maar daarvoor moeten ze ook nacht- Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 1