No. 39. Zaterdag 25 November 1911. lie Jaargang. De Moker. Cursus S. B. B. De Arbeidersvrouw, v De Commissie voor de Propaganda Hoe dankbaar is de kleine hond. Uit de Tweede Kamer. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal l franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Met het oog op den avond van „Kunst aan het Volk" en St. Nicolaas, zal er Dinsdag 28 November en Dins dag 5 December geen Cursus in Administratie gehou den worden. Arbeidersvrouw, Haax roeping trouw, Beleeft nu schoone dagen. Ze zucht en steunt J En telt en kreunt En voelt den honger knagen. Zij heeft de eer Van het beheer Over het schamel loontje. Ze lapt het knap, Als ik het snap, Nou, dan ben ik een boontje. Nog komt ze toe, Maar vraag niet hoe, Om uit de schuld te blijven. Elk vraagt zijn deel, Ze lusten veel, En benne met d'r vijven. Het wordt al koud Straks moet ze hout En turf en kolen koopen. Ze peinst zich zot Ach, lieve God, Je zou d'r van gaan loopen. De Notenkraker. B. v. d. B. dringt nogmaals bij partijgenooten en geestverwan ten er op aan, haar te komen helpen voor de kiezers- kweek. Laat ieder partijgenoot, welke over enkele vrije avonden beschikt, zich hiervoor opgeven. Zaterdag avond zijn de lijsten voor huisbezoek in „Constantia" verkrijgbaar. De arbeiders van de firma Smulders waren dank bare menschen. Toen voor twee jaar de heeren Smulders hunne werklieden een fooitje toedachten in den vorm door des Zaterdags 2 uur vroeger stop te zetten, met be houd van loon, toen kwispelstaartten de arbeiders en bedankten de heeren Smulders door middel van een brief, waaruit wij het volgende kruiperige zinnetje ontleenen „hieruit blijkt, dat U geen uitzuiger ben, zooals sommigen zeggen." Na dien tijd hebben de arbeiders meermalen ge toond dankbaar te zijn voor de weldaden waarmede de firma de arbeiders overgiet Het 25-jarig huwelijksfeest van een 'der firmanten was het middel óm hunne dankbaarheid te toonen. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r I jj k Dinsdagsavonds 9 nur in ons bezit zijn. Verder was de oprichting van een muziekvereeniging, welke de muzikale naam van „Gusto" ontving, een sprekend bewijs van de liefde tusschen patroon en arbeider, de samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. Voor de heeren Smulders is deze liefde en deze samenwerking de ideaal-toestand enhet is voor de brandkast niet onvoordeelig. De firma gaat door de arbeiders uit te buiten, alles wat mogelijk en onmogelijk is er uit te halen. Het tarief- en stukwerk wordt op een wijze toegepast, dat de arbeiders zich tot het uiterste moeten inspannen, om iets meer dan hun weekloon, dat zeer miniem is, thuis te brengen. De arbeiders willen echter voorloopig van een strijd voor lotsverbetering niets weten. Er heerscht onder het personeel een kerkhofstilte. Zij kussen de hand, die de kapitalistische zwee_p hanteert. Of het zoo zal blijven Er is dezer dagen iets gebeurd, wat doet hopen voor de toekomstDe arbeiders hebben ondervon den, dat alle kruiperigheid en flikvlooierij ten slotte niets geeft. Dat het kapitalisme, zonder onderscheid, verlangt naar winst, niets anders dan winst. Van de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Me- taalbew.-Bond was het verzoek, ook bij de firma Smulders, gedaan, om met het oog op den duren tijd en in navolging van andere patroons, het loon der werklieden met 2 cent per uur te verhoogen. Natuurlijk werd het verzoek ter zijde gelegd. De firma duldt geen inmenging van derden in haar be drijf. De vorige week werd echter bekend gemaakt, dat de arbeidstijd, met het oog op den duren tijd, met één uur verlengd zou worden. Heelemaal niets, neen, dat kon toch niet Langer werken dus Twee vliegen in één klap De arbeiders tevreden. De firma, volgens k'a.pitalis- ten-moraal, meer winst in de brandkast. Bukt, arbeiders I Strijdt voor een normalen arbeids dag, uw patroon wil je tegemoet komen met een 12-urigen werkdag. Dat was de arbeiders van Smulders zelfs te kras. Zij bedankten de heeren voor 'hunne opofferingsge zindheid en wenschten wel loonsverhooging, maar geen langer arbeidstijd. Schamper werd aan het „volk" bekend gemaakt, dat de werktijd normaal zou blijven. Nu hadden zij het aan zich zelf te wijten als de loonen niet toerei kend waren. De heeren wreven zich in de handen. Zij hadden toch iets willen doen. Die ondankbare arbeiders echter Zoodoende moeten de arbeiders, werkzaam op de „Gusto", de buikriem maar een paar gaatjes'dichter aanhalen. Hun laksheid is de oorzaak, dat de heeren maling hebben aan hun arlmoede. Zij hebben gezorgd, dat de firma weet met welke buigzame, ruggegraatlooze arbeiders zij te doen heeft. Dat er van verzet geen sprake kan zijn. De arbeiders kunnen niets anders dan opzitten en pootjes gevendankbaar zijn wanneer de firma door het geven van een jodenfooi de arbeiders een blinddoek voor de oogen bindt, mu ziek maken alles ter eere en huldiging van de goed heid van hun broodheer. Gelukkig is het gebeurde een feit, dat de arbeiders doet zien, dat wanneer zij geen macht vormen zij absoluut niets gedaan krijgen. Alleen wanneer een verzoek naar den zin der hee ren is, zullen zij aan de wenschen der arbeiders ge hoor geven. Wanneer de menschen de brandkast in gevaar brengen, dan worden zij met een kluitje in 't riet gestuurd. ADVERTENTIËN: 71/, cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. Er zijn onder de werklieden van de „Gusto" die hebben gelachen toen de arbeiders op straat gezet werden, die meenden, dat ook op deze fabriek orga nisatie noodig is om blijv'ende verbeteringen te ver krijgen. Als ze nu nog lachen zal het zijn als een boer die kiespijn heeft. Het lachen zal hun wel verleerd worden door het kapitalisme. Dit zorgt zelf wel, dat de oogen open gaan. Ook op de fabriek „Gusto", waar alles liefde, alles eendracht, waar een suffe, doode geest heerscht, zal eenmaal het parool klinken op voor de organisatie. Eenmaal zullen zij de honden-dankbaarheid laten varen, om als menschen hun recht te eischen, te leven een menschwaardig bestaan. Het Kiesrechtdebat. Nadat Troelstra zijn vorige week vermelde rede gehouden had, zijn de voormannen der andere partijen aan 't woord geweest, waaronder ook Dr. Abr. Kuy- per, die zijn gevoelens lucht gaf. Troelstra had het petitionnement der a.-r. van 1878 aangevallen en met de „spontane" beweging daarvoor een fijnen spot gedreven, door te zeggen, dat de beweging in die dagen spontaan was, dat wil zeggenzonder voorbe reiding uit het Volk was opgekomen. Wel bedankte Troelstra voor zoo'n „spontaniteit" en zag hij meer heil in het na goede voorlichting verzamelen der handteekeningen, zooals dat door ons was geschied, dan in de namen, die voorkwamen op het adres van 1878. Dr. Kuyper had dezen spot Voor ernst genomen en daarop voortgaande ging hij berekenen, dat op ons adres slechts ruim 100.000 handteekeningen voorkwa men. Hij was natuurlijk tegen het aan de orde stellen der kiesrechtzaak in de Kamer op 'dit oogenblik. Anders was het met de voormannen der vrijzinni gen, Unie-liberalen en Vrijz.-Dem. De heer Borgesius verheugde zich, dat de kies rechtzaak thans eens besproken kon worden en was gemachtigd uit naam van al zijne vrienden te pleiten vóór invoering van algem. kiesrecht. De liberale Unie zou meegaan met elk' voorstel dat algem. kiesrecht bracht, ook om het in de grondwet te zetten. In denzelfden geest sprak de heer Limburg voor de V.-D. Evenwel vonden beide heeren den vorm, waarin Troelstra met zijne vrienden deze zaak gego ten hadden, niet den juisten, omdat in het voorstel der S.-D. Kamerleden om een adres aan de Koningin te zenden niet voorkwam de wensch voor alg. kiesrecht. Daarom stelde Borgesius een motie, zich uitsprekende voor alg. kiesrecht en beperkte grondwetsherziening nog vóór de verkiezingen van 1913. Borgesius, de slimme politicus, wilde daarmede de voorstanders van algem. kiesrecht, zoowel links als rechts, onder één hoedje vangen. Maar nadat de heer Tydeman, oud-liberaal en konservatief tot op het ge beente, gesproken had en zich óók had verklaard vóór alg. kiesrecht, toen bleek, 1 dat de socialisten dubbel voorzichtig moesten zijn, om niet in het net te geraken. Troelstra wees er dan ook op in zijn tweede rede, dat algemeen kiesrecht voor hem en voor 'den heer Tydeman niet hetzelfde is. De arbeiderspartij wil het algemeen kiesrecht om te komen tot uitbreiding van macht, de heer Tydeman stemt voor alg. kiesrecht, maar stelt tegelijkertijd bepalingen voor, die de demokratische werking daarvan opheffenzooals uitbreiding der macht van de Eerste Kamer, het toetsingsrecht der door de Staten-Generaal aangenomen wetten door de rechterlijke macht enz. Het woord algemeen kiesrecht is het dus niet meer alléén waarvoor te strijden valtmaar een algemeen Werft abonneés voor „De Moker". Gedenkt trouw den Steunpenning. Steunt „De Moker" door uwe advertentiën. DE MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1