Huish. Vergadering No. 40. Zaterdag 2 December 1911. lie Jaargang. De Moker. S- D. A P. Afd. Schiedam De lastdragers. Aan de abonnees van de Moker. De commissie voor de propaganda. „Echt roomsche" poppenkast. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal 1 franco per post 40 cent 1 bij vooruitbetaling. 12 cent per maand. Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stukken voor het eerstv. nummer moeten u i t e r 1 jj k Dinsdagsavonds 9 nur in ons bezit zijn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. op DONDERDAG 14 DECEMBER, 's avonds ten 8 uur, in „Constantia". AGENDA 1. Opening. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. 3-Maandelijksche fin. verslagen: „Constantia", „Moker", „Afdeeling" en „Kunst en Strijd". 4- Rapport Financ. Controle-commissie. 5Jeugdorganisatie. 6. Rondvraag. HET BESTUUR. Wij dragers sjouwen ons leven voort, Gebogen is onze rug. Wij staan aan straathoek en aan poort En bieden onzen rug. Wij dragen de lasten van wie er wil En bukken berustend, geduldig en stil, Want bree'dl is onze rug. Wij dragers torsen de zwaarste vracht, Geduldig is; onze rug. Wij knarsen de tanden, verslikken een klacht En schokken ortzen rug. Wij dragen de lasten voor wie er betaalt, Wij zijn door de last van ons leven gestaald, En veel draagt onze rug. Wij dragers droegen 'n berg van smart Gelaten op onzen rug. Al viel ons dat eeuwige dragen ook hard, Nóg kromt zich onze rug. Maar zijn wij beladen met eeuwen van wee, Toch voeren wij met ons de nieuwe idee En heffen onzen rug. H. OVERST. In den loop der volgende week zal de looper de kwitanties aanbieden. Beleefd verzoeken wij, voor den goeden gang van SDEHj zaken, den looper niet noodeloos heen te zenden, maar het geld al vast gereed te leggen. DE ADMINISTRATIE. Zoo hoort hetWat een stevige propaganda ver mag, bewijst |een bericht in de „Bergarbeiter-Zeitung" van heden. In de maand Oktojber bedroeg de aan winst van nieuwe leden 2477, waarvan alleen in het Ruhrbekken 1653. Voor November zijn de resulta ten, voor zoover bekend, nog beter. Het middel De „Bergarbeiter-Zeitung" noemt het: „Talrijke afdee- Werft abonnees voor „De Moker". ADVEETENTIËN: 7ys cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bjj abonnement belangrijke korting. lingen organiseerden huisbezoek, dat zich vooral nu als het bestte en meest suksesvolle middel om nieuwe leden te winnen doet kennen." Meestal 's Zondags wordt er op uit getrokken. Afdeelingen van partij en vakbeweging bij ons, volgt het voorbeeld na. Thans is het de tijd Bovenstaand berichtje hebben 'wij uit „Het Volk" geknipt en plaatsen het in „De Moker", in de hoop, dat de partijgenooten het met aandacht zullen lezen. Wat in Duitschland mogelijk is en slaagt, kan hier ook beslist slagen. Door het huisbezoek bereikt men de arbeiders di- rekt. Mooier propaganda is niet denkbaar Laat dus ieder partijgenoot, welke over enkele vrije avonden beschikt, zich nu dan ook opgeven. Zater-i dagavond zijn de boekjes voor huisbezoek in „Con stantia" verkrijgbaar. De R. K. Arbeidersbonden hebben te Utrecht een soort „Talma-huldiging" gehouden. Minister Talma is om het vele wat hij nog moet doen voor de arbeiders al vast maar eens gehuldigd door deze trouwe zielen. Dat klinkt zonderling, niet waar En toch is het zoo. Immers op de sociale wetten van de hand van minister Talma wordt door de arbeiders dagen en nachten al jaren gewacht. 't Lijkt dan ook meer op "bespotting; dan wel hul diging en als wij die „hulde" goed begrijpen, dan beteekent zij voor minister Talma een por om vóór l913> noS; voor de verkiezingen, wat klaar te krijgen. Het ging er overigens „echt roomsch" toe, zooals de voorzitter in zijn slotwoord zei. We zullen laten zien wat daaronder verstaan moet worden. Allereerst worden door den voorzitter de kiesrecht debatten, waarbij Troelstra den eisch van algemeen kiesrecht met de hem eigene kracht Verdedigde, maar poppenkast genoemd. Vervolgens komt de heer Pastoors aan 't woord, welke alvast een beroep doet op de kiezers voor 1913, om deze regeering dan weer te kiezen. Hulde aan minister Regout, hulde aan minister Talma en dan volgt de volgende liefelijke ontboeze ming, welke wel aangeeft het peil, waarop de huldi ging stond De verdachtmaking en agitatie tegen minister Talma spruit voort uit het feit, dat hij Patrimo niumman is. Want dat is het ergste wat een socia list kan overkomen, n.l. dat een Patrimoniumman de sociale lakens in de Kamer uitgeeft. (Gelach en applaus). Zij zijn er misselijk van geworden en de heele partij kreeg er de nachtmerrie bij, terwijl de redaktie van „Het Volk" 40 graden koorts kreeg. (Applaus). Op een dergelijke manier wordt nog een poosje doorgezwetst en de hondentrouwe Volksbonders zijn in stille bewondering voor dien gladden mijnheer Pastoors. Men ziet, het is niet het bespreken van minister Talma's tot stand gekomen sociale wetten op deze meeting, maar het is enkel en alleen te doen om de sociaal-deimokraten nog eens flink de volle laag te geven. We krijgen onderstaande ook van den heer Pas toors naar ons hoofd Aan hun bakerpraatjes moeten 'de arbeiders zich niet storen, want het zijn de kippen, die wel de gouden eieren beloven, maar ze zelf niet kun nen leggen. Omdat wij weten dat zij niets tot stand kunnen brengen, moeten wij minister Talma helpen en steunen, die toont als praktisch man ons te geven wat hij kan. Wij stellen ons tevreden met het stevige maal van minister Talma, in tegenstelling van het fijne Gedenkt trouw den Steunpenning. diner der sociaaldemokraten, dat misschien eerst over eenige eeuwen zal kunnen worden opgedischt. Men ziet het, de heer Pastoors valt gansch niet mee, gouden eieren kunnen we niet leggen en fijne diners geven we pas over een paar eeuwen. Waar haalt de man de kolossale wetenschap vandaan Neen, dan die roomsch-katholieke arbeiders, die stellen zich tevreden met het stevige maal, waarvoor zij minister Talma maar flink moeten helpen en steu nen, om het te krijgen, want hebben doen zij het nog niet. Na den heer Pastoors spreekt-de heer Engels op dezelfde manier. Minister Talma is een beste man, al hebben we nog geen sociale wetten, toch is hij demokraat en volksman. Weer een emmer vol scheldwoorden op de soc.- demokraten en de heer Nolens heeft het woord. Deze ziet ook geen kans om de goede wetten voor de arbeiders van minister Talma op te noemen, alleen hoopt spr., dat er spoedig enkele in de Staatscourant mogen komen en daarna wordt de volgende motie aangenomen „De Nederl. R. K. werkliedenorganisaties en volksbonden en het Bureau voor de R. K. Vakor ganisatie, door hunne afgevaardigden vertegen woordigd op de groote buitengewone meeting te Utrecht gezien de verdachtmaking en bestrijding van de door Z.E. minister Talma ingediende sociale wetsontwerpen door de socialisten eenerzijds en door de konservatieve groepen anderzijds; overwegende, dat een spoedige totstandkoming van goede sociale wetten noodzakelijk is, om te voldoen aan het sociale rechtvaardigheidsgevoel van het Nederlandsche volk in het algemeen en van de arbeiders in het bijzonder spreekt hare diepe afkeuring uit over de wijze waarop de arbeid van minister Talma wordt be lemmerd brengt hulde aan genoemden minister voor zijn groote werkzaamheid en voor de krachtige ver dediging van de door hem ingediende wetsont werpen en spreekt den wensch uit, dat zoo mogelijk' alle door hem ingediende wetsontwerpen, zij het dan ook in enkele later aan te duiden punten gewijzigd, nog in deze zittingsperiode met de koninklijke goedkeuring mogen worden bekrach tigd." Men ziet, ook in de motie wordt weer de „wensch" uitgesproken, dat er nou eens spoedig wat klaar komter wordt zoo hunkerend naar uitgezien. Een rare hulde, wanneer gelijk gevraagd wordt: doet toch eens wat! Het is echter, zooals we reeds zeiden, een meeting geweest om nog eens extra op de socialisten af te kunnen geven. Voor drie-kwart gedeelte is 'daar de tijd aan besteed. De heer Van Rijzewijk geeft daar een nadere ver klaring voor, op de volgende manier: Hij 'konstateert, dat de socialisten nu maar eens moeten toonen in de komende periode, dat ze nog iets voelen voor het volk door de verkapte pbstruktie te laten varen. Wij hebben hier op echt-roomsche wijze uiting gegeven aan onze echt- roomsche belangen door deze vergadering te hou den. Inderdaad echt-roomsch De leugens, die de arbeiders echter op die bijeen komst zijn wijsgemaakt zijn al oud. De leiders weten wel, dat de kerkelijke arbeiders uit hondentrouw of onkunde, toch dankbaar blaffen als zij deze praatjes slikken. Niet de socialisten, maar de kapitalisten zijn de tegenstanders der sociale wetgeving. En de opvolgende kerkelijke ministers zijn zelve de schuld, dat de zaa*k zoo langzaam vooruitgaat. Stemt „De Maker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1911 | | pagina 1