No. 42. Zaterdagflö December 1911. lie Jaargang. De Moker. Hahn-Kalender. Slotrepetitie „Excelsior" Nieuwjaar. Aan den tand gevoeld. De Boomsche Talma-huldiging. De Begrootingsdebatten in de Tweede Kamer. SOCIA L-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. A )NNEMENTSPRIJS: 85 cent per kwartaal j franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten n i t e r 1 \j k Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te. Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27, Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Wij maken onze lezers attent op de in dit nummer voorkomende Hahnkalen der-advertentie. De fraaie kalender kunnen we gerust aanbevelen. Niet Zondagmiddag 4 uur, maar 's voormiddags half elf zal de slotrepetitie plaats hebben, daar de directeur heeft meegedeeld eerstgenoemd uur verhi derd te zijn. Half elf kwam hem nu 't best voor. Aller opkomst gewenscht. Zegt het voort 1 HET BESTUUR.^ Den meer en meer gebruikelijken weg om yriendgl en kennissen een g:elükkig nieuwjaar toe te wenschen stellen wij ook dit jaar weer open. De prijs voor een nieuwjaarsgroet is 25 cent. De partijgenooten worden opgewekt te zorgen, dat het "begin van 1912 voor „De Moker" goed inzet, door hun Vrienden aan te sporen gebruik te maken van ons blad. Het spaart jeen massa moeite engeld uit door de groeten van den dag te plaatsen in „De Moker". Zegt het v\o\ort! Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbe- grooting heeft onze partijgenoot Troelstra in een rede van vier uur een kritiek geleverd op de regeering in menig opzicht, maar ook de regeering voor een feit gezet, dat volgens „Het Vaderland" politiek een meesterzet is. Wij ontleenen aan die redevoering het volgende Deze regeering kan niet anders dan het kapitalisme beschermen. Gevolg daarvan is haar militaristische politiek, haar slechte belasting-politiek, haar verwaar- loozing der sociale wetgeving. Zij staat niet nuchter op den bodem der feiten. Haar poging om bijeen te houden wat niet bijeen hoort, leidt tot zwakte op soci aal gebied, tot onverstand tegenover het streven naar ekonomische en politieke bevrijding van de arbeiders. Deze theoretische konklusie echter bevredigt mij niet. Sedert 1897 herinner ik mij, hoe in Tietjerkstera- deel aan de stembus een oude man stond, die meen deTroelstra's verkiezing beteekent voor mij een pensioentje. Sedert '97 is er niets gebeurd. ■Nu ligt er wel een ontwerp, maar een wet is er nog nietvrienden van de regeering twijfelen of de wet er zal komen. Het is zeer wel mogelijk, dat zij in 1913 er nog niet is. Maar ook al is de dwangverzekering er gekomen de heer Tijdeman heeft gelijkik ben daar tegen, maar ik ben vóór een pensioen voor den ouden arbei der, en als het ontwerp in de papiermand gaat, is ook het pensioen voor de mannen van 70 jaar in de papiermand o'pk als de dwangverzekering er is, moet de invoering nog wachten op het tarief. Mijne heeren van de rechterzijde, katholieken, Van Vliet, gij verwijt ons, dat wij de misstanden willen besten digen, dat wij van verbetering niet willen weten. La ter zullen wij daarover debatteeren met woorden, ik wil nu met u debatteeren met een daad! Ik noodig u uit, in enkele ma&nden door te voeren een stuk uit het wetsontwerp van uw eigen minister, dat hier een overweldigende meerderheid zal vinden. Mijn voorstel is geheel in de lijn van een rede, op 23 December 1908 hier igehouden door den heer Van Vliet. Toen drong hij erop aan, om in afwachting van een definitieve pensioenwet te voorzien in den alge- meenen nood der ouden van dagen. Het Engelsche of Deensche stelsel wilde hij als tijdelijken maatregel aanvaarden. Thans kan praktisch en technisch dit denkbeeld ge makkelijker worden toegepast dan in 1908. Wij heb ben een wetsontwerp, dat de pensioneering met f 2 per week voor de 70-jarigen regelt, bij wijze van overgangsmaatregel, in Talma's Invaliditeitswet. Wat ik nu wensch is, de zorg Voor deze ouden onafhan kelijk te maken van het onzekere lot der sociale verzekeringsontwerpen. Het denkbeeld is al voorge steld door de regeering, onderzocht door den Raad van State. De kosten ervan zijn al berekendzij zijn te ramen op ongeveer 2V2 millioen gulden. Moet het wachten op het tarief-ontwerp, dan wachten wij eeuwig Maar wie meent dat het tarief er komt, kan in een uitgaaf gedurende een paar jaar van 2V2 mil lioen geen bezwaar zien. Er is geen organisatie, maar zij is ook niet noodig. Bepaald kan worden dat ieder die meent in de termen te vallen, zich opgeeft, dat het gemeentebestuur onderzoekt, en dat het postkan toor of een andere tak' van de administratie uitbe taalt. Er moet eindelijk een daad geschieden. Ik wil een noodwetje van den minister uitlokken door een motie. Ik doe geen afstand van mijn denkbeelden ten aan zien van leeftijd en pensioenbedrag, maar ik wil het maximum van eenstemmigheid dat op dit stuk be staat, omzetten in een daad Deze tijdelijke maatregel zal de hoofdzaak niet tegenwerken, maar een prikkel zijn om ze zeer spoe dig tot stand te brengen. De kosten zullen elk jaar toenemen. Men moet naar dekking zoeken, en zal dus ook zoeken naar de definitieve regeling. De mo tie luidt „De Kamer, overwegende dat het gewenscht is, de pensioneering der personen, bedoeld in art. 357 van het ontwerp ter verzekering tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, onafhankelijk te maken van eventueele vertraging in de tot standkoming der sociale verzekerings wetten, „verzoekt de Regeering, zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wetsontwerp in te dienen, waarbij, met gebruikmaking van de postkantoren, of van andere bestaande administratieve lichamen, de regeling, in bovengenoemd artikel voorgesteld, wordt ingevoerd om te werken totdat de wet, regelende de materie in haar geheel, in werking is getreden." Merkwaardig is, dat dr. Kuyper den anderen dag, mede namens zijn geestverwanten, heeft verklaard', dat de ouderdomsverzekering vóór 1913 moest zijn afgehandeld, daar hij anders elke medewerking aan andere sociale wetsontwerpen, alsmede aan de Ta- riefwet, zou weigeren. Zoo niet dan gaat dr. Kuyper met zijn geestver wanten zeker obstruktie voeren tegen minister Tal- ma Dit is schijnbeweging no. zooveel van dr. Kuy per, die, gezien het feit, dat zij na Troelstra's motie plaats had, absoluut geen waarde heeft. Mogelijk is ze alleen dienstig om Troelstra's motie af te stemmen. Opletten maar I Troelstra heeft aan de „echt"-Roomsche Talma- huldigers in de Tweede Kamer de volgende kritiek en uitnoodiging gericht De Kamer werkt zoo langzaam. Dat wil eigenlijk zeggende oppositie zit ons in den weg. Dit wordt toegespitst op een deel van de oppositie, de socialis ten. Zoo wil men de warmste, sterkste voorstanders van sociale wetgeving verdacht maken. Alle redevoe ringen op de reklame-meeting te Utrecht gangen ADVERTENTIËN: 71/2 cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. tegen de socialisten. De motie ging ook tegen de konservatieven. Maar de konservatieven zijn de christelijke vrienden, de christelijk-historischen, en ,enkele katholieken, die men straks als mannen van rechts weer naar de Kamer zal zenden. Toch kon men niet nalaten, ook aan de konservatieven verdachtmaking en bestrijding van Falma s ontwerpen te verwijten. Alleen de konserva tieven van links Wie igaan hier gewoonlijk het felst te keer tegen Talma's ontwerpen Wie hebben de groote principiëéle bezwaren?'De heeren Loeff, Van Idsiniga, Lohman. De meeting werd opgeluisterd, en dus igesanktioneerd, door de heeren Nolens, Pas stoors, Aalberse, Van Wijnbergen, Kooien, Van Vuu- ren, De Wijkerslooth, Bogaardt. In die meeting is geprotesteerd tegen de verdachtmaking en bestrijding door konservatieven, van Talma's ontwerpen. Dit is niet naar het program der regeering, die geen tegen stelling konservatief-vooruitstrevend wil _Wat de heeren Lohman, Loeff en Van Idsinga nu willen doen, moeten zij weten. Wij voor ons behoeven natuurlijk niet met Talma te gaan door dik en dun maar wij doen wat wij altijd hebben gedaan: wij handhaven onze principiëele, algemeene kritiekwij vragen bij de eindstemming niet het onderste uit de kan. Ontwerpen wier geest tegen ons beginsel ingaat, worden nog zooveel mogelijk door ons verbeterd, en ontwerpen die wij voor onze rekening kunnen nemen, verdedigen wij met hand en tand. Over Schaper's vuur en kennis bij de Arbeidswet is maar één roep. Hij steunde den minister en bracht een aantal verbeteringen aan. Wat de Bakkerswet betreftte Utrecht heette mijn optreden daarbij obstruktie; maar in de „Voorhoede" schreef mr. Aalberse: van obstruktie der socialisten tegen de sociale wetgeving valt niets te bewijzen! Te Utrecht" liet hij het tegendeel sanktioneeren. In de „Voorhoede schreef hijde oorzaak der malaise ligt bij de konservatieven,* ook van rechts. Men vraagt zich af wat zal er van Talma's program terechtko men Zekerde oppositie van de rechtsche konser vatieven bij de Arbeidswet en de Steenhouwerswet was sterk genoegmaar gelukkig waren er de socia listen, om den minister te steunen. Maar de heer Passtoors zei te Utrecht, dat de socialisten niets onbe proefd laten om de sociale wetgeving dwars te zitten. Waar is de politieke eerlijkheid gebleven Daar was de door ons allen geachte dr. Nolens aanwezig. Hij heeft zich in die vergadering laten meesleuren in het slijk van de meest lage demagogie De voorzitterU moet toch zulke dingen niet zeg gen. TroelstraOnze stem tegen 'hét verbod van fa brieksarbeid der gehuwde vrouw werd daar uitge speeld als tegenwerking van Talma, terwijl Talma in die zaak naast ons stond! Ojp 14 December zullen wij met het N.V.V. een tegendemonstrafie houden. Maar daarmee is de zaak met uit. Ik noodig den heer Passtoors en (of) een der andere Kamerleden die daar waren uit, om buiten de Kamer in een openbare vergadering hun beschuldiging vol te houden Zij mag worden georganiseerd desnoods alleen door een katholieke organisatie. Er wordt veel geschetterd in de politiek (vreugde); iedere partij schettert. Maar wanneer wij u aanvallen, geven wij u altijd gelegenheid Voor debat. Gij maakt er nooit gebruik van. Nu hebt ge ons aangevallen in mee het beste wat wij doen. Wilt gij als fatsoenlijke mannen te boek staan, dan moet gij antwoorden op mijn uit noodiging De heer RoodhuijzenStel er je maar niet te veel van voor (Vreugde. Ieder jaar bij de behandeling der Staatsbegrooting krijgt men in de 2e Kamer hoog politiek spel te aanschouwen. Voornamelijk komt dat tot uiting: bij de algemeene beschouwingen. Dan treden de voor- MOKER

De Moker | 1911 | | pagina 1