Afdeeling Schiedam S. D. A. P. op Maandag 25 December (len Kerstdag), 's morgens ten half elf ure in „Constantia". Spreker: Dr. J. VAN LEEUWEN. Onderw.„Socialisme en Volkeren vrede". Entrée 5 cent. Debat vrij. Arbeiders! Allen op naar deze belangrijke vergadering. Brengt uw vrouwen mede. HET BESTUUR. No. 43, Zaterdag 23 December 1911. lie Jaargang. De Moker Winteravond. Vaandels in „Constantia". Propaganda-commissie. Partijgenooten, Yrede op aarde. Armoe, diefstal en liefdadigheid. SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ABONNEMENTSPKIJS: 85 cent per kwartaal franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand t Losse nummers 3 cent. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Gezellig!, lange avond Naar schbuwburig of concert, Een lekker warme kamer, Met punch en wat banket Goed eten, warme kleeren, Aan brandstof Igeen gebrek', Dat winter hen zou deren, Dat klinkt toch al te gek Een lange, koude avond, Geen vuur en licht in huis, Somtijds geen droog stuk brood zelfs, Dat is der armen kruis. Een bed van stroo en lompen, Een deken klein en kaal. 'n Paar afgesleten klompen, Een kleeding dun en schraal 'n Mager, schrale tronie, Van honger en gebrek De winter maakt hen raad'loos, De winter maakt hen gek (UitEen bundeltje verzen van H. M. Nog altijd vertoeven in „Constantia" eenige vaandels van vakvereenigingen, die niet voor vast verblijf zijn aangewezen. Voor de zaalcommissie is dit lastig en voor de vaandels niet voordeelig, daar ze niet worden onderhouden. Redactie- en Administratie-adres: GEBOUW „CONSTANTIA". Iagezonden stokken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 nor in ons bezit zijn. Wij verzoeken belanghebbenden dringend, hun vaandels te doen weghalen. De Zaalcommissie. Partijgenooten en geestverwanten, bij deze roepen wij u allen op ter vergadering tot bespreking van de werk zaamheden der propaganda-kommissie. In de allereerste plaats wordt onze aandacht gevraagd voor de kiezerskweek, niet alleen onze aandacht, maar in het bijzonder onze kracht. Daarom partijgenooten doen wij een beroep op uw partijgenootschap. Nu is de tijd daar om het leger (kiezersleger) te versterken, opdat wij met de verkiezingen de manschappen kunnen op roepen, om te velde te trekken tegen de konservatieVe bende. het wordt hoog tijd uw nieuwjaarsadvertentie op te geven. Zorgt zoo veel mogelijk in uw kring die adver tenties te winnen I Kerstnacht. Om ons heen een kalmte en stilte, welke weldadig aandoet. Tegen den morgen luiden de klokken. Het christendom wordt opgeroepen ter kerke, om de heerlijke woorden, die, volgens het bijbelverhaal uit den hemel hebben geklonken Vrede op aarde te hooren verkondigen. Vrede op aarde, het klinkt zoo heerlijk, zoo zoet. Twintig eeuwen is het reeds geleden dat deze woor den geklonken moeten hebben. Twintig eeuwen lang, is van kansel en preekstoel, in woord en geschrift gezegd dat er vrede moet zijn. Twintig eeuwen heeft een groot deel van het menschdom deze woorden in toepassing moeten en 'kunnen brengen. Vrede op aarde, wie wenscht zulks hiet Maar Men gaat ter kerke, prevelt de woorden na, die de ADVEETENTIËN: 772 cent per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. prediker de schare in den mond legt, maar Het blijft bij de woorden na zeggen, het blijft bij Kerstfeest vieren Vrede op aarde, klinkt in onze christelijke kapita listische maatschappij als een bespotting. Vrede op aarde, zegt onze bij uitstek christelijke re'geering, saamgesteld1 uit Volgers van Hem, die 20 eeuwen geleden geboren werd om vrede te brengen, maar legt met ten hemel geslagen oogen drukkende lasten op het al zoo zwaar belaste volk, om aan de steeds stijgende uitgaven van leger en viool te kunnen Voldoen. Vrede op aarde, zeggen de regeeringen Van En geland, Duitschland, Frankrijk, etc., etc.de uit gaven voor oorlogstuig stijgen tot milliarden. Vrede op aarde, wordt in de kerken van Italië gepredikt en tegelijkertijd Gods zegen afgesmeekt over de Italiaansche wapenen, om met succes de Tripolitanen ten onder te brengen. Vrede op aarde, zegt het kapitalisme en; Verdrukt en vertrapt op een geweldige en verschrikkelijke ma nier het grootste en talrijkste gedeelte Lvan het menschdom. Vrede op aarde, klinkt het heden in de kerken, terwijl er een hevige strijd gevoerd wordt voor een beetje meer geluk', meer welvaart, minder verdruk king. Waarlijk, het woord „Vrede op aarde" is in onze' kapitalistische1 maatschappij wel op haar plaats. Wanneer zal die zoo vurig verlangde vrede komen We meenen gerust te kunnen constateeren, dat het bij het huidige productiesysteem onmogelijk; blijkt om een duurzame vrede te brengen. Het kapitalisme, dat steeds naar meer winst hon gert, zoekt grooter afzetgebied en heeft, daarvoor het militarisme tot zijn beschikking. Onder den naam van beschaving te brengen, wordt door Nederland in Indië geroofd en gemoord op on- menschelijke manier, doch het is in werkelijkheid niets anders, dan om den grond te bezitten, ten einde hem te kunnen exploiteeren. Het kapitalistisch stelsel leidt dus niet tot den vrede, maar tot strijd/ bitteren strijd. - Het socialisme, dat de omverwerping van de kapi talistische productiewijze beoogt, draagt daarom in zich de werkelijke vrede. Wie zijn het, die een krachtig protest in alle be schaafde landen hebben doen opgaan tegen den oor log tusschen Turkije en Italië De socialisten, Duitschland en Frankrijk staan min of meer op gespannen vöet, doch beide landen vertrouwen hun 'leger niet, vanwege den invloed, weikeu de sociaal- democratie op de soldaten heeft. Er zal eerst dan een gewaarborgde Vrede kunnen zijn, wanneer het socialisme heeft gezegevierd. In het Utrechts Dagblad kwam onlangs in de ru briek rechtszaken het volgende verslag voor: Diefstal in de Franse bazar. Hij verscheen, keurig gekleed, in 't zwart, in de bank der beklaagden. Op 't eerste moment dacht je aan een vergissing neen, deze jonge, bleke man, was inderdaad de beschuldigde. Hij had gestolen in de Franse Bazar, een zakje knikkers en een wollen hondje, een stukje speelgoed. Hij Ja, hij, deze als heer gekleede beklaagde. Z'n diefstal was bemerkt, nog in 't magazijn. Hij werd aangehouden en in de winkel gefouilleerd. Toen deed de politie huiszoeking en daar vond men nog andere voorwerpen uit de bazar, allemaal gestolen, weggenomen van de open en bloot liggende étala ges. Bij elkaar een waarde Van f 20. Hij bekende gisteren volmondig. Alles. Deze dief stal en de vorige. Hij had het gedaan uit armoede. Werft abonnees voor „De Roker". Gedenkt trouw den Steunpenning. Steunt „De Roker" door uwe advertentiëu DE MOKER Openbare Vergadering

De Moker | 1911 | | pagina 1