Verbluffende cijfers. Ditj es en Datjes. voor de schade, die de partij daardoor lijden moet Een lid van de S.D.A.P., die geen vinger verroert voor de propaganda, die voor alles en nog wat tijd heeft behalve voor de partij, dat is al een raar strijder in het leger der Internationale En hoevelen zijn er ook nog niet, die krachtens héél hun levensbeschouwing bij ons behooren, die rood zijn in merg en nieren, en tóch maar niet besluiten kunnen zich bij de S.D.A.P. aan te sluiten O ja, ze zullen 't wel doen. Maai uitgesteld van de eene week op de andere, volgt het afstel vanzelf. En de partij, die recht heeft op hun steun op hun werkkracht op hun contributie enz., is het kind van de rekening' Als ge zulke aarzelenden ,,'k-mot-er-nog-eens-over- denken" tegen komt, och, partijgenooten, port ze eens in de ribben en helpt ze over hun aarzelingen heen, door ze even bij den afdeelings-secretaris ter inschrijving in het ledenregister te brengen Want de partij eischt eiken man en elke vrouw, op wie(n) zij het recht der geestelijke, gemeenschap kan doen gelden Plicht-doen moeten wij dus allenallen zonder onderscheid. Reeds vroeger is er de aandacht op gevestigd, dat een aantal partijgenooten, ook ten opzichte van het meeleven in de partij- en afdeelingsaangelegenheden, te luchtig leeft en onze bijeenkomsten voor allerlei kleine akke vietjes van hun tegenwoordigheid verstoken laten. Dat is zéér verkeerd. Elk lid onzer afdeeling moet belangstellen in het wel en wee onzer partijorganisatie en dat toonen door de ledenvergaderingen te bezoeken. Want hier leeren we elkaar kennen en waardeeren. Hier krijgen we inzicht in wat de partij presteert en wat gebeuren moet. En hier ook is de plaats, waar wij door beraadslaging bijdragen tot elkanders ontwikkeling, bijdragen ook tot elkanders opvoeding tot goede, plicht bewuste sociaaldemocraten Wij willen dit alles eens brengen onder de oogen van wie het aangaat en zouden ons gelukkig achtten iets te hebben bijgedragen tot verhooging van het plichtsbesef van wie tot heden mogelijk iets te kort schoten. Tal van nieuwe, jonge leden der partij hebben we reeds op onze laatste vergaderingen gemist hopen we dat op de vergadering van a.s. Zondag oude en nieuwe leden aanwezig zullen zijn, om aldus te toonen, dat elk onzer als lid der S.D.A.P. zijn plicht doen wil. P. DE BRUIN. Arbeiders, ge houdt niet van cijfers, hè Ge meent, dat ge. ze niet kunt begrijpen en hebt daarom maar als vaste gewoonte aangenomen als ge cijfers tegenkomt, er met een sprongetje over heen te gaan. Dat is niet verstandig, want cijfers zijn meestal zéér leerzaam. De arbeiders vragen om meer loonze kunnen hun gezin niet 't allernoodigste verschaffen. ,,'t Kan er niet af", is het antwoord vaak en de arbeider, „die zijn loon waard is", moet maar zien hoe hij rondsukkelt. De arbeider verlangt steun van overheidswege, als hij door ziekte of ongeval getroffen wordt of zijn arbeids kracht versleten is. ,,'t Kan er niet af" hoort hij weer en hij moet het aanzien hoe door omstandigheden, waartegen hij mach teloos staat, zijn gezin te gronde wordt gericht. O ja, de plannen zijn goed Minister Talma zal zijn kleine luyden een ziektewet verschaffen, welke den arbeider echter een 20 cents per week zal kosten. Minister Talma zal z'n kleine luyden een invaliditeits verzekering opleggen, welke den arbeider ook weer een 20 cents per week zal kosten. Als de zegeningen van minister Talma loskomen moet de arbeider een paar kwartjes per week van z'n loon missen Waarom Kunnen deze zoo noodige sociale wetten niet op andere wijze worden bekostigd De heeren zeggen van neen. En de Patrimonium-arbeider, die niet verder kijkt dan z'n neus lang is, hakkelt 't hem na. Maar wat is de werkelijkheid Laat ons de officieele gegevens nemen voor het vormen van een oordeel: De Statistische Jaarcijfers voor Nederland, over 1910, bevatten, als altijd, interessante cijfers, o. a. die over de uitkomsten der vermogensbelasting, die een blik gunnen op den gang van zaken voor hen die in die- vermogensbelasting zijn aangeslagen. Deze cijfers geven eenigszins een kijk op den kapitaalaangroei in de handen der kapitalistische klasse in ons land. Uit deze cijfers nu blijkt, welk een gouden tijd het kapitalisme beleeft. De tabel van den aangroei der belaste vermogens over de laatste 12 jaren is als volgt: Getal aan ge- Bedrag der Aangroei slagenen vermogens: per jaar 1898/99 78819 f 5.557.000.000 1899/1900 78.912 5.738.000.000 181 millioen 1900/01 80.712 5 775 000.000 f 37 1901/02 82.038 5.930.000.000 155 1902/03 83.558 6 019 Q00.000 89 1903/04 85.192 6.091 000.000 72 1904/05 87.470 6.218.000.000 127 1905/06 88.750 6.384.000.000 166 1906/07 89.763 6.501.000.000 117 1907/08 90.969 6.534.000.000 33 1908/09 92.698 6605.000.000 71 1909/10 94.546 6.893.000.000 288 1910/11 96.203 7.142.000.000 249 Groei in de 12 jaren f 1.585.000.000 of 132 m. p. j. Behalve in de krisis-jaren 1901 en 1907 is er dus elk jaar een vrij belangrijke aangroei van de rijkdommen der kapitalistische klasse en zelfs in de krisis-jaren ging de aangroei voort. Maar jaren als de beide laatste zijn er toch nooit geweest. De belangrijke sprong in het jaar 1905/06 was ten deele het gevolg van een ver scherpte wetgeving, ook van het cijfer van 1899/1900 kan dat verondersteld worden. Deze faktor bestond in de laatste jaren niet. Hier hebben wij te doen met den gewonen, reëelen kapitaal-aangroei, voor zoover die door den fiskus gevonden is In deze twaalf jaren is de gemiddelde groei per jaar f 132 millioen, de beide laatste jaren is hij echter onge veer dubbel zoo groot. En wie zijn het bij wie het leeuwendeel terecht komt In de laatste 2 jaren liep het vermogen van hen die meer dan 1 millioen guldens bezitten, als volgt Getal Hun vermogen millionairbedroeg Aangroei 1908/09 519 1019 1909/10 568 1129 110 1910/11 615 1238 109 De beide laatste jaren werd deze kleine groep van menschen in aantal en in kapitaal zooveel sterker, dat, wat het kapitaal betreft, 3/5 van den geheelen aangroei in hun handen kwam. In het laatste jaar groeide het vermogen der bijna 40.000 personen die van 130030000 gulden bezaten, van 914 op 927 millioen. Deze groote groep werd dus gezamenlijk 13 millioen rijker, de kleine groep van 600 millionairs potte 109 millioen meer op. En in het land waar dat gebeurt, tijgt de regeering op roof uit bij de kleinen en geringen, door belastingen op levensbehoeften, wijl zij geen geld kan vinden bij de grooten De arbeiders slikken veel. Maar zullen ze hun belasting met 40 en 50 cents per week laten opdrijven Zullen ze bovendien hun levensmiddelen door een valsche tariefwet laten duur maken, waardoor de ont beringen in hun gezinnen nóg grooter worden Of zullen ze zich achter de sociaal-demokraten scharen, die den eisch stellen Haal het geld waar overvloed is Dit was zeker wèl zoo verstandig, als zich het vel over de ooren te laten halen Arbeiders laat u toch niet langer spannen voor den wagen der bezittende klasse, maar sluit u aan bij de S. D. A. P. 1 P. de Br. Werft abonnees voor „De Moker' De verkiezing in I en II. Zondag houdt de afdee ling eene huishoudelijke vergadering, waarvan de hoofd schotel is de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Onnoodig zeker de leden op te wekken deze vergadering te be zoeken. Wij weten niet wat de officieele beslissing zal zijn, maar zijn vast overtuigd dat de afdeeling niet na laten zal deel te nemen aan den strijd om een zetel te winnen. Hoofdzaak voor ons is de propaganda voor het socialisme. Daar zijn vooral de verkiezingen voor aan gewezen. Bovendien is het niet onmogelijk, achten wij, indien door de partijgenooten spoedig en flink aange pakt wordt, de zetel van den ouden heer C. Klein door een jong en vurig socialist te doen bezetten. District I moet eens goed aangepakt worden. Het is een district waar een dicht opeengepakte arbeidersbevolking huist. Deze de blijde boodschap van het socialisme te brengen is ons aller plicht. Op partijgenooten Op ter propaganda Geeft u op voor het verkiezingswerk. De wereld wil bedrogen zijnTe Vlaardingen woont een koopman, die wijd en zijd vermaard is als „waterkijker" en het zoo volhandig heeft, dat hij maar met moeite alle menschen, die van her en der genezing komen zoeken bij hem, kan „behandelen". Zooals ge- Gedenkt trouw den Steunpenning. woonlijk, gaan er fabelachtige verhalen over z'n kunde en genas hij de onmogelijkste kwalen. Deze weldoener der menschheid had zich voor het kantongerecht te Schiedam te verantwoorden, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Uit de verschillende getuigen-verklaringen bleek, dat als de menschen met de fleschjes urine bij hem kwamen, hij deze eens bekeek en onmiddellijk de medicijnen verstrekte pillen, druppeltjes of drankjes. En ook de getuigen spraken van zijn genezingen. Geld vroeg hij nooitmen lag op tafel, wat men er voor over had, 30, 40 centen of meer. De ambtenaar van het O. M. pakte den wonderdokter, die reeds een vonnis achter den rug heeft, hard aan. Het willen doen voorkomen alsof hij met het bekijken der urine een ziekte bepalen kon, noemde het O. M. ergerlijke kwakzalverij. De wonderdokter wist natuurlijk van den prins geen kwaad. Hij stemde toe, dat met het bekijken der urine geen diagnoze was vast te stellen, maar hij vroeg niet om de urine en dat de menschen ze bij hem brachten, kon hij toch niet helpen Zooals het meer voorkomt, was het O. M. echter van 's mans goede bedoelingen niet te overtuigen en vorderde een boete van f 200 subs. 1 maand hechtenis. (Het Volk Hoe noemt men dat In het katholieke weekblad De Christelijke Actiehet bekende Roomsche scheld- krantje, dat ook te Schiedam veel verspreid wordt en zulke ijselijke verhalen weet op te disschen over de „goddeloosheid" der sociaal-demokraten, vind men onder het opschrift „Reis naar den Hemel" het volgende bericht Vertrek: Ieder uur van den dag. Aankomst: Volgens Gods wil. A. Bliksem trein. B. Sneltrein. C. Gewone trein. Verschillende Treinen 1. Vrijwillige Armoede. 2. Eeuwige Zuiverheid. 3. Volmaakte Gehoorzaamheid. Uitsluitend Iste en Ilde klas. 1. Vreeze Gods. 2. Geestelijke Oefeningen. 3. Menigvuldig gebruik der Sacramenten. Iste, Ilde en lilde klas. 1. Ónderhouding der geboden Gods. 2. Vervulling der plichten van zijnen staat. Heilige I. II. III. IV. V. Vrachtprijzen: Iste klas Liefde en opoffering. Ilde klasVerlanging en strijd, lilde klas Vreeze en uitboeting. Belangrijke Berichten. De Maatschappij bezit geen pleziertreinen. Men geeft geen retourkaartjes. Men neemt gedurende de geheele reis reizigers op. Degenen, die hunnen trein niet willen missen, of niet lang wenschen op te houden aan het voor laatste station, worden verzocht hun bagage van goede werken vooruit te zenden. De kinderen, die nog niet tot hun verstand ge komen zijn, worden kosteloos vervoerd, mits zij zich bevinden op den schoot hunner moeder, de H. Kerk. Als zoo iets in De Moker stond, ging er een algemeen gegil in de klerikale pers op over onze godslasterij Maar wat zegt De Zondagsbode of het Schiedamsch Volksblad wel van deze „devotelijke" beschrijving Proeve van Roomsche opvoeding en een snuifje voor „De Nieuwe". De heer Persoons, liberaal af gevaardigde van St. Nicolaas in Oost-Vlaanderen, heeft in de Belgische Kamer onlangs een litanie voorgelezen, die in de Congregratie-scholen zijner stad in gebruik is. Het vrome stuk luidt aldus „Heer, verlos ons van de anti-clericalen Jezus Christus, red ons van de geuzen Heer, verlos ons van de liberalen Jezus Christus, verlos ons van de socialisten Van dé lieden, die leven als de van rede beroofde dieren en sterven als het vee Verlos ons, Heer Van de oproermakers en revolutionairen, verlosons, Heer! Van de moordenaars en de brandstichters, verlos ons, Heer! Van de socialisten, die de boeren willen uitroeien; Die het huwelijk door de beestelijke paring willen vervangen Die zich van den eigendom willen meester maker; Verlos ons, Heer Arm neutraal onderwijs, dat zich het gebruik van zulke krachtig opvoedende middelen moet ontzeggen Het moet dan ook aan de ontegenzeggelijk hooge ethische waarde van het Roomsche onderwijs worden toegeschreven, dat de Belgische clericalen probeeren, om het subsidie uit de staatskas aan dergelijk onderwijs aanmerkelijk te verhoogen. Door de wet van 1884 kreeg het in 1885 een subsidie Steunt „De Moker" door uwe advertentiën. 1J >J n 1

De Moker | 1912 | | pagina 2