Vakbeweging. Uit Vlaardingen van 2.216.248 francs. In 1895 werd de wet in dit op zicht heel wat „verbeterd", zoodat het subsidie in 1909 bedroeg 9.519.000 francs. De clericalen willen er nu maar ineens een flinken slag in slaan en het brengen op om-ende-bij 20 millioen francs. Dat was o.m de bedoeling van het ontwerp-Schollaert, dat het tegen woordige ministerie-de Brocquevelle in beginsel handhaaft. Gelukkig is er zoo'n geweldige storm in heel België tegen opgestoken, dat er maar weinig gevaar is, dat onder wat vorm dan ook Schollaert's „beginsel" practijk wordt. Door het Bureau voor Arbeidsrecht werden over het afgeloopen kwartaal 70 zaken behandeld, verdeeld als volgt Loonvorderingen 23. Ongevallenwet 9. Belasting 19. Militie N 5. Burgerlijke zaken 14. Het Bureau houdt zitting iederen Woensdagavond van 81/a 10 uur in „Constantia" Boterstraat 30. Een SUCCesje is door de afd. Schiedam der afdeeling van den Glas en Aardewerkersbond behaald. De heer Jansen had sinds eenigen tijd een arbeider ontslagen welke hij niet meer in zijn fabriek wenschte terug te nemen. Het is bovengenoemde afdeeling echter gelukt de heer Jansen op zijn besluit terug te doen komen en de onslagene weer in dienst te nemen. De volgende week komen wij hier nader op terug. De samenstelling der bestuurdersbonden. Op uit- noodiging van het bestuur van het N.V.V. is Zondag jl. te Amsterdam een conferentie gehouden met de afge vaardigden der Bestuurdersbonden, over de samenstelling en de werkwijze der plaatselijke centrale organisaties. 39 B.B. waren vertegenwoordigd. Voor den Schied. B.B. waren aanwezig P. de Bruin en J. M. van Pelt. Door het N.V.V.-bestuur was een grondslag voor de samenstelling, het doel en de werkwijze der B.B. en van hunne verhouding tot het N.V.V. ontworpen, welke den basis der besprekingen vormde. Volgens de bedoeling van het ontwerp, zouden de B.B. meer moeten worden de filialen van het N.V.V. en met een vastgestelde termijn voor respijt, alleen moeten bestaan uit bonden, bij het N.V.V. aangesloten. Ofschoon er tal van belangrijke'en goede maatregelen werden voorgesteld (o.a. een betere regeling bij steun bewegingen) was de samenstelling het criterium der beraadslagingen. En de kritiek was vrij algemeen en lang niet malsch. Spiekman gaf in het algemeen de overal gevoelde bezwaren tegen de voorgestelde regeling weer, onder bijval van de massa der afgevaardigden. In het bijzonder de uitsluiting van de organisaties als die der typografen en onderwijzers, werd afgekeurd, terwijl ook nog een enkele klacht over het lot der S D.A.P. werd geslaakt. Maar de weinige steun, hieraan verleend, deed het al uitkomen, dat het uittreden der politieke partij en ondergeschikte vereenigingen (niet vakvereeni- gingen) als een in de ontwikkelings-phase der vakbe- weging vanzelf gegroeide noodzakelijkheid wordt aanvaard. Slechts hangt het moment der uittreding af van plaatse lijke omstandigheden. Het standpunt van Schiedam werd door de Bruin uiteengezet, die van oordeel was, dat de kritiek soms wat al te pessimistisch was. Hij achtte het overdreven, dat de B.B. door dezen grondslag „witkielen" zouden worden. Maar anderzijds heeft spr den indruk gekregen, dat de samenstellers der regeling niet meer op de hoogte zijn van het werken der Bestuurdersbonden en hun taak onderschatten. In den Typografenbond is de aktie voor aansluiting bij het N.V.V. gekomen juist uit die afdeelingen, welke bij Bestuurdersbonden zijn aangesloten. Men moet die 'niet afstooten. Spr. zou van het Vakverbond een takti- scher optreden tegen dergelijke organisaties wenschen. De geschiedenis van den Glas- en Aardewerkersbond, die van anarchistisch modern werd, doordat de Bestuur dersbonden de afdeelingen opnamen en bewerkten, bewijst het nut van de bestaande regeling. Ook wees spr. op den steun der onderwijzers bij de cursussen van den S.B.B., die niet gemist kan worden. Laten we het N.V.V.-ontwerp als een ideale regeling beschouwen, waartegen principieel niets te zeggen valt, maar waar voor de B.B. zelf het tijdstip van invoering dienen te bepalen. Het feit dat op een enkele na, alle stemmen tegen deze samenstelling zijn uitgebracht, moge het N.V.V. een aanwijzing zijn, haar regeling terug te trekken. (Appl.) Uit de verdediging van het ontwerp, in hoofdzaak door den secretaris van den Tempel gegeven, bleek, welke goede en groote gedachten er aan ten grondslag liggen. Die verdediging was in alle opzichten sympathiek en zal zeker wel hebben bijgedragen om hier en daar eenig misverstand omtrent de bedoelingen van het N. V. V. weg te ruimen. Want men mag in meening verschillen over de vraag, of de tijd voor deze regeling reeds is aangebroken, erkend dient te worden, dat het standpunt, om het belang der vakbeweging boven alle mogelijke, kleine belangetjes te plaatsen, niet kan worden aangetast, <^n de leidende gedachte voor de regeling is geweest, terwijl geenszins de bedoeling heeft voorgestaan, die de Utrechtsche afgevaardigden uitdrukte„wij willen niet gebakken worden". Dit alles neemt niet weg, dat wij van oordeel zijn, dat op den weg ter zuivering met groote omzichtigheid moet worden te werk gegaan en dat men het zuiverings plan niet verder moet strekken dan tot de de muziek- en zangvereenigingen, coöperaties en waar mogelijk ook de S. D. A. P. En de drang tot zuivering zij steeds zoo zacht mogelijk en in overleg met den betrokken Bestuur- dersbond zélve. De bewering, dat de hoofdbestuurders der vakbonden, die altijd op propaganda zijn, door hun vluchtig verbrijf hier en daar op de hoogte zouden zijn van wat de Bestuurdersbonden doen en laten, klonk ons héél zonderling in de ooren. Wij zouden den hoofdbestuurder, die zelfs het meest te Schiedam heeft vertoefd, toch wel eens willen vragen wat weet ge wel van den S.B.B. En de man zou niet anders kunnen zeggen als: niets! En dit kan niet anders, omdat zoo'n hoofdbestuurder eenvoudig komt voor z'n afdeelingszaken en als die zijn afgehandeld, meestal zoo gauw mogelijk weer vertrekt. Daarom ook zal, gezien toch de verdiensten der B B. in den lande, en het vertrouwen, dat zij zich hebben waardig getoond, niet van uit den hooge over hun lot mogen worden beslist, waar heusch niet de deskundigen bij uitnemendheid worden gevonden, maar zal zeker door overleg vee! in de gewenschte richtingen kunnen worden tot stand gebracht. Langs lijnen van gelijdelijkheid het zij zoo. Voorzichtigheid is steeds de moeder der porceleinkast geweest en in heel de arbeiders-beweging geldt het gebod, te vermijden wat schade kan brengen, zonder dat het voordeel grooter zij Maar op voorstel van Schiedam werd besloten de hoofdbesturen der vakbonden te verzoeken hun afdee lingen te raadplegen over wat te doen staat in deze, lijkt ons de weg naar een bevredigende afdoening geeffend. P. de Br. Een voerliedenstaking. Te Rotterdam heeft de vorige week een algemeene staking onder de voerlieden plaats gehad, welke j.l. Zondag weer is opgeheven. De aanleidende oorzaak er van was het volgende. De Rotterdamsche voerliedenorganisatie, waarin zoo goed als allen in georganiseerd zijn, heeft met de sleepers- patroonsvereeniging een collectief contract afgesloten, waarin niet onbelangrijke verbeteringen, zooals een gulden loonsverhooging, verkorting van den arbeidsdag met twee uren en nog enkele dingen, in voorkomen. Dit contract, wat eenige regel brengt in het vrij ordelooze sleepersbedrijf, was een belangrijk succes voor de voerlieden en alles had als van een leien dakje gegaan, als niet enkele patroons hadden geweigerd met deze regeling accoord te gaan zij bleven absoluut op de oude voorwaarden rijden. Daardoor konden zij goedkooper werken dan de andere patroons en hierdoor ontstond natuurlijk het gevaar dat er van de doorvoering van het collectief contract niets terecht zou komen en om dat te verhinderen procla meerden de organisatie de algemeene staking in het sleepersbedrijf. Zondag j.l. besloot de organisatie echter door ver schillende oorzaken gedwongen de algeheele staking op te heffen. Doch tegelijkertijd werd het besluit genomen, de onwillige patroons door middel der besmettingstheorie het rijden onmogelijk te maken. De organisatie staat er best voor en telt een 700 leden. Een modelfabrikant. Te Eindhoven is bij de firma Philips de bekende gloeilampen-fabrikant eveneens staking uitgebroken. De heer Philips, welke op een ge weldige manier de modelfabrikant uithangt bestraft op een minne manier de afdeeling van den Metaalbewerkers- bond. Sinds eenigen tijd worden de vooraanstaanden in die afdeeling onder allerlei motieven op straat geworpen. Dit had reeds kwaad bloed gezet, doch nu wilde de firma stuk en tariefwerk invoeren op hare fabrieken, waarin de arbeiders een verslechtering hunner toestand zagen en dat deed de maat overloopen, waarop staking volgde. Nu heeft de firma Philips, welke het zeer voor den wind gaat met haar gloeilampen, volkomen in den lijn van den modelfabrikant, modelwoningen gebouwd voor hare arbeiders, het z.g. „Philipsdorp", doch al wat nu stakingsgezind is en in het modeldorp woont, wordt er onverbiddelijk uitgezet. Zoo zien we hier het kapitalisme ook al weer in haar volle kracht, wie niet buigt voor haar onverzettelijke wil, wordt overgeleverd aan de ellende. Practisch Christendom Aan de houtzaagmolen der Gebr. van Buuren van Heijst werken onder het per soneel ook eenige jongens. Daaronder is er een die achttien jaar is en de kapitale som van f 3.00 per week verdient. Hij is vijf jaar in dienst van deze firma, terwijl deze maar niet schijnt in te zien dat iemand van zulk een loon niet bestaan kan ook al heeft hij alleen voor zichzelf te zorgen. Erger nog, dat een loon van die gtootte op zulk een leeftijd leiden kan tot allerlei con- sekwenties. Het bedoelde jongmensch was sedert eenigen tijd in kennis gekomen met een verdacht individu hier ter plaatse, die er zijn werk van maakte een aantal jonge snuiters bij zich te noodigen en deze dan te onthalen. Met welke afkeuringswaardige bedoelingen dat gebeurde kan hier buiten beschouwing blijven. Dit individu liet zijn gasten ook wel eens een ijzer geldkistje zien en beloofde hen dan een gedeelte van den klinkenden inhoud, ongeveer f 50. Dat gebeurde ook de vorige week en voor eenigen van die bezoekers was de verleiding blijkbaar al te groot. Althans zij namen op een gegeven oogenblik dat kistje mee en verdeelden den inhoud onder de kornuiten. Ook het jongmensch, werkzaam aan de zaagmolen der heeren v. Heijst, kreeg zijn deel, ofschoon hij niet bij het mede nemen geholpen had. Hij verborg dat geld tusschen een stapel hout aan de zaagmolen. Daaruit blijkt dus dat het karakter van deze jonge man niet, wat men noemt, slecht was, trouwens iemand die slecht is blijft geen vijf jaar voor een hongerloon bij een patroon in dienst. De, laten we zeggen, diefstal kwam natuurlijk uit en de politie wist ook spoedig dat aan de zaagmolen een deel van het geld verborgen lag. De jongen wees zelf de plek aan en dat was dus in orde. Nu treed als baas aan de zaagmolen op, het bekende christelijke raadslid de heer BreedervelcL. Men zou mogen verwachten, ten eerste dat deze christen zorgen zou voor een behoorlijk loon van de ondergeschikten, maar vooral dat hij het „zeventig maal zeven maal vergeven" in praktijk zou trachten te brengen. Deze jonge onderge schikte deed dingen, die niet kunnen worden verantwoord en strafbaar zijn en taak van een christen was hier meer dan ooit om dezen zondaar van de dwalingen zijns weegs terug te brengen. Deed dat de heer Breederveld. Er is geen sprake van. De christen meende blijkbaar dat de straf door politie en justitie opgelegd niet zwaar genoeg zou kunnen zijn. Hij strafte bovendien met plotseling ontslag, betaalt ook over de laatste week niet uit, weigert een getuig schrift af te geven voor de vijf jaar, dat dit jong mensch onder zijn leiding gewerkt heeft. Nietf omgaan met tollenaren en zondaren en ze bren gen op den weg ten leven, neen, ze stooten uit de maatschappij, dat beschouwt deze christen blijkbaar als christenplicht. Straks zal in raadszaal of in verkiezings dagen wéér het zalvende christenwoord worden gespro ken in de practijk van het leven stoot men de zwakke en de zondaar van zich af. En deze Firma laat dat natuurlijk toe. Wat kan zij zich ook inlaten met het mislukken van een jong menschenleven, door de daden van iemand, die zij met een verantwoordelijke post belastte. Laat hem christen zijn zooveel hij wil, als hij in dienst der Firma maar zorgt, voor zoo goedkoop mogelijke arbeidskrachten en zorgt voor de toepassing van „tucht, gezag en orde", zooals dat onder het kapitalistisch regime wordt opgevat en verstaan. Arm Christendom, dat zulke volgelingen op hec „ge stoelte der eere" zet. Een kleine „Pop". De Directeur-Generaal van Posterijen en Telegrafie heet „Pop". Het is geen pop, integendeel, van algemeene bekendheid mag worden ge acht, dat hij een „vriend is van orde en gezag" en door allerlei dagorders en dienstreglementen de stramme, doode discipline sterk weet door te voeren. Hij is onder het personeel der Posterijen en Telegrafie meer gevreesd dan geliefd. Deze groote „Pop" heeft kleine navolgers. Een daar van behoort tot de inwoners onzer goede stad Vlaar- dingen. De Directeur van het postkantoor alhier, is in zijn kring ook meer gevreesd dan geliefd. Met allerlei bevelen en maatregelen maakt hij heel graag het leven van ambtenaren en bedienden minder prettig. Hij heerscht met onbeperkte macht binnen de muren van zijn kantoor. Bewijzen Het schoonhouden der lokaliteiten is opge dragen aan één werkster, die dan zorgt voor de regeling van het werk en zoo noodig ook andere hulp aanneemt. De laatste werkster is een jaar als hulp op het kantoor werkzaam geweest en het iaatste jaar was haar dit ge heel zelfstandig opgedragen. Gewoonlijk deed zij het werk met een door haar aangenomen en betaalde hulp kracht. Voor een paar weken was deze hulp eenige dagen uitgegaan. Een noodhulp was niet zoo gauw te krijgen Werft abonnees voor „De Moker". Gedenkt trouw den Steunpenning. Steunt „De Moker" door uwe advertentiën.

De Moker | 1912 | | pagina 3