Vakbeweging. Wekelijksch Overzicht. vele komische ook de degelijkheid verdraagt. En als men de moeite er voor over heeft, de rolverdeeling eens na te gaan, waar men met den heer Tartaud als als Dokter Klaus, mevr. Tartaud-Klein als Julie, Poolman als de koetsier Lubowski een geknipte rol voor den komiek Poolman en mevr. Coelingh-Vorderman als mama Klaus, om van de overigen niet te spreken, ontdekt, dan weet elk, die het Rotterd. Tooneelgezelschap heeft leeren kennen, dat op den 22en Januari een opvoering van een zeer bekend, sympathiek blijspel zal plaats hebben, welke een bezoek overwaard is". De plaatsbespreking geschiedt op Zondag 21 Januari, n m. van l1/32l/i uur. Zou er weer geld weggesmeten worden? Als de geruchten juist zijn, heeft het oude volksbadhuis al reeds een bestemming gekregen. Het zal niet worden afge broken, tenminste niet rechtstreeks, maar het zal worden ingericht voor een gymnastiekzaal, behoorende bij de nieuwe openbare school aan den Achtersingel. Toen het gebouw nog als badhuis dienst deed, werd het al met plankjes en latjes in zijn verband gehouden. En nu zal men nog muren gaan uitbreken. Hier ook zal het oude spreekwoord bewaarheid worden„Goedkoop is duurkoop". Of zou de leus: ,,'t Is maar openbaar lager onderwijs" er achter gezocht moeten worden Men is in Schiedam toch zoo slim Uit de afdeeling. Zondag j.l. vergaderde de afd. huishoudelijk. Als eerste in dit jaar opende de voor zitter met een kort overzicht over het afgeloopen jaar en constateerde, dat dit in bijzondere mate gunstig was geweest voor de afdeelingdat o. a. een ledental was bereikt als nooit te voren. De heugelijke tijding be sprekende der schitterende socialistische verkiezingsover winningen in Duitschland, bracht hij een woord van hulde aan den onvermoeiden strijdlust onzer Duitsche strijdmakkers en hoopte dat ook hier dit voorbeeld navolging zal vinden. Hierna werd overgegaan tot de afhandeling der agenda. Van het P. B. was een schrijven ingekomen, waarin zij haar ingenomen standpunt meedeelde inzake het Maandblad der afd Vlaardingen en onze Moker. Op advies van het P. B. werd besloten in deze een afwach tende houdiug aan te nemen. De bekende „Motie-afd. Rotterdam II" inzake uit breiding van Het Volk werd op grond deze aangelegen heid wel op het congres ter sprake zal komen, tot dien voor kennisgeving aangenomen. Aan de a.s. Raadsverkiezingen in I en II werd be sloten met één candidaat deel te nemen. Met alge- meene stemmen werd W. v. d. Hoek candidaat gesteld. Het jaarverslag en de begrooting 1912 werden goed gekeurd. Voor de afd.-bibliotheek werd voor aankoop van nieuwe boeken f 25.uitgetrokken en aan de soc.-dem. Studieclub werden wederom de gewone jaarlijksche bijdrage van f 5.toegekend. De verschillende commissies werden zoo goed als allen herbenoemd. Bij de algemeene Af^r-beschouwingen werd, na een weinig beteekenende critiek, over 't algemeen in stemming betuigd met de redigeering. Met nog een krachtige opwekking voor de kiezers- kweek te werken, sloot de voorz. de vergadering. Van een paar zeer christelijke patroons. In de Krullenschavermaandblad van de afd. Rotterdam van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, komt het volgende voor: „Op een onzer vergaderingen werd de aandacht ge vestigd op het werk aan den Leuvehaven, aannemers Slavenburg en Scheurkogel, werkplaats Lange Nieuwstraat te Schiedam. Men had namelijk vernomen dat deze patroons maar 3 cent per uur te weinig aan de timmerlieden uitbetaalde. Door ons bestuur werd deze zaak onderzocht en be sloten ''eze zaak ter hand te nemen. De mededeelingen bleken juist te zijn en wij ver voegden ons dan ook op zekeren middag ten kantore van deze heeren te Schiedam om hen over één en en ander te spreken. Eigenaardig was de ontvangst, die onzen bestuursleden ten deel viel bij deze heeren patroons. Nog voor wij gelegenheid gehad hadden om eenigszins uitvoerig het doel van onze komst aan hen mede te deelen, begon één van de beide patroons al op ontzettende manier te schreeuwen, dat we ons daarmede niet te bemoeien hadden, dat, als er wat te regelen viel, zij dat met hun personeel zelf wel zouden uitmaken en zeker op dat oogenblik geen tijd hadden om daarover te spreken. Op onze vraag wanneer de heeren dan eens een tijdstip konden bepalen om over die zaak te spreken, ontvingen wij het aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende„Nooit, want wij hebben met jelui niets te maken, wij regelen zelf onze zaken". Wij wisten dus wat ons te doen stond. Er was met deze heeren geen goed garen te spinnen. Zij konden zich niet eens tot op die hoogte opwerken om met bestuursleden van de werklieden-organisatie te spreken, of hun ook maar uit te noodigen tot binnentreden van hun kantoor, 't Is waarlijk voor die heeren (die beide zéér christelijk zijn) te hopen, dat zij nimmer in welke omstandigheden dat ook moge zijn, zelfs hierna maals - op dezelfde manier behandeld worden als zij ons gedaan hebben. Wij moesten dus maatregelen nemen. Wij stelden onze afdeeling Schiedam met het geval in kennis en verzochten hun medewerking, welke onmiddellijk werd toegezegd. Voor dat wij echter tot het nemen van maatregelen overgingen de plannen waren klaar, zoodat slechts de uitvoering behoefde te volgen meenden wij goed te doen met de architecten, Pelt en v. d. Heijden, onder wier directie dat werk wordt uitgevoerd, met het geval in kennis te stellen. Na een onderhoud met den heer v. d. Heijden, be loofde deze ons zijn medewerking, daar hij zeer scherp afkeurde, datgene, wat door Slavenburg en Scheurkogel werd uitgehaald en waarvan hij niets afwist. Toen wij dan ook enkele dagen daarna naar het resultaat van zijn bemoeiingen vroegen, mochten wij tot ons genoegen vernemen, dat Slavenburg en Scheurkogel vanaf dat oogenblik aan de loonregeling voldeden. Een woord van dank aan den architect voor zijn medewerking, maar toch kunnen de Rotterdamsche en Schiedamscce timmerlieden uit dit geval weer zien, dat het alleen de organisatie is, die voor de belangen van de gezellen opkomt. Voor de gezellen een aansporing om toe te treden tot de afdeeling van den Timmerliedenbond en voor Slavenburg en Scheurkogel een lesje, dat zij zich niet ongestraft kunnen vergrijpen aan datgene, waarop de werkman recht heeft. Niet erg vleiend voor deze bij uitstek christelijke patroons. BUITENLAND. Duischland. De verkiezingen in Duitschland hebben voor de sociaal-demokraten de stoutste verwachtingen overtroffen en met een geweldige slag heeft de sociaal- demokratie het konservatisme neergesmakt. Van de vijf Berlijnsche districten zijn er b.v. reeds vier bij eerste stemming door onze partijgenooten veroverd, terwijl onze kandidaat in district I in herstemming staat. Hier volgt een overzicht van den uitslag der verkiezingen. Winst en verlies der onderscheiden partijen blijkt uit onderstaand lijstje. Partij. Konservatieven 59 26 2 9 46 Rijkspartij 29 5 2 9 19 Duitsche Re formpartij 3 3 Ekonom. Ver. Duitscli-Social. 5 2 4 Chr.-Socialen 2 1 1 3 Bund derLand- wirte 4 2 2 Anderen 7 5 3 Centrum 103 88 1 7 29 Polen 20 15 10 Nationaal-lib. 51 4 2 15 67 Vooruitstrevend volkspartij 49 11 57 Demokr. ver. 1 Sociaaldemokr. 53 65 25 2 122 Elzassers 5 5 2 1 2 Lib. Elzassers Lotharingers 3 1 2 Welfen 1 1 5 Denen 1 1 Wilden 6 1 1 4 9 Onze partij ko mt in 122 distrikten ii herstemming 13 distrikten met konservatiéven Werft abonnees voor „De üloker' 12 31 38 10 1 7 5 de rijkspartij de vooruitstr. volkspartij de nationaal-lib. het centrum Polen Ekon. Vereeniging wilden. Het herst e m m i n g s-p a r o o 1 onzer partij luidt volgens den partijdag van Jena, dat enkel gekozen mogen worden die mondeling in het bijzijn van getuigen of schriftelijk verklaren 1. voor het behoud van het bestaande kiesrecht voor den rijksdag, 2. tegen een beperking van het recht van vereeniging en vergadering, het koahtie-recht, 3. tegen een verscherping van de zoogenaamde poli tieke paragraaf van het strafwetboek, 4. tegen een uitzonderingswet, van welken aard ook, 5. tegen iedere nieuwe invoering of verhooging van indirekte belastingen op verbruiksartikelen der groote massa, te zullen optreden en stemmen. toedenkt trouw den Steunpenning. Staan bij de herstemming twee kandidaten, die bereid zijn aan de gestelde voorwaarden te voldoen, dan verdient de liberaal boven den niet-liberaal de voorkeur. In ieder ander geval moet strikte onthouding van stemming worden geproklameerd. China. Onder invloed der groote handelshuizen heeft de keizerlijke regeering thans besloten af te treden. Een telegram van handelshuizen te Sjanghai aan prins Tsjing en aan Joean-sji-kai, zoo wordt n.l. bericht, heeft er veel toe bijgedragen, om de oplossing van de krisis aangaande den afstand van den troon te bespoedigen. Dat telegram stelde in het licht, dat het gezag van het Mantsjoe-regeeringshuis in het Zuiden, Midden en Westen van China opgehouden had te bestaan, dat de vorming van een koalitie-regeering hard noodig was en dat de hervatting van den burgeroorlog den buitenlandschen handel ten gronde zou richten, enzoomeer. Daarop heeft de keizerin-weduwe, die namens haar zoontje, den keizer, handelend optreedt, eieren voor haar geld gekozen en Joeansjikai gemachtigd, het gezag uit naam van de regeering uit te oefenen en met de revo lutionaire regeering over de instelling van een koalitie- regeering te onderhandelen, in afwachting van het bijeenkomen van een nationale konventie. De vijandelijkheden tusschen de beide partijen zijn hervat. Zoo komt bericht van een slachting onder de Mantsjoe's in de provincie Sjensi. Tienduizend zouden er om hals zijn gebracht. En telegrammen uit de stad der revolutionnairen, Sjanghai, behelzen, dat 3 transport schepen en 3 kruisers met 3 bataljons infanterie der revolutionnairen en 11 kanonnen Sjanghai hebben verlaten met bestemming naar Tsjifoe. Meerdere schepen zullen binnen een week volgen. BINNENLAND. De vervolging der christen-socialisten. Naar aan leiding van het willekeurige ontslag-Koornstra werd de volgende motie aangenomen, die men ons verzocht te publiceeren „De afdeeling Leeuwarden van den Bond van Christen-Socialisten, in hare vergadering van 12 Januari kennis genomen hebbende van het ontslag van haren bondsmakker Agur (M. Koornstra), propagandist van den Ned. Mil. Bond en vader van het militair tehuis te Haarlem, wien men niets ten laste kon leggen dan zijn christen-socialist zijn, hetwelk hij dengenen, over wien hij als vader en verzorger gesteld was, niet predikte. overwegende, dat den heer Koornstra niet was opge dragen het militairisme aan de christenen, maar het christendom aan de militairen te brengen spreekt haar diepe verontwaardiging uit over dit ont slag zonder eenig pensioen, temeer nu zulks is geschied op 60-jarigen leeftijd van den ontslagene en na een arbeid op dit terrein van 28 jaar, waarover door zijn superieuren, die hem nu ontsloegen, steeds hunne volle tevredenheid is betuigd, en gaat over tot de orde van den dag". De politie-rnuilband. Volgens De Politiebode hield het bestuur van den Bond van Gemeente-politiebeambten in Nederland Zaterdag 6 dezer te Leiden een vergadering met bestuurderen van bij den bond aangesloten vereeni- gingen en afdeelingen, ter bespreking van den algemeenen toestand in de verschillende politie-organisaties. Voornamelijk traden naar voren de voorvallen die zich te Amsterdam, Leiden en Rotterdam hadden voorgedaan, alwaar voormannen der organisatie door politieautoriteiten öf werden bedreigd met ontslag öf hun werd aangezegd, dat het schrijven in het bondsorgaan De Politiebode niet meer werd gedoogd en de bestuurderen hoofdelijk verant woordelijk werden gesteld voor de daarin voorkomende artikelen en tevens voor de uitvoering der besluiten van de vereenigingen. Na zeer ernstige besprekingen, waarbij door enkele voormannen onder vaak heftige gemoedsbewegingen werd verklaard, dat zij, zich hun rechtelooze positie bewust zijnde, zelfs in zeer bezadigden toon misstanden niet meer voor het voetlicht durfden te brengen, werden verschillende plannen besproken en werd door het bonds- bestuur toegezegd, dat het zal komen met een voorstel tot het aanstellen van een bezoldigd bestuurder en zulks voor 1 Juli a.s. Een brutaal stukje. Te Wageningen trad vorige week Vrijdagavond bij den boekhandelaar Elberg een onbekend persoon binnen, die den eigenaar vroeg eenige beeld prentbriefkaarten uit de étalage weg te nemen, die z.i. aanstootelijk waren voor de eerbaarheid. De heer Elburg weigerde, te meer daar hij den vrager absoluut niet kende. Later vertelde deze te komen namens de R.-K. St.-Jozefsvereeniging. De heer Elberg, verbolgen over de aanmatiging van den hem onbekenden persoon, noodigde dezen uit zijn winkel te verlaten. Aan verschillende dames zijner clientèle liet hij vervolgens de afbeeldingen, o.a. de bekende voor stelling „de discuswerper" zien, doch geen van allen zag er iets stuitends in. Zaterdagmorgen zijn echter door de gemeentepolitie alle deze beeldprentbriefkaarten in beslag genomen. De kommissaris van politie heeft een politie-agent met de kaarten naar Arnhem gestuurd, ten einde het oordeel Steunt „De Moker" door uwe advertentiën. hadden zetels nu ge kozen waarv. winst verlies in her- stemm. - 1

De Moker | 1912 | | pagina 3