Ditjes en Datj es. De Raadsvcrl^iczin- flCI n gen Kosten veel ULLU Draagt allemaal een steentje bij. Lijsten verkrijgbaar bij den Penningm.derafdeeling. Vakbeweging. it men niet stil. De geheele burgerlijke pers weert zich im de arbeiders duidelijk te maken, dat de motie van roelstra een onding is. Het meest in den knel zitten thans de anti-revolutio- lairen en roomsch-katholieken. Want zoowel onder de latrimoniummannen als in den R. K. Volksbond komen ïannen voor, die de bedriegelijke praktijken ten opzichte er verzekeringswetten hunner voormannen gaan doorzien, laarmede moet rekening worden gehouden en gaat het ïoeilijk meer, deze elementen met een kluitje in 't riet c sturen. Alle middelen ter afwering van het voor de hristelijke partijen zoo dreigend gevaar van behandeling n aanneming dier motie, zijn niet genoeg om tehanteeren. let geleerde betoogen over een zoo eenvoudige zaak, iet machtspreuken, met beeldspraken, en natuurlijk ■uyper-verheerlijking, met alles wat maar kan dienst loen, poogt men de arbeiders van de wijs te brengen. Ook dr. Kuyper zelf weert zich weer. Hij ziet hei evaar aankomen, waarin het machtelooze ministerie erkeert. De invaliditeitswet moet met alle geweld er oor gejaagd worden. Of de ouden van dagen een pensioen ryêen> dat komt er niet op aan. Als de invaliditeitswet laar eerst door de Tweede Kamer is aangenomen, dan ebben de christelijken toch iets om in 1913 bij de erkiezing mede te pronken. Maar waarom dan zooveel tegenstand tegen Troelstra's lOtie zult ge vragen. Luister wanneer dat eene artikel uit het wetsontwerp gelicht is, de overschietende rtikelen, 393 in getal, voor de arbeiders geen knip x>r den neus meer waard zijn. Wanneer dat art. 357, aarin minister Talma zelf voorstelt, aan ouden van agen, van 70 jaren en ouder, een pensioen van 2 gulden week te geven, in een eenvoudig wetsontwerp ngezet en aangenomen werd, dan zijn de christelijken ang, dat van de gansche invaliditeitswet niets terecht rait en daardoor hun politiek belang wordt geschaad. Het manifest van het partij-bestuur zegt het zoo lidelijk, hoelang de invoering dier wet nog kan duren, at een parlementairwerk er aan moet voorafgaan, wat i bureauwerk nog moet gebeuren voor en alleer de jarige oude zijn eerste 2 gulden zal kunnen verkrijgen Uit dit alles kan men weer zien, dat met om de noouen ouden van dagen te lenigen, met om in een dringende ■hoefte te voorzien, niet om de reeds in 1895 in de amer uitgesproken wenschehjkheid van verzekering van t lot van oude werklieden door een pensioenal wat actionair en christelijk is, hunne krachten inspannen, aar wel om aan de regeering te blijven, wel om zoo inig mogelijk geld uit te geven voor sociale nooden 3e twee en een half millioen, die noodig zijn om roelstra's motie te verwezenlijken, kunnen zoo gemak- lijk gevonden worden. Bij een overschrijding fan de ming der Staatsinkomsten met omstreeks 7 V2 millioen, n er geen geld gevonden worden om een invaliditeit»' ln te voeren, waaraan, behalv e aan dat eene artikel 7, ook de andere ariikcLn die uui of invalide waren worden, wat hadden. Wie die het gelooft Voor oorlogsdoeleinden, waaraan reeds het vierde deel Staatsinkomsten weggeworpen wordt, wordt steeds -ér besteed. Het reeds vroeger in De Moker besproken >ote slagschip, een Dreadnought, is nog lang niet ;ewimpeld. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste, iiner is men ook daar er weer op teruggekomen. Dat alles dreigt dus nog en daarom, arbeiders aan werk Maakt u slagvaardig, opdat, wanneer 't noodig door indrukwekkende manifestaties, door het beleggen vergaderingen enz. den heeren wordt beduidt, dat ■t langer kan worden gewacht, dat de ouderd'oms nsioneering tot stand moet komen, dat gij het wachten ie zijt. Als de S. D A. P daarvoor het verzamelen ast, komt dan met overstelpende massa's. ader of Zoon. Omtrent den kandidaat voor de neenteraad der anti-revolutionairen in district II erscht eenig misverstand. Er waren er die beweerden 1 Jan van Katwijk de kandidaat was, andeien weer ins zoon Jacob. De officiéél gestelde kandidaat heet Jan van Katwijk, n laatsten tijd welkekend bij de bewoners van het iveniershuis, voorzitter van het Burgerl. Armbestuur enz Slavenhandel. Wij lezen in Het Volk: Vermeldden wij onlangs op welke wijze de Schiedamsche sfabrikant A. van Deventer z'n aibeiders „overdoet" i z n konkurrent Jansen, uit onderstaanden ontslag- :f blijkt, dat de heer Van Deventer nog andere emers van z n werkvee heeft. Een zijner arbeiders rd een brief in handen gestopt van den volgenden oud „De ondergeteekenden verklaren hiermede dat op heden hiermede aanzegging ontvangt, dat hij hunnen dienst over zes weken moet verlaten en na dien datum bij de glasblazerij „De Struisvogel" te Nieuwerkerk a/d IJsel kan in dienst treden. Glasfabriek „De Schie" De Direkteur A. van Deventer". ög preekt men fraaie preekjes over den „vrijen" fider, nietwaar laar men knijpt voor zulke „handelsberichten" zorg- iig de ongen dicht. Men kan nog een stap verder gaan en de glasarbeiders op een markt aan de lijn ten verkoop uitstallen. Wij wenschen er alleen aan toe te voegen, dat het de Glasbewerkersorganisatie moge gelukken, zoo spoedig mogelijk een einde aan deze barbaarsche toestand te maken. Een waardig antwoord. Door den Partijbrochuren- handel wordt bericht, dat de eerste druk (5000 ex.) van ,,De leugen achterhaald zijnde Schaper s weerlegging van de leugens, geuit op de Utrechtsche katholieke meeting, in vijf dagen was uitverkocht, terwijl de 2e druk reeds verschenen is. Voor boeven, landloopers en baliekluivers. Het Schiedamsche Volksblad staat in zijn laatste nummer, zonder commentaar, zijn beste plaats af aan een artikel, onder bovenstaand opschrift, overgenomen uit Het Huis gezin, waaruit wij mogen concludeeren, dat de redactie het er roerend eens mee is. Dit stuk is geschreven naar aanleiding van het kiesrecht-manifest van 't Partijbestuur, waarin zij het laat voorkomen, dat wij aan boeven, landloopers en baliekluivers het kiesrecht willen geven Luister maar „Er staat in het voor een manifest veel te uitvoerige en veel te waterachtige stuk maar één interessante mededeeling. Deze, dat het partijbestuur officieel het kiesrecht ver langt voor alle boeven, landloopers en baliekluivers. 4* erft abuuntés voor ,,l>e Moker" Het wordt niet met zooveel woorden gezegddie interessante categorieën als adspirant-kiezers worden niet met name genoemd, maar dat het sociaal-democra tische partij-bestuur voor hen een stembiljet eischt is onbetwistbaar. Ziehier waarom. In het manifest wordt gezegd, dat van het eerste burgerrecht zijn uitgesloten ruim 540.000 mannen van 25 jaar en ouder. Tot dit cijfer is het partijbestuur gekomen door van het totaal aantal mannen van 25 jaar en ouder het aantal kiezers af te trekken. Maar met deze eenvoudige aftrekking haalt het partij bestuur alle min- en onwaardigen naar zich toe en eischt ook voor hen een stembiljet op. Het is geen frisch bedrijf en het zijn geen frissche kiezers in spe, maar de sociaal-democratie zou er allicht welkome bondgenooten onder vinden en men kan met deze methode het aantal „uitgestotenen" onbehoorlijk opdrijven." Ais men zich de moeite had willen getroosten, het kiesrecht-ontwerp onzer Kamer-fractie te lezen, dan hadden zij gezien dat daarin van het kiesrecht zijn uit gesloten de tot gevangenis, hechtenis of opzending naar een Rijkswerkinrichting veroordeelden, wat wil zeggen boeven" en „landloopers". Verder meenen wij, dat er onder het tegenwoordige kiesstelsel al aardig wat „baliekluivers" enz. kiesgerech tigd zijn en niet het minst onder de klerikalen. Hoort ge het, katholieke arbeiders l Een grappenmaker. Maandag 1.1. trad de oer conservatieve heer Mr. H. Verkouteren van Amsterdam voor de Chr.-Hist. Unie alhier op met als onderwerp „Vrouwenkiesrechtwelke vergadering alleen toegankelijk was voor geestverwanten. Zoowel opkomst als redevoering waren dun, zóó dun zelfs, dat eenige vrouwen uit protest wegliepen. Het doel zijner rede was om de vrouwen wat in een kwaad daglicht te stellen, terwijl natuurlijk geheel on besproken bleef, hoe de verschillende partijen over het kiesrecht denken. Na de rede vroeg de voorzitter of er nog aanwezigen waren, die iets in het midden wenschten te brengen, dan zou hen enkele minuten worden toegestaan, waarvan nog enkelen gebruik maakten. 't Is ons echter een raadsel, dat er nog arbeiders gevonden worden, die zich door dergelijke poppenkasterij van de wijs laten brengen. Onder geestelijke voogdij. De Afd. Schiedam van de Ned. R. K. Volksbond hield Zondag 1.1. een ver gadering, waarin volgens het verslag in de Nieuwe Schiedamsche Courantde adviseur, deken Coppens af scheid nam en een nieuwe adviseur optrad, n.l. kapelaan Paulussen. In de toespraak die de voorzitter, de heer Mouwens, hield, waarmede hij tevens den nieuwen adviseur voor stelde, lezen we Steunt „De Jtoker" door uwe atlvertentiën. Trouwens diens hoedanigheden als mensch wegen voor ons niethij is door den Bisschop benoemd en daarom is hij goed. Och, ochEn dan ontsteken ze in toorn, als men zegt, dat zij aan den leiband loopen 1 't Is vermakelijk. Een liefdadigheidsavond. Ten bate van het fonds tot stichting van een rust- en herstellingsoord voor tuber culose typografen zal op Zondag 11 Februari een tooneel- uitvoering plaats hebben, aangeboden door de Vereenigde Schiedamsche Tooneelisten, welk aanbod dankbaar is aanvaard. Door het Schiedamsch Stedelijk Orkest is bereids medewerking toegezegd, zoodat deze avond, naast be vordering van het groote en goede doel, dat met zooveel ernst wordt betracht, ook veel genot belooft te zullen geven. Nadere bijzonderheden zullen worden medegedeeld. Moge deze avond uitstekend slagen. Roomsche jeugdmisleiding. Voor de jongens van het St. Jozefs-Patronaat trad deze week op Pater Lud. Jansen, om het nut der patronaten uiteen te zetten, aldus lezen we in het verslag der Nieuwe Schiedamsche Courant. „Vrees en angst vervult hem" (de spreker) als hij denkt aan de gevaren waaraan de jeugd bloot staat en hierover enkele beelden schetst. Doch bovenal waarschuwt hij ervoor Om de brave jongens ook te hoeden en te vormen tot strijders in den strijd dien het socialisme hun later onvermijdelijk zal aandoen, willen zij hen in het patronaat omhullen met een ondoordringbaar harnas en omgorden met een wagen waarmee zij den dreigenden vijand kunnen verslaan. En dat harnas is de grondige kennis van den Godsdienst en dat wapen is de grondige bekwaam heid in het vak. De groote kracht van het socia lisme is toch ontevredenheid en die ontevredenheid wordt gewekt door gemis aan godsdienstige kennis door gemis van het noodzakelijke levensonderhoud. Dat harnas zal wel van papier blijken te zijn, omdat het de leugen in zich verbergt, als zou de godsdienst in strijd zijn met het socialisme. En iets verder heet het Ook dergelijke vakkennis strekt alleszins om de jongens te bewaren voor de gevaren die hen van alle kanten bedreigen, hen voor de verleiding van het socialisme te behoeden. En dan moet men weten, dat honderden bekwame vaklieden, katholiek, protestant of wat dan ook, werk loos zijn geworden, omdat zij verdrongen werden door de machine, die het slachtoffer werden van de kapita listische productiewijze, uiterst bekwame vaklieden. Wat moet men denken van zulk geleuter. Arme ouders, die de hersens hunner kinderen op zulk een manier laten vergiftigen. Wereldschokkend nieuws. De Schiedamsche Crt. de ouwe van Woensdag 24 Januari had als altijd belangrijk nieuws. We kunnen niet nalaten, de twee volgende berichten, vlak onder elkaar geplaatst, over te drukken I. „Vanmorgen is op de Hoogstraat een paard, „dat stilstond, gevallen. Met behulp van eenige „personen is het weer op de beenen gezet." II. „Gistermiddag is op advies van een dokter „per brancard naar het Ziekenhuis gebracht een „persoon, -die in een logement alhier vertoefde en „daar ziek geworden was." Wat is zoo'n krant toch interessantIs het wonder, dat de menschen liever abonnée worden op Het Volk als op de Sch. Cit. Errata. In De Moker van 13 Januari plaatsten wij een stukje getiteld„Reis naar den Hemel", zijnde overgenomen uit de Christelijke Actie. Wij wijzen er echter op, dat dit niet De Christelijke Actie is, die te Delft verschijnt, doch dié, waarvan het bureau van redaktie en uitgave is gevestigd Loosduinsche weg 529, Den Haag. Het was no. 259 van 23 Dec. 1911. De vorige week is in het stukje over het ontslag aan de glasfabriek „Uto" een gedeelte van de copie zoek geraakt, waardoor het geheel natuurlijk niet tot zijn recht komt. Wij plaatsen het bedoelde stuk daarom nog eens doch nu in zijn geheel. In het voorlaatste nummer berichtten we dat aan de glasfabriek „Uto" der firma Jansen door de bemoeiing der afdeeling Schiedam van den glasblazersbond het ontslag van een arbeider was ingetrokken. De arbeider Collé was ontslagen den 26en November. Ten le. omdat hij wel eens met de handen in zijn zak stond Ten 2e. omdat hij op Zaterdagavond geroepen werd als verzuimwerker te komen werken en niet was gekomen. (gedenkt trouw den Steunpenning.

De Moker | 1912 | | pagina 3