Ons verkiezingsfonds is leeg. Teekent op de lijsten. De rol van het konservatisme. Ditjes en Datjes. „kinderen te dwingen, op dat uur op school te komen. „Kinderen, die de school-catechisatie niet bezoe- „ken, worden op de middag-catechisatie later niet „toegelaten en worden door mij geen gelden meer „verstrekt aan hen uit 't schoolkleerenfonds, dat „een kerkelijk fonds is. Wie van de kerk geniet „moet ook de plichten jegens de kerk vervullen. „Maar bovenal herinner ik u aan 't woord van „Jezus „Laat de kinderen tot mij komen en ver hindert ze niet."" Met vriendelijke groeten. Uw leeraar J. N. DROST. Het Soerab. Handelsblad neemt dit stukje op, en meldt er bij, dat de heer Drost modern predikant is. Volledigheidshalve deelen wij dit ook mee, ofschoon we in die bijvoeging niets vinden voor de predikanten van andere richting, om te zeggen „Niet alzoo zijn wij" maar wel: „Ook gij, broeder!" Het is voor ons een doodgewoon domineesstukje. We nemen het alleen over, om het niet aan de vergetelheid prijs te geven. Hoe Rotterdam opdringt. Zaterdag 3 Februari heeft de plechtigheid van de eerste steenlegging van het Pakhuis- en Silopand,, St. Job" aan de St. Jobshaven te Rotterdam, heel wat plaatselijke autoriteiten uit die stad, waaronder ook de burgemeester, bij elkaar gebracht. De burgemeester heeft bij die gelegenheid een toespraak gehouden, die ook voor ons Schiedammers niet van belang ontbloot is. Nadat hij den vooruitgang van het stadsgedeelte, waar het nieuwe pand gevestigd wordt, had aangetoond, door een terugblik te werpen op den toestand van vóór 51/, jaar ongeveer, zei hij onder meer het volgende „Op dit oogenblik wordt door Plaatselijke Werken „de laatste hand gelegd aan een reeks van nieuwe „havens van deze plek tot aan Schiedam. Ofschoon „deze havens nog op papier staan, is er voor deze „terreinen reeds zeer groote vraag, zoodat ook met „deze uitbreiding het laatste woord in de uitzetting „van Rotterdamsch havengebied nog niet zal zijn „gesproken, en Rotterdam ook hier een groote „toekomst tegemoet gaat." Heel eigenaardig bevatte de N. R. C. in de vorige maand dagen aaneen een groote advertentie met den oproep aan eigenaars of beheerders van gronden tusschen den dijk bij het Roode Hek en den Bospolder te Delfs- haven, om gezamenlijk met het vrijkomende zand uit de Waalhaven die gronden te doen opspuiten. Wij beweren niet, dat er eenig verband bestaat, maar het samenvallen èn van de plannen van het Rotterdamsche college van B. en W., en den oproep is wel opmerkelijk. Zijn eenmaal die gronden met den dijk gelijk gemaakt, dan is de annexatie van Schiedam door Rotterdam slechts een kwestie van weinig belang meer. Schiedam kan zich dan verweren, zooals b.v. de kleine gemeenten om Delft dat zo» dikwijls met succes tegen Delft hebben gedaan, maar vechten tegen Rotterdam zal Schiedam al bitter weinig baten. Met groote heeren is het nu eenmaal kwaad kersen eten. BUITENLAND. Duitschland. Pas zijn de verkiezingen in Duitschland achter den rug, of de inwendige strijd in het Centrum, begint opnieuw. Ze doen dat op de gewone manier en zou dus voor ons niets belangwekkends opleveren, ware het niet dat het eene blad, de Kölner Korrespondenz, het pauselijke orgaan, opgericht tegenover de Kölner Volkszeitung, het orgaan van de meer reformistische katholieken, in een polemiek daartegen, meer loslaten als de meeste katholieken, ook hier te lande wel zullen willen erkennen. „Maken we onszelf niets wijs, aldus de Kölner Korres pondenz" onze katholieke mannen stemden niet voor het Centrum, omdat het Centrum het Duitsche volk millioenen aan nieuwe belastingen oplegde, omdat het schepen bewilligde en de belangenharmonie predikt, maar de kiezers stemmen het Centrum, omdat zij katho lieken zijn en in die partij de meest juiste vertegen woordigster zien van hun katholieke beginselen. En verderAls er nu, zooals dit door de Kölner Volkszeitung geschiedt, de menschen altijd wordt voor gepraat, dat het Centrum niet staat op katholiek stand punt, en er met ware woede wordt losgehakt op dengene, die zulks wel beweren, dan kan het niet anders of nog meerdere kiezers zullen zich van het Centrum afwenden, want waar de godsdienstige beweegredenen wegvallen, blijven alleen de economischen achter. En als economische partij, heeft het Centrum een grondig fiasco gemaakt. 't Zou niet kwaad zijn, wanneer ook onze katholieken eens beter hunne afgevaardigden op de vingers keken, wellicht bemerkten zij ook hier een volslagen fiasco. Francisco Ferrer. Op 29 December van het vorige jaar is eindelijk in hoogste en in laatste instantie vonnis gewezen inzake de nalatenschap van Francisco Ferrer, op 13 October 1909 in het fort Montjuich ver moord, als hoofdschuldige, immers als aanstoker van de ongeregeldheden te Barcelona. Het vonnis is gewezen door het opperste militaire gerechtshof te Madrid en er wordt in geconstateerd le. dat Ferrer niet in het minst iets met de te Barcelona voorgevallen gebeurtenissen heeft te maken gehad 2e. dat geen der vervolgde personen, op zijn bevel handelde 3e. dat in niet één der 2000 processen, die op be doelde gebeurtenissen' zijn gevolgd, men ook maar eenig spoor heeft kunnen vinden van deelname daaraan, noch van zijn aanstichting daartoe. De nalatenschap van Ferrer is daarop toegewezen aan zijn rechtmatige erfgenamen en ontgaat zij daarmee aan de kloosters, welke er beslag op wilden leggen. Komaan, jonchelinchen van St. Paulus en St. Petrus, of hoe uw propagandaclub ook heeten moge, er is werk aan den winkel. Ferrer was vermoord op aanstichten van en door het drijven van de klerikalen. Er ging één geroep van af schuw op door de beschaafde natiën en de klerikalen moesten den laffen moord goedpraten, namen hem ook voor hunne rekening. Aan de kerken stonden zij, de katholieke propagan disten en stopten de kerkgangers pamfletten in de hand, waarin de moord werd goedgepraat en Ferrer, als een eerste klas booswicht, werd gebrandmerkt. De uitspraak heeft het anders geleerd, heeft ons gelijk gegeven en nu is het aan de klerikalen hier te lande en hier ter stede, om hun gore pamfletten in te trekken en aan de geloovigen bekend te maken, dat het drijven der klerikalen, Ferrer tot een martelaar hebben gemaakt. Of ze het zullen doen We vreezen met groote vreeze. Het zou onverantwoordelijk zijn onze lezers onkundig te laten van een feit, dat eenige dagen geleden op politiek gebied is voorgevallen, Meent nu niet, dat de pensioenm»tie van Troelstra is aangenomen of een andere belangrijke wet voor de arbeiders haar beslag heeft gekregen, neen, het is van veel grooter, veel meer belang. Onze Senaat, de Eerste Kamer, heeft het Nederlandsche proletariaat, dat zich mag verheugen den staat als werk gever te hebben, voor inzinking bewaard. De Eerste Kamer heeft door een wijs besluit, roekeloos heid, achteloosheid, zorgeloosheid, en welke loosheden er nog meer mochten gevonden worden, gebannen uit de gezinnen van de ambtenaren en beambten van het Rijk. De wijze mannen van Nederland met veel geld natuurlijk die daar zetelen aan de overzijde van het Binnenhof en zich van den volkswaan niets aantrekken, die nooit hunne magen voelen jeuken van den honger, die zelfs bij de felste koude terdege beschut zijn door dikke pelsjassen, die totaal niets afweten wat het leven van den proletariër isdie wijze mannen moesten be slissen of de mindere rijksambtenaren en beambten wegens de duurde een toeslag van twintig gulden zouden genieten. Gelijk zoovele particuliere patroons dezen winter be grepen hebben, dat er wegens de duurte voor de werk lieden iets gedaan moest worden, had ook de regeering gemeend, de agitatie door de ambtenaren gevoerd, te moeten erkennen en aan de Tweede Kamer voor te stellen, aan ambtenaren en beambten in dienst van het Rijk, die een jaarlijksch tractement genieten van bruto f 1000.— wegens de duurte een bijslag in eens te geven van twintig gulden. De Tweede Kamer die meer zich moet afvragen wat er in het volk omgaat, meer democratische elementen bevat, had dat voorstel met groote meerderheid aangenomen. Ook daar waren wel stemmen opgestaan gelijk aan die in de Eerste Kamer gehoord, doch die waren in 2e Kamer ver in de minderheid gebleven. Het is bij deze geschiedenis weer eens klaar en duidelijk gebleken dat de politieke indeeling der partijen in christelijke en paganistischen, zoo door en door valsch is. In de 2e Kamer waren tegen het voorstel der regee ring al wat maar reactionair is, zoowel christelijk-, historischen als oud-liberalen. Hij, die een beetje thuis was in de politiek kon dan ook haast wel zeggen, dat het eerwaardige pruikengezelschap wel genaamd de Eerste Kamer, als bestaande geheel uit reactionare elementen, die meening van de Lohmannen en de Tijdemans wel zouden overnemen. Het zelfde spiegelt zich af in de nieuwsbladen. De groote couranten. Nieuwe Rott., Handelsblad, Maasbode, Tijd en zoowaar ook de Standaard, roemen in koor de wijsheid der wijzen van Nederland. De oud-liberale en de reactionaire katholieke bladen voelden dat daar iets ging gebeuren, in strijd met hunne belangen. De duurte kunstmatig verwekt door het kapitalistische productie stelsel, mocht niet worden be streden uit de algemeene rijkskas, want dat zou zijn een toegeven aan de meening van hen, die meenen, dat de staat in zulke gevallen wel handelend moet optreden. Neen, de spaarzaamheid moet worden aange kweekt zeggen de eerste kamerleden, zeggen de N. Rott., Handbl., Maasbode enz. en femelt de Standaard hen na. Spaarzaamheidalsof de rijksproletariers die reeds te kort komen en in vele opzichten nog minder verdienen dan de werklieden in het vrije bedrijf, van hun tekort nog kunnen sparen. Bittere ironie. Laten de lagere belastingcommiezen, de postboden en bestellers, de wegwerkers, de sluiswachters en wie er dan meer hun schamel stukje brood van vader staat krijgen, bedenken, dat er maar één middel is daarin verandering te brengen en dit is een doelmatig gebruik van hun stembiljet. Velen hadden zich reeds verheugd straks de 20 gulden toeslag te krijgen bij de „Post" was reeds een voorschot daarop verleend, dit voorschot zal straks van het tractement weer moeten worden terugbetaald een dubbele teleurstelling dus. Proletariërs weest op politiek gebied niet langer achteloos, maar sluit U aan bij de S.D.A.P. die in haar pogram eischt de afschaffing der Eerste Kamer, waarvan de noodzakelijkheid nu wel dubbel is gebleken. Werken en strijden voor beter lot, onder de vanen der S. D. A. P., dat is voor de rijks-ambtenaren het meest noodige 1 Klasse-ijsvermaak. Met klasse of klassen bestaan verschillende combinaties. We kennen klassenstrijd, klasse-bevoorrechting, klasse-justitie, en sedert deze week geeft Schiedam aanleiding tot een nieuwe termKlasse ijsvermaak. Maandag toch was er op de ijsbaan tamelijk berijdbaar ijs. Prachtig winterweer lokte de liefhebbers van schaatsenrijden tot een bezoek uit. Kinderen zijn dolle liefhebbers, maar de school belet ze dikwijls, er op den meest geschikten tijd gebruik van te maken. Wat is eenvoudiger, dan de kinderen voor één middag vrijaf te geven Maar wie krijgen nu vrij Niet de kinderen van de gewone scholen. Die genieten reeds meer dan genoeg. Wel de leerlingen van de scholen der bourgeois, de school voor jongens en die voor meisjes, en de Hoogere Burgerschool. Hadden nu de ouders der kinderen van de gewone scholen de telefoon maar in gebruik kunnen nemen, dan was alles misschien nog goed afgeloopen. Doch nu ging 't hun neus voorbij. Het is wel merkbaar, dat de man der „kleine luyden" de functie van Wethouder van Onderwijs vervult. Verkiezingsbloempjes. Wij geven hier enkele bloempjes te genieten, die bij onze naburen zijn geplukt. Wij zullen beginnen bij het Sckiedamsck Volksbladdat zich bezondigt aan de volgende leugenachtige voorstelling De belangen van onze stad worden thans met vroed beleid en onpartijdigheid, in christelijken geest, behartigd. De zorgvolle financiën met bedachtzaamheid beheerd. Voor de billijke eischen der werklieden heeft onze Raad een open oor. Hoeveel is er al niet gedaan tot verhooging der loonen, en steeds is hij bezig om, waardit noodig en mogelijk is, voor ziening aan te brengen. Hoe treurig zou het zijn wanneer de linksche partijen weer de meerderheid werden. Het Socialisme zou dan zijn hoogtij vieren. De belastingen zouden zwaarder worden. Dat dit volkomen leugenachtig is, zal ieder onbe- vooroordeelt mensch toegeven, die eenige kennis neemt van het werken onzer vroedschap. Vooral die verhooging van loonen is frappant, als men eenige weken terugdenkt bij de behandeling van de loonen aan de gemeente reiniging. De Nieuwe fantaseert dat het een aard heeft Waar zou 't toch met onze nijvere stad, die vooral in onzen tijd nauwlettende zorg vraagt, heen moeten als er geen burgers gevonden werden bereid en geschikt haar te besturen, als in haar bestuur alleen zij plaats wilden nemen, die daar niet komen om de algemeene gemeentebelangen te behartigen, maar om de bijzondere partijbelangen te dienen f Dan zou men ervaren dat onze stad niet gere geerd, maar geëxploiteerd werd ten bate van ééne categorie die zich het volk, d e burgerij gelieft te noemen en niet het gemeentebelang, maar den klassenstrijd bij hare handelingen vooropzet. Waarop natuurlijk volgt dat zij het algemeen belang dienen, ja, ja, dat algemeene belang kennen we, dat ervaren we het beste, als er wat voor de arbeiders gedaan moet worden. Voorts beveelt zij den heer Scheffers aan, omdat hij een bewoner is van de aloude winkelstraat de Hoog straat. En den heer J. van Katwijk, omdat hij zijn bedrijf uitoefent aan beide zijden van het Broersveld. Het Prot. Chr. kiescomité, dat verleden jaar geboren werd en spoedig weer verdween, is thans weer boven water gekomen. Wat ze eigenlijk willen of wel niet willen, wij vermochten het niet te weten komen. Wat wij wel weten, is, dat de familie tamelijk conservatief

De Moker | 1912 | | pagina 2