Gedenkt het Verkiezingsfonds! Kiezerskweek. Teekent op de lijsten. is, getuige de steun aan den heer Van der Schalk, die de heer Van Suchtelen moest ontberen. De strooibiljetjes waren ditmaal tamelijk zouteloos. Toch willen we er iets van mededeelen. In de biljetten van de vrijz. hutspotver. „Schiedam", waarin zij haar kandidaten aanbeveelt, vinden we in het ééne biljet de mededeeling, dat partijgenoot Van Suchtelen het vrijz. dem. program ten volle onderschrijft, terwijl in dat ter aanbeveling van den heer Van der Schalk dit gedeelte is weggelaten. De Chr. Hist, vinden het billijk, dat de opengekomen zetels weer aan de partijen ten deel vallen, die ze bezet hadden. Zouden ze ook de billijkheid niet eens tegenover ons betrachten, opdat ook wij het toekomende deel bekomen De anti-revolutionairen zeggen, dat de soc.-dem. alleen hun oogen open hebben voor de vermeende belangen van één stand en zij de beste verdedigers zijn van het algemeen belang. Dat smoesje kennen we. Wij weten wat daarvan in de praktijk overblijft. En ten slotte deelen wij mede, dat de R.K. Kiesver. „Recht, Plicht en Orde" zegt, Van der Hoek niet te kunnen steunen, omdat het een partijgenoot is van De Bruin. Uitvoering Zangschool. Zondag 18 Febr. 's avonds 8 uur geeft de Zangschool in het gebouw „Constantia" haar uitvoering. Behalve 'n keur van liederen, zal door 'n groep der leerlingen een tooneelstukje en een kleine operette worden uitgevoerd, wat zeer aardig belooft te worden. Wie belang stelt in hoeverre de kleintjes in de zang zijn gevorderd en die ons pogen, de kinderzang te be vorderen, wil helpen steunen, zij bezoeken in groote getale deze avond het gebouw „Constantia". De entree bedraagt slechts 15 ets. Mocht het 'n tijd lang met onze Zangschool niet gaan naar wensch wat de deelneming betreft, thans is die toestand iets gunstiger te noemen, waar thans 'n 70 kinderen (verdeeld in 2 klassen) zich zal doen hooren. Toch blijven we de schoool tot versterking van het ledental nog steeds in aller steun aanbevelen. Het bestuur van „Excelsior", w Arbeiders zorgt voor uw kiesrecht. De vorige week, is door het college van oude pruiken oftewel Eerste Kamer de duurte toeslag verworpen. Een duurte- toeslag van f20.voor het laagstbezoldigde rijksper soneel. En het scherpste contrast levert wel het feit, dat in dezelfde vergadering de Militiewet werd aangenomen, die weer zooveel meer vraagt o.a. voor officiers-tracte- menten. En Sijmen kan zorgen, dat zijn zuur verdiende penningen weer in den fiscus verzeild raken. Uit de beschouwingen, die hiervoor in verschillende bladen werden gehouden, vermelden wij wat de katholieke Amstelbode schreef „In menig gezin zal de Eerste Kamer Vrijdag avond in stilte verwenscht zijn". Wij herhalen het hier nog eens openlijk, dat dit rem toestel van den vooruitgang zoo spoedig mogelijk moet worden opgeruimd. Aan argumenten ontbrak het de oude pruiken niet De tering moet naar de neering worden gezet, mogelijk net zoolang tot dat de terming overblijft. De duurte-toeslag zal de menschen demoraliseeren ze moeten wat meer in hun lot leeren berusten en wat beter leeren sparen. Er wordt gespot met het alleerst- noodige in een proletariërs gezin. Het beste antwoord dat hierop kan worden gegeven, is dat de arbeiders zorgen dat zij het kiesrecht bekomen, om er te gelegener tijd gebruik van te maken, opdat wij binnen korten tijd kunnen spreken van Er was eens een Eerste Kamer. strijdende arbeiders een knuppel tusschen de beenen te steken bij hun pogen voor een menschelijker bestaan. Christelijke arbeiders, hoelang nog Een ergerlijk geval. Voor de. Rotterdamsche rechtbank stond Dinsdag een 19-jarige jongen terecht, te Schiedam woonachtig, beklaagd van desertie. Hij had gevaren voor de reeders De Zeeuw Van Raait te Vlaardingen en was onder schipper Bakker 20 weken op de haringvisscherij geweest, maar bij aankomst gede serteerd. Beklaagde, een zenuwlijder in hooge mate, beweerde door den schipper op allerlei wijze mishandeld te zijn, zoodat hij niet weer naar boord durfde gaan. De schipper ontkende alles, maar toen een viertal flinke kerels, leden der bemanning, onder eede verklaarden dat de jongen waarheid sprak en hij op allerlei minne wijze was mishandeld, toen de president den schipper op den ernst zijner verklaringen wees, toen stemde hij het eindelijk toe. Op vordering van het O. M. werd de jongen staande de zitting vrijgesproken. Door bemiddeling van het Bureau voor Arbeidsrecht had de jongen rechtskundige bijstand gekregen. Het ergerlijkste der geschiedenis is nog, dat de jongen tot op heden geen cent salaris heeft ontvangen en ook geweigerd is hem zijn goed te geven. En daar heeft zoo n ongelukkige, dood-arme jongen de gevaren der visscherij voor getrotseerd Voor ons Bureau voor Arbeidersrecht is dit weer een prachtig succes. Misleiding of onnoozelheid. Het Schiedamsch Volksblad geeft in de rubriek „Binnenland" weer een van die stukjes ten beste van het soort, dat men zoo herhaaldelijk in de kleine klerikale blaadjes aantreft. Beginnend met een lied van Da Costa en een verwijzing «aar t bijbelwoord „de aarde was vervuld niet wrevel", slaat zij aan 't jammeren over die snoode arbeiders die, „in een tijd waarin algemeen om een duurte-toeslag wordt geroepen, den arbeid te staken Zij heeft mede lijden met die menschen en berekent wat een gemis ,aan loon dit oplevert. O heilige onnoozelheidZou de schrijver nu niet weten, dat er vakvereenigingen zijn, die den strijd aan binden, voor een menschwaardig bestaan, die elk beetje loonsverhooging, verkorting van den arbeidstijd, een klein beetje meer levensgenot, van het kapitalisme moeten afdwingen en- hiervoor maar al te dikwijls naar het wapen der werkstaking moet worden gegrepen. En niet alleen om eenige rechten te veroveren, maar ook om die te behouden. En dat in tijden, waarin om toeslag geroepen wordt, ook nog stakingen uitbreken, demonstreert geheel het onzedelijk karakter van het kapitalisme, dat zelfs in benarde tijden de menschen dwingt tot verzet tegen hun ellendig bestaan. Gelukkig gaat men ook onder de Chr. arbeiders inzien, dat de toestand onhoudbaar wordt en zij de kapitalistische partijen den rug toekeeren. Ook jammert het blad, dat de werkwilligen, die lid zijn van de Chr. vereenigingen, zoo veel te verduren hebben. Hieruit blijkt nogmaals ten duidelijkste, dat de Chr. arbeiders de spelbrekers zijn, die geroepen zijn de Brave Katholieken. Wij lezen in De strijd De gemeenteraad van Roozendaal en Nispen bestaat uit Roomsch-Katholieken en een Protestant. Men zou zoo denken wat zullen de werklui, die in dienst zijn van zoo'n vrome gemeente, daar een goed loon ver dienen. Heeft niet Christus gezegd, dat de arbeider zijn loon waard is Oordeel zelf, lezer, hoe nauwkeurig dat Christelijke gemeentebestuur de geboden van zijn grooten Godsdienststichter opvolgt. De lantaarnopsteker te Nispen heeft veertig jaren dienst. Hij heeft al dien tijd de reusachtige som van dertien en één halve cent per dag verdient. Nu de man oud wordt is hij ontslagen. Dan krijgt hij zeker een pensioentje van de gemeente Kun je begrijpen 1 Daarvoor heeft Christus heelemaal geen voorschriften gegeven en dus achten de heeren zich daartoe volstrekt niet verplicht. Die oude stakkers zullen bovendien door hun huisbaas, ook katholiek, op straat worden gezet, nadat zij vijf en twintig jaren in hetzelfde huis hebben gewoond. Dat is nu het lot van den ouden arbeiderna een leven van zwoegen en tobben wordt hem duidelijk gemaakt, dat hij te veel is en dat hij maar zoo gauw mogelijk moet optrekken. Wij leven toch maar in een gezegende maatschappij zijn begrepen 9.322 handteekeningen van vrouwen. Hoewel het ver afsteekt bij ons petitionnement, niet 't minst wat de vrouwen betreft, verhoogt het toch het aantal uitgesproken voorstanders van algemeen kiesrecht tot een respectabele hoogte. De kiesrechtaktie en hetgeen het tengevolge heeft gehad, is wel een bittere pil voor de klerikalen, bewijze het op-de-vlucht-slaan van den heer De Savornin-Lohman, die, zooals men weet, in 1913 geen kandidatuur voor de Tweede Kamer meer zal aanvaarden. Uitslag der stemmen van de verkiezing van 2 leden voor den Gemeenteraad van Woensdag 7 Februari 1912. In district I was het aantal geldige stemmen 597. Hiervan verkregen W. van der Hoek (S. D. A. P.) 75 stemmen, J. M. van der Schalk 194 en C. H. Scheffers (R.K.) 328, zoodat de heer C. H. Scheffers gekozen is. Bij de verkiezing van 6 Juli 1911 behaalde de R.K. er 419, hij heeft dus nu 91 stemmen minder, terwijl Van der Hoek er 149 behaalde. Daar er toen geen liberale candidaat stond en deze dus eensdeels op Van zijn overgegaan, kan men hierop geen pijl der Hoek trekken. In district II was het aantal geldige stemmen 748. Hiervan verkregen W. van der Hoek 217, J. v. Katwijk (A.R.) 386 en Jhr. dr. N. van Suchtelen (vrijz.) 145 stemmen, zoodat de heer J. van Katwijk is gekozen. Bij de verkiezing van 8 Maart 1911 behaalde Van der Hoek 200 stemmen. De stemmencijfers van alle partijen liepen terug, terwijl wij 17 stemmen vooruitgingen. Als de vrijz. iets voor hun candidaten hadden gedaan, was gemakkelijk een herstemming bereikt in district II, zoodat de kierikalen hun zeteltje weer hebben te danken aan de vrijzinnige laksheid. Wij komen nader op deze uitslag terug. Waar de grot van Lourdes al niet voor dient. Het volgende limineuse stuk vonden we in de „Voorhoede", onder redactie van Mr. Aalberse „Ruim een millioen stemmen winst hebben de socia listen in Duitschland in vijf jaar tijds te boeken. Waaraan hebben zij die winst te danken In de allereerste plaats aan hun machtig georganiseerde kleine pers. Hoe voorkomen wij in ons land zoo'n massa-toename van socialistische stemmen Door onze volksbladen onder onze menschen te brengen. Daarom vinden wij 't zoo'n verblijdend teeken, dat onze progagandisten over de geheele linie weer klaar staan. In de natuur is het koud, maar in onze propagandisten kringen is het warm. Uit de groote steden en uit de kleine dorpen, uit Oost en West, uit Zuid en Noord komen de aanvragen weer binnenstroomen. En ditmaal aan de dames een extra-eeresaluut. Ook zij, die hnis-propagandisten bij uitnemendheid, laten zich niet onbetuigd. Viermaal zenden wij dus gratis en franco exemplaren, die voor één cent moeten verkocht worden. Van die opbrengst behoeft aan ons niets afgedragen te worden. Dan begint de abonnementenwerving. Wie nu in dien tijd de meeste jaarabonné's aanwint en het bedrag dier abonnementen aan ons opzendt ontvangt twee gratis-reisbilletten naar Lourdes. De winner kan zich dus een reisgenoot kiezen. Deze reis zal 8 dagen duren en begin Mei plaats hebben." Voor ons tevens een dubbele aansporing om zoo krachtig mogelijk te werken met „De Moker" en „Het Volk". 36.619 handteekeningen zijn verzameld op het petiti onnement voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, uitgaande van den Vrijz. Dem, Bond en het Alg. Ned. Werkliedenverbond, hetgeen aan de Koningin en de Staten-Generaal zalworden aangeboden. Hieronder Het Schiedamsche Valksblad en het Openbaar Onderwijs. Het Schiedamsche Volksblad komt met een naïef gesteld stukje tegen ons aan zijn adres gericht artikeltje op. O, zoo'n zuurzoet stukje. En, wat het mooie er van is, het wil heusch op het gemoed van ons, sociaaldemo craten werken. Wij schijnen een aardige erkenning voor een zich noemend anti-revolutionair blad toch nog zoo iets van een rechtsgevoel te bezitten. Iets wat wij niet altijd zullen durven beweren van antirevolutionairen, wanneer wij ze in de praktijk gadeslaan. Volgens het blad verweten wij onzen tegenstander, niet te hebben meegedeeld, dat de bijzondere scholen door den Staat (zetter, denkt aan de hoofdletter) worden gesubsidiëerd, en het vraagt dan, zoo onnoozel mogelijk „Zouden er dan nog werkelijk menschen zijn, „die zulks niet wisten Wij kunnen het moeilijk „gelooven, waar het heel wat voeten in de aarde „heeft gehad, om deze subsidie los te krijgen. „Maar, eilieve, wat had dit met ons betoog te „maken Uit den heelen toon spreekt de verdrukte onschuld. Maar het is tevens een aardige illustratie van wat wij in de Moker van 27 Januari reeds zeiden, dat het nu eenmaal christelijker taktiek is, nooit de waarheid geheel mee te deelen. In het Schiedamsche Volksblad van 20 Jan. j.l. lazen we het is in genoemde Moker ook al aangehaald, maar ten overvloede herhalen we het „Waarom kunnen de voorstanders der openbare „scholen ook niet den kostenden prijs voor het „schoolgaan hunner kinderen betalen En een paar regels verder „Waarom moeten dan zij, die hun eigen scholen „onderhouden, ook nog hun belastingpenningen „offeren ten behoeve van het openbaar onderwijs Welke andere indruk krijgt de lezer van beide geci teerde zinnen, dan dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs, behalve hun eigen onderwijs geheel, ook een deel van het openbaar onderwijs betalen Het Schie damsche Volksblad moge nog zoo leukweg vragen„Wie weet dat niet door z'n eerste stukje versterkt het den indruk, die in z'n kringen in groote mate bestaat. Voorts kan het blad zich niet voorstellen, waar De Moker den moed vandaan haalt om nog om lager school geld te vragen. En woordelijk laat het volgen „Wij meenden, dat klaploopen ook door de socia listen werd afgekeurd, en dat het „recht voor allen" „ook wel eens in de soc.-dem. pers werd bepleit". Nog enkele dagen resten ons voor de kiezerskweek. Bij de verkiezingen in deze week is nogmaals gebleken, hoe noodig het is, ons kiezerskorps uit te breiden. Partijgenooten en geestverwanten, helpt allen aan de kiezerskweek mede en meldt u eiken avond bij de Commissie in „Constantia". Wij vragen dringend ieders medewerking. t

De Moker | 1912 | | pagina 3