Ons verkiszingsfonds is leeg, Zangschool van „EXCELSIOR". Zondag 18 Februari a.s. zal bovengenoemde Zangschool een UITVOERING geven, waarbij door leerlingen dier school een tooneelstukje zal worden vertoond en een kleine operette zal worden uitgevoerd. Zegt het voort! Entrée 15 cent. Zegt het voort! Nieuw-Malthusiaansche Bond Hoogstraat 15, tegenover Broersveli W. UAN ROON, Groote Markt 5 Alcoholvrije Dranken. 3 „DE MOKER". Teekeni op de lijsten. q 9 q 6 Den bodem ingeslagen. Vakbeweging. Uit Vlaardingen. De Groote Opruiming in de CiTY-BAZAR duurt nog slechts enkele dagen. Ziet de étalage! Alle aanwezige goederen worden tegen spotprijzen PF* OPGERUIMD-^f Probeer eens een proefje! Abonneert U op De redactie van het „Schiedamsche Volksblad" dacht zeker, met dit laatste zinnetje ons in den hoek gedrongen te hebben, maar heeft zij dan nooit van een Groninger motie gehoord Durft zij na die motie, die nog door geen andere uitspraak vervangen is, dus nog altijd van kracht is, een echt-christelijke mep naar onzen kant te geven, die eigenlijk voor anderen bestemd is Wat loopt er toch op onzen aardbodem een zonderling stelletje voorlichters rond. Het is voor het „Schiedamsche Volksblad" jammer, dat z'n invloed in dat gedeelte van Nederland waar het verschijnt, niet wat grooter is. Laat het echter altijd bedenken, dat een hooge borst opzetten alleen niet voldoende is. Want, had het blad een behoor lijke bespreking van ons eerste artikeltje gegeven, dan zou onze plaatsruimte op betere wijze gebruikt zijn geworden. De kwestie van het lagere schoolgeld is voor ons geen kwestie meer. Art, 51 van de Wet op 't L. O. (zie „Moker" van 27 Jan.) is duidelijk, en niet afkomstig van een liberaal of vrijz. democratisch, maar van een christelijk ministerie, dus van vrienden van het „Schie damsche Volksblad". Vóór we het debat verder voortzetten met onzen anti-revolutionairen tegenstander, raden we hem in ge- moeden aan, de Groninger motie eens ernstig te be- studeeren. Misschien noopt hem dat tot een beschouwing, die veel van wat hij nu ten beste heeft gegeven, in een ander daglicht zal stellen. Moge dat spoedig plaats hebben Wij hebben reeds in zooveel toonaarden en op velerlei manier door de klerikale politici en dito krantjes tot vervelens toe hooren beweren dat een christen geen socialist kan zijn. Wij hebben dit even zoovele malen als een praatje weerlegd, omdat men nu eenmaal in de politiek niet het christelijk standpunt kan laten gelden, maar het maatschappelijke. Omdat bij zoovele verkiezingen voor Kamer of gemeenteraad ten duidelijkste is gebleken, dat de soc.-dem. kandidaat, met behulp der kiezers die zich op kerkelijk-politiek standpunt stellen, werd gekozen tegenover den liberaal. Omdat in de vertegenwoordigende lichamen men zijn stem laat afhangen naar den aard der politieke partij, waartoe men behoort, hetzij in conservatieven hetzij in democratischen geest. Het sterkst sprekende bewijs leveren op het oogenblik de Duitsche verkiezingen, doch wel voornamelijk in Keulen, ook wel genoemd het Duitsche Rome, sedert jaren door een katholiek in den Rijksdag vertegen woordigd. Daar w£rd thans de soc.-dem met circa 4000 stemmen meerderheid gekozen. Het blijkt uit deze ver kiezing ten duidelijkste, dat de katholieke arbeiders niets meer moesten hebben van den Centrum-candidaat, omdat zij in hem zien de vertegenwoordiger hunner be langen, die door de katholieken op zoo schromelijke wijze werden verwaarloosd en vertrapt. De klerikale bladen zijn hierover allerminst te spreken en zijn reeds aan het tieren van belang. Zij zien dan ook drommels goed in, dat aan hun standje een flinke stoot is toegebracht, die niet zoo gemakkelijk, misschien nooit zal worden hersteld. Zij hebben natuurlijk te veel op hun schaapjes vertrouwd en gedacht ze te kunnen lijmen en als dat niet lukte, te dreigen met hel en vagevuur, doch het heeft hen niet gebaat, omdat de arbeiders ten eenenmale een andere wetenschap hebben opgedaan, n.l deze, dat ondanks de belofte der katho lieke voormannen, welke zich voordeden als voorvechters der arbeiders, zij bedrogen zijn uitgekomen en hun toe vlucht hebben genomen tot de partij van den arbeid, de sociaal-democratie, terwijl toch niemand het in zijn hersens zal durven halen te beweren, dat al deze mannen hun geloof hiervoor hebben opgeofferd. Het zou misleiding zijn in hooge mate, dit voor te geven, ofschoon men natuurlijk zijn best doet, om de nederlaag der kerkelijke partijen aan geheel andere oorzaken te willen toeschrijven, zooals Centrum en Maasbode dit thans doen, terwijl het eigenaardigste van het geval is dat dit krantengeschrijf lijnrecht met elkaar in strijdj is. Het praatje dus als zou de soc. dem. in strijd zijn met den godsdienst is dus thans ook weer voor de zooveelste maal, finaal den bodem ingeslagen. Dat bovengenoemd feit ook op de Nederlandsche politiek van invloed zal zijn, is dan ook aan geen twijfel onderhevig. Wij zullen met onze propaganda voor ons beginsel onder de chr. arbeiders hen er dan ook steeds op kunnen wijzen, omdat feiten het sterkst spreken. Wij zullen hen met meer kracht en energie als ooit te voren blijven opwekken deel te nemen aan den strijd voor een betere maatschappij, hen aan moedigen te strijden tegen het arbeiders-vijandelijke e» mensch- onteerende kapitalisme in al zijn vormen. Nog versch ligt in ons geheugen de klerikale leugen meeting te Utrecht waarin hevig op de soc. dem. werd afgegeven, om eigen onmacht en onwil daarachter te verschuilen. Doch het antwoord dat er volgde door de meeting van S.D.A.P. en N.V.V. was voor hen ver- beisterend en drong hen in hun schuilhoeken terug, terwijl de leiders persoonlijk uitgenoodigd om in een debat-vergadering hunne beginselen tegenover elkaar te stellen, daarvan niets moesten hebben. Zij deden het niet, omdat zij hunne leugens niet in het openbaar durfde te herhalen. Deze feiten geven ook de christelijke arbeiders te denken en is het niet te verwonderen, dat zij zich zoo ver mogelijk van dit huichelachtig gedoe afwenden en zich voegen in het strijdende leger der soc. dem. zoo als dit ook met schrijver dezes het geval was. Een succesavond was zeer zeker de feestavond der afdeeling Schiedam van den Metaalbewerkersbond j.l. Zaterdagavond, ter gelegenheid van haar zesjarig bestaan. Even acht uur was de zaal reeds stampvol en te half negen kon er geen muis meer bij. Dinkelaar sprak in zijn openingswoord dan ook zijn tevredenheid uit, dat zoovele metaalbewerkers aan den oproep van de organisatie gehoor hadden gegeven en in zoo groote getale waren opgekomen. Hij releveerde in 't kort wat de afdeeling Schiedam van den Metaalbewerkersbond in de zes jaren van haar bestaan had gedaan in 't belang der vakgenooten en wekte de ongeorganiseerden voor zoover aanwezig op, toe te treden tot de organisatie. Hierna werd door „Kunst en Strijd" enkele nummers ten gehoore gebracht. Voor velen was het zeker ve rassend te hooren, hoe onze muziekvereeniging in de korte spanne tijds, dat zij onder de bekwame leiding van haren nieuwen directeur, den heer Scheffers staat, de nummers werden uitgevoerd. Laten we hopen dat zij in het zelfde tempo voorwaarts moge gaan, dan staat het vast dat „Kunst en Strijd" een goede toekomst tegemoet gaat. Mej. Suze Groeneweg hield daarna de feestrede. Op treffende wijze werd door spr. het leven der arbeiders en hunne tekortkomingen besproken, scherp hekelde zi de houding der ongeorganiseerden, hoe durft gij, zoo riep spr. hen toe, in het aangezicht uwer strijdende vakgenooten te verschijnen. Het gloedvol betoog van de spreekster liet niet na diepen indruk te maken op de velen aanwezigen en niet het minst op de talrijk opgekomen vrouwen. Voor het eerst trad bij deze gelegenheid op onze nieuwe onderafdeeling, de tooneelvereeniging „Tot steun in den Strijd." Het tooneel dat een vernieuwing heeft ondergaan, is bijzonder smaakvol geschilderd. Voor de wijze zooals dit is geschiedt, de beelden, de afwerking van het geheel, brengen we gaarna onze hulde, het is in één woord subliem, Door „Tot Steun in den Strijd" werd opgevoerd „Het Antwoord" van Herm. Heyermans. De handeling van het stukje is den meesten onzer welbekend, zoodat we een beschrijving daarvan getrouwelijk achterwege kunnen laten. Hoewel we het zelfde al eens hebben zien opvoeren door de vroegere tooneelvereeniging „Nieuw Leven" en toen knapper spel te zien werd gegeven, kunnen we van deze opvoering zeker wel zeggen, dat zij goed slaagde, Er werd met ernst gespeeld, alleen waren enkelen der spelers niet vrij genoeg in hun optreden, temeer waar het stukje nog al zware eischen stelt aan de spelenden, doch zooals gezegd, het was een eerste optreden en dat in aanmerking genomen kan de uitvoering beslist ge slaagd heeten. Het Delftsch duo B. en D. verleende wederom hun medewerking, natuurlijk werd er onbedaarlijk gelachen om hun rake voordrachten, zooals „Wij blijven Kuiper trouw" enz. Het geheel werd besloten door een gezellig bal. Feestavond „De stem". Onze zangvereeniging „De Stem des Volks" houdt op 17 Februari a.s. haar zesde Jaarfeest in de „Harmonie" met medewerking van het orkest „Flora", eenige leden van „Kunst en Strijd" en de jonge dames J. en G. D. van Rotterdam. De Feestrede wordt waarschijnlijk gehouden door Suze Groeneweg van Rotterdam. Het programma belooft een genotvollen avond. Be houdens goedkeuring van B. en W. wordt ook een ver loting zonder nieten georganiseerd, waarvan de opbrengst ten bate der kas zal komen. Meer dan 300 prijzen zijn daarvoor ontvangen. Als er nu maar liefhebberij is. Steunpenning „De Moker". Verantwoord 4 cent. V. 10 cent. „De Moker" 10 cent. N.N. 3V3 cent. Verkiezingsfonds 12 cent. Opgericht2 November 1881. Hoofdbureau: VERMJLSTRAAT 9, DEN HAAG. Nadere inlichtingen over het lidmaatschap kosteloos te bekomen aan het Bureau van Voorlichting alhier, Naggaugtraat 16 boven. Geopend eiken Donderdag van 28 uur. HET BESTUUR. HET BESTE ADRES VOOR Alcoholvrije Wijnen vanaf 60 cent. Roode Port 60 cent. Witte Port 60 cent. Samos vanaf 60 cent. Boerenjongens 80 cent en 100 cent. Advocaat f 1.00 en f 1.10. p p i 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. Voorloopig Bericht. Haast UI Haast 01

De Moker | 1912 | | pagina 4