No 51 Zaterdag 17 Febiuari IV12. De Moker Uitvoering der Zangschool. CONSTANTIA". De schouders er onder! Wie vóór 15 Mei a. s. 25 jaar oud is Wekelijksch Overzicht. KAN en MOET kiezer zien te worden. Inlichtingen kosteloos in „Constantia" SOCIAAL-DEMOC RATISCÏKWE E KBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. ten strijde voor de motie-Troelstra! ie ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal l franco per post 40 cent bij vooruitbetaling. 12 cent per maand I Losse nummers 3 cent. Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CO «1STANTIA". ■ezonden stukken voor het eerstv. nnmmer moeten niterljjk Dinsdagsavonds 9 nar in ons bezit zjjn. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam: Nieuwsticht N.Z. 32. Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Onder verwijzing naar het veelbelovend programma der uitvoering onzer kleine zangertjes in de advertentie rubriek, welke uitvoering a.s. Zondag zal plaats hebben, vestigen wij er gaarne speciaal de aandacht op, dat de uitvoering te half acht zal aanvangen. ATTENTIE ATTENTIE Het gebouw is in het vervolg 's Maandags geopend tot 1 uur voormiddag. Dit is voornamelijk gedaan op verzoek der glasblazers. Wij hopen dat zij van deze ge legenheid een ruim gebruik zullen maken. De Zaalcommissie. Toen bij de laatste algemeene verkiezing van leden der Tweede Kamer de zoogenaamde christelijke partijen alles op haren en snaren zetten om weer een meerderheid te verkrijgen en de anti-revolutionairen en katholieken ieder met een program voor den dag kwamen, waarop als voornaamste punt da arbeiderspensioneering stond, was de derde in den bond, de christelijke-historische partij, zoo slim, geen program er op na te houden en dus ook niets den kiezers aan te bieden. Deze aartsconservatieven wisten heel goed, dat, wan neer men in een program wat belooft, de kiezers ook de uitwerking van die belofte wel eens willen zien. 't Is dus veel beter niets te beloven, denken deze heeren. De kiezers, opgejaagd door pastoor en dominé, stem men ons toch, omdat de coalitie ons niet kan missen. En wat ziet men nu gebeuren Nu Talma eindelijk zijn stel verzekeringswetten gereed heeft, nu komt de coalitievriend Lohman in De Neder lander vertellen, dat Talma's wetten niet deugen. Minister Talma's wetten zijn gebaseerd op verze kering, dat wil zeggen, dat, om op zijn ouden dag een schamel pensioentje te ontvangen, de industrie arbeider vanaf zijn 16e jaar premie moet betalen. Niet alle arbeiders, die oud of invalide worden, vallen onder Talma's pensioenwet. Alleen zij, die in de industrie werkzaam zijn, ressorteeren daaronder. Een breede schare blijft er dus buiten. De werklieden en ondernemers moeten samen de premie betalen, „en mochten de onder nemers in staat zijn zich op den duur te dekken door „inkorting op het loon van den werkman, „dan zou dit stelsel hierop neerkomen, dat, ten einde „de openbare en bijzondere kassen te ontlasten, een „deel der arbeidetsklasse gedwongen wordt tot zeer „langdurige betaling van weekpremies." Het aangehaalde is van De Nederlander. Het blad gaat dan voort en zegt, dat, wanneer de werkgevers de kosten der premies op de verbruikers zouden kunnen wentelen, dit hierop zou neerkomen, dat het algemeen, de geheele bevolking, de kosten dekte. En verder vraagt het blad, of het niet veel wijzer was, in het geval, dat men het doel wil n.l. pensioneering der oude en invalide arbeiders de kosten daarvan door de ge meenschap te laten dragen. De aanval van dat coalitieblad richt zich dus regelrecht tegen Talma's verzekeringswetten tegen het stelsel, daarin neergelegd. Het blad vindt het niet goed,dat slechts een deel der behoeftigen wordt geholpen. Nu moet men niet meenen dat jhr. Lohman van hetzelfde idee uitgaat als de soc.- dem., die de Staat, dat is de gemeenschapsorganisatie, den onderhoudsp licht wil opleggen van dengene, wiens werkkrachten ten voordeele der algemeene welvaart ver bruikt zijn en die zélf geen middelen heeft overgehouden om op zijn ouden dag in zijn onderhoud te voorzien. Neen, ëhr. Lohman, dat is de christ. hist, partij, wil wel staaTsubsidie verstrekken aan particuliere ondernemingen, waarbij ieder arbeider zich kan verzekeren. Vooral geen rechtstreeksche Staatshulp, is hier weer het waarschuwend woord van de redders der degelijkheid van het volk. Het zou de energie verslappen, het sparen tegenhouden, enz. enz. Maar met dat een e» ander kan men wel zien, dat van de ver zekeringswetten van Talma, waarvoor de z.g.n. christelijke partijen zooveel geofferd hebben, waarvoor zij zooveel gestreden hebben om de coalitie-partijen een meerder heid in de Kamer te bezorgen, niets degelijks terecht zal komen. De patrimonium.-mannen en de volksbonders moeten nu toch wel inzien dat zij bij den neus genomen worden. Eén ding is evenwel nog mogelijk. Wanneer Lohman een principieele bestrijding houdt tegen een of ander onderwerp en dat onderwerp voor onaannemelijk ver klaart, dan stemt hij er den meesten tijd vóór, alleen in het belang der coalitie Maar de bestrijding blijft bistaan en die kunnen de mannen-broeders toch lezen Of ze het willen begrijpen is een andere zaak. Zal er nog iets worden gedaan voor den ouden werk man, steunt dan, arbeiders van alle gezindten, met al uw krachten de motie-Troelstra, die wel is waar aan den 70-jarige slechts een wekelijksche toelage van f 2.verleent, veel minder en op te hoogen leeftijd dan de voorsteller zelf wenschelijk acht, maar dat voor stel heeft alleen kans om te slagen wanneer het niet onder politieke haarkloverijen wordt begraven. Dat voorstel, door een eenvoudige wet mogelijk gemaakt, kan iets nuttigs zijn en dadelijk ingevoerd worden. Daarvoor is ook geen tariefsherziening noodig, dat gelijk zal staan met duurder worden der levensmiddelen, dat kan wel gevonden worden uit de gewone middelen. Als men het gescharrel om den ouden werkman een pensioentje te verzekeren nagaat en men ziet daarbij met hoeveel wellust millioenen worden weggegooid voor het militairisme, dan moet het iemand verwonderen, dat dat spel nog een dag kan duren. Alleen de domheid der arbeiders is daaraan schuld. Arbeiders, óók in het kiesdistrict Schiedam, moet er een ferme actie ontrollen ten gunste van de verlichting van het lot van den afgewerkten proletariër. Héél het Nederlandsche proletariaat moet z'n schouders zetten onder de geniale pogingen van Troelstra, om van dit konservatief-klerikale kabinet nog een ietsje voor den ouden werkman af te dwingen. Roept het met machtig geluid door de sloppen en stegen donder het uit boven het gestamp der machines in de fabrieken vooruit makkers onder de vanen der S. D. A. P. buitenland. Duitschland. Als aanvulling van hetgeen we de vorige week publiceerden, over den strijd in het „Centrum diene het volgende stukje, overgenomen uit het liberale katholieke blad, de „Kölnische Zeitung t Is een stuk van den vasten-brief en door niemand minder geschreven dan den kardinaal-aartsbisschop Fischer van Keulen en luidt ADVERTENTIËN: 71/, c^i.t per regel. Arbeidersverenigingen 3 cent per regel. Bji abonnement belangrijke korting. „En wij wenschen ook met onze niet-katholieke mede burgers, voorzoover dat aan ons ligt, in vrede te leven, wij veroordeelen beslist den konfessioneelen strijd, die een vergrijp is aan het gemeenschappelijk vaderland, en wij zijn bereid, om als vroeger, met de op positief- geloovigen bodem staande andersdenkenden, in het openbare leven samen te werken, waar het pas geeft." Zooals men ziet een andere houding alweer dan hier met de katholieken. Hier worden de gemengd christelijke vakvereenigingen uit elkaar gerukt, terwille van het katholiek beginsel, tenminste waar ze door hun kracht een gevaar worden voor de werkgevers, zooals bijv. de Bond van Textiel arbeiders in Twente. Hier richt men op katholieke leenbanken, katholieke geitenfokkerijen, katholieke eierenveilingen, enz. enz. Toch brengt het geloof eenheid van denken, eenheid van voelen en handelen. Het bovenstaande laat ons zulks op de duidelijkste wijze merken. Beiersche verkiezingen. Hoe de bezittende klasse kan knoeien, zelfs al is er algemeen kiesrecht, blijkt wel het beste in Beieren. Door willekeurige indeeling der kiesdistricten, geheel berekend op de behoeften van de partij, ziet het Centrum zich van iój zetels er 87 van toegewezen, dat is vijf meer dan de volstrekte meerderheid. Het Centrum had één derde van het aantal stemmen op zich vereenigd en heeft met één derde ruim de helft van het aantal zetels. Men kan zich nauwelijks een ergere bespotting van de democratie indenken. Frankrijk. De Parijsche correspondent van „Het Volk" meldt, dat de debatten in de Kamer zullen aanvangen over het door de „Sociale Commissie" ingediende wets ontwerp, ter invoering van den tien-urendag, in alle industrieele ondernemingen. De commissie had reeds den 25 Januari behandeling geëischt van hare voorstellen, maar daartegen verzette zich de minister van Arbeid, op grond hiervan, dat hij niet voldoende was voorbereid, om de kwestie grondig te behandelen. Dé patroons nu schijnen in deze houding meer gezien te hebben dan een bloot toeval en bombardeeren nu de Kamer met adressen, waarin zij de ondergang van de Fransche industrie profeteeren, voor het geval, dat het ontwerp inderdaad tot wet verheven zou worden. In een lange memorie wordt van de Kamer verlangd, dat zij zich verzetten zal tegen de invoering van den tienurendag, zoolang hij ook niet in andere landen ver wezenlijkt is. Thans is de 1 O-urendag verplicht voor zulke onder nemingen, waarin mannen, vrouwen en kinderen samen in dezelfde lokalen werken. De overweldigende meerderheid der Fransche arbeiders is echter vogelvrij, of zooals dat in de taal der werk gevers luidt, „zij hebben vrijheid van arbeiden." Het rapport der commissie zegt echter, dat, om tot den 8-urendag te komen, nu eindelijk de tienurendag dient te worden ingevoerd en is de commissie dan ook van meening, dat de tienurendag te beschouwen is als een tusschenstation. Verder legt zij de Kamer een voorstel voor, dat de parlements-fracties in andere landen gelegenheid geven kan, harerzijds in gelijken zin op te treden en noodigt de regeering uit, het initiatief te nemen tot het bijeen roepen van een internationale konferentie, waar gemeen schappelijk de kwestie kan worden bestudeerd en naar een oplossing gezocht in den zin van gelijktijdige be perking in de verschillende landen van den industrieelen arbeidsdag voor volwassenen. BINNENLAND. Zou dat bedeeling zijn Den 9den Februari heeft de heer Kraus in de Eerste Kamer cijfers meegedeeld, die vooral voor arbeiders van verbluffenden aard zijn. Over de jaren 1905 tot 1909 de gegevens over 1910 en

De Moker | 1912 | | pagina 1