Voor de Vrouwen. Vakbeweging. Uit Vlaardingen. beiders in het Bakkersbedrijf zal niet nalaten, met zoo groot mogelijke kracht daartegen op te komen. Hoe dat in zijn werk gaat, ligt op dit oogenblik buiten het bestek van dit artikeltje. Maar wat wij den arbeiders in ernstige overweging willen geven is Betrekt vooral geen brood van den heer Arie P. VersluysLaat de wagens, zooals zij uit Rotterdam komen, weer naar Rotterdam terugkeeren En hebt ge soms al eens uw geld bij dien bakker besteed, zegt hem dan af met de boodschap Iemand, die zijn arbeiders op min-heusche en onbillijke wijze behandelt, moet aan geen arbeiders brood willen verkoopen. Daar is de deur Sommige menschen worden slechts door schade en schande wijs. Misschien is de heer Versluys op die manier te overtuigen, hoe verkeerd hij handelt. Schiedamsche arbeiders, toont dus uw solidariteit 1 Blijft niet achter Vrouwen, hebt ge het stuk van Heijermans, „Op Hoop van Zegen" wel eens zien opvoeren, of hebt ge het wel eens gelezen Het handelt over het leven der visschers en laat u op aangrijpende wijze zien, hoe wreed de visscherskinderen gedwongen worden naar zee te gaan, omdat de nood de ouders dwingt, hun lichaam en dat hunner kinderen aan de reeders (dat zijn de eigenaars der visschersschepen), te ver koopen. Voor hen gelden geen angsten of wenschen, voor hen geldt slechts één kommando„neer zee". Voor alle arbeiderskinderen is het eigenlijk evenzoo. In een fabrieksplaats valt het misschien duidelijker in het oog, dan in onze groote steden. De fabrieken met hun lange zwarte schoorsteenen, gelijken zoovele magneten, die de arbeiders van den geheelen omtrek u,it hun huisjes trekken. Ge ziet daar dagelijks die eindelooze rijen arbeiders(sters) naar de fabrieken gaan. De kinderen, in dezelfde kleurlooze kleeding als de ouders, dezelfde haastige gangge onder scheidt ze bijna niet van het oudere geslacht. Mocht er nog wat meer kleur op hun wahgen soms zijn, het zal niet lang duren, of de weverij en spinnerij hebben hun ouwelijke gezichten ook dezelfde bleek heid gegeven. En al weet ge het van allen, toch treft het u bij het hooren van een enkeling vaak dieper. N- fk weet van schoolkinderen, die hun ouders ge smeekthebben, niet in ,,'t fabriek" te worden ge stuurd, die het laatste schooljaar dag in dag uit gehoopt hebben zooals alleen kinderen iets hopen kunnen dat ze timmeren of een ander ambacht zouden mogen leeren. Maar de kinderen, zij kenden de wreedheid nog niet van de wet, waaraan ook hun ouders zich hebben te onderwerpenze vermoedden slechts, dat het daarbinnen zoo somber is en indien ze er eenmaal in zijn, dat ze er hun lange leven niet weer uit zouden komen. Eenige maanden later wis ten ze het, dan was alle hoop weg, liepen ze, alsof ze 't hun leven lang gedaan hadden, met vader en moeder mee de fabriekspoort in. De ouders hebben zelf geen wil hierin. Wie weet -hoe de moeder gewenscht heeft, haar kinderen voor het lot, dat ze zelf zoo kent, te behoeden, hoe ze verlangd heeft, het leven van haar kinderen wat meer kleur te geven dan 't hare gehad heeft. Maar„uw kinderen zullen in de fabriek, of ge gaat er zelf ook uit", zoo is de patroonswet, die alle arbeidskracht naar zich toe zuigt. En bovendien, de verdienste kun nen de ouders niet missen en de kinderen gaan mee naar 't fabriek heel .lang misschien met tegenzin, ten slotte is het hun een sleur. Ik weet van meisjes, dat ze de eerste dagen onpasselijk zijn en totaal ver suft van 't helsche leven en de benauwde atmosfeer, maar ten slotteze moeten. Moeders, als ge dan uw kinderen tegen uw liefsten wensch in, toch naar de fabriek moet sturen, zorg dan, dat ge hun het ééne meegeeft, wat ge te geven hebtdat ge hun leert, waarom zij toch moeten en waardoor alleen het anders zal worden. Maar daarvoor moet ge zelf eerst die kennis hebben en daarom is het dat ge naar onze vergaderingen moét gaan en trachten de brochures te lezen, die u den weg zullen -wijzen naar de sociaal-democratie. O. O. Opwekking tot stenn voor de Eiectriciens te Amsterdam. Men gelieve de geteekende steunlijsten zoo spoedig mogelijk in te leveren. Eiken Zaterdag avond kan men hiervoor in „Constantia" terecht. Er wordt slecht gewerkt met de lijsten. Het moet beter gaan! Werkt daarom zoo krachtig en vlug mogelijk voor uw strijdende medearbeiders. Hoog de solidariteit! Het Bestuur van den S. B. B. De motie Troelstra. Volgens het door de1 af dee ling Schiedam van den Alg. Ned. Typografenbond gehouden referendum, is besloten instemming te be tuigen met de motie-Troelstra. De beste propaganda is de schriftelijken. De afd. Schiedam van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders nam in haar H.H. Vergadering insgelijks een besluit tot instemming. Grove wille keur. Aan de glasfabriek „DeSchie" is wederom een staaltje van patroonstirannie voor gevallen, waaruit opnieuw blijkt op welk een ter gende wijze de aldaar werkende arbeiders worden geexploiteerd. Op de „Uto", de glasfabriek van de heer Jansen, is het uitlesschen, wat tot gevolg heeft dat de op de „Uto' werkende glasblazers maar 'moeten zien dat ze aan den kost komen. Een van die glasblazers verkrijgt een bewijs van de heer Jansen, te mogen gaan „schoppen" (tijdelijk op een andere fabriek t©t mogen gaan werken). Hij heeft het geluk op „De Schie" werk te krijgen, doch na één dag gewerkt te hebben wordt hij gelij kertijd weer ontslagen. De oorzaak De ontslagene was lid van zijn vakorganisatie en was daarom onbruikbaar om, al was het slechts enkele weken, flesschen te maken voor de heer van Deventer. Wij leven vrij, wij leven blij, wordt ons immers reeds op school geleerd. De practijk bewijst anders. Gelukkig dat de organisatie der glasblazers den laatsten tijd stevig groeit, zoodat ook de heer v. Deventer welhaast een toontje lager zal moeten gaan zingen. Dat die tijd spoedig kome, glasblazers Het licht slechts aan u, sluit u aan bij de organisatie. Stakingen. Te Amsterdam houden 'de electri- ciens dapper vol, af en toe geeft een enkele firma aan de eischen toe en sluit met den Metaalbewerkers- bond het collectief contract, waarin de arbeidsvoor waarden zijn vervat. Het aantal stukenden blijft echter een goéde 300 bedragen, doordat van verschillende werken voor Amsterdamsche firma's, buiten de stad uitgevoerd, de werklieden zich bij de staking aansluiten. Steun blijft dus dringend noodig. De lood gietersstaking welke onder leiding der „vrijen" staat, duurt eveneens onverandert voort en het laat zich niet aanzien dat het spoedig zal ein digen. De patroons' weigeren hardnekkig eenige toe nadering. De afdeeiing Amsterdam van den Bakkersgezellen- bond heeft bij verschillende Joodsche bakkerspa troons staking geproclameerd, teneinde de loonrege ling, welke te Amsterdam door middel van een col lectief contract vastgelegd is, algeheel door te voeren. De raadsverkiezing in III. De vorige week heeft in district III een verkiezing vopr een lid van den ge meenteraad plaats gehad. De zetel van den liberalen heer L. J. van Gelderen, die door vertrek naar elders had bedankt, moest worden bezet. Tengevolge van de verkiezing is ook deze zetel in handen van de kerkelijken overgegaan. De heer G. Niemansverdriet verkreeg 255 stemmen en kwam daarmede 6 stemmen boven de volstrekte meerder heid, zoodat hij in eens gekozen is. De kerkelijken bezetten thans 15 van "de 19 zetels in den raad. Wij kunnen dus uitstekend „christelijk" geregeerd worden. Van die 15 zijn 8 anti-revolutionairen, 3 katholie- lieken en 4 christelijk-historischen. Onze partijgenoot kwam uit de bus met 139 stem men, dat is 36 minder dan het vorig jaar bij eerste stemming verkregen werd. Nemen wij echter in aanmerking, dat voor deze verkiezing geen stap huisbezoek gedaan is, van de zijde der partij-afdeeiing geen cent kosten gemaakt is voor verspreiding of aanplakking, dan kunnen wij zeer zeker tevreden zijn. Die 139 stemmen zijn de vaste kiezers uit district III. De vrijzinnig-democraten kregen op hun candidaat 102 stemmen of 34 meer dan bij eerste stemming den vorigen zomer. Dit feit. is te verklaren, doordat de verkiezingsstrijd zich niet zeer scherp tusschen ons en de kerkelijken toespitste en de verhouding dus meer gelijkmatig was. Overigens is de verkiezingsstrijd op vrij hoog peil gevoerd. De" strooibiljetten der kerkelijken verdedig den, op een paar kleine dingen na, zuiver principieel. Alleen had onzen candidaat een aanval te verduren van een paar dwaallichten, die van Wijnkoop schijnen afgekeken te hebben hoe zij ons bestoken moeten. Schade aan ons stemmental heeft dit zaakje niet gedaan, dank zij vooral ook het kloeke optreden van het bestuur der vereeniging, waartoe de Wijn koopjes behoorden. Alles bijeengenomen kan onze partijafdeeling tevre den zijn. Uit het verslag van het Gemeentelijk Werkloozen- fonds blijkt, dat op het einde van 1911 daarbij waren aangesloten 10 vereenigingen met 922 leden. Eén sloot zich in den loop van 1911 aan, namelijk de Ver. van Kuipers enz. Van de vereenigingen, die het geheele jaar aangesloten waren steeg slechts één in ledental, namelijk de Zeevisschersvereeniging met 20 pCt. en wel van 247 tot 297. Een mooie stij ging dus. Door de gezamenlijke vereenigingen werd aan 82 werkloozen over 2121 dagen uitkeering verstrekt en over 1894 dagen, uitkeering vanwege het gemeente lijk fonds. De uitkeeringen van de vereenigingen bedroegen f654.30, de bijslag der ge.meent© beliep f563.58; in totaal f 1217188. De kombinatie van metaalbewerkers, scheepsbou wers en timmerlieden hield Dinsdag 1.1. een openbare vergadering, waarin W. F. Dekkers en N. Verkerk het woord voerden voor een volle zaal in „Excelsior". Een volle zaal, dat zegt wat voor Vlaardingen. Een Schiedammer maakte van de gelegenheid tot debat gebruik, door de arbeiders aan te sporen tot organisatie op kerkelike grondslag Hij werd afdoende door Dekkers beantwoord. Aan 't eind werd gekollekteerd voor de stakende elektriciens. Hoger onderwijs. De voordrachten van Prof. Groenewegen zijn geëindigd. De 4e lezing ging over de Persoonlikheid, de 5e en laatste over de Zedelike .ontwikkeling. Veel in deze laatste besprekingen is -voor ons niet van betekenis. Wij kunnen yoor 't grootste deel met de keurig voorgedragen en streng wetenschappelike verklaringen medegaan. Edochook in de laatste rede kon de hoog leraar niet nalaten nogmaals 't histories-materialisme even onder handen te nemen Hij erkende de invloed van de maatschappelike verhoudingen op de werking van de geest, maar voegde er tevens bijop zijn beurt is 't tochook weer de geest, die het maatschappelik zijn bepaalt. Tussen produktieverhoudingen en geestesleven be staat dus een wisselwerkingnu eens is 't de geest, dan weer de maatschappelike toestand, welke domi neert, de een beïnvloedt de ander, de ander de een en zo bouwen geest en het 'maatscïhappelik zijn samen de ontwikkeling op. En dat nu is de dwaling van 't histories-materia lisme, dat het die wisselwerking ontkent. Ziezo, we weten nu al vast, dat de professor toe geeft, dat ook de maatschappij zijn invloed doet gelden. Niet langer dus is de geest het oppermachtige, het alles beheersende en vormendeNeen, ook de produktiewijze spreekt een woordje mee in 't kapittel. Wij zijn de spreker dankbaar voor deze erkenning. Niet alle burgerlike beoefenaars van de wijsbegeerte zullen 't hem nazeggen, vermoeden we De hoogleraar is dus van mening, dat ook de geest een stoot kan geven aan maatschappelike vorming. 't Zou inderdaad dwaas zijn, dat te ontkennen. 't Gaat er nu maar om of dat een zelfstandige wer king des geestes is. En dat is menen wij nu niet het geval. Die invloed van de geest heeft een diepere ondergrond1. En dat zijn waarachtig alweer de maatschappelike produktieverhoudingen De geest is tot die stoot gedwongen door de wijze van de maatschappelike arbeid. Maar, zult ge vragen, hoe zit 'tdan o.a. met de uitvindingen Een Edison b.v., heeft die dan niet reusachtig veel bijgedragen tot verbetering der techniek en daar door tot ontwikkeling der maatschappij En is 'thier niet het verstand, de geest dus van die denker, welke zo ontzettend veel deed voor maat schappelike ontwikkeling Ziet ge wel, roept ge zegevierend, hier is de geest de grondslag van maat schappelike vorming. Echter, laten we de zaak eens wat dieper beschouwen. Wat is 't, dat deze denker doet werken en bespie gelen om tot die uitvindingen te komen Het was de bestaande maatschappij, welke aan die techniek be hoefte had. Het gehele kapitalisme als klasse en Edison als enkeling gevoelt en gewoelde behoefte aan tech- niese verbeteringen der machinerie, om daardoor te komen tot gemakkeliker en sneller produktie. Het zijn de bestaande ekonomiese behoeften, ge baseerd op (Je maatschappelike produktieverhoudin gen, die de drijfkracht vormen tot nieuwe uitvindingen, die de geest van de ganse kapitalistiese klasse en die van Edison dwingt in bepaalde richting. In een andere maatschappij met een andere techniek zou Edison èf tot geen of tot andere uitvindingen zijn gekomen. Het is de behoefte, welke een maatschappelike klasse of de enkeling voelt aan onverschillig wat, welke de drijfveer vormt, die tot de uitvinding leidt. Ook hier dus de geest schijnbaar zelfstandig Wekt al uw vrienden op zich te abonneeren. Helpt daarom „De Moker" aan abonnees!

De Moker | 1912 | | pagina 3