hitj es en Datjes. Vakbeweging. Alle blijven en norm voor "het leven wordt ge loochend. Vandaag is dit plicht, morgen dat. Ia dit ook al vereenigbaar met de Christelijke Religie, die in de wet der tien geboden haar vaste maatstaf heeft voor wat plicht is Weet de schrijver vóó bitter weinig van de geschie denis van het Christendom af, dat hij niet weet, hoe dikwijls zelfs de opvattingen „van wat plicht is" ook onder de christenen zijn gewijzigd Hoe de roomschen het eenmaal als hun heiligste plicht be schouwden de ketters te verbrandenhoe later de Calvinisten de rollen omdraaidennog later de meer ethische en moderne protestanten door de puriteinen tot bloedens toe werden vervolgd Schriklijk woord Is het konstateeren van histo rische feiten zoo verschrikkelijk Jawel voor kinderen en slaapmutsen. Maar voor anderen toch niet Uit het heele debat wordt de meening bevestigd, reeds in ons eerste artikel neergelegd, dat we hier te doen hebben met een groentje, die veel vreemde dingen voor z'n oogen ziet ronddraaien, waarvan hij 't bestaan niet had vermoed, doch die niet anders doet dan vragen naar een zeer ouden, bekenden weg. En zóó een speelt op 'toogenblik als voorlichter der antirevolutionairen Prosit Ter herinnering. Wij vestigen de aandacht op de afdeelings-vergadering welke a.s. Zondag wordt De agenda bevat verschillende belangrijke punten, gehouden. zoodat het ook daarom gewenscht is, dat alle par tij genooten deze vergadering bijwonen. Mocht men goede vrienden kennen, die eiens met het afdeelingsleven willen kennis maken, dan kunnen deze worden geïntroduceerd. Gouden regen. Voor lid van de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur wordt door de Commissie aanbevolen ie den stadstimmerman P. van der Vlies en 2e den bakker P. Krommenhoek, twee geconfijte coalitie-knechten. 't Is een jofele boel met de koalitieals man van Rechts rol je vooruit of je wil of niet. Wees man van Rechts en al het andere jal u worden toegeworpen Harde koppen. Burgemeester en Wethouders hebben aan den Raad bericht, dat zij geen aanleiding hebben kunnen vinden tot het doen van nadere voor stellen ten aanzien van de loonen bij de gemeente- reiniging, doch geven den Raad in overweging hun college uit te noodigen voorstellen te doen betref fende aanvulling van het werklieden-reglement met bepalingen, dat vaste normen en loongrenzen voor de loonen bij de verschillende diensten worden vast gesteld. Uit dit voorstel blijkt al dadelijk, dat B. en W. den ■invloed van Piet Lagerweg niet hebben kunnen weer staan en al zullen zij het hem niet openlijk nazeg gen, dat de loonen aan 'de gemeentereiniging „vol doende worden geacht", praktisch komt het besluit op hetzelfde neer. De gemeentewerklieden zullen hebben op te passen, dat de angel, die in het voorstel verscholen ligt, tijdig onschadelijk wordt gemaakt. De handen mee aan den ploeg geslagen trouwe, werkzame leden geworden van de S. D. A. P., om in het volgend jaar bij de verkiezingen de eischen der billijkheid op die harde koppen te trommelen. Oranjeliefde op een koopje. De Oranje-vereeni- iging hield deze week haar algemeene vergadering, welke bezocht was door achthonderd pardon door 28 leden, terwijl de vereeniging circa 1600 leden telt volgens het jaarverslag. Er' werd niet bij gezegd, dat dit uit louter belangstelling was. Te zonderlinger klinkt het daarom, door den voorzitter bij het openen der vergadering ongeveer het vol gende te hooren zeggen': „dat de verschillende verslagen in deze vergade ring uit te brengen, deden zien, dat de Oranjever- eeriiging zich zoodanig ingeburgerd heeft, dat zij als 'tware een deel van ons stadsleven is geworden Dat is toch niet bijzonder in overeenstemming met elkaar, een deel van ons stadsleven en een vergade ring met zoo'n bezoek. Waaruit we concludeeren, dat men met een flinke' dosis opschroeverij nog wel wat kan trachten te be reiken. 't Gelijkt meer op een zoo nu en dan oplaaiend stroovuurtje, dat kunstmatig moet worden aange wakkerd. De motie-Troetstra. - Door de Kiesvereeniging „Schiedam", welke de vorige week vergaderde, werd een motie t en gunste van Troelstra's pensioen-motie aangenomen, terwijl er aan werd toegevoegd „en beschouwt de weigering der rechtsche kamer- De beste propaganda is de schriftelijken. meerderheid om deze motie in spoedige behande ling te nemen als een teeken van gebrek aan goeden wil om de ouden van dagen te steunen." Gemeenteraad. Op de agenda voor de Raads vergadering op Dinsdag 26 Maart zullen, behalve enkele kleinigheden de volgende voorstellen aan de orde komen Benoeming van een lid der commissie voor het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel tot wijziging van art. 7 der verordening regelende de samenstelling en den werkkring van de plaatselijke commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs. Voorstel om thans een definitief besluit te nemen inzake de verbetering van de Brandsloot, met aanleg van stra ten enz. en daarvoor een crediet van f 17.000.be schikbaar te stellen. Voorstel om het voormalig Volksbadhuis te bestemmen en in te richten voor Gymnastieklokaal ten dienste der nieuwe school F. enz. Voorstel tot het verleenen van een extra-sub sidie ten laste van den dienst 1911 aan de bewaar scholen, die in 1912 voor een subsidie in aanmerking komen, overeenkomstig de nieuw vastgestelde ver ordering. Voorstel tot wijziging van den leeftijd waarop kinderen tot school B kunnen worden toege laten. Voorstel om B. en W. te machtigen den proef met het geven van onderwijs aan spraakge- brekkigen een jaar voort te zetten. Schrijven van B. en W. betreffende loonen bij de gemeente reiniging, strekkende dat zij geen aanleiding kun nen vinden tot het doen van nadere voorstéllen ten aanzien van deze loonen, doch w^aarbij zij in overj weging geven hun college uit te noodigen voorstellen te doen betreffende aanvulling van het werklieden reglement met bepalingen, strekkende dat vaste nor men en loongrenzen voor de loonen bij de verschil lende diensten worden vastgesteld. Een gerucht. In 't laatst van October j.l. zond de afdeeling van den Bond van Nederlandsche On derwijzers een adres aan den Raad dezer gemeente ter verkrijging van een andere, dus betere salaris regeling. Dat adres werd om preadvies in handen ge steld van Burgemeester en Wethouders. De feiten van den laatsten tijd bewijzen, dat de bestaande salarisregeling in geen enkel opzicht haast meer voldoet. Voortdurend ontstaan er vacatures, voorna melijk door vertrek naar plaatsen, die meer de eischen van den tijd begrijpen, en deze niet trachten te weerstreven, zooals ons gemeentebestuur meent te moeten doen. Tot voor kort lekte er niets uit, van wat de plan nen van het gemeentebestuur zouden zijn met de salariëering. Eindelijk wisten hoofden van scholen, waarvoor de Bondsafdeeling toch zeker geen salaris- verhooging had aangevraagd, te vertellen, dat zij uit den mond van den wethouder van onderwijs had den vernomen, dat het meerendeel der onderwijzers geen cent salaris meer zou ontvangen, maar wel de plaatsvervangende hoofden of eerste onderwijzers. Aan elke school is er van die soort net één aanwezig. Het eenige mooie van de bestaande salarisregeling is juist, dat de verschillende rangen en rangetjes daarin niet werden genoemd, althans niet extra wer den bezoldigd. Willen burgemeester en wethouders, mitsgaders de gemeenteraad, in ernst een goede sala risregeling tot stand brengen, dan moeten zij niet beginnen, met een zeer klein deel der onderwijzers, die hetzelfde werk verrichten als 't overige deel het grootste deel der onderwijzers, een extra premie voor een titel te geven. Dat verzekert niet de stabiliteit bij een corps onderwijzers, dat als enkele jaren terug weer kollossaal lijdt aan mutatie, tot groot nadeel van het onderwijs. Of denkt men het ontstaan van vacatures te bezweren met een premie aan acht rnenschen Het lijkt er anders niets naar. Om maar een geval van zeer recenten datum tei noe men Aan school F (Prins-Mauritsstraat) ontstaat tegen 1 April een vacature door het vertrek van een der onderwijzers naar Rotterdam. In de meeste plaatsen krijgen de onderwijzers slechts ontslag twee maan den na aanvraag. Een voordracht voor een ander onderwijzer is evenwel nog niet bij den raad inge komen. Op zijn vroegst kan eerst a.s. Dinsdag de raad tot een benoeming overgaan. In plaats van 1 April zal dan de opvolger van den vertrokkene on geveer met Pinksteren in functie kunnen zijn. Dat is één staaltje. Maar de geschiedenis zal ons leeren, dat we in den eersten tijd nog voor meer verrassingen zullen komen te staan, verrassingen, die allesbehalve zullen meewerken tot den bloei van het lager onderwijs, het onderwijs van het volkskind. Maar och, dat kan de heeren nu ook niet zooveel bekommernis geven Geheelonthouding. Wij maken onze lezers op merkzaam op achterstaande advertentie der propa ganda feestavond ten dienste van de geheelonthou ding, welke een bezoek overwaard is. Jeugdorganisatie. De leden van de gymnastiek- afdeeling van „Door Ontwikkeling tot Macht" wor den opgeroepen Woensdag 27 Maart 's avonds 8 uur in de groote zaal van „Constantia". Aller opkomst dringend noodzakelijk. Het Bestuur van „D.O.T. M." P.S. Nieuwe leden zijn steeds welkom. KindKunst en School. De afdeeling Rotterdam van de Ned. Ver. „Schoonheid in Opvoeding en On derwijs" organiseert een tentoonstelling, te houden in de Academiezalen te Rotterdam. Zij is daartoe in staat gesteld, doordat de gemeente Rotterdam en verschillende personen het waarborg fonds steunden. De medewerking', die het bestuur ondervindt, over treft de verwachting. 6 April wordt de tentoonstelling officieel geopend en vanaf 7 April zal het publiek dagelijks kunnen zien wat alzoo bijeengegaard is. Twee schoollokalen worden in een der zalen op gezet, één zooals het gewoonlijk in Holland is en één, zooals het zou kunnen zijn, beide met overeenkom stige inrichting. Van verschillende landen zal men plannen, foto's en boeken met afbeeldingen van schoolgebouwen met hun inrichtingen kunnen zien, o.a. van de stad Mün- chen en uit Zurich. Natuurlijk is ons land niet vergeten. Men is er in geslaagd schoolversiering en geïllu streerde boeken van verschillende landen bijeen te krijgen. Een verzameling speelgoed, handwerken, handen arbeid zal niet ontbreken en tot het aantrekkelijkste zal zeker behooren een. verzameling oorspronkelijke! teekeningen, niet alleen van onze beste Hollandsche kinderteekenaars, maar ook van de in Holland zoo welbekende, W. Crane, A. Rackham, W. en G. Cas- pari, E. Kreidolf, O. Adelbofg, Boutet de Moinvel, Rabier enz. De inrichters der tentoonstelling meenen dan ook er op te mogen rekenen, dat allen, die belang stellen in de opvoeding van het kind, in de meest uitge breide beteekenis van het woord, niet verzuimen zul len deze tentoonstelling te bezoeken. Wekt al uw vrienden op ziek te abonneeren. Een nieuwe vakvereeniging. Zondagmorgen werd in het Volkshuis, door het dagelijksch bestuur van den Schiedamschen Bestuurdersbond een afdee ling opgericht van den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Aan werk zal het zeer zeker niet ontbreken, want ook op dit terrein is natuurlijk heel wat te doen. De nachtarbeid der glasblazers verdwijnt. De Ned. Vereeniging van Glas- en Aardewerkers, welke een flinke actie voert tegen den nachtarbeid der glas blazers heeft succes van haar werk. Wel blijven de patroons er zich nog met hand en tand tegen ver zetten, maar het blijkt al meer en meer dat de nacht arbeid, trots den tegenstand van de glasfabrikanten, verdwijnen zal. De glasfabrikanten blijven roepen, dat het onmo gelijk is om den nachtarbeid af te schaffen, maar thans komt het bericht tot ons, dat te Leerdam den nachtarbeid deze week afgeschaft is. Een mooi suc ces dus. Wel is waar worden nog niet alle eischen der glasblazers ingewilligd. De onrechtvaardigheden in de loonlijst laten de heeren patroons nog voortbe staan. Alleen zal te Leerdam bij de afschaffing van den nachtarbeid het kwantum te maken flesschen, om de premie te behalen, met l/i worden verminderd! Daartegenover staat dat de arbeidstijd niet tot 8 uur is teruggebracht, zooals de eisch der glasblazers luidt, maar deze wordt nu zelfs teruggebracht tot 73/4 uur per dag. Zoo zien we, dat het geschreeuw der fabrikanten over de onmogelijkheid van de afschaffing van 'den nachtarbeid eiken grond mist en dat deze wel dege lijk overal verdwijnen zal als de arbeiders er maar flink achter gaan staan. Wat de looneischen betreft, dit zal ook wel terecht komen. Het wakkere bestuur van de organisatie zal in dit opzicht de belangen van de leden wel op het geschikte oogenblik weten te behartigen, wanneer "de glasblazers hun belang maar begrijpen en zich allen bij de organisatie aansluiten. Elk glasblazer, die thans nog geen lid van zijn vakbond wordt, is de vijand van zich zelf en van zijn kameraden. Glasblazers, vooruit dus De feestavond der afdeeling Schiedam van de Neid. Ver. van Glas en Aardebewerkers jl. Zondag belegd in de groote zaal der Schiedamsche Officierenver- eeniging, is best geslaagd. Dat het vol zou loopen stond van te voren reeds vast, maar een zoo enormen toeloop had zeker geen mensch durven hopen. Reeds lang voor den aanvang stroomden als 't ware een menschenmassa naar bin nen en was de zaal spoedig tot in alle hoeken bezet, zoodat de politie, welke zich bij den ingang hevond, genoodzaakt was den steeds aanhoudenden toeloop Helpt daarom „De Moker" aan abonnées!

De Moker | 1912 | | pagina 3