Feestelijke Vergadering lDfi. „ue Bazar" Nieuw-Malthusiaansche Bond Adverteert in „De Moker" Bureau voor Arkiienreclt, DE MOKEE". GLASBLAZERS PROPAGASBA-CLÜB. OPENBARE „Vatoept en GiMoitloniiii". Botersfraat 7 J. B. LEENDERS Jzn. DAMES EN HEEREN PARAPLUIS. Uit Ylaardingen. Abonneert U op van menschën toegang tot de zaal te weigeren, waar door velen teleurgesteld moesten terugkeeren. In de zaal heerschte een opgewekte stemming, de vroolijke muziek van het fanfaregezelschap „Oefe ning baart Kunst" schalde lustig door de zaal, er tusschen door klonk het geroep der colporteurs met diverse [geschriften, kortom het geheel leverde, een blijde aanblik. Toen eindelijk te ongeveer halfnegen door den voorzitter het openingswoord gesproken werd, be daarde het gegons en werd het rustig in de zaal. In enkele woorden werd door hem er aan herin nerd, wat de glasblazersorganisatie in haar achtjarig bestaan voor de vakgenooten had gepraesteerd en hoe ernstig de tijden op 't oogenblik voor de glasbla zers zijn nu de actie voor afschaffing van den nacht arbeid in vollen gang is en welke met kracht ge voerd wordt. Daarvoor is echter noodig, dat allen, die in het bedrijf werkzaam zijn zich aansluiten bij de organisatie, ddn zullen zeer zeker de vruchten niet uitblijven en de nachtarbeid in de allereerste plaats tot het verledene behooren. Voorts spoorde hij de aanwezigen aan zoo rustig mogelijk te zijn en mede te werken tot welslaging van den avond. Als feestredenaar kreeg hierna het woord De Bruin, die in korte trekken schetste den tijd toen de glas blazers in Schiedam hun intrede deden, hoe zij toen beschouwd werden als het grauw en door de brave burgerpers uitgemaakt werden voor oproerkraaiers. Dit alles is veranderd, de organisatie is gekomen en heeft nieuwe begrippen gebracht onder de glas blazers hen getrokken uit hun sleurleven, waardoor zij op zijn gaan leven en in zedelijk opzicht op hooiger peil staan dan een tiental jaren geleden. Nu telt deze afdeeling reeds een vierhonderd leden, dat geeft moed voor de toekomst. De glasblazers, welke nog geld waard zijn in hun bedrijf, omdat de aan vraag het aanbod overtreft, kunnen een organisatie krijgen als de diamantbewerkers als alle hunne schou ders er onder zetten. Met een aansporing tot toetreding tot de organi satie en opwekking tot het lezen van „De Moker eindigde spreker. Door het muziekgezelschap werd daarna een num mer uitgevoerd wat zeker beter tot zijn recht had gekomen, indien het in de zaal wat rustiger ware geweest. De arbeiderstooneelvereen. voerde op „De, dochters van den Arbeid", waarin verdienstelijk spel werd te zien gegeven, voornamelijk door Haan als de fabri kant en Helmers de arbeider. De pistonsolo, door twee leden van de muziekver- eoni'ging, ging verloren in het rumoer. Nadat nog een blijspelletje op was gevoerd werd de avond gesloten door een bal. op ZONDAG 24 MAART in „Constantia". Spreker: T. DUIM, Den Haag. Opvoering van 1. Manus de Snorder. 2. Kort van Memorie. Zangstukjes door Mej. T. STENIS, Vlaardingen. 1. Het Breistertje. 2. Slapendoe. Met medewerking van het Muziekgezel schap ,,A. Tempo" - Dir. D. Joncbloed. Aanvang half acht. Entrée 15 cent. Bewijs van Toegang verkrijgbaar aan onderstaande adressen M. Collé, Mariastraat 59T. Klein, Ketelstr.W. Straatman, Rotterdamschedijk 61/1H. Wolthuizen, Lange Achterweg 11. RUIME SORTEERING IN NIEUWSTE MODELLEN STOKKEN. Tevens het soliedste en goedkoopste adres voor het overtrekken en repareeren is bij Fabristraat 47b. Ook worden reparatiën aangenomen Heerenstraat 25/9. Alg. Ned. Bond van Werkt. in de Drankindustrie', afd. Schiedam. - Zaterdag hield onze afd. haar ge jaarfeest. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord in 't bizonder gericht tot de ongeor ganiseerden, waarin hij hun lamlendigheid aantoonde in vergelijking met andere categorieën van arbeiders. Hierna kreeg onze vriend Kruit van Rotterdam het woord en zette in zijn pittige rede uiteen de noodza kelijkheid van organisatie en de voordeelen door andere afdeelingen van onzen Bond behaald, waarna hij ook wees op de steeds vijandige houding der rechtsche politiekers in de Tweede Kamer ten op zichte der arbeiders, hetgeen voor ons nog te meer aanleiding moest zijn zich gezamelijk sterk daar tegen te verzetten en die afgevaardigden te steunen, die voor onze belangen steeds op de bres staan. Het verdere van den avond werd aangevuld met een kluchtig tooneelstukje en humoristische voor drachten, hetgeen zeer goed in den smaak der aan wezigen viel. Hoewel de zaal beter bezet had kunnen zijn, heeft deze avond toch aan zijn doel beantwoord, daar we drie nieuwe leden wonnen en eehigen het nog in be raad hielden, die wij bij volharden oo~k wel zullen krijgen. Kameraden, het gaat goed zoo de laatste weken. Het is uw aller taak, de mannetjes wakker te schud den en de ellende van hun proletariërsbestaan duide lijk voor oogen te stellen. Dan eerst is de vraag voor hun opgelost: „Waarom organisatie?" HET BESTUUR. Opwekking tot stenn voor de Electriciens te Amsterdam. Op propaganda. Kortgeleden is het de afdeeling Schiedam van den Alg. Ned. Typografenbond mo gen gelukken, na heel wat moeite, de vorige jaren reeds aan den dag gelegd, om te Maassluis, waar bijna of in 't geheel geen organisatie is te bespeuren, een afd. van dien Bond op te richten, na er eerst een aanknoopingspunt te hebben gezocht en gekre gen- Dit is te meer een succes, omdat de meesten eerst als lid tot den Bond toetraden. De vorige week werd, eveneens op initiatief van de afd. Schiedam, te Vlaardingen, in overleg met de Geen beter adres op Termynbetaling te Schiedam dan aldaar werkende bondsleden, een afd. van den A. N. T. B. opgericht. Voorwaar prachtige resultaten. Vergadering S.D.A.P. Dinsdag jl. hield de afd. der Partij een zeer geanimeerde en goedbezochte vergadering, waarin den beschrijvingsbrief voor het a.s. congres zakelijk besproken werd en de afgevaar digden ten slotte vrij mandaat gegeven werd, behou dens enkele punten. Er werden afgevaardigden be noemd. Inzake de Meiviering werden de noodige maatre gelen genomen en besprekingen werden gehouden inzake steun aan de motie-Troelstra. Namens het bestuur werd de toetreding van drie nieuwe leden medegedeeld. In actie. De loonbeweging der metaalbewerkers, scheepsbouwers en timmerlieden, die een vrij goed verloop heeft, doet ook op andere wijze zijn invloed gevoelen. De bladen berichten, dat de bouwvakpa troons tot verhooging van het uurloon besloten en dat enkele schildersgezellen een verzoek van die strek king gedaan hebben. Maandag j.l. hadden hoofdbestuurders van den SchildersgezelLenbond een vergadering voor vakge nooten uitgeschreven met de bedoeling een afdeeling tot stand te brengen. Eenige schilders waren opgekomen met wie voor- loopige maatregelen besproken werden. Na dikwijls herhaalde pogingen is het Zaterdag jl. ook gelukt een afdeeling op te richten van den Ty pografenbond met aanvankelijk 13 leden. Alles goede teekenen van vooruitgang. Een beslluit. In de kranten wordt per adver tentie medegedeeld, dat aan de gemeentelijke gasfa briek de cokes met 5 cent per hectoliter verhoogd is in prijs. Wij hebben nog niet kunnen opsporen wat de diepe oorzaken van deze stijging zijn. Booze ton gen beweren, dat het de mijnwerkersstaking is die dat op haar geweten heeft. Zeker is, dat de verhooging niet veroorzaakt kan zijn door gebrek aan cokes. Maakt men soms van de situatie gebruik Wij vragen maar. Steunpenning .,IL- Moker". Verantwoord 4 cent. V. 10 cent. De Moker 10 ct. Verkiezingsfonds: 12 cent. Opgericht: 2 November 1881. Hoofdbureau: VERHUGSTRAAT 9, DEN HAAG. Nadere inlichtingen over het lidmaatschap kosteloos te bekomen aan het Bureau van Voorlichting alhier, Nassaustraat 16 boven. Geopend eiken Donderdag van 28 uur. HET BESTUUR. VG AARDINGEN, Willem Benkelszoonstr. 4a. AmbtenaarW. DROP. Verstrekt inlichtingen en schrifte lijke hulp over Onice vallen wet Beroepsvel irbeldNwel Veiligheidswet Woning- en Gezondheidswet Militie en Landweerwet Kieswet Beloningen Arb^id>contract Loon vorderingen Gemeenteverordeningen VereeuigingazHiken Geopend 's Maandagsavonds van 8 tot 10 uur. Het Bestuur van den Vlaar ding schen Bestuurdershond. I) 85 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. Men gelieve de geteekende steunlijsten zoo spoedig mogelijk in te leveren. Eiken Zaterdag avond kan men hiervoor in ,,Constantia" terecht. Er wordt slecht gewerkt met de lijsten. Het moet beter gaan! Werkt daarom zoo krachtig en vlug mogelijk voor uw strijdende medearbeiders. Hoog de solidariteit! Het Bestuur van den S. B. B.

De Moker | 1912 | | pagina 4