No. 5. Zaterdag 30 Maart 1912. 12e Jaargang SOCIAAL-DEMOCRATISCH WEEKBLAD VOOR HET KIESDISTRICT SCHIEDAM. De Moker Reiskas-Roode Dinsdag. Billard Concours. Green kiezer mag verloren gaan! De motie Troelstra. Wekelijksch Overzicht. ABONNEMENTSPRIJS: 35 cent per kwartaal franco pér post 40 cent 12 cent per maand Losse nummers 3 cent, bij vooruitbetaling. is eiken Zaterdag verkrijgbaar: Te Schiedam Nieuwsticht N.Z. 32 Zalmstraat 22. „Constantia", Boterstraat 30. Te Vlaardingen J. van Driel, Oosterdwarsstr. 27. Aan bovengenoemde adressen worden ook abonne menten aangenomen. De abonné's worden verzocht bij adresverandering daarvan kennis te geven aan de Administratie. Ten einde de deelname der arbeiders aan de Kies- rechtbetooging financieel gemakkelijker te maken, besloot ook ditmaal de afd. weder een „reistas" te vormen. Partijgenoot W. Hoek heeft zich wederom voor de in ontvangst neming der wekelijksche bijdragen be schikbaar gesteld. Van nu af zal hij hiervoor iederen Zaterdagavond van 8l/t tot io uur in ConstantiaZ aanwezig zijn. Partijgenooten en geestverwanten, laat vooral dit jaar de deelname aan de „Reiskas" bijzonder groot zijn. Zegt het voort. Afdeeling Schiedam, S. D. A. P. ATTENTIE. ATTENTIE. Het vereischte aantal partijen is bijna gespeeld, zoodat het concours dezer dagen zal eindigen. De deelnemers, welke in aanmerking komen voor een prijs, worden in hun eigen belang aangeraden te komen vernemen, wanneer het kampen een aanvang zal nemen. De Commissie. Hoed opgelet De voorloopig vastgestelde kiezerslijst ligt in ,,Cor> stantia" ter inzage. In die lijst kunnen nog veranderingen aan gebracht worden. Er zijn menschen, die zich als kiezers hebben aange geven, doch die van Burgemeester en Wethouders bericht ontvingen, dat hun naam voorloopig niet op de lijst zou worden geplaatst. Deze menschen kunnen misschien er nog wèl op gebracht worden Zaterdagavond van 87210 uur houdt onze Kiezers-Commissie zitting in „Constantia', tot het kosteloos verstrekken van alle inlichtingen. Wie dus twijfelt of zijn naam wel op de lijst voor komt, kome Zaterdagavond even zich overtuigen. Laat Uw Kiesrecht niet roekeloos verloren gaan Avond aan avond kan men in „Het Volk" onder dit hoofd de aankondiging lezen, dat weer een grooter of kleiner aantal werklieden-organisaties in den lande haar instemming hebben betuigd met de motie- Troelstra. In de meeste gevallen wordt dan besloten een adres te richten aan regeering of Kamerleden, zoodat wel langzamerhand een groote berg van adres sen aldaar zal zijn aangeland. Het feit staat dus vast, dat het idee, in die motie neergelegd, ingeslagen heeft in den lande en een gevoelige snaar getroffen heeft in het arbeidershart. Men kan zich voorstellen, dat de regeeringspartij met klimmende ongerustheid die vlammende beweging aanziet en dat zij alles in het werk stelt om de christelijke arbeiders daarvan afkeerig te maken. Vergaderingen aan die zijde zijn reeds noodig ge acht, waar de christelijke werkman werd „onder in geen arbeidersgezin van Schiedam Redactie- en Administratie-adres GEBOUW „CONSTANTIA". Ingezonden stnkken voor het eerstv. nummer moeten uiterlijk Dinsdagsavonds 9 uur in ons bezit zjjn. richt" omtrent het doel dier motie. Vergaderingen natuurlijk, waar andersdenkenden zorgvuldig geweerd werden en de geachte spreker het gemakkelijk had de jmotie zóó te mishandelen, dat het de patrimonium man of volksbonder groen en geel voor de oogen werd. Maar de z.g.n. christelijke volksmannen weten zeer goed, dat, wanneer een rechtvaardige zaak ook al in zoo'n onder-onsje afgemaakt wordt, de christelijke arbeiders den volgenden dag in fabriek of werkplaats gekoipën zijnde en met hunne mede-werklieden deze zaak besprekende, het valsclie, het verdraaien der feiten,'7de politieke slimmigheid des sprekers van den vorigen avond in de meeste gevallen zullen doorzien. En dat steeds meer christelijke arbeiders, dat sol len, wat met hen gedaan wordt, beu worden, leert ons thans weer een manifest, uitgevaardigd door de Federatie van Diocesane R. K. Volksbonden en Werk liedenorganisaties in Nederland. Vooral onder de R. K. arbeiders in Nederland gist hetwel niet openlijk in de vergaderingen, daar wordt het vuur nog gedoofd, maar individueel worden ze door de hooge bazen niet meer vertrouwd. Vandaar nu, behalve de verga deringen zonder debat, dit manifest. Wanneer mèn dat manifest leest, dan wordt men ook een weinig gewaar, wat zooal op de vergade ringen den christelijken wer' man wordt voorgezet en het behoeft iemand alleen nog maar te verwon deren, dat zóó een verdraaiing der feiten, een zóó grof liegen tegen beter weten in, nog door de1 massa christelijke arbeiders geslikt wordt. We zullen een klein gedeelte van het manifest hier overnemen om te doen zien, waartoe de hoeren aan die zijde in staat zijn. De motiveering is, dat de arbeiders door de motie-Troelstra bij den neus wor den genomen en gaat dan verder „Dit is het ware woord. „We gaan dit in 't kórt verklaren. „De motie-Troelstra helpt slechts een deel „der 70-jarigen1) en doet niets voor de „enorm veel talrijker zijnde invaliden,1,) „die op vroegeren leeftijd niet meer in staat zijn, „in hun onderhoud te voorzien. En onder die in validen zullen er zeer velen zijn, die nog een „gezin te onderhouden hebben, wat van weinig „70-jarigen zal gezegd kunnen worden. „Erger nog. Die motie beoogt uitstel van 't „wetsontwerp-Talma, dat zoowel de 70-jarigen „als de op vroegeren leeftijd invalide zijnde ar beiders wil helpen. „De motie-Troelstra is eenvoudig een klein deel „uit genoemd wetsontwerp. „Werd zij aangenomen, dan zou een nieuw „wetsontwerp moeten worden klaargemaakt, dat „nog alle stadia van wetgeving moest doorloopen. „Neemt men hierbij in aanmerking, dat het „wetsontwerp ,Van minister Talma bijna voor open bare behandeling gereed is, dan zal een ieder „toegeven, dat de uitvoering1') der motie- .Troelstra veel meer tijd kost dan de aanne ming') van het Wetsontwerp-Invaliditeitsver- „zekering." Nu moet men weten, dat, werd Troelstra's motie in een wet belichaamd, deze dezelfde 70-jarigen zou helpen, welke minister Talma's ontwerp bedoeld. Al leen maar zou het veel vroeger gereed en voor uit voering geschikt zijn. Troelstra's motie doet ook niets voor de invali den. Minister Talma's wetsontwerp doet ook niets voor de invalidentenminste in de eerste jaren niet. Gesteld eens, dat het wetsontwerp Invaliditeitsver zekering vóór de verkiezing van 1913 door de 2e Kamer wordt behandeld en aangenomen. Verder dat Wij spatieeren. ,De Moker". ADVERTENTIËN: 7 72 cent per regel. Arbeidersvereenigingen 3 cent per regel. Bfl abonnement belangrijke korting. mag „De Molter" ontbreken! het begin 1914 alle stadia van wetgeving doorloo pen heeft en tot wet is verheven. Dan moet de uit voering dier wet op de aanneming wachten van de Tariefwet, die de dubbeltjes moet leveren. Gesteld dat die wet ook wordt aangenomen en in werking is in 1916. Dat daarmee de invaliditeitswet pas in werking komt, verder dat 3 jaar na het in werking treden der invaliditeitswet de eerst® invalide premie kan ontvangen. Dan zijn we genaderd tot 1919'20. Hierbij aannemende dat alles gesmeerd loopt. En dan durven de roomsch-katholieke voorvechters nog in hun manifest schrijvefi, dat de motie-Troel stra niets voor de invaliden doet. De minister heeft zich zelf uitgelaten, dat de invaliditeitswet eerst ge- ruimen tijd na aanneming der tariefwet, in werking zal treden. De berekening, dat de eerste invalid© in 1920 geholpen wordt is volstrekt niet te ruim bere kend. Als men dan bedenkt, dat de manifest-schrijvers daarin aan de arbeiders mededeelen, dat de uitvoe ring der motie-Troelstra meer tijd zal kosten dan de aanneming der invaliditeitswet, dan kan men dat niet anders noemen dan boerenbedrog van het laagste allooi Daarin toch laten ze het voorkomen, dat met de aanneming van het .wetsontwerp de zaak in orde zog zijn. De bovenstaande berekening leert anders. Een wetsontwerp tot uitvoering van de motie-Troelstra zou in een week of drie alle stadia doorloopen kun nen hebben. Het zou eën wet zijn van slechts enkele artikelen. Het geld daarvoor, omstreeks 2Va millioen, zou uit de gewone ontvangsten kunnen worden ge vonden. Het had niet te wachten op eene tariefs herziening, die lang niet zeker is, het zou nog dit jaar kunnen worden verheven tot wet en de 70-jari gen in 1912 nog een gelukkige St. Nicolaas kunnen bereiden. Christelijke arbeiders, overdenkt dit alles eens ter dege en oordeelt dan aan welken kant der lijn gij moet staan BUITENLAND. In de Hamburgsche haven. De havenarbei ders te Hamburg zijn een beweging voor loonsver- hooging begonnen. Zondag hebben al de werklui die in het Duitsche verbond van transportarbeiders vereenigd zijnde schuitenvoerders, de schippers, de kaaiwerkers, de sjouwers van allerlei gading, de scheepsreinigers, de dokwerkers en de expeditie- en graanwerklui, een aantal besloten vergaderingen ge:- houden. Zondag zal in een gemeenschappelijke vergadering een nader besluit genomen worden. Eng els ch spoorwegpersoneel. Er is in de pers sprake van geweest, dat het spoorwegperso neel tegen Mei nieuwe eischen zou stellen en bij niet-inwilliging staken. Het Parlementslid Thomas, sekretaris van de grootste vereeniging van spoor wegpersoneel, heeft dat in een rede uitdrukkelijk ontkend. Het personeel zou een nieuw program op stellen, maar het niet onder bedreiging inleveren. Het zou zich aan de overeenkomst, na de laatste staking aangegaan, houden. Thomas deelde nog mede, dat zijn vereeniging aan 70.000 leden, die tengevolge van de staking aan de mijnen werkeloos zijn geworden, nu wekelijks tus- schen de 25.000 p.st. en 30.000 p.st. onderstand verleent. Zij zou dat nog eenige weken kunnen vol houden. Thomas bestreed ook het ariarcho-syndikalisme, dat hij een vijand van de vakvereeniging noemde. BINNENLAND. De Tweede Kamer in actie. Ondanks r— we bedoelen natuurlijk dank zij de groote rechtsche, goed aaneengesloten meerderheid in de Tweede Ka- Werft daarom lezers voor ons blad! -z-

De Moker | 1912 | | pagina 1