De broeders zeggen ja en amen! Zedelij kheidsbevliegingen. mer komt het nogal eens in den laatsten tijd voor, dat de zittingen geschorst moeten worden. Den 15en Maart b.v. zou de Kamer, als gewoonlijk, om elf uur met haar werkzaamheden voortgaan, doch de pre sentielijst telde nog lang geen 51 namen. 20 minuten over elven verklaarde de voorzitter, graaf van By- landt, den griffier der Kamer de namen der aanwe zige leden voor te lezen. Het prinsenkwartiertje was dus reeds verstreken. En wat bleek nu Behalve de voorzitter waren er van rechts maar 28 leden present. 30 rechtsche leden ontbraken, waaronder ook de afgevaardigde voor Schiedam, Jhr. Mr. de Geer. Toen werd de vergadering verdaagd tot 12 uur. Aldus een uur verloren tijd. Ln de afdeelingen schijnt 't niet veel beter te gaan. Dat is alleen te controleeren, wanneer rapporteurs over wetsontwerpen moeten worden benoemd. Nu is de Kamer gepasseerden Vrijdag 22 Maart niet in openbare zitting bijeen geweest. Ze heeft alleen in de afdeelingen vergaderd. Vijf commissies van rap porteurs zijn daardoor aangewezen. En het resultaat der benoemingen was, dat twee commissies be staan uit vier ledeh van links tege'n slechts één lid van rechts, twee commissies uit drie leden van links tegen twee van rechts, en één commissie drie leden van rechts tegen twee van links. Schort er wat aan den ijver der leden in de open bare vergaderingen, in de afdeelingen blijkt er ook heel wat aan te merken. 't Is gelukkig voor de Kamerleden dat de kiezers er zoo weinig van merken. Anders werd er 't volgend jaar menigeen met rood paspoort naar huis gestuurd wegens gebrek aan ijver. We willen hopen, dat de belanghebbenden de noodzakelijkheid van meer aandacht aan hun verte,- genwoordigers ter Tweede Kamer zullen gaan inzien. Dan is het spijbelen misschien voor goed uit. C ij f e r s. Bij de verbluffende cijfers over de groote kindersterfte in de katholieke provincies Noord-Bra bant en Limburg, lijkt het ons niet ondienstig, weer eens gebruik te maken van de cijfers, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Die cijfers geven de verhouding aan na de volks telling vanaf 1849 tot de laatste in 1909. Op de honderd ingezetenen waren in 1849 38.15 katholiek, 1859 37-14 1869 36.53 f879 35-86 1889 35-39 1899 35-C7 1909 3 5 02 Van het twee vijfde sukkelen de katholieken dus al aardig naar het één derde. Die getallen waren onzen burgemeester zeker voor een groot deel bekend, toen hij den N. Malth. Bond verbood, biljetten voor een openbare vergadering te doen aanplakken. De christelijke patroonsvereeniging „Boaz" heeft verleden week een openbare vergadering gehouden... voor geestverwanten, met debatvoor geestver wanten, in welke de heer P. Wielenga, schoolopzie ner te Assen, spreken zou over: „De Tariefwet". Het bezoek moet schitterend geweest zijn 't Was juist de avond van den grooten brand aan den Bui tenhavenweg en zelfs de voorzitter, de heer Bernar- dus Hoogendam, kon der verleiding geen weerstand! bieden, maar ging eerst een uurtje naar den brand kijken. Een illustre voorbeeld De vergadering werd zoodoende heelemaal een uniem, en wat de spreker al zoo over de Tariefwet gebabbeld heeft, verhoogt het bijzondere ervan nog te meer. Spr. beweerde dat de kerkelijken vóór, dei anti- kerkelijken tegen de Tariefwet gestemd zijn, om al- zoo het eerste bewijs te leveren dat hij van z'n onderwerp slecht op de hoogte was óf de mannen broeders van Schiedam maar wat op He mouw spel de. Want in het anti-tariefwet-comité zitten tal van kerkelijken, we denken b.v. maar eens aan Frans Smulders. Merkwaardig was ook deze bewering Toch vindt spr. een dergelijke scheidingslijn in-dwaaswant deze kwestie staat buiten andere kwesties't gaat hier niet om voor of tegen de christelijke beginselen en het gebruik van Gods woord is daarbij geheel misplaatst. Wij zijn het met den goeien man geheel eens, maar geldt datzelfde niet van alle wetsontwerpen, die de christelijke regeering gemaakt heeft Laat men het verschil eens aantoonen bij de militiewet, bakkerswet, vogelwet enz. enz. Deze spreker gooit met één slag het heel© koalitie- kaartenhuis onderstboven 1 Een schitterend logische(l) bewering vindt men ook hierin Dit vooropzettend bij zijn verder betoog zette spr. uiteen, dat het betrokken ontwerp tot hoofd doel heeft een fiscaal streven, meer geld in de schatkist te brengen, en tot nevendoel bescher ming der nijverheid. Hoewel het ontwerp dat nu wordt voorgesteld niet bepaald fiscaal is, al be oogt 't ook een 10 millioen meer in de schatkist te brengen, is 't niet zuiver protectionistisch want dan zou het invoerrecht veel hooger moeten zijn, zoódat de invoer van buiten feitelijk onmo gelijk zou worden. En daar liet spr. dan op volgen Alle landen vrijhandel, dat is het mooiste wat er is, maar nu die idyllische toestand er niet is, integendeel, de ons omringende landen allerwege invoerrecht heffen, juist om de binnenlandsche industrie te versterken, moet Nederland niet ach ter blijven, maar ook zijnerzijds naar middelen omzien, om ook zijn industrie krachtiger te ma ken. Conclusieter bevordering van de nationale indus trie wering van buitenlandschen invoer, door zoo'n laag tarief, dat deze tóch ongestoord kan plaats hebben Is dót hutspot En zóó ging het al maar door. De patroons kregen lekkere hapjesvéél werk, nog méér werk, al het werk en de arbeiders werden óók piet vergeten die krijgen allemaal hooge loonen De landarbeiders incluis. 't Stond ook heelemaal nog niet vast, deelde deze oolijke klant mede, dat door de tariefwet de levens middelen duurder zullen worden! Wel neen, de to millioen guldens, die de minister er uit wringen wil, betalen de heeren fabrikanten uit hun eigen zak Daarvoor kent men hen wel De „zwarte lijst,, van „Het Volk" moest het ook eventjes ontgelden. In „Het Volk" is een lijst gepu bliceerd van eerste levensbehoeften met het bedrag der belasting, welke op deze zal worden gelegd en de heer Wielenga heeft eens klaar en duidelijk aan getoond, hoe „Het Volk" de arbeiders misleidt. Dat ging op deze manier: Spr., verder de „zwarte lijst" van „Het Volk" nagaand, toont aan dat in het verhoogd tarief voor honig, een artikel dat het blad ook al tot de eerste levensbehoefte rekenteene bescherming van de zich hier uitbreidende industrie van kunst- honig is gelegen. De gansche(l) vergadering schudde van het lachen bij zoo'n kritiek. Dat malle „Volk", honig te rekenen bij de eerste levensbehoefteGrut, grut nog toe De heer Wielenga vergat z'n mannekes mee te deelen, dat de honig voor velerlei artikelen als om der-fabrikaat gebezigd wordt, b.v. bij koek e.d. en dat honig daarom wèl bij de eerste levensbehoefte gerekend moet worden. „Het Volk" had ook beweerd, zei de heer Wiel- lenga, dat de tariefwet 16 millioen moet opbrengen, wat ook al onwaar is, want met 10 millioen is de regeering tevreden. Wie jokt hier een beetje „Het Volk" heeft gemeld, dat de regeering de vol gende belastingpompen aanzetten wil uit verhooging jeneveraccijns moet 4 mill, komen. wijziging successiebelasting 1.1 debietrecht op tabak 2 „tariefwet „10 vermogensbelasting enz. 1 In totaal dus uit direkte belastingen 2.1 millioen, uit indirekte belastingen 16 millioen. Het „Schied. Volksblad" geeft als conclusie, dat zij, die de vergadering hebben bijgewoond, gingen huiswaarts met een goede dosis kennis, met welke kennis de Regeering kan gesteund, niet het minst hierin, dat men den tegenstander het antwoord op al zijn groote leuzen niet behoeft schuldig te blijven, en ook hierin dat men er nog meer van overtuigd is, dat de Regeering door deze wet in te dienen, op zeer ernstige en oordeelkundige wijze maatregelen neemt, èn om onze industrie te versterken, èn om ten bate van onze arbeiders de sociale wetgeving tot stand te brengen. Zoo haal je de koekoekDie meneer Willenga heeft staan kletsen over de tariefwet dat hij mis schien zelf geloofde dat het waar was. Z'n „moppen" tegen de „zwart© lijst" van „Het Volk" zijn belache lijk, alléén voor wie geeh jota van het wetsontwerp kent. De arbeiders kennen de weelde van buitenlandsche vruchten niet, beweerde hij. De man heeft nog nooit gehoord, dat bij de arbeidersklasse ook de sinaas appelen, citroenen, en druiven, en krenten en rozij nen, vijgen enz. zeer gewild zijn. Daar weet de man niets van Waarom moet daar belasting op Om de Nederlandsche industrie te beschermen Gaan we die dan in Nederland laten groeien De levensmiddelen zullen niet duurder worden Alleen uit buitenlandsch meel denkt de Minister f 42.000,te halen. Moeten de broodeters dat geld niet betalen Uit metalen (spijkers enz.) verwacht Zijne Excel lentie een opbrengst van f 1.080.000,Wie betalen dat Op de gist komt een recht van f 2,50 per 100 kilo. Wie zullen 'tbetalen? De verbruikers natuurlijk de verbruikers beta len alles, tot den laatsten cent toe Alleen de mannen-broeders die door den heer Wielenga zijn voorgelicht gaan gerust hun dutje voortzetten. Er is een christelijke regeering die zal alles wel goed maken, nietwaar Tot ze straks een vreemde hand de laatste centen uit hun beursje zien wegkapen De „Schiedamsche Courant" van 15 Maart had onder bovenstaand opschrift het volgende bericht „In een openbaar lokaal in het dorpje Oeffelt „(N.Br.) was de... bekende reclameplaat van „de Olympische spelen opgehangen. Door de ge- „meente-politie werd den beheerder gelast, de „plaat te verwijderen." Het met zooveel moed plaatsen van dat bericht jnet dat durfachtige opschrift deed ons een oogen blikje lachen. Een kort oogenblikje slechts. Want we herinnerden ons, dat nog maar enkele jaren ge leden, toen er nog geen sprake was van zedelijkheids- wetten of van zedelijkheidsvertoon, in de gemeente Schiedam - ter nadere informatie^ „Schiedamsche Courant", diene, dat Schiedam in Zuid-Holland en niet in N.-Brabant ligt burgemeester Brants ver bood, dat voor een winkelraam op de Hoogstraat de buste werd vertoond van een sterken, gespierden man. Ja, met eenige concessie wilde hij de afbeel ding wel voor het raam tentoongesteld zien. De plaat moest op de plek, waar de bloot© borst anders gezien zou worden, bedekt worden met een stuk papier in den vorm van een vestje. En aldus ge schiedde in de gemeente Schiedam (Z.-H. „De Moker" heeft op dat bekrompen standpunt van den burgermeester Brants de aandacht gevestigd, en hoe kon 'took anders daarmee den draak gestoken. De „Schiedamsche Courant" plaatste toen geen bericht met 'topschrift: Zedelijkheidsbevliegin gen. Zij deed, of er geen vuiltje in de lucht was. Maar nu 't een klein dorpje in Noord-Brabant betreft^ nu is ze er als de weerga bij, om het feit wereld kundig te maken. Of zou de gedachte bij dat blad voorzitten, dat de doorsnee-Schiedammer meer be lang stelt in het vallen van een paard b(.v. op een der slecht onderhouden straten Dit stukje was geschreven, toen de „N. R. C." van 26 Maart j.l. onder onze oogen kwam. De Noorsche correspondent van dat blad zegt o.a. in een schrijven, dat 't hoofd van het Chineesche postwezen heeft verklaard, het gebruik van afbeel dingen van 't aanplakbiljet van de Olympisch© spe len op brieven enz. in strijd te achten met de zede lijke begrippen in den lande. En wat die correspondent dan verder schrijft, wil len we hier woordelijk weergeven „Men zou haast gelooven, dat de Hollandsqhe „ambtenaar een broertje is van den Chineeschen. „In ieder gaval moet iemand, die aanstoot neemt „aan dit aanplakbiljet, zoo niet een echte, dan „toch een rare Chinees zijn, wanneer hij zich „onrustig gevoelt bij het zien van de naakte figu- „ren, die er op voorkomen. Het is te hopen, dat „het een alleenstaand geval in Holland is, het „zou er anders treurig uitzien met mijn landge- „nooten en met hun zedelijkheidsopvattingen." We zouden hierop willen zeggenWaarde Noor sche correspondent, ge moogt goed met Holland bekend zijn, doch Schiedam schijnt u totaal onbekend. Was het tegendeel waar, dan hadt gij het niet zoo voor de Hollandsche autoriteiten opgenomen tegen over speciaal dien eenen N.-B. ambtenaar of burg meester. Ook ten Noorden van den Moerdijk bestaan nog toestanden onder den rook van het u zeker bekende Rotterdam waar het tentoonstellen van platen als die van de Olympische spelen verboden zou worden. Want, we kunnen het mis hebben, maar vindt gij het met ons, na 't hierboven gememoreerde^ niet eigenaardig, dat in Schiedam geen enkel aan plakbiljet voor de Olympische spelen te zien is ge weest Het is mogelijk zekerheid hebben we niet dat aan onze gemeente niet gedacht is, doch vrij groote kans bestaat er o,i. ook, dat men hier als te Oeffelt (N.B.het aanplakken heeft verboden. Het bekendmaken door aanplakking van een dood onschuldige vergadering van den nogal koninklijk goedgekeurden N. Malth. Bond werd door den tegenj woordigen burgemeester, opvolger van dr. Brants, niet gepermitteerd. De redactie van de „N. R. C." doet 't bericht van haar correspondent vergezeld gaan van een typisch bijschrift. Zij zegt „tot zoover onze correspondent. Misschien zou „hij in de Noorsche pers wel kunnen bekend „maken, dat Oeffelt geen stad, maar een dorp „van tusschen de drie- en vierhonderd zielen „in een gemeente van ruim dertienhonderd zielen „is, en dat hét niét in Holland ligt, maar hi. Noord-Brabant1) Hij zou ook kunnen zeggen, „dat wij hier in Nederland voorloopig over het l) Wij cursiveeren. Red. „Moker". j >5

De Moker | 1912 | | pagina 2