Volksonderwijs. Ditj es en Datjes. ling ter benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, welke alléén twee namen van diakenen van de Herv. Kerk bevatte. Spr. vond het jammer, zoo dikwijls op hetzelfde onderwérp terug te moeten komen, doch dit was niet zijn schuld. Zoo heeft ook deze voordracht weer een bijzonder coalitie-cachet. Er is een diaken der groote kerk afgetreden en nu wordt een andere diaken voor de vervulling der vaca ture aanbevolen. Dat is nu wel aardig, maar tegen de bedoeling der wet, die een commissie uit de g e h e e 1 e burgerij eischt. Dat is geen letten op alle groepen in de burgerij. Wanneer er steeds diakenen in zoo'n commissie moe ten worden benoemd, dan moet men deze commissie noemen commissie van diakenen, die voor rekening van de gemeente liefdadigheid beoefent (hilariteit). En wanneer het bleek, dat de voorgedragenen extra capaciteiten hadden voor deze functie, zou spr. zich erbij nederleggen, maar dat is hier volstrekt niet het geval. Spr. juicht het toe dat men streeft naar samenwer king tusschen de verschillende college's, die de lief dadigheid beoefenen en dat men tracht contact te verkrijgendat is zeker wenschelijk maar spr. stelt ook de wenschelijkheid voorop, dat in dit college óók zitting hebben personen, die niet in een kerk ge nootschappelijke instelling zitting hebben. Spr. komt dus weer met het voorstel om de voor dracht aan de Commissie terug te zenden, met het verzoek, bij de samenstelling daarvan rekening te houden met de verschillende groepeeringen. Toen spr. tijdens de behandeling der begrooting zich wat sterk had verzet tegen de door hem ook nu ■wteer aangewezen gewoonte, werd hem gezegdgij moet u niet zoo sterk uitdrukken, spreek daarover liever wat zachtzinniger. Aan dien wensch heeft spr. nu gevolg gegeven. Hij heeft in alle bescheidenheid zijn opmerking geuit, hoewel het hem wel eens moei lijk is, zulke dingen kalm te zeggen. Want spr. krijgt het gevoel alsof men hem een knie op de borst drukt. Dat is geqn aardig gevoel en spr. voelt dan aandrang om die l^nie weg te dringen en den bedrij ver terug te werpen. Daardoor worden de scherpe gezegden uitgelokt. Daarom zou spr. -in gemoede willen aandringen laat men op deze houding terugkomen. Het is nu zoo, dat, wat niet tot de vriendjes van de coalitie behoort, niet mee telt. Er zijn toch nog wel andere groepen, dan die tot de coalitie behoorenlaten die nu ook weer eens meegeteld worden! Spreker heeft hu toch waarlijk geen harde woor den gebruikthij heeft zich gericht naar het hem gegeven advies. Daarom vertrouwt hij, dat de raad wel zal willen meegaan met de volgende motie „De Raad, van oordeel, dat in de Commissie voor het Bur gerlijk Armbestuur de geheele burgerij behoort ver tegenwoordigd te worden, verzoekt bij de samenstelling van voordrachten daarmede rekening te houden." Toen spr., de vorige maal dat hij deze kwestie besprak, een motie voorstelde, werd door den heer Wittkampf gezegd, dat hij daar tegen was, omdat er een critiek op de meerderheid in zou gelegen zijn. Dat heeft spr. nu met zorg vermeden, zoodat de heer Witkampf dus nu wel voor zijn motie zal kunnen stemmen. De heer SCHEFFERS (kath.), die even voorbarig over alles en nog wat z'n meening zit te verkondi gen, maar even dikwijls z'n neus voorbij praat, ver klaarde, nadat de heer EVERS had 'medegedeeld, dat hij vóór de "motie-De Bruin zou stemmen dan is er heelemaal niets tegen! Maar de man bleek ook al weer niet geweten te hebben, wat hij zei, want toen hij 2 minuten later stemmen moest, stemde hijtegen! De heer VAN WESTENDORP (v.-d. kon maar niet bedenken, welke groepen of De Bruin toch wel bedoelde met die uitgeslotenen, terwijl de heer VON BRIEF SASSE van oordeel was, dat de Bruin erg tevreden moest zijn, nu er toch een „arrebeier" werd voorgedragen De Bruin onthult den heer Van Westendorp het groote geheim, dat hij de sociaal-demokraten op het oog heeft, als hij spreekt van de richting, waartoe hij de eer heeft te behooren en antwoordt den heer Von Briel Sasse, dat hij nimmer heeft gevraagd in de commissie een arbeider te benoemen. De sociaal-demokraten staan even scherp op hun beginsel als de anti-revolutionairen. Spr. wil geen arbeider, die ma,ar achter de heeren aanloopt. Zulk een arbeider is voor hem van gelijke waarde als een kapitalist. Hij wil een arbeider met een ruggegraat. Er zitten in deze commissie nu zoovelen van dezelf de kleur, dat er best eens een van een andere cate gorie in kan komen, zonder dat daardoor nog eenig gevaar zal gaan dreigen. Over de motie staakten de stemmen met 10 tegen 10. Voor stemmen de heeren v. Westendorp, Beukers, Koopmans, Houtmans, De Bruin, Schreuder, Ger- lach, Wittkampf, Evers en De Jong. Tegen stemmen de heeren v. d. Meer (óók een collega diaken!), mr. Kavelaars, Nolèt,'Smit, v. Kat wijk, mr. v. Briel Sasse, Scheffers, De Graaff, v. d. Velden en Lagerweij. Veel lange, netelige gezichten Een voorstel-De Bruin, om nu ook de benoeming uit te stellen, werd verworpen en diaken no. 1 werd benoemd. Aangenomen werd, na eenige oppositie, een voor- stel-B. en W., strekkende om aan bewaarscholen, die volgens een pas vastgesteldé verordening over 1912 subsidie kunnen verkrijgen, die subsidie ook nog over de helft van 1911 te verleenen, ongeacht of ze in dat tijdvak aan de voorwaarden der verordening voldaan hébben. De heele strekking van dat voorstel is, om aan de St. Willibrordusstichting een faveurtje te kunnen doen toekomen. Een scherp debat ontspon zich over de loonen aan de Reiniging betaald, waarover De Bruin reeds een half jaar geleden geïnterpelleerd heeft en herhaalde lijk de zaak weer ter sprake gebracht, met uitnoodi- gingen aan de bedrijfskommissie en aan B. en W., maar alle moeite had tot resultaat, dat B. en W. nu nu voorstelden, de loonen aan alle diensttakken te normaliseeren en ze in het werkliedenreglement vast te leggen. De Bruin wees er op, dat toen bij de behandeling van het ontwerp-reglement door den Bond van Ge meentewerklieden daarop was aangedrongen, de hee ren allerlei groote principieele bezwaren hadden ge opperd *en er niets van weten wilde. Spr. verheugde zich over die bekeering bij B. en W. en zou gaarne voor hun voorstel stemmen, maar dat nam niet weg, dat .hij nu ook eens eenig resultaat wenschte. Dit voorstel gaat een langen lijdensweg tegemoet, daar gelaten nog de vraag, of de raad de bekeering van B. en W. meemaakt daargelaten ook de vraag, of men ook dan genegen zal zijn deze loonen te ver- hoogen. Spr. bekritiseerde scherp, dat nog een maximum van f 12 voor koetsiers en f 1 1 voor vegers enz. werd gehandhaafd en stelde voor de maxima met f 1 te verhoogen. Onder allerlei verzet en verlegenheidsmotieven pro beerden verschillende raadsleden onder welke weel de heer Van Westendorp (v.d.) een motief tot tegenstemmen te vinden, maar De Bruin, bijgestaan door den heer Koopmans (v.d.) en mr. Kavelaars (r.k. 1 wees al die chicanes af, met het gevolg, dat ook over dit voorstel de stemmen staakten. Opmerkenswaard was, dat, toen dit voorstel aan de orde kwam, een aantal raadsleden (kerkelijken zoowel als vrijzinnigen) de vergadering verlieten. Zij hebben geen belangstelling o neen, geen tijd voor zulke onderwerpen. Wat raakt het hen, of zoo'n straatvegersgezin half gebrek lijdt De Maandag in „Musis Sacrum" gehouden verga dering van de afdeeling Schiedam der vereeniging Volksonderwijs is, dank zij de arbeiders, tamelijk goed geslaagd. Want van de vereenigingi die de ver gadering uitschreef, was de belangstelling mager, uiterst mager. Niets opmerkelijks voor ons. In een stad van zoo weinig, of beter, geen opgewekt leven onder de vrijzinnigen "kan 'tniet anders, of voor1 Volksonderwijs moet ook al bitter weinig animo be staan. Om te beginnen bij het bestuur De voorzitter is onderwijzer te Rotterdam. Het andere bestuurslid maakte zich bij de debatten be kend als leeraar aan 't doofstommen-instituut te Rot terdam, en woont sedert eenigen tijd te Overscliie. Het derde bestuurslid, onderwijzer in Schiedam, de eenige vertegenwoordiger uit Schiedam in het be stuur, schitterde door afwezigheid. Overigens waren de meeste Schiedamsche onderwijzers niet op de vergadering te zien. Met een half dozijn zal hun aan tal juist opgegeven zijn. Of de onderwijzers het nut en de noodzakelijkheid dier vergadering niet hebben ingezien O zeker, ieder juichte het uitschrijven dier vergadering toe, maar verder ging de sympathie der Schiedamsche onderwijzers, behoudens 't half dotijn genoemden, niet. Zij hadden door hun massale optre den de zaal kunnen vullen niet alleen, maar zij had den dan tevens een debat kunnen aanhooren, dat hun veel had geleerd. Onze tweede grief geldt de vrouwen. Een enkele uitgezonderd, waren alle onderwijzeressen thuis ge bleven. Nietwaar, het staat' „dames" niet, openbare vergadering met hun tegenwoordigheid te „vereeren" Twee, zegge twee vrouwen waren aanwezig. Als daar uit moet geconcludeerd worden, dat de arbeiders vrouwen zich van 't onderwijs der kinderen treurig weinig aantrekken, zal het voor de vereeniging Volks-, onderwijs een zware taak zijn, die opvatting bij de vrouwen te wijzigen. De vereeniging, die bijna al de jaren, korte perioden uitgezonderd, geslapen heeft, schijnt wakker geworden te zijn. Als ze nu niet weer spoedig indommelt, verzekeren wij haar, dat haar arbeidsveld verbazend ruim is. Belangstelling opwek ken voor het onderwijsvraagstuk, we geven het grif toe, is moeilijk, maar welk waar Volksonderwijslid deinst daarvoor terug? In de eerste plaats «dient de vereeniging de inwendige zending ter hand te nemen. Met zoo'n opkomst van leden wordt 't uitschrijven van een openbare vergadering een paskwil. Dit een en ander meenden we onder de aandacht van onze lezers te moeten brengen. Gij, arbeiders, waart flink vertegenwoordigd, doch nog lang niet voldoende. In elk geval waart gij voor de andere lagen der maatschappij een goed voorbeeld, en zeer zeker voor de leden van Volksonderwijs. Blijft ditf voorbeeld geven, dan zijt gij in staat, de bourgeois- vertegenwoordigers pok op andere plaatsen te ver vangen. Zou het nog noodig zijn, van de vergadering zelf verslag te geven We memoreeren slechts, dat van anti-revolutionaire zijde voor debat gezorgd werd. De heeren Goslinga en van Andel namen het voor de bijzondere school op, de eerste in verband met de doopbelofte. Men weet, dat daarmee bij de pro paganda voor de christelijke scholen nogal gewerkt wordt bij eenvoudige menschen. Ook bracht hij de groote criminaliteit, ter sprake. Daarover is 't laatste woord nog niet gesproken en „De Moker" zal wel in staat blijken, de door den heer Goslinga genoemde feiten duidelijk te weerleggen. De voorzitter der vergadering kon bij de sluiting niet nalaten, te getuigen, dat de bespreking als bijna iedere Hollandsche, ontaard was in een theologisch dispuut, een dispuut, dat hoog boven de petjes van de arbeiders ging. Hij raadde de laatsten aan, propa ganda te maken voor goed onderwijs, vrij van alle 'theologisch gefraseer, omdat de arbeiders daartnee niet veel verder zullen komen. We kunnen niet beter doen, dan ons daarmee volkomen te vereenigen. Wie niet hooren wil Aan de stearine-kaarsen- fabriek „Apollo" is sinds korten tijd als direkteur opgetreden de heer Dr. van der Linden en deze houdt onder het personeel een geweldige opruiming. Nog zijn slechts enkele afdeelingen door hem geïn- spekteerd en reeds zijn een dertigtal menschen ont slagen, van allerlei slag, bazen incluis. Enkele zijn gepensionneerd met een bedrag van f 5 per week, maar tal van anderen, waaronder menschen met meer dan 20 jaren van trouwen dienst, zijn zonder vorm van proces met een week loon extra op straat gezet. Ook zijn er weer anderen, die zich een andere plaats toegewezen zagen, met een paar gulden per week minder. Als men in aanmerking neemt, dat het jaar lij ksche dividend van „Apollo" bij ons weten nimmer bene den 30 pCt. was, begrijpt men hoe noodzakelijk deze razzia is Ondanks herhaalde pogingen van den Bestuurders- bond was er onder de arbeiders van „Apollo" tot nog toe geen organisatie te brengen. Zij hadden' het zoo goed, zij waren zoo tevreden Maar nu is Leiden in lastnu gevoelt niemand zich veilignu is het mopperen en klagen van vroeg tot laat. Maar natuurlijk doet de direktie van „Apollo" niet meer en niet minder dan elke streng kapitalistische onderneming doet (met haar brave arbeiders, die niet weten willen van organisatie en dus weerloos zijnzij laat de zweep knallen Een nieuwe komeet. Door de bladen wordt de volgende verschijning gesignaleerd „Alhier is opgericht een vrijzinnige studie- en pro- pagandaclub met aanvankelijk ruim 20 leden. Het doel van deze vereeniging isde politieke ontwikke ling van de Schiedamsche bevolking in vrijzinnig en vooruitstrevende richting te bevorderen." Zal zij evenals haar voorgangster (s) na eenige schittering weer van den politieken hemel verdwijnen De Tariefwet een volksbelang? De klerikale agita tors en dito bladen trachten de goedgeloovige zielen wijs te maken, dat de Tariefwet hun voordeel zal brengen en hemelen deze wet dus zoo sterk mogelijk op. Dit gebeurt overal in den lande en ook in Schie dam. We zijn al onthaald op enkele artikelen en ver slagen van een gehouden vergadering in „Patrimo nium" (een onder-onsje), terwijl we in „de Nieuwe" dagelijks getracteerd worden op tegenhanger-.adver tenties, dat even zoo vele onwaarheden zijn. We zullen een ander geluid laten hooren en laten hier volgen de tekst van de resolutie, die door het Partijbestuur der S.D.A,P. ter indiening op het congres is aangenomen Het kongres der S.D.A. P., gezien het ontwerp-Tariefwet, strekkend tot ver hooging der invoerrechten- op allerlei verbruiksarti- kelen, halffabrikaten en zelfs grondstoffen; van oordeel dat invoerrechten op artikelen van algemeen gebruik, en als belasting en als bescher ming van binnenlandsche nijverheid, de strekking hebben het levensonderhoud duurder maken dat zij als verbruiksbelasting de arbeidersklasse brandschatten om aldus de bezittende klasse te spa ren door het tegenhouden van verhoogde heffingen van vermogen, inkomen en erfenissen dat zij als beschermende rechten aan de arbeiders geen enkel blijvend voordeel bieden tegenover de groote en noodzakelijk toenemende nadeelen der duurdermaking van het levensonderhoud en van den

De Moker | 1912 | | pagina 3