Uit Vlaardingen. Vakbeweging. De Schiedamsche vakbeweging in 1911. van uw artikeltje. Ieder, bevooroordeeld of niet, geeft ons dat grif toe. Er is wel degelijk in ernst over ge sproken, dus over gedacht. Voor ons een bewijs, dat de christenen in hun be- bestrijding van tegenstanders, het niet zoo nauw met de waarheid nemen.. Een hooge borst opzetten, als zij nog maar meenen verongelijkt te zijn, dat hebben zij in den loop der jaren al aardig geleerd, maar overigens We verzoeken onzen vriendelijken tegenstander nog maals, ons in 't vervolg bij den naam te noemen. Wij zijn nog klein, dat is waar. Maar, waar hij zelf nog een dreumes is, die niet boven de tafel uitkomt, is zijn houding tegenover ons in alle opzichten misplaatst. Men kan van tegenstanders veel leeren. Laat derhalve het Sckiedamsche Voiks blad onzen raad in ernstige over weging nemen. Het zij zoo 1 Mannelijke of vrouwelijke hulp is nog noodig voor de Zondagbediening in de groote zaal van „Constantia" Aanmelding bij P. de Bruin. „De arbeider is zijn loon waard". De gemeente werklieden voeren een krachtige actie ten gunste van het voorstel-de Bruin, om het maximum der loonen van de gemeentereinigers met f I te verhoogen. Een adres met uitvoerige toelichting is aan den raad en in druk aan alle raadsleden gezonden, terwijl a.s. Maandag in het Volkshuis een openbare vergadering wordt gehouden, in welke Van Hinte als spreker optreedt. Wij wekken met aandrang op, deze vergadering, waartoe ook alle raadsleden schriftelijk uitgenoodigd ziin, te bezoeken. Voetballaria. In de voetballerswereld heerscht groote k msternatie, omdat S. V. V. I den wisselbeker van ,,"Ihe Prince ot Wales" heeft gewonnen. Het publiek, dat er bevooroordeeld naar gaat kijken, en öf „Hermes"-gezind öf „Voorwaarts"-gezind is, stond heftig tegenover elkaar en allerlei liefelijkheden werden gewisseld. Allerlei sprookjes doen meteen de ronde. De scheidsrechter is omgekocht S. V. V. heeft besloten de „Hermes'spelers"te schoppen. Enzcovoort. Rennen twee spelers tegen elkaar in, dan is het bij één opzet en had hij het doel, den ander den hals te laten breken. Zoo bederft het publiek, dat vergeet dat er slechts gespeeld wordt, het spel en windt zich méér op als de spelers zelf, in twee partijen tegenover elkander staande als kemphanen 't Is inderdaad belachelijk te zien, hoe de arbeiders, die zooveel reden hebben te zoeken naar hetgeen hen vereenigtzich door al dergelijke beuzelarijtjes zoo ge makkelijk laat verdeelen Dat is óók een schaduwzijde der voetballerij Aan de hand van het heden uitgekomen jaarverslag van den Schiedamschen Bestuurdersbond achten wij het niet ondienstig hier een uittreksel ten beste te geven. Het verslag ademt een frissche geest van opgewekt heid en strijdvaardigheid. Na eenige jaren van depressie, die de vakbeweging overal teisterde en waarvan ook te Schiedam de sporen merkbaar waren, gaan we thans in de gewenschte richting vooruit. Dit is dan ook voor namelijk te danken aan de onvermoeide propaganda, door de onderscheidene organisaties gevoerdde een weerde zich zich wat meer, de ander wat minder, naar gelang er zich kwesties of moeilijkheden voordeden, die de tusschenkomst van de organisatie noodzakelijk maakten terwijl men ook niet uit het oog mag verliezen, dat de actie voor het volkspetitionnement zeer zeker heeft bijgedragen tot de verkregen resultaten. Het ledental steeg van 620 tot 733 leden, een voor uitgang dus van ruim 18 pCt. Dit is verblijdend, alleen t jammer dat dien groei niet ten goede kwam aan alle organisaties, doch slechts aan enkele. Zoo is b v. de afd. van den Ned. Glas- en Aardewerkersbond ge stegen van 135 tot 230 leden, terwijl zij volgens mede- deeling op 't oogenblik 400 leden telt! "ie verwon deren is deze enorme groei nietdoor de tyrannieke houding der glasfabrikanten worden de menschen als 't ware in de organisatie gedreven. Voorts geeft het verslag eenige mededeelingen aan gaande het werken van enkele organisaties en de resultaten welke werden verkregen, terwijl het tevens melding maakt van een herhaalde poging door het Bestuur van den S B.B. gedaan, om een afdeeling van den Fabrieks- arbeidersbond tot stand te brengen, voorn, voor de arbeiders, werkzaam aan de Kaarsenfabriek, Chem. fabriek, molens enz. zonder resultaat echter. Dat zulk een org broodnoodig is, daarvan worden we thans overtuigd door een ontslag op groote schaal van arbeiders aan de Kaar senfabriek „Apollo", waar natuurlijk zonder organisatie absoluut niets aan te doen is en men dit met leede otféén moet aanzien. Moge deze kwestie een aansporing zhh voor de werkers om zich te organiseeren en mogen zij tevens tot de overtuiging komen, dat de organisatie alleen in staat is om zulke willekeurigheden te voorkomen. Het bestuur van den S.B.B. bestond uit J. Dinkelaar, (metaalbewerkers) le voorzitter. P. B. de Graaf (timmerlieden) 2e voorzitter. J. M. van Pelt (Schilders) le secretaris. G. van der Zee Hzn. (typografen) 2e secretaris. J. Winkelman (gemeentewerkl.) Penningmeester. Hoewel de werkloosheid over het algemeen niet van zoo n grooten omvang was, zijn er heel wat arbeiders gedwongen geweest week aan week in gedwongen rust door te brengen. Zooals gewoonlijk hebben de bouw vakarbeiders het grootste percentage, maar ook de glasarbeiders weten weten mee te spreken van de werk loosheid. Nemen we b.v. het eerste kwartaal, dan zien we de glasarbeiders aangeteekend staan met 20 werk- loozen met 1560 dagen werkloosheid. In 't geheel bedroeg het aantal werkloozen le kwartaal 42 met 2150 dagen werkloosheid. 2e 13 190 3e 32 638 4e 18 599 Totaal 105 met 2577 dagen werkloosheid. Ten opzichte der werkloosheid vermeldt het verslag nog, dat het Bestuur van den S. B. B. ten raadhuize is geweest op een uitnoodiging van B. en W om de bezwaren uiteen te zetten tegen de gemeentelijke werk- loozenverzekering, terwijl er tevens op aangedrongen werd om de toetreding der organisaties mogelijk te maken. Tot op heden waren nog geen resultaten van die conferentie gezien. Voor de ontwikkeling der arbeiders werden enkele cursusvergaderingen belegd. Eén, waarin Dr. Heijermans als spreker optrad met t onderwerp „De beroepsziekten van den arbeider", toegelicht met lichtbeelden, welke interessante dingen ten toon stelde en één met S. J. Pothuis, welke in de plaats kwam voor J. Oudegeest, over „De stroomingen in de Vakbeweging". Verder werd er nog een openbare vergadering gehouden met H. Spiekman als spreker, met 't onderwerp „De duurte en wat ons te doen staat". Alle vergaderingen waren uitstekend bezocht. Ook dit jaar is het Meifeest weer op de gewone wijze gevierd. Door den S. B. B. was aangevraagd een optocht met muziek door de stad te mogen houden, wat toegestaan werd. De meeste vakvereenigingen hadden transparanten vervaardigd, welke in den stoet werden meegedragen. Van Hinte sprak voor een aandachtig gehoor fijn feestrede uit en luisterden de onderafdeelingen der S. D. A. P., de muziek- en zangvereenigingen den avond op. Het Meifeest werd gevierd onder de leuze 8-urigen werkdag en Algemeen Kiesrepht. Een extra vermelding verdienen zeker wel de currussen, elk jaar door den S. B. B. georganiseerd in Ned. taal| lezen, rekenen, administratie enz., terwijl er nu ook een cursus is geopend in Esperanto met 31 leden. Het totale aantal cursisten bedroeg 103. Daaronder waren twee analphabeten, welke apart aan huis les ontvangen. Leiders der cursussen zijn de heeren J. v. d. Linde voor Ned. Taal, als plaatsvervanger voor den heer Sevenhuizen, welke zich door ziekte genoodzaakt zag, te bedanken, K. C. Minderhoud voor Esperanto, C. K. Minderhoud voor Administratie, terwijl Mevr. de Wit an Wamelen de analphabeten onderwijs geeft in de Ned. Taal, zoodat zij de volgende jaren de cursussen van den S. B. B. zullen kunnen volgen. Zooals men ziet beginnen de cursussen van den S. B. B. een zeer grooten omvang te nemen. Met het oog hierop werd aan de gemeenteraad het verzoek gericht deze cursussen over te nemen. Jammer genoeg werd hierop afwijzend beschikt. De onderwijzers werd een woord van dank gebracht voor hunne belangelooze toewijding. Op verzoek aan B. en W. werd wederom een school lokaal in bruikleen afgestaan aan school C. Twee steunbewegingen werden georganiseerd, n.l. voor de Stukadoors en de Zeelieden, welke resp. f 12. en f 40.opbrachten. Met bovenstaande samenvatting meenen wij wel het belangrijkste te hebben gereleveerd en zal men met ons tot de conclusie komen, dat de S. B. B. goed en doel matig werk heeft verricht. Het verslag eindigt met de opwekking om onverpoosd te strijden voor krachtige organisatie, vooral onder de ongeorganiseerden en deze tot het inzicht te brengen dat onze strijd ook de hunne is. Zooals het zich laat aanzien, gaan we thans weer een uitstekend Meifeest tegemoet. Een volgende maal iets over het Bureau voor Arbeids recht- v. d. Z. De programma's voor deze avonden zullen de organisaties bijtijds bereiken, opdat deze daarmede krachtig kunnen werken. G. VAN DER ZEE Hzn., 2e Secr. Sperre. Door de Glasblazersorganisatie is de „sperre" gelegd van de „Uto" glasfabriek van de heer Jansen. Dit beteekent dat het de glasblazers verboden wordt van elders op de „Uto" te gaan werken. Het is een middel dat door de organisatie meermalen met succes is toegepast. Zij trachten hiermede te voorkomen dat de plaatsen der ontslagene ingenomen zullen worden door werkkrachten uit andere plaatsen. Zijn er glasblazers welke het evenwel toch doen, dan worden deze be- stemdeld met den naam van „sperrebreker", waardoor zij zich zeer gehaat maken onder de vakgenooten. De Electriciensstaking te Amsterdam is geëindigd met een gedeeltelijke inwilliging der eischen door de organisatie gesteld. De staking welke circa 3 maanden duurde heeft dus wederom tastbare voordeden opgeleverd, al zijn deze door zoo'n langen strijd moeilijk verkregen. S. B. B. Zij die nog steunlijsten voor de electriciens in hun bezit hebben, worden verzocht die a.s Zaterdag in „Constantia" af te komen dragen. Het Bestuur Timmerliedenactie. Op het verzoek der gezellen- vereenigingen van 23 Maart, om het loon nu op 25 cent en met 1 Jan. 1913 op 26 cent per uur te bepalen en den werkdag in den zomer op 10, in den winter op 9 uur, is van de patroonsvereeniging „Onderling Belang" het volgend antwoord ingekomen „In antwoord op Uw schrijven, d.d. 23 Maart, kan ik U mededeelen, dat op de vergadering der Timmerlieden-patroonsvereeniging „Onderling Be lang" besloten is met 1 Mei e.k. een minimum-loon van 23 cent per uur uit te keeren. Tevens is ons gebleken, dat de loonen momenteel varieeren van 2226 cent per uur. Wat de werktijd van 's zomers 10 uur en 's winters 9 uur betreft, zoo zouden wij hierin gaarne vrij blijven". Mogelijk zouden de patroons wel van alle regelingen „gaarne vrij blijven", maar 't zal ons benieuwen of de gezellen zich met zoo'n Jantje-van-Leiden als bovenstaand antwoord laten tevreê stellen. De Stem des Volks. De zangvereeniging „De Stem des Volks" dingt mede op 2e Pinksterdag in dele afd. gemengd koor op 't Nat. Konkoers te Brielle. Voorwaarts. Ook de muziekvereeniging „Voorwaarts" laat zich niet onbetuigd en komt uit in de 3e afd. op 't Konkoers te Dordrecht (le Pinksterdag) uitgeschreven door de Ned. Bond van arbeiders-muziekvereenigingen Schiedamsche Bestuurdersbond. Dinsdag 9 April hield de S. B. B. een Buitengewone Algemeene Ver gadering, hoofdzakelijk gewijd aan de regeling van het Meifeest. In de vorige vergadering was besloten dit feest in de groote zaal der S. O. V. te doen plaats hebben. Dit is echter niet mogelijk, daar de S. O. V. in likwidatie is en na 30 April niet meer in gebruik kan worden genomen. Hierdoor moesten andere maat regelen worden getroffen en wijziging in het programma aangebracht worden. De veranderingen, daarin door het Bestuur aangebracht, werden op een enkele wijziging na door de verg. goedgekeurd. Het opgestelde plan is nu: op 1 Mei optocht met 2 muziekkorpsen en verlichting van den stoet. Verder twee feestvergaderingen, Zaterdag en Zondag volgende op 1 Mei. De laatste des voorm. met het oog op de nachtwerkers. Verdere bijzonderheden zijn reeds bekend. Onze roeping. Het is een tekenend verschijnsel dat in zovele gemeenten van ons land de zorg voor 't openbaar onderwijs is toevertrouwd aan uitgesproken voorstanders van de biezondere school We zien 't in Amsterdam, waar de welbekende Mr. De Vries, mede door toedoen van liberale elementen in de raad, de wethouderszetel van onderwijs beklom, we zien 't in Rotterdam, in Schiednm, in Vlaardingen, ja, waar al niet f In de laatste tijd vooral schijnt onder de voorstanders van 't biezonder onderwijs een stroming te zijn ontstaan om de openbare school niet aan haar lot over te laten. Integendeel, ook de voorstanders van het kerkelik onderwijs hebben een roeping te vervullen tegenover de openbare schoolEn daarmee plaatsen de wethouders van onderwijs tegenstanders van de openbare, neutrale school menigeen voor een raadsel Want, op welke grond toch, vraagt men zich af, kan een ernstig voorstander van de biezondere school op treden als wethouder van onderwijs, in welke funktie hij toch heeft te behartigen en dat is toch ook te be vorderen de belangen van 't openbaar onderwijs I Immers, 't openbaar onderwijs is een voorwerp „van aanhoudende zorg" der regering 1 Hoe kan nu iemand, die principieel gekant is tegen een zaak de belangen daarvan behartigen Maar stil 1 Mr. De Vries heeft gesproken te Amsterdam in Nederland en Oranje V'. Sprekende over de abso lute neutraliteit zegt hij „Neen, hij (n.l. de Bond van Ned. Onderw.) heeft een verkeerd paed. beginsel onder de wet geschoven. Op deze wijze denatureert mee de openb. School. Wij hebben er voor te waken, dat de openb. School niet gedenatureerd wordt." En op een andere plaats vertelde hij „Wij laten de openb. school niet aan haar lot over. Binnen de perken der wet waken wij er voor, dat het niet een socialistisch instituut wordt."

De Moker | 1912 | | pagina 3