Vakbeweging. „uitleven" moet, reikt feitelijk de hand aan den consequenten woordvoerder eener bedorven pre destinatietheorie, die er zijn hoorders van poogt te overtuigen, dat het er niet op aankomt, wat het vleesch doet, als het maar het vleesch is van een „uitverkorene", „een van Gods lieve volkje", een van degenen, „van wie de Heere zqo komt te zeggen in Zijn dierbaar, onveranderlijk en sou- verein getuigenis, dat Hij geen ongerechtigheid aanschouwt in Jakob, noch de overtreding in Israël"." Zouden de heeren, die Kuyper huldigen, er ook zoo over denken (>,De Wekker"). „Fl nk eens." Het antirev. Tweede Kamerlid ds. Brummelkamp vangt een artikeltje in „De Rotter dammer" aldus aan: Weet ge, lieve lezer, hoeveel amendementen er nu al opgestapeld liggen voor de Ziekteverze kering Het komt er op een stuk of wat meer of minder niet aan. „Aan een boom zoo volgeladen..." Als nu de rechterzij het maar flink eens is, dat we van al die amendementerij niets moeten hebben. Het „Vaderland" merkt hierbij op De geachte schrijver vergeet hierbij slechts één dingHet i s de R.-K. partij, de sterkste groep van de Rechterzijde, die het grootste aantal amen dementen indienjde, nl. 68 stuks, d.i. zelfs nog meer dan de S. D. A. P.-fraktie Nog heel wat op te knappen Het is in ons land nog maar treurig gesteld met de volkshuisvesting. Volgens de uitkomsten van de volkstelling van 1909 waren in de verschillende provincies nog het volgend aantal één-kamerwoningen door méér dan zes per sonen bewoond Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drenthe Limburg Totaal 1889 2018 5221 1946 I33I 699 4830 2532 4298 3015 125 29736 Zóó wonen zij, die het leeuwenaandeel hebben-in de rijkdommen. In de rijkdommen van hen, die zelf wonen in kas teden, villa's en landhuizen. Volk, hoe lang nog Zoolang gij zelf suft in uw onderworpenheid Sluit u dan aaneen. Uw ellende hebt ge te verliezen, maar de gansche wereld zal door u worden gewonnen Manier om rijk te worden. Een Amerikaansch blad schreef een prijsvraag-uit, hoe ©p de beste ma nier lijk te worden. Als t beste antwoord verscheen 't volgende. We beginnen een kattenkweekerij, zeg 1000.000 katten. Elk zal hebben 12 jongen per jaar, de huiden zijn waard 25 ets. voor witte, f 1.80 voor zwarte, ge middeld dus 75 ets. We krijgen dus 12.000.000 hui den per jaar op een inkomen van' 24.000 gulden. Een man kan ongeveer 50 katten van hun huid ontdoen, etc., voor f 4.80, zoodat we 1000 man noodig heb bén, wat onze winst, of 't inkomen terugbrengt op 19.200 gulden. We moeten de katten voeden, hoe We beginnen tevens een rattenkweekerij. Deze ver menigvuldigen 4 maal zoo snel - als katten we heb ben dan 4 ratten voor elke kat. Meer dan voldoende Hoe de ratten te voeden Heel eenvoudig, met de doode katten. Een vierde kat per rat, meer dan vol doende Zoodoende^, you see de zaak gaat van zelf, automatisch De katten eten de ratten en de ratten, de katten en wij qèmen de huiden en de winst. Paleizen Lezer, ge weet wat een kamer is, en ook wat' een raam is. Ge weet dat in een kamer een raam, mirfs'tenf toch één raam of opening moet'zijn, dat met de buitenlucht in verbinding staat voor lucht en voor licht. Ja, dat '.zeggen wij ,zoo in onze onnoozelheid. Maar het kapitalisme vindt dit dwaasheid. In Nederland woften 2444 menschen in 628 „wo ningen,'^ die geen pnkclc gemeenschap hebben met - de buitenlucht, noch door raam of door deur pf wat ook. Dat vindt het kapitalisme niet noodigvoor arbeiders. Voor de stallen, dus voor de dieren in hoofdzaak geven onze klerikale en liberale kamerleden bijna 1/2 miljoen Is 't niet Godgeklaagd 2500 menschen in krotten zonder licht of lucht, 1/2 miljoen voor paardenstallen. Raadsoverzicht. Tot ons leedwezen kon het ver slag der raadsvergadering van j.l. Dinsdag niet gereed komen. Wij zullen echter in het volgend no. over de zoo interessante debatten, waarin het peil der klerikale „vroeden" zoo scherp geteekend is geworden, onze be schouwing geven. ,,De Christelijke Vakbeweging". Onder het opschrift ,,0nze Vakbeweging" bevat het anti-rev. Schiedamsch Volksblad een uitvoerig relaas, waaraan wij het volgende ontleenen In het Maandblad der Christelijk Prot. Post- en Telegraaf beambten „Door Plicht tot Recht" van 16 April 1.1. lezen wij de volgende correspondentie tusschen de Schiedamsche afdeeling van dien Bond en den Directeur van het Postkantoor alhier. Schiedam, 4 Maart 1912. Den Weled. Gestr. Heer directeur van het Postkantoor te Schiedam. Namens de afdeeling Schiedam en omstreken van bovengenoemden Bond, wenden wij ons tot U Weled. Gestr. met het beleefd verzoek de 2 dépêches Vlissingen Rotterdam I en Queensb.Vlissingen II aankomst met trein 106, op Zon- en Feestdagen op te heffeen en deze te doen aanbrengen met trein 166. Wij gronden onze aanvrage hierop, dat de brieven van bovengenoemde dépêches toch niet meer in bestellingA kunnen worden opgenomen, en dienst IX, die toch aan trein 166 moet wezen, voor afhalen der 2 dépêches Antwerpen Rotterdam I en Utrecht A, dan niet behoeft verzwaard worden. Afschrift van ons verzoekschrift zenden wij aan den Directeur-Generaal. Hopende en vertrouwende op Uwe welwillende mede werking, verblijven wij Namens de afdeeling voornoemd, L. KRAAK, Voorzitter. C. v. d. SLOOT, Secretaris. Op dit schrijven ontving de afdeeling, op denzelfden dag, 4 Maart, het volgende schrijven terug Schiedam, 4 Maart 1912. Aan het Bestuur van de Vereeniging „Door Plicht tot Recht" te Schiedam. In antwoord op Uw schrijven d d. 4 Maart j.l. deel ik U mede, dat aan Uw verzoek door mij niet kan vwnden voldaan, daar opheffing of invoering van dépéches met op inijn weg ligt. Het wil mij voorkomen, dat het verzoek van het Bestuur der Vereeniging „Door Plicht o! Recht" nauw verband houdt met een desbetreffende voorsti I, onlangs mij gedaan door den postbeambte L Kraak in zijn qualiteit van kantoorknecht. Hoewel de behartiging van dienstzaken, bedoeld in Uw schrijven, uitgaande van een beambte van lageren rang of van een vereeniging dier beambten, mijn goedkeuring niet kan wegdragen, toonde ik mij toen reeds niet onwel willend door genoemden beambten hierover te woord te staan en mede te deelen, dat het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie deze zaken regelt. Uw verzoek lus aan mij te richten is overbodig. Indien het echter Uwe bedoeling is, mij te verzoeken een voorstel tot wijziging in de ontvangst van bedoelde dépéches te steunen, dan bericht ik U bij dezen, dat ik hiermee niet accoord ga De Directeur, (w.g.) VAN DER KEMP. Waar „onze" (de christelijke^ vakbeweging zoo zeld zaam weet op te treden, zóó zeldzaam, dat men eigenlijk meestal vergeet dat zij bestaat, is het wel jammer voor haar, dat de eenige keer, dat ze aktief is, nog als een totale vergissing kon worden teruggewezen. Men heeft het den directeur wèl gemakkelijk gemaakt, eén verzoek, dat niet tot zijn gebied behoort, af te wijzen. Het verbaast ons echter niet, dat een vakvereeniging, or der leiding van den heer Kraak, zulk een ongelukkig figuur maakt. Het kan moeilijk anders en wij geven den postmannen, die hun belangen niet aan zijn handen willen toevertrouwen, volkomen gelijk. Maar kon rfu het Sch. Volksblad klagen De brief der vakvereeniging is beleefd, zakelijk. Die van den Directeur autoritair, noodeloos hoog hartig. Onzes inziens heeft een vakvereeniging wel het recht in zoo gepasten vorm voor haar belangen op te komen, zooals zij dan ook deed, terwijl de Directeur schrijft, dat behartiging van bedoelde dienstzaken door lagere beambten zijn goedkeuring niet kan wegdragen. Had de Directeur geschreven, dat de belangen van den dienst zulk een regeling minder wenschelijk maakten, dan zou de zaak anders zijn geweest. De vakvereeniging stelde niet voor door haar regeling dienstzaken te behartigen geen sprake van. Zij meende haar eigen belang te dienen, zonder den dienst te schaden. En verder Wij betreuren deze beslissing De vereeniging „D. P. tot R." weet niet, waarom deze beslissing zoo genomen is, zoodat over het al of niet billijke niet kan worden geoordeeld. Mogelijk is, dat de redenen van dien aard zijn, dat mededeelen daarvan niet gewenscht is, maar waarom dat dan niet even gemeld Botweg wordt gezegdneen. „Geen vol doende aanleiding" is al. Wij vragen ons af, wat het nut is van het op die manier weigeren van een bescheiden vraag, die op volkomen gepaste wijze door belanghebbenden is gedaan Ja, zóó spreken de heeren als het hun eigen standje betreft Maar dit klinkt heel anders als wat de Wethouder Goslinga eenmaal over een onderwijzers-verzoek sprak Gezag iszeggen hoe het wezen moet Laten de anti-revolutionairen de konsekwenties van zulke gezagsstellingen maar slikken als ze 't kunnen 1 Glasblazers! Zooals gij allen weet, heeft de firma Jansen te Schiedam een aantal glasblazers ontslagen en het vermoeden bestaat dat binnenkort deze ar beiders door anderen zullen worden vervangen. Op zulk een wijze zal de firma Jansen zich trachten te ontdoen van de arbeiders die als flinke organisatie- mannen optraden wanneer de directie dei arbeidsvoor waarden wilde verslechteren. Dat mag niet gebeuren vrienden. Geen glasblazer mag werk aan de fabriek „Uto" aannemen zoolang de fabriek ges p ert zal zijn. Wil de firma Jansen arbeiders in dienst stellen, Gat haar dan eerst die arbeiders terug nemen, die zij thans heeft ontslagen. En zoolang de arbeiders niet op hun plaats terug zijn, zoolang mag geen arbeider zich' door de firma Jansen laten aannemen. De fabriek „Uto" is gespert. Het Bestuur van de Ned. Vereen, van Glas- en Aardewerkers. Voor het eerst dit jaar schaarden zich de Christen- socialisten in den optocht, daarmee uiting gevende aan het gevoel van saamhoorigheid om mee te mani- festeerén met het strijdende proletariaat. Zoo is onze Mei-dag weer achter den rug vrienden, nu weder aan het werk, opdat we het volgende jaar met meer kracht dezen dag kunnen vieren en te laten zien dat in ons leeft de onverzettelijke wil de arbei dersklasse te ontwringen aan den greep waarin het kapitalisme haar gekneld houdt. Te Rotterdam had dit jaar op schitterende wijze de Mei-viering plaats. Een enorme optocht had plaats na, prachtig ge,- slaagde middag-vergadering. Het Meifeest. Voor de eerste maal heeft de S.B.B. het gewaagd om op den dag een bijeenkomst uit te schrijven. En hoewel we zeer zeker een grooter aantal manifestanten hadden gezien, was de opkomst bevre digend te noemen en zal daarvan het gevolg kunnen zijn dat de S. B. B. het volgende jaar in het zwarte Schiedam, de industriestad bij uitnemendheid, waar het proletariaat verdrukt en getrapt wordt op gruwe lijke wijze, de arbeiders oproepen tot een waardiger viering van den 1 Meidag door hen op te wékken om dien dag de fabriekspoort niet in te gaan en te ko men naar de vergadering, om te hooren verkondigen de beteekems welke de 1 Meidag heeft Voor de arbei dersklasse. Eerst dan, wanneer we op den dag in groote getale manifesteeren voor den eisch van onze Meidag, kun nen we zeggen er is aan het karakter van den Meidag voldaan. De avond-optocht slaagde evenals vorige jaren uitstekend. Omstuwd door een menschenmassa trokken we Schiedamsch straten door. De stoet welke uitmuntend was verlicht, maakte door den ernstigl- waardige wijze waarop door de betoogers gemani festeerd werd, zeer zeker indruk op hen, welke off- a s. 8 uur ter $6

De Moker | 1912 | | pagina 3