KOOPT UW Kleeding en Meubileering a contant of op zeer gemakkelijke betalingsvoorwaarden in - Botcrstraat Do. 7. Nieuw-Malthusiaansche Bond Waar kunnen de Arbeiders een gepaste ontspanning zoeken? Alleen in het gebouw Constantia. Adverteert in „De Moker" „HET VOLK" „DE MOKEE". 12 Mei de Vrouwendag. Uit Vlaardingen. 9 Buffet Alcoholvrij. Goedloopend Billard. Geen VERPLICHTE vertering. J. A. LEENDERS Jr. 9 9 tmr „DE NOTENKRAKER" Abonneert U op ADVERTEERT IM „DE MOKER". DAMES EN HEEREN PARAPLUIES. bevooroordeeld hen zagen voorbij trekken. Telken jare groeit ons aantal en elk jaar laten we, zij het dan voor Schiedam op bescheidene wijze, onze klasse-eisch hooren. Vrouw Jansen stond vobr den spiegel en zette haar hoed op. Dat ging veel zorgvuldiger dan gewoonlijk, als ze uitging. Dan was er altijd op 't .laatste ©ogen blik nog wat aan de kinderen te beredderen, en meestal kwam ze achter man en kinderen aan met den hoed scheef op 't hoofd en den mantel los. Maar vandaag was zij de hoofdpersoon! De kinde ren had zij al vroeg weggebrachtde jongens naar haar zuster en de meisjes bij een tante. Zoo kon ze zich op haar gemak klaar maken voor den gewichti- gen stap, dien ze ging doen. Wat gelukkig, dat haar man zoo vroeg het huis uitgegaan was Zoo had hij van haar toebereidselen niets gemerkt. Onder 't eten had hij nog verdrietig gezegd„de man.naar den Vrouwendag en de vrouw blijft thuis; de man kolporteert met manifesten voor algemeen mannen- en vróuwenkiesrecht en de vrouw draait voor haar kiesrecht geen hand om!" Hij had eens moeten weten hoe ze zich gerept had om klaar te komen voor de middagvergadering van den VrouwendagMaar ze had niets gezegd, want ze wou hem1 verrassen. Ziezoo, nu was ze klaar en nu was het ook meer dan tijd om haar vriendin af te halen. Want zoo alléén zoon volle zaal binnen te komen, daar grie zelde ze toch van, hoe moedig ze zich vandaag ook voelde. Onderweg gingen haar gedachten naar het verleden. Het was wel acht jaar geleden, dat ze naar een vergadering was geweest. In haar verlovingstijd was ze altijd met haar man meegegaan, In 't begin uit nieuwsgierigheid naar de vergaderingen, waar over hij altijd zoo opgewonden sprak. Later ging ze mee, om hèm plezier te doen. Maar daarna, in 't begin van haar trouwen, was er een staking uitgebro ken en haar man had meegedaan. Toen had ze een hevigen angst voor de beweging gekregen. Wel was de staking spoedig geëindigd, maar de angst was ge bleven en sedert dien tijd had ze zich altijd tegen het lidmaatschap van haar man van den vakbond zoowel als van de S. D. A. P., verzet. Het had niet geholpen, haar man was rustig zijn gang blijven gaan. Alleen sprak hij er thuis niet meer over en vertelde hij niet meer van de beweging, zooals vroeger. Daardoor had zij er ook niet toe kunnen komen, om hem te ver tellen, dat al sedert langen tijd dikwijls een lid van de Vrouwenclub van de S. D. A. P. bij haar kwam, die met haar sprak over verbetering van de arbeiders- toestanden, over algemeen mannen- en vrouwenkies recht, over de toekomst van hun kinderen en over de toekomst van de heele arbeidersklasse. Die vriende lijke jonge vrouw met haar vaste overtuiging had langzamerhand grooten invloed op haar gekregen. Wanneer haar man 'savonds uit was, las ze stilletjes zijn kranten en brochures. En wat ze niet begreep, dat vroeg ze later aan haar nieuwe vriendin. Een nieuwe wereld opende zich voor haar. Die nieuwe gedachten lieten haar niet meer los. Haar angst voor werkloosheid, haar angst Voor staking, haar onbere deneerde angst voor armoede en ellende verdween. En daarvoor in de plaats kwam in haar een moed en een kracht, die alles kon trotseeren. Zij begreep nu den strijd, dien de arbeidersklasse strijdt voor een betere toekomst. En in haar 'werd het Verlangen steeds sterker, om mee te doens en al haar krachten en tijd, die de huishouding haar overliet, te wijden aan dien strijd voor betere levensvoorwaarden. Zij besloot nu, haar man alles te zeggen. Maar toen hoorde ze van haar vriendin, dat den I2den Mei in alle landen een Vrouwendag gehouden zou worden, waar dei vrou wen aangespoord zouden worden, tot den strijd voor vrouwenkiesrecht en om lid te worden van.de S. D. A. P. Zij besloot toen, nog te wachten en haar man op die middagvergadering te verrassen. Hoe; had ze zich op dien dag verheugd Het zou een dag wor den, die haar nader dan ooit tot haar man zou bren gen en die voor haarzelf de eerste dag van een nieuw leven zou zijn W. M.—A. {Wordt vervolgd.) „Voorwaarts". De muziekvereeniging „Voorwaarts' maakte Zondag 1.1. een marsch (voor 't a.s. concours te Dordt)' van den Schied. Dijk naar de Vijfsluizen, 's) morgens te 8 uur. Aangezien van te voren geen verlof was aange vraagd is tegen den voorzitter proces-verbaal opge maakt Openbare vergadering. (Vervolg verslag). De tweede spreker, de heer W. Drop, begon met er op te wijzen dat de sociale kwestie, de kwestie van onzen tijd is en dat de tegenwoordige regeerings- meerderheid die kwestie en hare oplossing tot inzet van haar optreden en verkiezing had gemaakt. Waar de regeering sinds 1908 christelijk is en sinds 1909 over 59 zetels in de Kamer beschikt, mag thans worden verwacht dat die beloften worden of zijn in gelost. En van een der vertegenwoordigers dier meer derheid verwacht men een verdediging van den her- vormingsarbeid der regeering. Mr. D. J. de Geer heeft een theoretische bespiege ling gehouden en schrijfti nu verhinderd te zijn deze vergadering bij te kunnen wonen. Bovendien is dit naar zijn meening overbodig; hij had op den practi- schen kant willen ingaan gelijk zooals hij schrijft hij nadrukkelijk gezegd zou hebben. Blijkens het verslag zijner rede in de Yüaardmgsche Courant zeide Mr. de Geer echter precies het tegendeel en maakt daatdoor debat onmogelijk. Daarom ook is het goed in een vergadering als deze den socialen arbeid van het kabjnet na te gaan. Sinds het optreden der regeering zijn ingediend de arbeidswet, de steenhouwerswat, de bakkerswet, de stuwadoorswet, de ziekteverzekering en radenwet, de invaliditeitswet. Daarvan zijn met de; krachtige "hulp der sociaal-democraten de twee eerste wetten in het Staatsblad gekomende lotgevallen der overige ont werpen gaat spreker in den breede na en hij zet daar van de beteekenis uiteen. Uit de geschiedenis der bakkerswet blijkt z. i. dat de meerderheid onderling te veel verdeeld is om vruchtbaar sociaal werk te doen - ze is nu van de agenda af uit den inhoudi der sociale verzekeringsontwerpen blijkt dat ze tal van bepalingen bevat die voor de arbeiders onaanne melijk zijn. Trouwens, ook die wetten zijn er nog niet, want er is een reusachtige hoeveelheid amende menten op ingediend, niet het minst door rechts. In tegenstelling met een vroeger ingenomen standpunt weigert men een voorloopigen maatregel te treffen als belichaamd in de motie-Troelstra, waardoor de 70-jarigen direct een pensioentje zouden krijgen. Voet stoots werd een voorstel aangenomen waardoor voor den bouw van bijzondere scholen meer dan f 300.000 op het sinds de novelle-Kuyper reeds beschikbaar gelegd en een voorstel-Ter Laan om het wettelijk minimum der onderwijzerssalarissen van f 500 op f 600 te brengen wordt verworpen. Er is geen geld, zeggen de heeren en ook voor de overige wetten moet eerst de tariefwet werken, die de noodzakelijke levens- benoodigdheden gaat belasten. Tegen de huisindustrie en voor de zeelieden wordt niets gedaan danonderzocht, de wettelijke rege ling van den arbeidsduur wordt geweigerd. De regeering is onmachtig, concludeert spreker en dat komt niet omdat de socialisten den tijd verpraten 't komt zelfs niet door het speibelen der rechtsche ledenhet is de vloek der coalitie. Een noodzakelijk gevolg ook van het gemis aan stevige lijnen ten op zichte der sociale kwestie. Spreker eindigt met uiteen te! zetten waarom alleen de sociaal-democratie in staat zal blijken krachtig de sociale kwestie tot oplossing te brengen en roept de aanwezigen op tot aansluiten en medestrijden in de partij voor de ontvoogding der arbeidersklasse als doel en de sociale wetgeving als middel. Steunpenning „De Moker". V. 10 cent. Verantwoord 4 cent. De Moker 10 cent. Verkiezingsfonds: 12 cent. Opgericht: 2 November 1881. Hoofdbureau: VERHULSTRAAT 9, DEN HAAG. Nadere inlichtingen over het lidmaatschap kosteloos te bekomen aan het Bureau van Voorlichting alhier, Nasgaustraat 16 boven. Geopend eiken Donderdag van 28 uur. HET BESTUUR. Abonneert U op DAGBLAD VOOR DE ARBEIDERSPARTIJ 10 cent per week f 1.30 per kwartaal, of met politiek-satiriek weekblad MET TEEKENINGEN VAN ALB. HAHN. 15 cent per week t 1.95 per kwartaal. Alle abonnees op „Het Volk" zijn gratis tegen ongevallen verzekerd en wel voor f 3000.bij invaliditeit, overlijden, verlies van één hand, voet of oog, een duim, een wijsvinger, eiken anderen vinger. op „De Notenkraker" alleen kost 90 cents per kwartaal. Afzonderlijke nummers 7Va cent. Vraagt proefnummers; 8 dagen gratis toezending Bureaux: KEIZERSGRACHT 378 - AMSTERDAM. f 400 f 200 f 100 f 60 f 15 Het abonnement 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. RUIME SORTEERING IN NIEUWSTE MODELLEN STOKKEN. Tevens het soliedste en goedkoopste adres voor het overtrekken en repareeren is bij Fabristraat 47b. Ook worden reparatiën aangenomen Heerenstraat 25/9. „DE BAZAR I u :-- x wS :oc;

De Moker | 1912 | | pagina 4