Yan onze Vroede Vaderen. Van een openbare vergadering met vrij debat? kalm'door Frankrijk wordt ingepalmd, dat Italië bezig is zich een deel van de Turksche bezittingen toe te eigenen, dat Rusland zoo zoetjes aan de Fin nen de Russische „beschaving" dringt en in al deze gevallen moeten de aangevallen landen zich zelf hel pen en een bondgenoot komt niet opdagen. Ja, een bondgenoot om ook nog een stuk te pakken van de buit, die zou er wellicht nog: komen. .Zoo ook zal Nederland, mocht het worden aangevallen, niet kun nen rekenen pp een bondgenoot en zou het zijn eigen boontjes moéten doppen. Ons verdedigen tegen He groote mogendheden, zoo te land als te water, is, een leek' die het begrijpen kan, onmogelijk. Dus al het geld aan schépen, van het soort als nu wordt voor gesteld", is weggegooid. De militaire kopstukken zien dat ook zelf weerga's goed in. Vandaar het drijven dier heeren om: grootere schepen te bouwen dan de minister nu voorstelde. Reeds vroeger werd in „De Moker" er op gewezen, dat er een strooming bestond om schepen van 15 a 20 duizend ton t e bouwen. Deze meening is thans in de Kamer verdedigd door de christelijk histori- schen en oud-liberalen en wie weiet of ook niet 'menig Unie-liberaal hunkert naar een „Dreadnought". Door de heeren Lohman en van Karnebeek is een motie voorgesteld geworden, een commissie te benoemen om te onderzoeken welke soort schepen voor Indië geschikt zouden zijn en de aanbouw van andere schepen thans te staken. Deze heeren zjjnvan meening, dat wij voor Indië grootere schepen moeten hebben, schepen van minstens 15000 ton. Elke ton kost minstens een millioen gulden, dus nog al geen peulschilletje. En wie zal dat betalen Schepen voor Indië bestemd, zal Indië, dat is de Javaan, zelf moeten betalen en als het kan ook bemannen. Indië, waar door de suikerlords en de tabakskoningen en petroleumbaronnen zooveel geld verdiend wordt, moet beschermd worden door groote schepen, schepen, die niet door de kapitalisten van Indië zelf .worden bekostigd, doch waarvoor het geld uit de Indische schatkist zal worden genomen, dus van het geld, door den behoeftigen Javaan opgebracht. Zóó stonden dus de zaken in de Kamer. De minis ter hoe gaarne hij ook grootere schepen begeerde, wilde evenwel van uitstel niets weten. Wilden de heeren grootere schepen bouwen, dat zou hem wel aanstaan, maar hij vond het onverantwoordelijk om niet te beginnen met den aanbouw van het schip, dat hij voorstelde. Werd de motie Lohmanvan Karnebeek aangeno men, dan beteekende dat, dat de minister zijn schip vooreerst niet kreeg, en een commissie aan 't werk zou worden gesteld voor onderzoek. Deze: motie kon wellicht den steun der Soc. Dem. verkregen hebben, hoe verschillend deze ook zijn in hunne meening, tegenover het vraagstuk, met de voorstellers. De Soc. Dem. zouden wellicht voor stemmen omdat daardoor de aanbouw eerst wordt stopgezet en het wel een jaar of vier minstens zou aanhouden vóór de be slissing van het werk der commissie aan de orde kon komen. Het ontwerp tot aanbouw van een pantserschip van ruim 7000 ton, zooals minister Wentholt had voor gesteld, is Dinsdag in de Tweede Kamer verworpen met 63 tegen 26 stemmen. De regeering heeft dus een nederlaag geleden en het gevolg hiervan zal zijn, naar dat uit gezaghebbende bron wordt medege deeld dat minister Wentholt aftreed en door een ander vervangen wordt. Heel schitterend is het niet voor dit ministerie, dat juist is opgetreden, omdat het de militaire belangen niet meer veilig achtte bij het kabinet De Meester. Ze krijgen hun loon dus thuis en nog wel met medewerking: van hun eigen broeders. Eén troost heeft minister Wentholt, al wordt hij afgedankt: hij heeft na z'n zesjarigen trouwen dienst een pensioen van f 4000.per jaar verdiend. Menig arbeider wordt niet zóó ontslagen De zitting van vorige week Dinsdag had iets eigen aardigs de stemming was gedrukt, alsof er iets bijzonders in de lucht hing. En toch was de agenda maar slapde aanvulling van het werklieden-reglei- ment kon wel eenig debat geven, maar veel bijzon ders stond er al niet op de agenda. O ja i— de g r on daan v raag van Smulders stond weer op de agenda. Het trok de aandacht, dat de heer Wittkampf, die haast nimmer verzuimt, ook in deze bijeenkomst weer afwezig was. Toevallig Wegens ziekte is aan den burgemeester een verlof verleend en vergaderde de raad onder de weinig begeerenswaardige leiding van den heer Lagerweij. Begonnen werd met een telegram aan de koningin voor den verjaardag van haar dochtertje. De Bruin kon zich er niet mee vereenigen ien betreurde het dat men hem niet even had medegedeeld welke plan nen of men had, dan had hij daarnaar kunnen han delen. Over een versterking van het personeel voor het bouw- en woningtoezicht, waarvoor B. en Wi. een zoowat afgedankten leeraar der Ambachtsschool wil den aanstellen, die echter 's middags aan die school les moet geven, ontspon zich nog een uitvoerig de bat met De Bruin, die dit weer een halve maatregel achtte, alleen ter wille van de Ambachtsschool ge troffen, maar tot schade van den gemeentedienst. Spr. had voorts tegen de benoeming de volgende be zwarenie dat geen qproeping van sollicitanten had plaats gevonden, welke volgens verordening nood zakelijk is2e dat voor het bouwtoezicht met deze aanvulling geen verbetering wordt verkregen, en deze zoo hoog noodig is3e dat voor deze betrekking de ingezetenen van mededinging zijn uitgesloten en er weer een ambtenaar wordt ingehaald, van wien men weet, dat hij buiten de gemeente blijft wonen. De heeren zeggen wel: „Schiedam! voor de Schie dammers" maar vergeten er naar te handelen De wethouder van gemeentewerken, de heer van Westendorp, tartte De Bruin bewijzen tet noemen voor de bewering, dat het bouwtoezicht onvoldoende is, waarop De Bruin, na de opmerking dat hij het niet de rol van een raadslid achtte dienaangaande te rapporteeren, een tweetal feiten noemde van bouw beneden het aangegeven peil (aan de St. Liduina- straat) tengevolge waarvan de huizen bij eiken regen val overlast van water hebben en er naar verwees, dat inplaats van ophoogingen met zand zooals de bouwverordening eischt, dikwijls koolpsch onder de huizen wordt aangebracht, tot schade der volksgezondheid. Die feiten konden niet weersproken worden, maar het voorstel-B. en W. werd aangenomen, met alleen de stem van De Bruin tegen. De aanvulling van het werklieden-reglement deed ook de gemoederen weer warm loopen, dank zij vooral de onbeholpen leiding van den heer Lagerweij De Bruin verklaarde met het oog: op den korten tijd voor bestudeering van het voorstel, zich van voorstellen te zullen onthouden, maar zich de vrijheid voor te behouden, binnen korten tijd voorstellen tot wijziging te doen, daar verschillende loonklassen z.i. te laag waren. Hij stelde nu alleen de vraag of het in dei bedoeling lag, de verhoogde maxima der reinigings-werklie!- den dadelijk uit te betalen. De voorzitter (een verklaard tegenstander der ver hooging) antwoordde, dat dit behoorde tot de kom- petentie der kommissie. De heer Van der Meer _(c.h.vertelde, in de vorige vergadering tegen het voorstel-da Bruin gestemd te hebben, omdat hij dacht, dat het voorstel vpn B. en W. beter zou zijn. Maar dit was hem tegengevallen en vooral de loonen der reinigers moeisten verhoogd worden. De heer Van der Meer schoot zelfs danig uit z'n slof, toen hij een oogenblik de koaJitie-politiek vergat- en z'n eigen hart liet spréken. De menschen aan de Gemeentereiniging hebben reeds lang op een verhooging gewacht en die verhoo ging was z.i. noodzakelijk, terwijl intusschen verschil lenden hoogeren ambtenaren verhoogingen zijn toe gezegd. Aan den Directeur van Gemeentewerken en aan den heer Wichern, opzichter van dien dienst, voorts aan den heer Dominicus werden achtereenvol gens hoogere salarissen toegekend. Nu wordt het loon wel wat verbeterd, maar staat dat in verhou ding Ook de Directeur der Arbeidsbeurs is dezer dagen nog in salaris verhoogd. Waar die allen, hoo gere ambtenaren, in betere conditie worden gebracht, waarom geschiedt dat nu niet voor alle gemeenterei nigers In de Commissie voor de Gemeentereiniging heeft spr. reeds het voorstel om alle! werklieden bij dien dienst een hooger loon toe te kennen, gedaan. Toen we hem zoo hoorden spreken, toen begrepen we zoo volkomen, hoe weinig de man naar eigen inzicht heeft gehandeld, toen hij in de vorige verga dering het voorstel-De Bruin hielp vermoorden Een incident. De heer Jan van Katwijk (a..r.had tusschen zijn paperassen een kattebelletje verscholen, waarvan hij oplas, hoe inniglijk verheugd hij was over het voor stel van B. en W., dat heelemaal niet door den drang van De Bruin was tot stand gekomen, al speelt De Bruin voor redder der menschheid en al spreekt hij slechts Ivoor de tribune (Gesis van .verschillenderaads leden). De Bruin zegt, in de 5 jaar (lat hij het genoegen heeft deel uit te maken van den raad, zich steeds onthouden te hebben van persoonlijke aanvallen en nooit aanleiding te hebben gegeven voor een ordinair scheidpartijtje. Intusschen is het zijn schuld niet, dat de heer Van Katwijk geen begrip heeft van fatsoensvermogen. Voorzittershamer. De voorzitterIk roep u tot de orde De BruinU hadt de;ti heer Van Katwijk tot de orde moeten roepen. Maar toen hij' sprak was u precies hardhoorig. Intusschen, ging spr. voort, ik heb den heer Van Katwijk niets meer te zeggen. (Bijval eenerzijds, de k'lerikalen boomen nog wat na). De BruinAls de heeren beweren durven dat ik ook wel eens beleedigend ben opgetreden, moeten ze dat maar eens uit de notulen bewijzen. (De storm be daart plotseling). s Een voorstel-Van der MeerDe Bruin, om dei loo nen der reinigers te brengen op f 11 tot f 13, wordt verworpen met 10 tegen 8 stemmen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W., waarmede het voorstel-De Bruin is opgewekt uit den dood, dat het minimum- en maximumloon der rei nigers met f 1 wordt verhoogd. Na een krachtig pleictóoi werd met 12 tegen 5 stemmen een voorstel-De Bruin aangenomen, om de verordening terugwerkendei kracht te ver- leenen tot 1 Januari 1912. Grondaanvrage Smulders. Een verzoek der firma Smulders, om een stuk grond aan den Maasoever te verkoopen voor f 5.50 per M2, waarover de Commissie voor het Grondbe drijf en B. en W. gunstig adviseerden, werd na een langdurig komitee-generaal met 4 tegen 12 stemmen afgewezen. Wij sluiten ons gaarne aan bij het oordeel^ dat wij hierover in „De Maas- en Schiehode" vonden weer gegeven Dat besluit komt ons voor zéér gelukkig te zijn. In de eerste plaats toch was de prijs allertreurigst laag, in verband met de prijzen in dezelfde omgeving betaald, maar ook in verband met gewettigde ver wachtingen voor een allernaaste toekomst. En ook mejt het oog op die toekomst komt het ons voor, dat het voor de gemeente eien ramp zou zijn, als in den eersten tijd gronden aan de Maas werden verkocht, om de eenvoudige reden, dat voor het oogenblik de waarde van den grond niet te bepalen is. Want een kind kan toch begrijpen, dat de groote omwentelingen, door het kapitaal-krachtige Rotter dam in onze zoo onmiddellijke omgeving onderno men, invloed, een zeer belangrijke en gunstige in vloed, moeten uitoefenen op diei onmiddellijke om geving. Hoe ver die invloed zich zal doen gelden, is mo menteel niet te zeggen elke poging ertoe zou slechts zijn doodgewone waarzeggerij. Dit moet wor den afgewacht, maar wil men het belang der ge meente verzekeren, dan dient bovenal in den Rotter- damschen hoek voet bij stuk te worden gehouden en mag geen duim grond worden verkocht. De ontwikkeling der industrie wordt daardoor niet belemmerd. Men kan in huur of erfpacht uitgeven, maar dan nog voor niet al te langen termijn. Dan beslissen de industrieelen zelf wat gebeuren zal. Alléén rekening houden met wat zij wenschen of daaraan hiet gemeentebelang ondergeschikt maken, dat zou onverantwoordelijk zijn Tot zoover genoemd blad. Maar het is voor ons niet zeker, dat niet vandaag of morgen, zij het voor een paar centen meer, dei firma Smulders tóch het door haar begeerde stuk grond weet te bemachtigen Het gaat tegen 1913, het jaar der Kamerverkiezin gen en de Schiedamsche vrijzinnigen ontwaken uit hun dommel, waarin ze tengevolge van hun verval sedert jaren in verkeeren. Een openbare vergadering werd aangekondigd als eerste teeken van leven mlet als spreker Mr. Marchant. Dinsdagavond heeft deze vergadering plaats gehad in het „Musis Sacrum". De groote zaal was dicht bezet met een zeer gemengd publiek, het élite der burgerij zoowel als Jan Boezeroen was aanwezig. De heer Marchant behandelde in een saaie rede, welke twee uur duurde, den politieken toestand. Zeer gemoedelijk, zonder de minste scherpte somde de spr. de tekortkomingen van het christelijke cabinet op en gaf als zijn meening te kennen, dat getracht moest worden in 1913, vooral met het oog op de Tarief wet, de macht van de coalitie te breken. Voor het debat gaven zich op De Bruin en Mej. v. d. Vlies, welke ieder een kwartier mochten spre ken. De Bruin begon met te zeggen, dat een kwar tier debat op een rede van twee uur bedenkelijk weinig washij zou zich daarom waar de heer Mar chant het over Staatspensioneering heeft gehad zich bij voorkeur tot dit punt bepalen. Onze partijgenoot wees er op, dat de vrijzinnigen het arbeidersleven niet kennen, zij staan er naast, dat wordt ook bewezen door de meening der heeren als zou een arbeider voor zijn pensioen willen betalen. Zoo goed als ministers, sabeldragers, enz. hun pen sioenen opstrijken zonder er voor betaald te hebben, zoo goed wenschen de arbeiders eveneens pensionee ring zonder premiebetaling. En waar volgens de berekening van den heerTreub zonder oplegging van onbillijke belastingen twintig millioen gehaald kan worden uit de directe belastin gen, kan men toch makkelijk de middelen vinden voor pensioneering. Voorts verweet spr. den heer Marchant nog het stemmen voor oorlogschepen der vrijzinnig-demokra- ten, terwijl zij het christelijk ministerie van opdrij ving der militaire uitgaven beschuldigen. Mej. v. d. Vlies behandelde in den breede het be toog van den heer Marchant en wees erop, dat het voor de arbeidersklasse hetzelfde blijft of zij gere-

De Moker | 1912 | | pagina 2