koopt uw Kleeding en Meubileering a contant of op zeer gemakkelijke betalingsvoorwaarden in - „DE Boterstraat Do. 7. Adverteert in „De Moker'1 „DE MOKER". Nieuw-Malthusiaansche Bond Uit Vlaardingen. Ingezonden Stukken. 9 9 DAMES EN HEEREN PARAPLUIES. J. A. LEENDERS Jr. Abonneert U op ADVERTEERT IN „DE MOKER Een Meifeest. Deze feestelike bijeenkomst was uitgeschreven door de afdeling der S.D.A.P. en de V.B.B. W. Helsdingen uit den Haag hield de feestrede voor een stampvolle zaal. Piano met vioolbegeleiding, zang door de Stem des Volks en 't toneelstukje „De Barm hartige Samaritaan" door Kunst en Strijd wisselden elkaar af. Er heerste een zeer opgewekte geest in de vergadering, zich uitend in 't gezamenlik zingen onzer liederen Zo gaat het goed, vrienden, leven en bezieling in de strijd is 't halve werk De voorzitter verzocht aan Helsdingen namens de vergadering haar sympathie en dank over te brengen aan onze kamerfraktie voor 't geen deze gedaan heeft inzake de Bakkerswet. Huishoudelike vergadering S.D.A.P. Zondag 5 Mei 1.1. vergaderde de afdeling huishoudelik. Van Jhr. mr. de Geer, de afgevaardigde voor 't kiesdistrict Schiedam, was een schrijven ingekomen, dat uit 't overigens woor- delik van zijn manuskript overgenomen verslag van zijn van zijn rede in de Vlaardingse Krant over „Sociale Wetgeving" een zinsnede is uitgevallen, waarin stond, dat hij, spr., indien men dit wenste wel bereid was in debat ook de aanhangige wetsontwerpen te behandelen Mr. de Geer zou dus ten onrechte de dupe zijn ge worden van onze openbare vergadering en 't artikel in de Volksstem. Ons inziens heeft mr. de Geer in zijn betoog dat geenszins doen uitkomen, in zijn repliek tegenover ons evenmin, hoewel wij in debat begonnen met te zeggen dat we hadden verwacht dat spr. juist de aanhangige wetsontwerpen zou behandelen In onze mening werden wij versterkt door 't verslag in de Vlaardingse Krant „Ik heb in het voorafgaande gesproken over de sociale wetgeving in het algemeen. Verder ging mijn voornemen dezen avond niet. Van de sociale wetsontwerpen van het tegenwoordig Kabinet, waarvan de Arbeidswet en de Steenhouwerswet reeds zijn aangenomen en straks naar ik hoop de Verzekeringswetten en zoo mogelijk ook nog de Stucadoorswet zullen volgen, spreek ik op dit oogenblik niet." Met 't oog op onze vergadering, waar mr. de Geer tot debat was uitgenoodigd, schreef deze verbindend te zijn en dat hij 't ook niet nodig vond want „Ook op een debat over de proctische zijde van 't vraagstuk met name de aanhangige wetsont werpen had ik willen ingaan, gelijk ik in mijn rede uitdrukkelijk gezegd heb. Men heeft daar echter geen gebruik van gemaakt." Op deze ongerijmdheid met 't verslag werd mr. de Geer opmerkzaam gemaakt waarop als antwoord inkwam dat een zinsnede in 't verslag was uitgevallen waarin hij inderdaad beweerd heeft er wel over te willen spreken Onze indruk nadien gewettigd daar 't verslag over genomen zoals mr. de Geer zelf schrijft uit zijn manus cript, is echter anders 't Komt ons voor, dat deze geschiedenis veel weg heeft van Enka's bekende Dr. Kuyper liegt altijd 1 De penningmeester bracht 't 3-maandeliks verslag uit, hetwelk in orde werd bevonden. De afgevaardigden naar 't kongres gaven een uitvoerig verslag. Ter aanzien van 't buitengewoon kongres sprak de afdeling zich niet principieel uitwel zal bij 't P.B. en in onze pers er op worden aangedrongen dat 't P.B. middelen berame tot afdoening der achterstallige punten der agenda. Schoolgelden. Zonder voorafgegane kennisgeving aan de betrokken ouders of een publisering der kwestie zijn door 't kollege van Burg. en Weth., aan hetwelk door de Raad de bevoegdheid is verleend te beoordelen, wie als on-, minder- of meervermogend moeten worden beschouwd, plotseling voor enkele leerlingen de school gelden verhoogd, zoodat, toen de kinderen Maandag van school thuis kwamen, zij de ouders verrasten met de blijde mededeling, dat ze te weinig schoolgeld bij zich hadden gehad, dat nog moest worden bijgepast. Reeds vernamen wij, dat sommige ouders de verhoogde schoolgelden niet kunnen bekostigen, en de kinderen naar de biezondere scholen zullen zenden. 't Gemeentebestuur behartigt wel de belangen van 't openbaar onderwijs 1 Wij maken tevens van deze gelegenheid gebruik te wijzen op 't fonds van „Volksonderwijs" voor school gelden aan kinderen, welke op een dergelijke manier naar de biezondere school worden gedreven. Oranjegeestdrift en nog wat. „Het bestaan der monarchie, en wel het bestaan van een koninkrijk met een Oranje vorst, is de grootste sta-in- den-weg voor het socialisme." Wij kunnen niet zeggen dat de propagandisten voor het Oranjehuis bizonder veel succes zien van het door hen uitgestrooide zaad. Althans in Vlaardingen hebben we niet veel kunnen merken van de geestdrift die men beweert te ontwaren in ons volk, vooral ons christenvolk. Zoo hier en daar een vlag, van de gemeente-gebouwen natuurlijk „alles in top", maar overigens zoo-zoo. Bij Flardinga een poppenkast, een oud-hollandsche nog al, en 's avonds een concert met wat vuurwerk en afgeloopen was het volksfeest, waardoor het vorsten huis populair wordt, en wat wij gaarne op zij zouden zetten. Inderdaad wanneer ooit, dan wordt zoo den ondergrond van de noodzakelijkheid van het bestaan van een Vorstenhuis voor het kapitalisme aan de oppervlakte gebracht. Het bestaan van een koninkrijk met een Oranjevorst de grootste sta-in-den-weg voor het socialisme. Uit al de banalen onzin, welke op oranje-feestdagen in diverse bladen te lezen is, slaan de bovenaangehaalde regelen zeker wel het record. Maar de bedoeling is dan ook vermoedelijk wel een andere. De schrijver van die regelen is het vermoedelijk wel bekend, dat met een dosis van dien onzin en een minstens even groote dosis oranjebitter, brandewijn, bier, advocaat of boerenjongens een gedeelte der onderste lagen der arbeidersklasse onder den idvloed zijn te brengen van de orakeltaal, nu niet van Delphi, maar van het Oranje huis, waardoor ons volk groot is geworden. Het ligt er natuurlijk maar aan wat men onder groot moet verstaan. De arbeidersklasse althans bemerkt niet veel van die grootheid. Zij wordt verdrukt en uitgebuit als in elk land, wat zonder Oranjehuizen „groot" is geworden. Zoodat met dezen enkelen zin het bewijs is geleverd dat niet de monarchie met of zonder een Oranjevorst niet de grootste sta-in-de-weg is voor het socialisme, maar het kapitalisme, waartegen dan ook onze strijd gaaten dezen strijd is niet nationaal, maar internatio naal en wanneer nu bij het strijdvaardig maken der arbeidersklasse de Oranjevorst de grootste sta-in-de-weg zou zijn, wij verzekeren den propagandisten, die boven- aangehaalden onzin in een der plaatselijke bladen neer kwakten, het zou best schipperen. Maar bijzonder gerust is men niet. De liefde voor ons vorstenhuis moet den kinderen in huisgezin en school worden ingescherpt. De propagandist in bedoeld blad schrijft „God, Oranje en Nederland was, is en blijft een on verbreekbaar snoer. Bat moet ons christenvolk gevoelen op onze natio nale feestdagen, daarvoor moeten zij God danken. „Dat moet den kinderen van ons volk worden inge scherpt, in huisgezin en school. Dat is schriftuurlijk." Dat is schriftuurlijk. Maar gaat het dan die kinderen zooals het sommige partijgenooten gegaan is, dan zullen ze in de praktijk van het leven tot de ervaring komen dat er iets zeer zonderlings is in die „schriftuurlijkheid". Een Oranjehuis, waaraan ons volk zooveel te danken heelt, heeft tot belooning en tot dank een kluister aan den voet waardoor zij regeert bij de gratie Gods en de machthebbende klasse, waardoor zij door den eenen een ornament, zij het dan een fraai, wordt genoemd en door den anderen wordt gebruikt als marionet (net als in de oud-Hollandsche poppenkast) al naar het in de kraam van die heeren te pas komt. En verder is dat Oranjehuis nog precies pas genoeg om als een soort bliksemafleider te worden gebruikt, ter verdediging bij belangen der bezittende klasse, tegen den allengs feller wordende aanval van het leger van den arbeid, die met eerbiediging van helden der historie zich daarom niet verplicht acht zich ten eeuwigen dage te zien uitgebuit en verkracht. Hun te zien weggedrongen van den disch die voor allen is klaargemaakt, om tevreden te zijn met de kruimkens, die vallen van de tafel des heeren, of heelemaal ook geen kruimkens, omdat soms de hondekes des heeren hun al voor zijn geweest. Derhalve scherpt het den kinderen goed in, een kin derhand is gauw gevuld, maar wanneer die kinderen geen kinderen meer zullen zijn, zullen zij door de prak tijk des levens en onze propaganda, zonder poppenkast of poppenkasterij, treden in de rijen der strijdende ar- beidera om te strijden voor hun rechten en tegen het kapitalisme. Onze Zangver. „Excelsior". Als gewoon heeft „Excelsior" ook ditmaal weer het Meifeest met haar zang opgeluisterd. Zij doet dit steeds belangeloos, daar zij speciaal daar is tot steun van de arbeidersbeweging. Zoo eenigszins mogelijk, is dan ook nimmer een aanzoek tot medewerking van de hand ge wezen. Op grond hiervan dan mag Excelsior zeker wel aanspraak maken op steun en medewerking van de ge organiseerde arbeiders, doch in de eerste plaats van de partijgenooten. Dit laatste nu kon zeker wel wat beter zijn, hoewel leden der vakvereenigingen, (geestverwanten) niet minder welkom zijn. Wie Excelsior op het Meifeest heeft gehoord, zal opgemerkt hebben, dat de mannenstemmen, in verhouding tot de vrouwelijke krachten, te zwak zijn en in het bijzonder zeker wel de tenorpartij. En na dien is deze partij, door vertrek naar elders, of door andere om standigheden, met weer enkele leden gedund. Een vriendelijk, doch dringend verzoek aan allen, die zich in de strijdzang wil beoefenen, Excelsior nu eens flink te bedenken en haar niet langer de zoo noodige steun te onthouden, waarop zij krachtens haar doel recht heeft. Komt a.s. Maandagavond, partijgenoot of geestverwant, op onze repetitie en laat u als werkend lid inschrijven, opdat wanneer het Meifeest weer is aangebroken, wij met dubbele kracht onze zang kan laten weerklinken. Vooral de hooge mannenstemmen zijn dubbel welkom. De voorzitter van „Excelsior". Stennpeniiing ,,De Moker". In een slagerswagen 3 centverantwoord 4 cent „De Moker" 10 cent10 cent te veel ontvangen brochu- renverkoop 14 centD. 30 cent. Verkiezingfonds. 12 cent. RUIME SORTEERING IN NIEUWSTE MODELLEN STOKKEN. Tevens het soliedste en goedkoopste adres voor het overtrekken en repareeren is bij Fabristraat 47b. Ook worden reparatiën aangenomen Heerenstraat 25/9. 35 cents per 3 maanden. Losse nummers 3 cents. Opgericht: 2 November 1881. Hoofdbureau: VERHULSTRA.AT 9, DEN HAAG. Nadere inlichtingen over het lidmaatschap kosteloos te bekomen aan het Bureau van Voorlichting alhier, Nassaustraat 16 boven. Geopend eiken Donderdag van 28 uur. HET BESTUUR. BAZAR

De Moker | 1912 | | pagina 4