r M r m FI LI US ~><r NODIG? Uu/ adv/ertentie hier trekt aller aandacht! Erwge algemene regels v/oor het aquarium n JVt; Dame skapsaion Elegance Hebt U een Gaslornuis ol -comfort Een Wasmachine of Centrifuge? KRUISU/OORDPUZZEL Dr. SCHOLL's VOETVERZORGING z H 5" T~ 9 •'kA Kg ys. -f 18 PARKWEG 338 TEL. 62849 ALGEHELE HAARVERZORGING Wij werken uitsluitend met 1e klas preparaten o.a. LESPRODUITS DE GARNIER Mevr. Bode-Wielart Er staat een pracht kollektie diverse apparaten bij Boerhavelaan 30 SCHIEDAM Tel. 66333 Meest moderne Pedicure inrichting voor Rotterdam en Schiedam leder vat, waarin zich water bevindt, zouden wc een aquarium kunnen noemen. Indien het de bedoeling is om daarin, in de beslotenheid van uw studeerkamer, water- dieren en of planten te bestuderen, dan zal u weinig eisen aan de vorm en inrichting van dit aquarium stellen. Anders wordt het indien u een aquarium in uw huiskamer plaatst met de bedoeling om doorlopend van de schoon- heid van de natuur te kunnen genieten. Het is dan wel een hobby van u persoonlijk, maar ook uw huisgenoten moeten ervan kunnen genieten en het kunnen waarderen. Om deze reden is het dan ook noodzakelijk dat het wat vorm en inhoud betreft esthetisch en biologisch verantwoord is. U zult allereerst iets over de biologie van het aquarium moeten weten om de gehele samenleving in het kleine wereldje achter glas te kunnen begrijpen en waarderen. Ieder levend wezen, zowel plant als dier, heeft voor zijn ademhaling zuurstof nodig. Nadat dit door het verrichten van arbeid is verbrand, wordt het afgewerkte produkt, koolzuur, afgescheiden. Ook de vissen en planten in het aquarium ademen, zodat wij er voor moeten zorgen, dat er voldoende zuurstof in het water aanwezig is en zo min mogelijk koolzuur. Hoe moeten wij dit bereiken? Evenals op het land wordt deze taak onder water door de planten verricht. Wij noe men dit het assimilatieproces. Dit geschiedt in de groene delen van de plant onder invloed van het licht. Onder te weinig licht of in het donker vindt dit proces niet plaats. Hier heeft u dan meteen de hoofdregels te pakken. Er moet licht, daglicht of voldoende kunstlicht boven een aquarium zijn. In 90 procent van de gevallen is een te weinig licht de oorzaak van de mislukkingen. U begrijpt nu dus ook, dat de planten in een aquarium er niet alleen in staan om het geheel te verfraaien, maar dat ze ook een biologisch doel hebben. Bacterien. Nu zit er echter nog iets belangrijks in een aquarium, al kunt u dat met het blote oog niet zien. Het zit namelijk vol met bacterien. Nu moet men niet direct aan ziektes denken en zeggen: als die er in zitten, dan moet ik geen aquarium. Die bacterien in een aquarium zijn onschadelijk en zelfs onmisbaar. Zij breken alle dode plantenresten, af- gestorven voer en dergelijke af tot stoffen, die weer van het grootste belang zijn bij de opbouw van planten en vis. Deze onzichtbare medewerkers verrichten hun taak alleen in het licht. Om deze reden dient u er dus wederom voor te zorgen, dat uw aquarium goed verlicht is. De bacterien zorgen er dus als het ware voor, dat uw aquarium voortdurend wordt gereinigd; men noemt dit het biologisch evenwicht. Het is nu de kunst om dit biologisch evenwicht niet te verstoren. Een te grote hoeveelheid vis geeft niet alleen een te grote hoeveelheid koolzuur in het water, maar ook een dusdanig grote hoeveelheid uitwerpselen, die de bac terien niet snel genoeg kunnen verwerken. Nu hoor ik u al zeggen; als ik dan steeds de bodem van mijn aquarium afhevel, kan er nooit iets liggen te verteren en kan het evenwicht dus ook niet verstoord worden. Dit is echter onjuist, want met het bodemvuil hevelt u ook al uw on zichtbare helpers weg en is het geheel eveneens verstoord, daar er dan b,v. voor de opbouw van planten en vis geen benodigde stoffen gemaakt kunnen worden. Een fout, die ook praktisch iedere beginner maakt is een te grote hoeveelheid voer. Ook hierdoor verstoort u weer het evenwicht. Hoeveel en hoe vaak u moet voeren is in dit korte bestek niet te zeggen. Dat is iets dat u op de verenigingsavond van een aquariumvereniging kunt leren. Begaat u in deze nimmer de fout om, indien u met va- kantie gaat, uw vissen voor veertien dagen gelijk voer te geven. Laat ze die veertien dagen vasten, ze zullen er u dankbaar voor zijn en u bij uw thuiskomst met vreugde begroeten. Nu komt bij u misschien de vraag op: hoe zit het dan met die pompen en filters, die je aan moet schaffen? Dat moet u beslist nog niet doen. Deze zijn niet noodzakelijk, maar in bepaalde gevallen wel gewenst en daar bent u nog niet aan toe. Eerst gaan wij nu een aquarium inrichten. Om dit te doen zijn er vele manieren en vele materialen en... vele meningen. Wij geven dan ook slechts een van de meest gebruikte methodes. Ook dan is het nog vol- komen van u afhankelijk, of het een smaakvol geheel zal worden. De kunst van het inrichten is echter aan te leren, mits u de volgende regels ni acht neemt. De achterwand van het aquarium wordt met verf, uiteraard aan de buiten- zijde, donker geschilderd. U kunt er ook een stuk donker gekleurd hardboard achter plaatsen of aan de binnenzijde een rotswand aanbrengen. U bereikt hiermede, dat u het behang van de muur niet meer te zien krijgt en door de donkere achterwand is het contrast tussen planten en vis veel fraaier. Nu brengt u eerst een laag vuil scherpzand (maaszand) dusdanig aan op de bodem van het aquarium, dat aan de voorzijde van het aquarium het zand niet boven de hoek- lijn uitkomt en de zandlaag aan de achterzijde ongeveer 10 cm hoog is. U plaatst vervolgens wat stukken lavasteen, een roodbruine poreuze steensoort, op dit zand en wel op een zodanige wijze, dat er als het ware enkele bakjes ont- staan, waarin straks de planten kunnen worden gezet. De gaten tussen deze stukken steen vult u op met stukken uitgekookte turf. U voorkomt hiermede, dat het zand van de hogere terrassen wegloopt. Bij deze terrassenbouw moet u er natuurlijk rekening mee houden, dat het naar achte- ren hoger moet oplopen. Vlak tegen de voorzijde legt u geen stenen. Nu moet u er wel voor waken, hoewel het met deze stenen haast niet mogelijk is, dat het symmetrisch wordt. De nu verkregen bakjes vullen wij op met goede potgrond. Over deze pot- grond en het vuile zand in het voorterrein komt nu een laagje van schoongewassen maaszand van ongeveer 1 cm. Nu brengt u het verwarmingsapparaat op de daarvoor voorgeschreven wijze aan. Denkt u er wel aan, dit appa- raat en ook verdere apparatuur, die u wilt gebruiken, zodanig aan te brengen, dat deze straks door de planten zo goed als onzichtbaar zijn. Nu dekt u alles af met een oude krant of een stuk plastic, waarmede u zonder last van opdwarrelend zand te onder- vinden, uw aquarium met water van ongeveer 23 graden C. kunt vullen. 3 6 ;y, v «4t 8 JO -.V-' - ii 4-'" 11 13 M 16 17 YWI Voor ieder aquarium. De nu gegeven theorie geldt voor ieder aquarium. Bij het houden van tropische vissen deze zijn fraaier van vorm en kleur dan de koudwatervissen dient u er uiteraard rekening mede te houden, dat de vissen een bepaalde watertemperatuur vereisen. Wij bereiken dit door een ondergedompeld elektrisch ver warmingsapparaat in combinatie met een temperatuur- regelaar (thermostaat) te gebruiken. In iedere goede aqua- riumzaak zijn deze tegen billijke prijzen beschikbaar. Een precies werkje. Nadat u de krant voorzichtig heeft verwijderd, kunt u er de planten in gaan zetten. Dat is wel even een probleem, omdat er nu eenmaal planten zijn, die groot kunnen wor den of laag kunnen blijven. Voorts zijn er langzaam- en snelgroeiende planten. Voor u nu de planten er in gaat zetten, moet u deze eerst op soort sorteren en dan moeten uw artistieke gaven u te hulp komen, want waar zult u nu uw planten plaatsen? Allereerst de hoge planten aan de achterzijde op de hog eterrassen en de laagst blijvende planten aan de voorzijde. U moet ook de planten in vorm en kleur verschillend tegenover elkander plaatsen. U zult bemerken, dat de kleuren van de planten van heel licht- groen tot donkerbruin varieren. Er zijn planten zo dun en teer als een draadje garen, maar ook zo groot en rond als een ontbijtbordje. Dit uitspelen van vorm en kleur tegenover elkaar zal de schoonheid van uw aquarium bepalen. Nu nog een lichtkap op het aquarium, waarin u bij voor- keur een warmgetinte fluorescentiebuis plaatst. Deze is in het gebruik het zuinigst en geeft meer licht dan normale gloeilampen. Te alien tijde moet u het licht aan de voorzijde plaatsen, waardoor u tegen de belichte kant van de planten en vissen aan zult kijken. Ja, en dan nog natuurlijk vis in de bak. Neemt u toch vooral in het begin niet te veel en dan ook nog de een- voudigste soorten. Indien u daar voldoende ondervinding mee heeft opgedaan, kan u op moeilijker soorten overgaan. Het is heus niet afhankelijk van het geld, dat u voor uw vissen uitgeeft, of u de vreugde van uw aquarium zult beleven. De eenvoudigste soorten met hun vaak simpele wijze van voortplanting zullen u het meeste natuurgenot geven. Horizontaal: 1. Bijbelse term voor menslievend; 7 pokus, pas; 8. kost (It.); 9. zelfde; 10. voor vloeistof; 12. blijft na dorsen over; 14. ellende uit de oorlog; 17. ne- derlands pioniers vliegtuig; 18. prinselijke titel Indie; 19. etensreservoir. Verticaal: 1. deel schip; 2. vervaardigen; 3. afpaling; 4. afk. tactiek; 5. term bij kunstschaatsen; 6. veenkolonie; 11. straat in Amsterdam; 13. laten vieren van zeil; 15. reden waarom; 16. voederbak. Voor ieze puzaei ter beschikkiag y«*ted doer: Leesbibliotheek L. Magielsen Rotterdamsedijk 74 hoek t-talleqstraat, stelt op 2 goede oplossingen 2 pockets beschikbaar w/aarde 1.50 Gpl.Mlng.it Mstita I w.ek mm dit adrca Mw. J. Breedveld, Schiedamseu/eg 533 Mevr. M. ttorsten ttogenbanu/eg 70 a Horizontaal: 1. rebus; 5. hazen; 8. ore; 9. ere; 10. dal; 11. dek; 13. int; 15. haven; 17. geven; 18. laars; 19. hevel; 21. wezel; 23. lager; 25. ruw; 27. neg; 28. dos; 29. eng; 31. eer; 33. vrees; 34. naast. Vertikaal: 2. bol; 3. ur; 4. sedan; 5. hekel; 6. ar; 7. zei; 10. dag; 12. ev; 14, tas; 15. hemel; 16. nader; 19. her; 20. langs; 21. wegen 22. les; 26. wee; 28. dra; 30. ne; 32. e.a. levering van: ELASTIEKEN KOUSEN - STEUNZOLEN !P1NASPLEIN 9a (bij Franselaan) Tel. S2794 Gratis deskundig advies zonder enige verplichting Wilt U een vlotte behandeling Maak dan eerst een telefonische afspraak.

Mathenesser Nieuws | 1963 | | pagina 3