Abbink J. W. LEN0S Prijs 769,- E N G E L E N DEZE WEEK BIJ Uw dicktstbijzijnde opticien is H. A. DIETERICH Prof. Kamerlingh Onneslaan 98 tel 153371 Hier is de kampioen van de BROMFIETSEN! HONDA SO „MOPED" een vloeiende aantrekkalijke lijn. Ongelooflijk zuinig 100 km, met 1,10 Itr benzine kopkleppen en luchtkoeling. Komt, ziet, en overtuigt Uzelf bij: Motor- Rljwielhandel CELSIUSSTRAAT 42 - SCHIEDAM Rund-, Var kens- en Paardevlees Malse paarden biefstuk Uw speciaalzaak voor Aardappelen Greonte en Fruit BOERHAVELAAN 2 TEL. 68501 Alleen bij ons, Erwtensoep v. Unox per blik 1.08 bij ons 2 blikken 1.78 Voor de feestdagen 1 prima fles wijn v. 2.25 nu 2 voor het zelfde geld Alleen deze 14 dagen Pracht eieren bij ons 10 1.49 Eerste kwal. diepvries kip circa 850 gram voor 2.98 Elke dag verse groenten via de veiling tegen billijke prijzen Nog deze week Andijvie 0.39 kg Hartzuurkool daarbij de beste Rookworst voor 0.99 66 3 79 bellcn O0\ EEN GOEDE BRIL BEHOEFT -Jf NIET DUUR TE ZIJN ERKEND LEVERANCIER VAN ALLE ZIEKENFONDSEN WONDERLIJK LEVEN DER BIJEN De bijenvolken hebben door de langdurige winter erg geleden, zo hebben de kranten enige tijd geleden gemeld. Door de kou versuft en verstijfd konden de diertjes zich in de korf moeilijk of niet meer bewegen en dus niet bij het voedsel komen, waardoor er veel gestorven zijn. Ongeveer een derde deel van d'e bijenvolken is omge- komen. Dat is in de eerste plaats droevig voor de bijen zelf, maar ook voor de gewone burger die graag van honing smult en ervan genret, als hij langs bos, heide en akkerland dwalend, de korven ziet staan en de diertjes hoort zwermen over de bloesems. De bijen zijn bij de mens altijd populair geweest; natuur- lijk, omdat zij ons de honing leveren, maar ook door de wijze, waarop zij leven en zich organiseren, doordat er iets intrigerends uitgaat van de dappere manier, waarop zij met hun gevreesde angel hun bezit verdedigen. Voor de meeste mensen zijn bijen en steken slechts een begrip, want hun enige kennismaking met, of herinnering aan een bij, bestaat in een gloeiendhete prik van een losge- laten duivel, gevolgd door een dagenlang pijnlijk gezwel. Toch is zo'n bijenreactie slechts te wijten aan een ver- keerd optreden van de mens zelf, want de bij steekt alleen uit verdediging en zelfs dan niet altijd. Bijen en steken De bij heeft een fijne neus; ze heeft het land aan luchtjes: mest, urine, zweet, dierlijke uitwasemingen, parfums, pommade en leer zijn allemaal geuren, die vaak de steek- lust van de bij opwekken. Ook dranklucht en uitgeademde lucht worden door deze gevleugelde dametjes zeer ver- afschuwd. Daarom steken ze altijd honden en paarden en krengt men ze steeds kwaad door er naar te blazen als ze rond iemand vliegen. (Hoek K.O. laan) Tel. 153995 Ze kan vier tot vijf jaar oud worden, maar ze is op haar best in het eerste maar vooral in het tweede jaar. Ze kan naar willekeur bevruchte of onbevruchte eieren leggen, daar ze tijdens haar bruidsvlucht het darrenzaad ver- zamelde in een blaasje dat uitmondt in de eilegbuis. Uit bevruchte eitjes (32 chromosomen 16 van koningin plus 16 van dar) komen vrouwelijke en uit de onbevruchte eitjes (16 chromosomen van de koningin alleen) komen mannelijke individuen voort. De dar heeft dus geen vader, wel een grootvader. De dar De dar is groter en breder dan de werkbij, maar kleiner dan de koningin. Hij is te herkennen aan zijn zwaardere hoekige lichaamsbouw met het brede behaarde achter- einde, zjjn grote ogen, krachtig borststuk en forse vleugels. Hij vliegt met het zware gebrom van een bommenwerper. Zijn enige taak is een jonge onbevruchte koningin in de lucht te volgen en hoog daarboven met haar te paren, om haar zaadblaasje te vullen met miljoenen zaadjes; daarna sterft hij. Buiten deze bruidsvlucht doet de dar niets dan luieren en honing eten; hij laat zich daarbij dan nog voeden ook. Tegenwoordig is men de mening toegedaan, dat ook dit vele honingeten een reden zou hebben. Men veronder- stelt dat hij door het verteren van veel honing meewerkt aan het op temperatuur houden van het broednest door het voortbrengen van warmte. De darren zijn tevens de enige bijen, die vrij van kast tot kast mogen vliegen en altijd overal aanvaard worden, behalve eind augustus. Dan vindt men ze samengedrongen op de zijramen, want ze worden door het volk eenvoudig uitgemoord. Niet bloedig afgeslacht, nee, maar ze worden niet meer gevoed en tenslotte, met zachte drang, buiten de deur gezet, zodat ze verkleumen en sterven. De jaarlijkse darrenmoord is een teken dat het volk afziet van zwermen. De werkbij is veelzijdig in haar werkzaamheden. In de eerste drie weken na haar geboorte, waarop ze de kast niet verlaat, is ze achtereenvolgens: cellenpoetster, larven- voedster, wasvoortbrengster, cellenbouwster, schoonmaak- ster, ventileerster en bij de volgende drie en laatste weken van haar leven poortwachtster, waterdraagster en stuif- meel- of nectarhaalster. Na deze zware drie weken buiten- dienst is ze gewoonlijk zo afgetobd, dat ze van een of andere reis niet terugkomt en sterft op haar laatste tocht. Een der merkwaardigste prestaties van de werkbij is echter haar speurvermogen en de gave haar bevindingen mee te delen aan de andere bijen. Tijdens de dracht speuren zij de stuifmeel- of nectarbronnen op en bij het zwermen zoeken ze vooraf de mogelijk geschikte woningen. CartesHusstraat hoak 's-Gravanzandest raat Tel. 154629 Hetzelfde resultaat krijgt men door er naar te slaan; de bij ziet alleen snelle bewegingen. Men verplaatse zich in hun nabijheid steeds langzaam, als in een vertraagde film. Als we daarenboven nog weten, dat de bijen steeklustiger worden als het slecht, kil of regenachtig weer is en als er geen dracht is dat wil zeggen als de bloemen geen nectar afscheiden dan is ongeveer alles gezegd over het wisselend humeur van deze gevleugelde dieren en hoef je er niet bang voor te zijn. Trouwenseen bij die wil steken ontkom je toch niet: ze kan in je haar vliegen, terwijl ze sist als een roodgloeiende sintel, waarop water spat, of ze zoemt op je aan, haakt bliksemsnel in en flitst de degen door je vel: ze aarzelt niet. Gelukkig zijn het uitzonderingen. Meestal zijn de bijen even zacht als degene, die ze behandelt. Is de imker rustig en zacht, dan zijn bijen het evenzo. De bij leeft niet alleen, ze kan slechts leven als georgani- seerd volk. In een bijenvolk vinden we een koningin, werkbijen en darren. De koningin is het enige volmaakt vrouwebjk individu, de werkbijen zijn ook vrouwelijke dieren maar met onvoldoende ontwikkelde geslachtsor- ganen en de darren zijn de mannetjes. De darren kunnen niet steken: ze hebben geen angel. De koningin kan dat wel, doch zij gebruikt haar angel alleen tegenover andere koninginnen. A1 de bijen, die we gewoonlijk zien of voelen zijn dus steeds werksterbijen. Een goed volk kan er zo ongeveer tot 80.000 tellen naast enkele honderden darren en een enkele koningin of ook wel moer genoemd. De koningin is dus de enige eierlegmachine in een bijen volk. Ze doet niets anders dan eieren leggen en begint daarmee reeds zij het kalmpjes aan in januari om in de zomer soms tot 3.000 en meer eitjes per dag te leggen. Ze gaat daarmee door tot november, tenzij de winter veel vroeger zou intreden. Ze verlaat de bijen- woning slechts voor de bruidsvlucht binnen de 16 dagen na haar geboorte, samen met de darren uit gans de om- geving en later eventueel om te zwermen, maar dan gaan er ongeveer 30.000 a 40.000 werksterbijen mee op haar toch naar een nieuwe woning. De koningin is gemakkehjk te herkennen aan haar groter en zwaarder achterbjf dat ze ver achter de vleugels uit- steekt en haar krachtiger borststuk, haar lange poten en haar vrij statige manier van voortbewegen over de raat. "Tl =3 Het is dank zij het werk van prof. Von Frisch dat men in- zicht verwierf in het bijenleven. Hij onderzocht de bijen- taal en maakte ze verstaanbaar voor de mens. Bondig komt dit hierop neer: als een speurbij thuiskomt met haar ontdekking gaat ze dansend over de raten. Daarbij loopt ze, schuddend met het achterbjf, in een zodanig afge- platte 8, dat er bij het raken van de twee cirkels een recht lijnstuk ontstaat. Het merkwaardige is nu dat de hoek, gevormd door deze rechte en de vertikale, gebjk is aan de hoek, die de vliegrichting naar de bron maakt met de richting van de zon. Het aantal dansen, dat ze per kwart minuut uitvoert, geeft tevens, tot op 100 meter na aan, hoever de bron van de woning verwijderd is. De speurbij leidt de andere bijen dus niet naar de bron, maar stuurt er de werksterbijen naar toe, die zich rond haar verdringen. Deze vliegen onmiddeUijk in de aan- gegeven richting en tot de aangeduide afstand. Hoe be- langrijker de bron hoe meer de speurbij haar dans zal herhalen voor andere bijen op andere raten. De zwerm Elk jaar ontwaakt in het volk de zwermdrift. Als de koningin de darrencellen heeft belegd en er weken later gebrek aan legruimte ontstaat, doordat alles met stuif meel en honing of broed gevuld raakt, komt er een ogen- blik waarop de koningin meer eitjes legt dan er ruimte vrij komt door het uitlopen van het broed. Dan treffen de werkbijen maatregelen. Ze beginnen onderaan de raat brede doppen te bouwen, die gebjken op dopjes, waarin de eikels aan de eikenboom hangen. Zij zullen de wieg worden voor nieuwe moeren: de koninginnedoppen. Prompt legt de koningin een eitje in elk daarvan en na drie dagen zullen de larfjes koninginnepap krijgen zoals alle bijen, met dit verschil echter dat ze nooit wat anders en minderwaardigs zullen eten, zodat ze reeds na veertien dagen als volwaardige koninginnen geboren zullen worden. Na het beleggen van deze doppen wordt de koningin op dieet gezet: ze wordt minder gevoed, haar eierleg ver- mindert en ze wordt lichter van achterbjf, zodat ze spoedig weer kan vliegen. En dan komt een der volgende dagen het grote ogenblik, dat het volk zich zal splitsen. Zodra de eerste moerdop gesloten wordt voor de verpop- ping van de larf tot volwaardig insect en het weer be- stendig op mooi staat, wordt het zeer rustig aan het vheg- gat. Binnenin begint het echter te brommen als een naderend onweer en plotseling gaan de sluizen open, worden de wilde horden losgelaten en spuit een bruine stroom bijen als een vloedgolf naar buiten. Rollend, vlie- gend, buitelend, achterover of hals over kog worden ze naar buiten geperst. De lucht verdonkert door hun aantal, als ze langs komen en het gezoem lijkt op het geronk van een vliegtuig. Tien tot vijftien minuten lang is men getuige van de wilde acrobatische vlucht van 40.000 tot 45.000 bijen. Daar middenin zit ergens de koningin, in het oog gehouden door een kleine bjfwacht, die met aandacht haar vliegpogingen gadeslaat. Het gaat nog wat onwennig in het begin het is immers zo lang geleden dat ze haar vleugels gebruikte. Spoedig gaat ze ergens dicbt in de buurt van de korf of kast op een boomstam, een tak, een paal of een ander voorwerp rusten. Onmiddelkjk is de bjfwacht ter plaatse en begint met het verzamelen van de wilde, rondvliegende bende; de hjfwachten heffen het achterbjf in de hoogte en be ginnen snel met hun vleugels te waaieren. Aan de achterste geleiding van het achterbjf hebben de bijen een reuk- klier. Hij wordt geopend en de doordringende geur wordt door het waaieren verspreid, waardoor ze kunnen laten ruiken waar ze zitten, of beter waar de koningin zit, want ze waaieren alleen in haar buurt en in haar aan- wezigheid. Langzamerhand beginnen zich meer en meer bijen om de koningin te verzamelen en waaieren op hun beurt. De eersten klemmen zich vast aan de plaats, waarop ze neerstrijken en de volgende bijen klemmen zich weer aan de vorigen. Na een uur tot anderhalf uur is dit „zwermen" afgelopen; dan is het nerveuse gebrom geluwd. Er komt orde in de massa, in het nieuwe volk, dat als een reuzen-druiventros rondom de koningin hangt. Het volk wacht op de terugkeer van de speurbijen, die bij kun komst zullen melden waar de beste huisvesting te vinden is. Dit kan na enkele uren gebeuren, maar soms ook pas na dagen en dan vertrekt de zwerm opnieuw met razend tumult, hoog in de lucht, kilometers ver naar een nieuw verblijf. Koopjel Koopje! Koopje! Koopje! Bruidsjapon maat 42 kort model met sluier, hand- schoenen en tasje. satijn met kant overtrokken niet in Rotterdam gedragen Vaste prijs f 75.- Mevr. Boef Russischestr. 6b R'dan W medisch gediplomeerd Alt uw voaten knellan Padicura mevr. Z.d.Haan- Hoekstra Lorentzpl. 28 Schiedam Komt ook aan huis De imker laat het echter niet zover komen; als de tros eenmaal gevormd is houdt hij er een schepkorf onder, geeft een korte ruk aan de tak en schept zo de zwerm, die hij zelf zal huisvesten waar hij dat het beste vindt. Als de bijen zwermen zijn ze het minst steeklustig. Als de imker de zwerm voor of in een lege kast afschudt, dan vestigt het bijenvolk zich er definitief. Poetsters be ginnen onmiddeUijk te reinigen, bouwsters metselen reten en spleten dicht en wasbouwsters beginnen cellen aan te zetten. De koningin wordt weer krachtig gevoed en zodra de eerste ceUen klaar komen begint ze te leggen. Er is weer een nieuwe, hardwerkende bijenmaatschappij compleet.

Mathenesser Nieuws | 1963 | | pagina 6