Porsche Carrera 4 met 'intelligente'techniek Alfa Romeo met 145 1.4IE op damesjacht VW vaart met nieuwe Polo op zeker MaasstaD Nationalistisch gehalte Prijsverlaging Toyota Harsvlekken Nederland en Australie S!IW 7858 Vlotter verkeer 7.Q Computers Om de as Duur Hierop maar tijdelijk. Mooi interieur Standaard airbag Hier kunt u altijd op rekenen. Topsnelheid Eisen Kleine Golf Kwiek Compleet CX9.56 AXJT^l onder redactie van Henri Stolwijk Met kleine ingrepen kunje het verkeer vlotter laten verlopen. Zo blijft het mij een raadsel. waarom verkeerslichten niet beter op elkaar worden afgesteld. Zelfs op belangrijke invalswegen is het niet ongewoon. dat je bij elk lieht het rempedaal nioet intrappen. omdat het op rood staat. Probeer bijvoorbeeld maar eens via de Sehieweg Rotterdam binnen te komen. Je staat meer stil dan dat je rijdt. zo lijkt het wel. Ook een andere maatregel zou het verkeer vlotter doen verlopen: het invoeren van het oranje licht luttele seconden voordat het weer van rood op groen springt. Dat gebeurt veelal in het buitenland: als automobilist kunje dan vast inschakelen in de eerste versnelling. opdat je vlot kunt wegrijden. Het werkt echt. maar blijkbaar is dat nog niet doorgedrongen tot de verkeersdeskundigen in Nederland. Zouden die zelf dan nooit eens over de grenzen kijken? Henri Stolwijk TECHNISCHE GEGEVENS: Motor: 1351 cm3 Vermogen: 66/90 kW/pk. Acceleratie: 12.5 sec van 0-100 km/uur. Topsnelheid: 178 km/uur. Gem. verbruik: 8.2 ltr/100 km. Gewicht: 1108 kilo. Nieuwe auto's in de Verenigde Staten krijgen vanaf 1 oktober een sticker waarop staat in welke landen de onderdelen van de auto zijn gemaakt. De Amerikaanse autoproducenten hopen dat de koper zo in de gaten krijgt dat de auto's, die de Japanse merken in de VS maken. veel gei'mporteerde onderdelen bevatten. Uiteindelijk moet dat ertoe leiden dat de consument de voorkeur laat uitgaan naar de auto's met een hoog percentage onderdelen uit eigen land. Daarbij is de Ameri kaanse economie het meest gebaat. Bij Toyota zal het najaar niet ongemerkt voorbijgaan. Alle Toyota's Corolla en Carina E zijn tot 1 januari 1995 in prijs verlaagd. Deze ver- laging kan afhankelijk van het model oplopen tot 1.350 gulden. Daar- naast is er een aantal bijzondere actiemodellen uitgebracht. zoals de Corolla GXi. De auto is rijkelijk uitgerust met bijvoorbeeld elektrisch bedienbare ramen. centrale portiervergrendeling en stuurbekrachti- ging. Deze uitvoering is te koop vanaf 31.490 gulden. Dati is er nog de Carina E Executive met luxe bekleding. wortelnotehout in het inte- rieur en stuurbekrachtiging. De Carina E Executive is te koop vanaf 39.495 gulden. De bagageruimte voor en de motor achterin. Dit is niet bepaald het concept voor een ideale gewichtsverhouding. Niettemin bouwt Porsche op basis van dit concept een van de beste sportauto's ter wereld: de fameuze 911 Carrera. Technisch is dit een volmaakte auto. In oktober komt er een versie bij met een zeer ingenieuze vierwielaandrijving. de Carrera 4. De voordelen van de intelligente aandrijving bij deze Porsche Carrera 4 komen pas goed naar voren als de weg nat is of als er grind in een bocht ligt. Bij de tweewiel aangedreven Carrera 2 wil de achterkant onder dergelijke omstandigheden nog wel eens vervaarlijk gaan glijden als plots wat te gretig het gaspedaal wordt bediend. Hoe kan dat ook anders met een vermogen van 200 kW/272 pk. De Carrera 4 heeft daarvan aanzienlijk minder last. Zodra een of beide achterwielen beginnen te slippen. gaat een batterij aan computers aan het werk om de auto in het spoor te houden. Daartoe dienen verschillende systemen. Natuurlijk begint dat met het sperdifferentieel op de achteras in combinatie met de door een viscose koppeling geregelde vierwielaandrijving. Als de achterwielen niet meer voldoende houvast hebben dan verschuift een deel van de krachten. tot maximaal 41 procent, naar de vtsorvvielen. Dat wordt helemaal traploos geregeld. Voorts beschikt de Carrera 4 over een door Porsche ontwikkeld ABD- regelsysteem. Dat zorgt ervoor dat de rem op het meest doorslippende achterwiel licht wordt aangeknepen. terwijl tegelijk de meest trekkracht wordt overgebracht op het wiel dat nog wel genoeg grip heeft. Vooral het ABD is uniek en zorgt voor de eerder genoemde vergevingsgezindheid. Normaal laat je het wel uit je hoofd om bij een snel genomen bocht plotseling het gas helemaal los te laten. De kans is dan vrij groot dat de auto een keer om zijn as tolt en van de weg raakt. De door het ABD uitgevoerde remcorrecties houden juist dan de achterkant van de Carrera in het gareel. In het dagelijks verkeer. zeker in het drukke Nederland. zullen de systemen zelden echt nodig zijn. De Porsche is echter geen modale auto. De weinige mensen die geld hebben voor en Porsche, willen er dan ook plezier aan beleven. Ongetwijfeld willen ze de geweldige sensatie. die deze auto biedt. wel eens een keer ten voile proeven. Van 0-100 km/ uur in 5.4 seconden spreekt boekdelen wat het potentieel van de Porsche betreft. Het raspende motorgeluid streelt de gehoorzenuw van de liefhebber en verleidt hem tot een krachtige aanpak. Dan is het een prettige en veilige gedachte dat in elk geval een Carrera 4 niet bij een plotseling opdoemend grindspoor voor koud angstzweet zorgt. Porsche is synoniem voor duur. Een 'gewone' Carrera 2 kost al 215.900 gulden. De vierwielaangedreven variant komt op 240.500 gulden en als cabriolet staat hij in de prijslijst voor de lieve som van 272.500 gulden. Autolak heeft veel te lijden. Zo kunnen vogelpoep en opspringende steentje voor beschadiging van de lak zorgen. Ook hars zorgt voor le- lijke plekken. De kleine kleverige druppels van de bomen zijn niet al- leen agressief voor de lak. maar ook nog eens nroeilijk te verwijderen. Bij Halfords ligt voor 8.95 gulden de oplossing klaar. Holt hai;sverwij- deraar zorgt ervoor dat al na enkele seconden de harsvlek gemakkelijk kan worden weggepoetst. Ford Australie komt eind 1994 als een van de eerste met een auto die al in de fabriek is voorzien van een LPG-installatie. De Noordbrabant- se autogas specialist. Vialle. levert aan Ford Australie de LPG-instal- laties. Deze komen in de Ford EF Falcon die eind 1994 in Australie op de markt verschijnt. Het gaat om een nieuwe personenauto met een 4.0 liter zescilinder motor. Ford Australie verwacht van de LPG versie meer dan 2.000 exemplaren per jaar op de thuismarkt af te zetten. Vooralsnog zijn er geen plannen om dit model in Europa uit te bren- een. A Hart NibbrpGreeve B.Y., importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En ant dat te vieren maken wij. als u een "motors*' dezer da gen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt. duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw oyereenkomst met de dealer om. Daar kunt it in ieder geval op rekenen. Bij eIKe Mitsubishi eerf importeursbonus van duizend gulden op de koop toe. Deze jubiteumhtmits is veneerkl in </i leuseturiceen. Han Nihbri\> Green1 H Sassenlieim. 02522-Mtll DealeraJresseii vinilt u in Je Gamlen GiJs Wijzieinin'n voorhehouJen Met de 145 mikt Alfa Romeo op nieuw klanten uit elke inkomensgroep en van alle leeftijden. Het Italiaanse automerk zegt daarbij extra aandacht te hebben geschonken aan de wensen en behoeften van dames. Zo zijn er ondermeer in totaal zo'n honderd verschillende accessoires verkrijgbaar, speciaal ontworpen op basis van wensen van de vrouwelijke automobilist. Op pad met de 145 met een benzinemotor van 1,4 liter, het type waarvan er gezien de prijs het meeste verkocht gaan worden. blijkt in elk geval weinig van een speciaal op dames georienteerd design. Of het moet zo geraffineerd zijn dat alleen vrouwen het verschil merken. Wel valt op dat het zicht schuin naar achteren wordt beperkt door de brede portierstijlen en de omhoog lopende achterramen. Vooral kleinere personen zullen twee keer moeten kijken voordat ze de achteruit versnelling benutten. Ook bij inhaalmanoeuvres is het even oppassen met een vrij sterke dode hoek. Desalniettemin voel je je in de Alfa snel thuis. De auto heeft een keurig afgewerkt en mooi interieur met goed zittende stoelen. Mede door het in hoogte verstelbare stuur is het gemakkelijk om een ideale zitpositie te vinden. De 145 laat zich eenvoudig en licht bedienen. Dit laatste komt mede door de standaard gemonteerde snelheidsafhankelijke stuurbekrachtiging. De versnellingsbak vraagt om een precieze hand. Die tolereert geen onnauwkeurigheid. De Italiaan komt minder venijnig over dan zijn voorganger, de 33. Alsof de scherpe kantjes eraf zijn gehaald. zo elegant socpel marcheert de nieuwe Alfa over de Polo heel herkenbaar Volkswagen. geslaagd om een auto neer te zetten met veel gebruiksgemak. Hij biedt plaats aan vier volwassenen en de kofferbak van 320 liter is door de grote achterklep goed toegankelijk. Van binnen groter dan de buitenkant doet vermoeden. wegen. Voor een belangrijk deel zit hem dat gevoel waarschijnlijk in de gewichtstoename. De 145 is maar liefst 150 kilo zwaarder dan de 33 met 1,4 liter motor. Vergelijken gaat evenwel moeilijk. want de 145 is van de grond af aan nieuw. Een auto ontworpen naar de modernste maatstaven, waarbij vooral veel aandacht is gegeven aan veiligheidsvoorzieningen. De gewichtstoename korrjt onder andere voort uit zaken als beschermbalken in de deuren, kreukelzones en een veiligheidsstuurkolom. Verder beschikt de jongste en tevens kleinste telg uit het Italiaanse geslacht standaard over een airbag en gordelspanners. Al met al bedraagt de topsnelheid Bij de ontwikkeling van de Polo is Volkswagen niet over een nacht ijs gegaan. Marketing-deskundigen hebben eerst uitvoerig onderzocht aan welke eisen een contpacte auto moet voldoen. voordat schetsen op papier zijn gezet. De vierde generatie Polo, die over een kleine maand in de verkoop gaat. stoelt dan ook op een doordacht concept. ..Marketing is het systematise!! inventariseren van de wensen die er leven. Wie zijn huiswerk goed doet. zal succesvol zijn". aldus Wolfgang Gliisef. mede verantwoordelijk voor de export- marketing bij VW. Het onderzoek leverde veel informatie op. ..De klanten willen meer binnenruimte. zonder dat de auto groeit in lengte. Ook staat extra hoofdruimte op het verlanglijstje. maar de luchtweerstand (van invloed op het brandstofverbruik) moet wel laag zijn". somt Glaser op. ..Eisen die nauwelijks zijn te combineren. Toch zijn we ervan overtuigd dat het ons is gelukt. De Polo is een auto voor iedereen." Maar voor Volkswagen was het minstens zo belangrijk dat de Polo in alle opzichten een echte Volkswagen zou zijn. Herkenbaar. betrouwbaar. milieuvriendelijk en veilig. De bekende Volkswagen styling, de grote achterlichten en de herkenbare grille zorgen ervoor dat de nieuwkomer in het gamma veel weg heeft van zijn grote broer. de GoTf. Een korte rij-indruk met de verschillende uitvoeringen van de Polo leert dat Volkswagen zijn huiswerk grondig gedaan heeft. De basisversie met 1.0 liter motor van 33 kW/45 pk. in ons land eind dit jaar leverbaar. is zeer stil. Hij gaat 23.895 gulden kosten. De auto stuurt erg precies en gaat zonder tegenstribbelen vlot de bocht door. De versnellingsbak schakelt soepel. De wat sterkere 1.3 liter motor van 40 kW/55 pk zorgt uiteraard voor kwiekere prestaties. Dan is er nog een 1.6 liter van 55 kW/75 pk. Deze laat zich wel enigszins horen. zeker als het vermogen ook daadwerkelijk wordt benut. De 1.3 en de 1.6 zijn respectievelijk 800 en 2.800 gulden duurder dan de 1.0. waarbij de Polo 1.6 standaard ook stuurbekrachtiging heeft. Volkswagen biedt de koper de mogelijkheid naar eigen behoefte te varieren wat betreft motoren (drie mogelijkheden).interieuruitrusting (vijf mogelijkheden) en vele accessoires. Vooral op nat asfalt bewijst de Carrera 4 zijn standvastigheid als het gaat om wegligging. nog altijd maar liefst 178 km/uur, terwijl de acceleratie van 0 tot 100 niet meer dan 12,5 seconden hoeft te vergen. Dat blijven hele goede prestaties. De Alfa verbruikt net zo gretig brandstof als hij presteert. Wie stevig doorrijdt, zal al snel zo'n negen of zelfs tien liter per 100 kilometer verbruiken. Daarvoor krijg je overigens wel heel veel rijplezier en comfort terug, want rijden doet de 145 heerlijk. Wegligging. remmen en motorvermogen zijn uitstekend op elkaar afgestemd en daardoor vormt de auto een harmonieus geheel. Alfa zal Alfa niet zijn als het zich niet zou onderscheiden door een apart design. Ook bij de 145 is dat weer uit de kunst. Mooi of niet het is in ieder geval anders en De 145 is duidelijk ontworpen voor mensen met plezier in autorijden en oog voor uiterlijk. Alfa Romeo biedt een hele complete, fijne auto die veel duurder lijkt dan zijn prijs van 29.950 gulden. Daarbij zijn er zoveel opties leverbaar dat iedereen zijn of haar auto iets persoonlijks kan geven. Een voorbeeld van een van die opties is een paraplu-houder voor tegen de binnenkant van het portier. Door de complete standaarduitrusting, de keuze uit drie types benzinemotor en een turbo-diesel versie zal deze Alfa een breed publiek aanspreken. Ook met de vormgeving zit het wel goed. Voor sommigen is het misschien even wennen maar dat is niet ongewoon bij Alfa Romeo's eigenzinnige ontwerpen. Vanaf oktober is de 145 in Nederland te koop. later volgt de 146. een sedan model. Romeo betaamt. onderscheidt zich overduidelijk van de rest. Ondanks zoveel oog voor design is Alfa er echter ook goed in Italiaanse styling zoals het Alfa

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 13