MaasposT timmert aan de weg Weinig interesse voor Vlaardingse Monumentendag iPf Beweging en muziek MaasstaD H 1 Onderzoek toont aan: Wat te doen met een 'drunken sailor' in de Immanuelkerk Programma stads- bibliotheek 1 VLAARDINGEN - De belangstelling voor de Open Monu mentendag die afgelopen zaterdag werd gehouden, was dit jaar in Vlaardingen zeer gering. Helaas, want er was toch ge- noeg te bezichtigen en te doen. .ML. MAASSLUIS - Vijftien jaar geleden begon het als feest rondom (de enig overgeble- ven) stoomzeesleepboot de Furie. Nu is de Furieade, dit jaar op 30 September en 1 ok- tober, uitgegroeid tot een van de grootste evenementen in zijn soort. Shanty-koor Combo Controle Winkelen Vernieling Inbraak in winkel Baldadigheid Diefstal met geweld Boete te hard rijden Woensdag 14 September 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.5^ SCHIEDAM Overal was de MaasposT te zien de afgelopen weken. Niet alleen was er een promotieteam op de weg maar nadrukkelijk toonde MaasposT zich op de weg. In opvallende blauwe bussen koos MaasposT voor deze 'kilo meters' lange reclame zodat nie- mand meer kon vertellen dat hij nog nooit van MaasposT had ge- hoord. Zo kon men bijvoorbeeld de monu- menten als het Stadhuis, de Grote Kerk, molen Aeolus, het Visserij- museum en het Reedershuis eens van binnen bekijken. Of deelnemen aan een van de wandelingen door de Oostwijk, wat dit jaar het thema van de Open Monumentendag was. Er was zelfs een boottocht naar Schiedam mogelijk en de mensen konden genieten van diverse orgel- concerten. Toch leek Vlaardingen niet echt warm te lopen voor de ei- gen monumenten. „Tja, we hebben misschien wat concurrentie van de Wereld Haven- dagen in Rotterdam. Hoewel ik moet zeggen dat het de vorige jaren toch best druk was bij de diverse ak- tiviteiten die steeds georganiseerd worden. Nee, ik vind het jammer dat de media zo weinig aandacht aan deze dag hebben besteed", ver- telt de teleurgestelde Wout den Breems, voorzitter van de Histori- sche Vereniging Vlaardingen (HVV). Mensen die wel de moeite hadden genomen om deze zevende Open Monumentendag te bezoeken, kon den in zaal de Harmonie genieten van de informatieve fexpositie die was ingericht, of de speciale video- band bekijken die vorig jaar was ge- maakt. Tevens was er veel oud en hedendaags beeldmateriaal te zien van fraaie plekjes in de eigen stad. Uiteraard ontbraken ook de diverse stands niet. Zo waren de Archeolo- gische Werkgroep Helinium, het Archeologisch en Bouwhistorisch museum Hoogstad en de Vlaar dingse VVV vertegenwoordigd. Een aardige bijkomstigheid van de ze dag was de koppeling met de Open Monumentendag in Schiedam. Vanaf de steiger aan het Westerhoofd voer de rondvaart- bood 'Diana' tegen een speciaal ge- reduceerd retour-tarief naar de naastgelegen stad Schiedam. Vanaf de Schiedamse steiger werd men met een paardentram vervoerd naar de Plantage, het oudste park van Nederland en tevens het middelpunt van de Schiedamse Open Monu mentendag. Omgekeerd werden de Schiedammers uitgenodigd om de Vlaardingse aktiviteiten te bezoe ken. Vorige jaren waren de thema's on- der meer de 200-jarige molen Aeo lus, het Visserijmuseum en de histo- rische Markt (vorig jaar). Voor 1995 staat de wijk Vlaardinger-Am- bacht weer centraal, speciaal in ver- band met het feit dat het Raadhuisje van Ambacht honderd jaar geleden werd gebouwd. A - - vt 'vs t 1 VLAARDINGEN Aan de Hofsingel 76 is een instituut voor Beweging en Muziek gevestigd. Dit instituut is van de Stichting Bewe ging en Muziek. Door deze stich ting wordt het toepassen van Bewe ging en Muziek gestimuleerd en wordt het onderzoek naar een we- tenschappelijke fundering bevor- derd. De Stichting verzorgt publica- ties op H.B.O. - en Universitair ni- Daarnaast zijn er praktische uitga- ven voor het werken met kinderen en volwassenen. Beweging en Muziek wordt zowel aktief als passief beoefend. In het laatste geval beweegt de therapeut het lichaam. Dit kan ook worden toegepast bij bedlegerige patienten. Beweging en Muziek beinvloedt geestelijke en lichamelijke proces- sen. Alle levensfunkties zijn bewe- gingen, die muzikaal beinvloedbaar zijn. Denk aan de hersenfunkties - ook de samenwerking van linker- en rechterhersenhelft, ademhaling, bloedsomloop en stofwisseling. Het is even wennen aan de gedachte, dat polsslag en bloeddruk door muziek kunnen worden veranderd. Toch is dit al heel lang bekend en in de praktijk gemakkelijk te controleren. Dagelijkse handelingen zijn wat uit- voering betreft, afhankelijk van de mogelijkheid om te kunnen volhar- den in een bepaald tempo en het juist uitvoeren van een ritme. Daar- om kan een slecht bewegingspa- troon aan de basis liggen van zowel leermoeilijkheden als gedragspro- blemen bij kinderen, en een struike- lende gang en kleine ongelukken bij ouderen. Bij Beweging en Muziek worden de vitale funkties geaktiveerd. Het is daarom niet alleen therapie, maar ook ontspanning en plezier voor de deelnemers. De deelnemers behoe- ven geen speciale opleiding of mu- zikale begaafdheid te hebben. Wie kennis wil nemen van Bewe ging en Muziek kan voor nadere in- formatie terecht bij de Hof van Be weging en Muziek. Telefoon 4354166. Project spitspendel loopt als een trein VLAARDINGEN De gebruiker van de Spitspendel blijkt tevreden over dit vervoermiddel zo blijkt uit een marktonderzoek dat door de Nederlandse Spoorwegen werd uit- gevoerd en waar verschillende con- clusies uit getrokken konden wor den. De uitslag van het onderzoek heeft er o.a. in geresulteerd dat sinds eind augustus meer stations op de Hoekse Lijn worden bediend. In de avondspits rijdt de NS-pendel twee- maal door tot aan Hoek van Holland Haven. Gestopt wordt er bij alle tus- senliggende stations. In zowel de ochtend- als de avond spits worden ook extra sneltreinen ingezet in de richting van de te- genspits. Dit betekent dat reizigers s morgens vanuit centrum en in de avondspits vanuit Rotterdam CS in een keer mee kunnen naar Vlaardin gen centrum en in de avondspits vanuit Vlaardingen centrum in een keer naar Rotterdam Centraal Sta tion. Sinds de invoering van de dienstre- geling voor de spitspendel, dit voor- jaar, is er met ingang van 29 augus tus besloten de eerste en de laatste spitspendel te laten vervallen gezien de bezettingsgraad. Wel is in de piek van het spitsuur de dienstrege- ling aangepast aan de wensen van de reiziger. Omdat de bezetting van de eerste en de laatste spitspendel te wensen overliet moest deze uit kos- tenoverwegingen vervallen. Uit het marktonderzoek, dat in juli werd gehouden, blijkt dat veel reizi gers tevreden zijn over de hogere frequentie van de treinen. De spits pendel bevalt hen goed. Uit het on derzoek kwam ook naar voren dat de reizigers het op prijs zouden stel- len als de Spitspendel over een lan- ger traject gaat rijden waardoor meer stations worden bediend. Rei zigers uit Hoek van Holland voer- den zelfs een handtekeningenactie x Het pro:.iotieteam was de afgelopen week actief in de Spitspendel. waarin gevraagd werd om een bete- re bediening van hun gebied. Aan deze wens is inmiddels tegemoet gekomen. In de ochtenduren vertrekt de Spits pendel nu tweemaal vanuit Maas- sluis West. In de avondspits rijdt de Spitspendel tweemaal door tot aan Hoek van Holland Haven. Deze Spitspendels stoppen op alle tussen- liggende stations. In zowel de och tend- als de avondspits worden ook extra treinen ingezet in de richting van de tegenspits. Dat betekent dat reizigers s' morgens vanuit Rotter dam CS in een keer mee kunnen naar Vlaardingen Centrum en in de avondspits vanuit Vlaardingen Cen trum in een keer naar Rotterdam CS. De Spitspendel ging dit voorjaar van start door een commerci'eler be- leid en een marktonderzoek dat werd gehouden. In dit onderzoek gaf de reiziger te kennen dat hij minder vertragingen wilde, betere aansluitingen en frequenter een trein. Shanty-koor op Furieade De organisatie, die in handen is van de Stichting Maassluis Maritiem. waakt er echter voor dat de bijzon- dere schepen en de haven waarin deze schepen liggen het centrale thema blijven. „Om te zorgen dat de schepen goed zichtbaar zijn, zullen de braderiekraampjes, even als vo rig jaar, alleen aan de huizenkant mogen worden neergezet en wordt de kermis 'verbannen naar de bui- tenhaven", vertelt bestuurslid MevrouwBreunis-Smits. Een aantal jaren terug besloot men om aan het zaterdagse evenement de vrijdagavond toe te voegen. Dit bleek niet zonder succes: daar waar het op zaterdag een massaal feest is voor heel Nederland, is de vrijdag avond er voor de Maassluizers. Bui- ten (langs de haven) en binnen (in de cafe's rondom de haven) is het op die avond jaarlijks een gezellige drukte met als letterlijke klap op de vuurpijl het inmiddels traditionele vuurwerk. Op dezelfde vrijdagavond is er dit jaar ook vuurwerk van een geheel ander kaliber te verwachten. In de Immanuelkerk zullen dan drie ko- ren, zo'n beetje als startsein van de Furieade, invulling geven aan het thema 'Liedjes van de zee'. Op dit zgn. Furieade Promenade Concert zullen optreden Shanty-koor 'Die Maeze Sanghers' o.l.v. Theo Verha- ren, het Vlaardingse Vissersvrou- wenkoor o.l.v. Anneke de Vlieger en het Vlaardings Musical Gezel- schap o.l.v. Dick Borst. Laatsgenoemd gezelschap trok kort geleden voile zalen met de musical 'Brood uit het water'. Op 30 Sep tember zal men dan ook enkele suc- cesnummers hieruit ten gehore brengen in een kerk die versierd zal worden met attributen (zoals visser- FUBI snetten) uit de musical. Het koor van dirigent Theo Verha- ren is gespecialiseerd in shanties: dit zijn zeemansliederen die in de vori ge eeuw met name op grote zeilschepen werden gezongen. De diverse werkzaamheden op het schip hadden hun eigen liederen die o.l.v. de voorzanger (de shanty- man) over het dek klonken. Zo wa ren er de pomp-, anker- en hijslied- jes: een voorbeeld van een hijslied is het overbekende 'what shall we do with a drunken sailor'. „Was er weinig werk, bij windstilte, dan dacht en zong men over moeder de vrouw die thuis op manlief wachtte", aldus de heer Ruygrok, secretaris van 'Die Maeze Sang hers'. De meeste shanties zijn En- gels, hoewel men ook ongeveer tien Nederlandstalige versies op het re pertoire heeft staan. Dirigent Theo Verharen maakt ook eigenhandig de partiture's voor 3- en zelfs 4-stem- mige shanties: uniek in de shanty- wereld. 'Die Maeze Sanghers' zijn dan ook een veel gevraagd koor dat veel optreedt in rusthuizenen o.a. ook aanwezig was op de Wereldha- vendagen in Rotterdam. De vraag of het santy-koor een ge- mengd koor is verduidelijkt de heer Ruygrok lachend met een oud scheepvaartgezegde: „een vrouw en een kip is de pest op een schip". De drie dames die lid zijn zitten bij het aparte combo van de vereniging. Het zestig man tellende koor, opge- richt in 1987, bestaat voor het over- grote deel uit (wel en niet gepensio- neerde) loodsen uit de regio. Onder andere vanuit het Westland. Dor drecht en Haamstede komt men ie- dere dinsdagmorgen naar Maassluis om in de Koningshof te repeteren. Voordegoed-geoefende 'Sanghers' is het Promenade Concert een van de vele optredens in het jaar. Dat neemt niet weg dat er wordt uitge- keken naar met name het publiek dat bij een eerder Furieade-optreden zeer enthousiast en in grote getale aanwezig was. Een verrassing blijft het speciaal ge- componeerde 'Furie-lied', dat door de drie koren gezamenlijk ten geho re zal worden gebracht. „Dit wordt niet geoefend. we zingen gewoon met de andere koren mee", aldus Ruygrok. In welk tenue men in de Immanuelkerk zal verschijnen weet hij nog niet: wordt het een authen- tiek kostuum, het oude vertrouwde blauw of verkiest men de nieuwe groen-kaki combinatie voorzien van het in goud geborduurde logo? Het Furieade Promenade Concert vindt plaats op 30 September om 19.45 uur in de Immanuelkerk, de toegangsprijs bedraagt fl. 10,-. VLAARDINGEN Op vrijdag werd door de politie tussen 07.15 uur en 08.15 uur een controle ge houden op de Holysingel te Vlaard ingen.In deze korte periode werden 15 bekeuringen uitgeschreven. VLAARDINGEN Op vrijdag avond werden 2 vrouwen respectie- velijk 24 en 45 jaar oud en een 40 jarige man, afkomstig uit Schiedam, aangehouden terzake winkeldiefstal in een supermarkt in het Centrum. Zij konden na opgemaakt proces- verbaal huiswaarts keren. VLAARDINGEN In de nacht van vrijdag op zaterdag werden er aan de Kethelweg een 20 tal auto's beschadigd door vernieling. De au to's werden met een scherp voor- werp bekrast. VLAARDINGEN Van een win- kelpand aan de Schiedamseweg werd een winkelruit ingegooid waarna men een kratje bier weg- nam. Even later konden een 18-jari- ge man uit Vlaardingen en een 19- jarige man uit Maassluis worden aangehouden. Zij waren nog in het bezit van het kratje bier. De heren konden na opgemaakt proces-ver- baal naar huis. VLAARDINGEN Naar aanlei- ding van geluidsoverlast door een aantal personen op het Liesveld werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat men het hekwerk rondom het bouwterrein had opgegooid. In samenwerking met de brandweer werd een en ander hersteld. VLAARDINGEN Omstreeks 05.20 uur werd een 30-jarige vrouw overvallen nabij de VSB aan de Van Hogendorplaan. Zij werd na het op- nemen van geld door twee mannen vastgepakt die vervolgens haar een portemonnee en een bankpas afna- men. De goederen werden vervol gens overgedragen aan twee vrou wen. De daders verdwenen in een rode personenauto, mogelijk merk Opel of VW golf. VLAARDINGEN De politie uit Spijkenisse zag een Fransman met 160 km/uur over de Rijksweg A15 rijden richting de Beneluxtunnel. Met assistentie van Schiedam en Vlaardingen kon de 39-jarige be- stuurder worden gearresteerd. Op het politiebureau te Vlaardingen werd in overleg met justitie een geldboete opgelegd ad. fl. 600,=. Dit bedrag werd direct door de Fransman voldaan. VLAARDINGEN In September is op de volwassenen-afdeling van de centrale bibliotheek een tentoon- stelling te zien met als thema "Fantasie?'In deze tentoonstelling wordt de aandacht gevraagd voor boeken en andere materialen uit het fantasa-genre waarin een belangrij- ke rol is weggelegd voor fantasiefi- guren als trollen, elfjes e.d. Op de jeugdafdeling zijn deze maand kin- dertekeningen gemaakt door kinde ren uit Kroatie tentoongesteld. Het filiaal Holy heeft een expositie over een populaire hobby, namelijk het tekenen en schilderen. Verder wordt daar aandacht gevraagd voor allerlei verfilmde boeken, en voor videofilms die gebasseerd zijn op boeken. Het filiaal Babberspolder heeft een tentoonstelling over Frankrijk, en voor de jeugd is er een tentoonstel ling met als thema "pesten en pla- gen". In de vitrinekast is een verza- meling klederdrachtpoppen van een jeugdlezeres, Sabine Tebbens ten toongesteld. In het filiaal Westwijk is de komen- de maand een postertentoonstelling te zien onder de titel "Nederlanders onder anderen". Deze tentoonstel ling laat zien hoe mensen vanuit an dere culturen naar gedrag en ge- woontes van Nederlanders kijken. Verder is er op de jeugdafdeling een presentatie van allerlei klassieke jeugdboeken, zoals bv Joop ter Heul, en Kruimeltje. Tenslotte organiseert de Stadsbi- bliotheek op 22 September weer een schrijversavond. Dit keer zal Ma rion Bloem vertellen over haar werk. Deze avond begint om 22.00 u. in de centrale bibliotheek aan de Waalstraat. Kaarten zijn verkrijg- baar op alle vestigingen. De prijs bedraagt f 2,50 voor leden en f 4,- voor niet leden.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 21