w r i - Pianoconcert vanaf aanhangwagen Kinderen bouwen hun droomhut "Museumpark wint aan bekendheid" Dans in de Kunsthal Solo Solo in de regen "Mensen moeten lachen" i# flit, K »i i jjJNl si# info 06 899 88 90 Muziek in de spiegeltent I STELARC VRIJDAG 16/9, 20.30 UUR Terts Brinkhoff en Hugo Neck zoeken "stiltemomenten" ROTTERDAM - In samenwerking met Europan, Rot terdam Festivals en het Nederlands Architectuurin- stituut organiseert de Stichting Kunstzinnige Vor- ming Rotterdam de ontwerpprijsvraag 'Een droomhut in de stad' Kinderen van de groepen 7 en 8 van de basisschool bedenken daarvoor hun eigen droomhut. Op 21 September wordt bekend- gemaakt welke ontwerpen in de prijzen zijn geval- len. Het zware, doorwrochte onderwerp van Europan, een samenwerkingsverband van Europese landen dat de uitwisseli'ng en ervaringen op het gebied van de architectuur en woningbouw wil bevorde- ren, liet zich makkelijk vertalen naar een lespro- gramma voor kinderen. Aan de SKVR werd vervol- gens gevraagd het lesprogramma aan te bieden bij de scholen. Voortvarend werden de basisscho- len groep 7 en 8 benaderd. De leerlingen volgen op school de werkwijze van een architect. Na de inleiding van een SKVR-docent bedenken ze wat ze allemaal willen doen in de hut en welke ruimtes erin moeten komen. Vervolgens maken ze tekenin- gen van de hut, vanaf verschillende kanten gezien, en tot slot bouwen ze eventueel een maquette. Op die manier leren ze wat over het werk van een architect en krijgen ze bovendien meer inzicht in hun woon- en speelomgeving. Volgens Irma van Hoorik, coordinatrice namens de SKVR, zijn veel kinderen en hun leerkrachten op dit moment enthousiast en op hun eigen wijze bezig met deontwerpprijsvraag. "In deze fase voltrekt een en ander zich een beetle buiten ons gezichtsveld. Scholen, zowel de leerlingen als de leerkrachten, geven huneigen invulling, maar wij schatten dat er 15 scholen meedoen, met in totaal zo'n 700 leerlingen. Uiteindelijk bepalen deze leerlingen zelf of ze voor de prijsvraag de tekeningen of de maquette inle- veren. Na 16 September weten wemeer, want dan zijn alle werkstukken bij de scholen opgehaald. Onze docenten maken daarna een eerste voor- selektie." De bedoeling is dat vervolgens vier jonge architec- ten de overgebleven ontwerpen zullen beoorde- len. Zij bekronen elk een droomhut en gaan deze samen met de kinderen op ware grootte bouwen onder de arcade van het Nederlands Architectuur- instituut. Dit zal gebeuren in de week van 26 tot en met 30 September. "Ook als het ontwerp van een individueel kind win), doet de hele klas hieraan mee", zegt Irma ter aanvulling. De winnende ont werpen worden in de foyer van het Architectuurin- stituut tentoongesteld, samen met de tien maquet- tes/tekeningen die een eervolle vermelding kregen. De leerlingen uit de bekroonde groepen mogen gratis een bezoek brengen aan de ten- toonstelling. Na de tentoonstelling worden de gebouwde hutten zo mogelijk als speelhut terug- gebracht naar de school waar ze bedacht zijn. Willem Langerak KINDEREN ONTWERPEN HUN EIGEN DROOMHUT Johan Moerman van Rotterdam Festivals: ROTTERDAM - Het Museumparkfestival krijgt een vervolg. De komende jaren zal Rotterdam in de maand September worden opgeluisterd door het Rotterdam Festival, dat met een speciaal thema de aandacht vraagt voor een bepaald gebied of spe- cifieke sector van de stad Met onderwerpen als 'Rotterdam, internationale stad', 'Rotterdam en water' en 'Rotterdam, techno- logische stad' lijkt Rotterdam de komende jaren verzekerd van een festival dat flink timmert aan het imago van de stad En met Het Museumparkfesti val als voorbeeld kan er bijna niets meer mis gaan: de eerste week kwamen er meer belang- stellenden naar het Museumpark dan verwacht Johan Moerman is directeur van Rotterdam Festi vals en initiatiefnemer van het Museumparkfesti val. Hij kan in ieder geval terugkijken op een geslaagde opening. "We hebben het festival opge- zet met het streven dat de hele wereld na het festi val het Museumpark moet kennen als een verza- meling van vijf prachtige culturele instellingen. Twee jaar terug waren er alleen nog Boymans-Van Beuningen en het Natuurmuseum. Toen kwam de Kunsthal en het afgelopen jaar openden het Cha- bot Museum en het Nederlands Architectuur Insti- tuut hun deuren voor het publiek. Voor Rotterdam Festivals reden voor een feestje "En we zijn er nu al achter dat de bekendheid van het Museumpark groter wordt. Ik was een oaar dagen geleden in Utrecht en toen ik daar de naam 'Rotterdam Festivals' liet vallen, werd daar meteen op gereageerd met "Oh, van het Museumparkfes tival". Kijk, en dat moeten we hebben Zaterdag 4 September opende het festival specta- culair met de voorstelling 'Devils' van het Spaanse Els Comediants. De belangstelling was groter dan verwacht. Moerman "We hadden gerekend op zo'n tienduizend mensen die op de voorstelling af zouden komen Dat werden er dus vijfduizend meer. Het was een fantastisch spektakel waar we van alle kanten nog steeds verhalen over terug- horen Moerman beweegt zich al tien jaar in de Rotterdamse kunst- en cultuursector. Na werk- zaam te zijn geweest bij de Rotterdamse Kunst Stichting, kwam hij terecht bij Rotterdam Festivals. Een bureau dat het evenementenbeleid van Rotter dam verder wil ontwikkelen, coordineren en nieuwe initiatieven neemt. Het Museumparkfesti val is daar een voorbeeld van Voor de feitelijke organisatie van de diverse festivi- teiten werkt Rotterdam Festivals samen met orga- nisatiebureaus als B-produkties en Main Events. Dat betekent echter niet dat men op het kantoor van Rotterdam Festivals rustig achterover kan gaan zitten Moerman "We willen dat het Muse umparkfestival een groot succes word). We willen dat de mensen dat prachtige plekje in de stad leren kennen En we willen dat de mensen na het festival nog steeds de weg weten naar die vijf instellingen. Dat is onze drijfveer. Daar doe je het voor." Het Museumparkfestival heeft nog drie weken te gaari. Drie weken vol met ondermeer theatervoor- stellingen, muziek in de Spiegeltent en tentoon- stellingen in de diverse instellingen. Johan Moer man heeft een paar persoonlijke favorieten. "Ik kijk heel erg uit naar de voorstelling 'Hibrid' van Semola Teatre aankomend weekeinde. Ik heb stuk- jes op video gezien en die voorstelling is zo onvoorspelbaar, daar ben ik echt heel benieuwd naar Verder is er natuurlijk 'Oresteia' in de Schouwburg. Een belangrijk internationaal theaterstuk dat in Nederland alleen in Rotterdam speelt tijdens het Museumparkfestival. Dat is op zich al iets om trots op te zijn. Bovendien is het niet zomaar theater: het begint's middags om een uur of drie en pas's avonds laat sta je weer buiten." Vervolgens noemt hij de tentoonstelling van de grote expressionist Jawlenski. Daarna de afscheidstentoonstelling van Adri Duivensteijn in het Nederlands Architectuur Instituut, 'De Verbor- gen Opgave' Eigenlijk kan hij niet kiezen. En waarom zou hij het festival is vijf weken lang een hoogtepunt in de Rotterdamse kunst- en cultuur- wereld. ROTTERDAM - Het Schouwburgplein, zondagoch- tend om half twaalf. Terwijl het overgrote deel van Rotterdam nog thuis achter de krant of de koffie zit, neemt concertpianist Hugo Neck plaats achter de vleugel. Enkele voorbijgangers kijken verbaasd naar het tafereel, terwijl Hugo op de op een aan hangwagen geplaatste vleugel begint te spelen of hij niet anders gewend is. Chopin, Rachmaninov, Viavaldi en vooral improvisaties tijdens en tussen- door volgen elkaar op vanaf dit enigszins onge- wone podium. Een groeiende groep luisteraars geniet van de niet verwachte muziek en van koffie en cake, die aan een barretje verkrijgbaar zijn. Na een concert verdwijnen pianist en "vliegende vleu gel" naar een volgende bestemming: Het Muse umpark. Het weer gooit helaas roet in het eten: het plenst en wil maar niet droog worden. Een open- luchtconcert zit er dus niet meer in. Dan gaat de tocht naar Hotel New York: hier kan in ieder geval binnen gespeeld worden, zij het niet op de mee- genomen vleugel. Stiltemomenten Initiatiefnemer van de "vliegende vleugel" is Terts Brinkhoff, die deze weken zijn nieuwste idee "IK het feest IK" onderdeel van het Museumparkfesti val, gestalte geeft. "Met de vliegende vleugel zijn we deze zomer begonnen", vertelt hij. Wij zijn op zoek naar stilte momenten van pleinen, grachten, stranden enzo- voort Het Schouwburgplein op zondagochtend is zo'n stlltemoment dat doet denken aan de stilte in een concertzaal en Hugo is de aangewezen pia nist om een dergelijk idee uit te voeren. Hij speelt als het ware naar de mensen toe en trekt zich wei- nig van de conventies in de muziekwereld aan." Hugo beaamt dat. Muziek, ook klassieke, is niet alleen voor een select gezelschap in de concert zaal, meent hij. CONCERT-PIANIST HUGO NECK OP DE VLIEGENDE VLEUGEL IFOTO JAN V.D. PLOEGI "Je kan met muziek maken ook meer terug naar de gewone mensen in gewone situaties, zoals ook in vroeger tijden het geval was. Het idee van Terts sprak mij dan ook erg aan. We hebben op heel verschillende lokaties gespeeld: in Amsterdam, in kleine plaatsen, aan het strand. Wat me opvalt is dat de mensen of eigenlijk de Nederlanders zeer positief reageren, maar dan pas als ze met z'n twintigen zijn. Als er nog maar een paar zijn, lijkt het soms wel of ze zich generen. Ze doen bijvoor- beeld of ze niets in de gaten hebben en lopen met hun hoofd de andere kant op gewoon door. Duit- sers reageren heel anders: die komen wel gelijk enthousiast op ons af met vragen en generen zich absoluut niet." Na Hotel New York, dat door velen vanwege het slechte weer als loevluchtsoord is gekozen en waar het dus extra druk is, is de hal van museum Boymans-Van Beuningen aan de beurt. De aan hangwagen met vleugel past precies tussen de deuren door. Eigenlijk zou de pianist Martijn van den Hoek het hier, als tweede gastheer in "IK het feest IK" van Hugo overnemen. Dat gaat echter niet door, waarna Hugo zich onverstoorbaar opnieuw achter de vleugel zet. Verbaasd of verrast is het publiek hier niet, maar misschien lijkt dat alleen maar zo. "Ik ben geen concertpianist geworden om op een aanhangwagen te spelen", stelt Hugo Neck even later laconiek vast. "Maar ik kan het me wel ver- oorloven", laat hij er zelfverzekerd op volgen. Van- daag bewees hij -weer- zijn gelijk. Renate Rothstegge ROTTERDAM - Ana Teixido en Arthur Rosenfeld dansen donderdag 15 September in het audito rium van de Kunsthal hun voorstelling 'Hours'. 'Hours' vertelt het verhaal van twee mensen en hun emotionele en amusante misverstanden, zodra de twee elkaar minaar gaan noemen. Hij ziet er uit als een vergeten broer van Woody Allen. In zijn nerveuze hofmakerijen blinkt hij uit in onbe- holpenheid. Hij blijft geloven in dat ene moment van ware liefde. Zij viert haar onafhankelijkheid op de melancholi- sche klanken van Haydn Mysterieus, wispelturig en koket. In de zekerheid dat zij hem tot waanzin drijft met haar frele lichaam. Maar ook zij snakt heimelijk naar vriendschap. Zij laat hem op naald- hakken lopen en berijdt hem als een trotse ama- zone. Tot hij het beu is. Het verhaal wordt weerspiegelt door de solo's en duetten die het eeuwige kat- en muisspelletje tus sen minnaars weergeven. Hours begint om 21.00 uur. Kaarten kosten fl. 10,- en fl. 7,50. ROTTERDAM - Het project Solo Solo gaf afgelopen zondag een overzicht van vreemde en ongewone instrumenten, alle gesitueerd in het Museumpark Het weer werkte niet echt mee, waardoor de meeste muzikanten hun heil binnen zochten. In de Spiegeltent klonken dan ook de diverse klanken uit allerlei soorten instrumenten. Een enkeling bleef buiten en verzorgde een mini-concert onder een grote parasol. JOHAN MOERMAN EN JAYNE SLOT IN DE SPIEGELTENT (FOTO JAN V.D PLOEG) Jayne Slot organiseert met p I e z i e r ROTTERDAM - Haar dag begint met koffie en het lijstje van de vorige avond. Een checklist voor die dag, met dingen die ze absoluut niet mag verge- ten. De uren daarna regelt ze, belt ze, delegeert ze en vooral: geniet ze. Jayne Slot houdt van haar werk. Een Museumparkfestival organiseer je natuurlijk ook niet elke dag. Jayne Slot is een van de vijf mensen die dagelijks te vinden zijn in een portacabine in het Museum- park. Zij zorgen ervoor dat het festival op alle fron- ten vlekkeloos verloopt. Ze regelen de bewaking, zorgen dat er genoeg licht is, bepalen in overleg de toegangsprijzen van de diverse voorstellingen, staan mensen met vragen te woord, cobrdineren de catering, kortom ze zijn onmisbaar.Vier jaar draait Jayne Slot inmiddels mee in dit werk. Samen met Rob Bekenkamp runt ze het organisatiebureau Main Event, dat voor deze gelegenheid door initia tiefnemer Rotterdam Festivals werd ingeschakeld. Saillant detail is dat ook de concurrent, B- Produk- ties van Berend Lenstra, werd gevraagd het festi val mede te organiseren. Zo gingen zij al maan- den geleden tesamen aan de slag met het plannen en regelen van het festival. Jayne: "In april van dit jaar waren de eerste gesprekken over hoe we alles zouden gaan invul- len In juni zijn we begonnen met de feitelijke pro- duktie. Dan ga je echt afspraken maken, plan je de eerste voorstellingen. Nu het festival eenmaal loopt, ben je niet meer zo bezig met plannen, maar meer met oplossen van kleine probleempjes die per dag de kop opsteken. We zijn eigenlijk con- tinu in touw." Het team van de organisatie bestaat uit professionals met ieder zijn eigen taken Per wisseldienst mogen ze een dag in de week uitsla- pen. Jayne: "Als we niet uitkijken, zijn we echt zeven dagen in de week, vierentwintig uur per dag in touw. Er is zo veel te doen En het kan altijd beter De ellende is dat de meeste mensen in dit vak dat ze perfectionist zijn. Het kan altijd beter, nooit is iets af. Maar als iets dan uiteindelijk lukt zoals jij dat wilt, krijg je wel een kick." In de jaren dat ze nu meedraait, organiseerde ze diverse festivals en festiviteiten in Rotterdam Ze had een aandeel in 'Rotterdam Danst' en 'Air Alexander' en zat in de organisatie van de onlangs gehouden Opzoomerdag Jayne: "Ik wil met mijn werk een sfeer creeeren waarin mensen lachen. Ik wil ze uit de dagelijkse sleur halen en ze volledig laten ontspannen. Een soort huls buitens- huis maken. Minimaal een keer per jaar moet ik iets kunnen doen waardoor het publiek kan lachen. Dat is voor mij echt de leut van dit werk Jayne moet er nog een paar weken hard tegen- aan, maar dan is er uiteindelijk het onvermijdelijke slot van het Museumparkfestival. Jayen weet al precies wat ze dan gaat doen "Als dit allemaal is afgelopen, ga ik weer veel lezen Daar kom ik nu helemaal niet aan toe. Eigenlijk hoop ik dat ik even in een gat val. Dat ik naar buiten kijk en denk: "Oh dus zo ziet de wereld eruit." ROTTERDAM - De spiegeltent is tijdens het Museumpark festival decor voor diverse muziekoptredens Hieronder een overzicht van wat er de komende weken gaat gebeuren. Vrijdag 16 September: Trio Hasjee Show Het Trio Hasjee is zo Rotterdams dat ze met gemak naasl Berini's, Trio de Janeiro en het Groot Niet te vermijden Dans- en Showorkest het nieuwe Rotterdamse exportpro- dukt genoemd kunnen worden. Komische acts met leuke teksten, houdbaar te zien in Rotterdam zelf. Voor ieder een die Hasjee weer eens wil proeven en ruiken is 16 Sep tember de avond En: de speciale actieverpakking ver meld gastoptredens Zaterdag 17 September J. e g e r des Heils Muziekkorps Het Leger heeft meer in huis dan alleen de strijdkreel Het Muziekkorps van het Leger brengt prachtige brass stukken in'een sfeervolle atmosfeer Zondaj 18 September: Barbershopkoor Soundwaves Vierstemmige a-capella zang uit de eerste helft van deze eeuw, voorzien van variete, theater en heuse choreogra- fie. Dat is Barbershopsinging. Vroeger alleen door man- nen gebezigd, ontwikkelde de muziek zich dankzij de opkomst van de jazz-spirituals en de magische theater muziek van bijvoorbeeld Gerschwin tot een officiele rich- ting in de muziek De half-Rotterdamse 36-vrouws forma- tie Soundwaves maakt van de muziek een show en dat is mooi meegenomen. Vrijdag 23 September: Bigband Rotterdams C o n s e r v a t o r i u m Rotterdam felt een gestaag strorfiende rivier met (jazzltalent. De bron is het Rotterdams Conservatorium met specialisten in ieder genre. Ab Schaap leidt al jaren de bigband van het conservatorium. Onlangs nog in Amerika, in de studio voor de Ere-cd van Piet Le Blanc en nu om de vroege herfstbladeren van de bomen te tette- ren. Want spelen kunnen deze jonge honden absoluut Zaterdag 24 septemberThe Ranch- girls The Ragtime Wranglers Rock-a-billy en Hillbilly om juichend je hoed bij in de lucht te gooien en keihard yee-ha te roepen. Dat zijn de Ranch girls. Twee ideale schoondochters zingen loepzuiver Iweestemmig prachtige hits van o.a. Wanda Jackson en Patsy Cline De oud Amerikaanse muziekstijlen vormen voor de Ranchgirls een onuitputtelijke bron van inspiratie Prachtige pedal-steel en fiddle. Muziek om met de han- den in de zij op de dansvloer rond je verliefde te scharre Zondag 25 September Di Gojim Deze band is momenteel ongetwijfeld een van de popu lairste Klezmergroepen van Nederland Er bestaat sowieso al sinds een paar jaar ongekende interesse in Klezmer IJoodse muziek van bedragen melodie tot uitge- laten bruiloftsdansen). De groep komt uit Friesland en scoort in de pers hoge ogen Vrijdag 30 September: Harmonie aan zee Wie kent niet dat kindgevoel van opwinding als er een harmonie of fanfare langskwam. Die speelde dan bijvoor beeld hef onweerstaanbare 'Colonel's Boogie' of de befaamde 'Entry of the gladiators' Dan zou en moest je achter die harmonie aanhuppelen. Een harmonie is toch het mooiste wat er is. Vooral als de harmonie neerstri|kt in een echte muziek-kiosk en daar een prachtig concert in de zwoele avondlucht geeft. Voor mensen met een geluk kige jeugd. Zaterdag 1 oktober De Galanti's Rotterdam kent een nieuw duo": Fred van Zegveld en Jan neke de Vries. Fred is bekend in heel Rotterdam Als jazz pianist is hij van alle markten thuis. Nu speelt hij merk waardig genoeg accordeon en heeft hij een showjas met dito showbril gekocht. Zijn nieuwe vlam Janneke is Rotter dams grote geheim Plat Rotterdamse aankondigingen worden gevolgd door prachtige ballades, Rotterdamse liedjes, Duitse meezingers en jazz bluessongs Zondag 2 oktober: De Rhythm Doctors Leuker dan Bill Clinton en meesters van de gekte Abso luut het best wat Engeland op dit moment te bieden heeft op het gebied van straatentertainment. Winnaars van het Oranjeboom Straatfestival van vorig jaar. Dus in Rotter dam is de kwaliteit van de heren doctoren al onderkend. Particulier of ziekenfonds, iedereen houdt van de Rhythm Ik het feest ik In de Museumpark - spiegeltent met als gast regisseuse Sonia Herman Dolz Ingredienten: Stierenbloedwijn, filmcafe en Spaans feest za. 17/9 22.00 uur gratis. Informatie: 06 - 899 88 90 SEIJI SHIMODA VRIJDAG 16/9, 20.30 UUR

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 29