Civic vijfdeurs volgt Concerto Nieuwe Range Rover stapje hoger Dedra Stationwagon Audi Avant RS2: een 'race-wagon' autotest m Swift 1.0 GLS populair Historie L300 4WD Subaru gebruikt Europese Suzukifabriek Hi-Ace goedkoper Volvo 480 ES ills' Technische gegevens: Parkeren EEE3S1 Voorproefje »!S118i§a85® Auto RAI Integrale Lancia Zeta Metamorfose Forser MaasstaD mm** Winterslaap 1647 Donderdag 29 September 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.56 ATTTjQ r jbnrnaal Met de Civic maakte Honda meer dan twintig jaar geleden naam, zowel in Japan, de Verenigde Staten als in Europa. Onder deze naam zijn al acht miljoen exemplaren ge- maakt. Het is dus veruit de bekend- ste Honda. Daarom heeft de fabri- kant besloten de opvolger van de matig populaire Concerto de naam Civic te geven. In Parijs presenteer- de de fabrikant het vijfdeurs model dat de Civic-range (hatchback, se dan en coup) verder vergroot. Niemand minder dan Kawamoto, de President van de Honda Motor Company, trok onder het toeziend oog van zevenhonderd journalisten in het Parijse Louvre het doek van de Civic. Deze vijfdeurs. die ont- wikkeld is in Europa, zal worden gebouwd in de Honda fabriek in Swindon (Groot-Brittanni). Met trots en enthousiasme deed Ka wamoto zijn verhaal. De nieuwe au to verbreedt het Europese aanbod van Honda. De Civic valt in het marklsegment waar de Opel Astra, Volkswagen Golf Peugeot 306 en Lord Escort de dienst uitmaken. De Concerto heeft er nooit gefloreerd. Nu is het de Civic, met een twee de- •'Wn De Europees vormgegeven Civic vijfdeurs volgt de Concerto op. cennia oude reputatie, die de strijd moet aanbinden. Het Europese marktaandeel van Honda dient in ruim vijf jaar te stijgen met vijftig procent, tot 300.000 auto's. Het zegt iets over de hoge verwachtin- gen van de nieuweling. De vijfdeurs Civic is gebaseerd op het onderstel van de sedan. Met de hulp van de Europese designers van Honda is het model verder ontwik- keld. De auto ziet er zeer evenwich- tig uit. De neuspartij helt licht ach- terover, de voorkant is laag, wat van opzij een dynamische aanblik geeft. Overigens lijkt de auto qua vormge- ving in niets op de bestaande Civics. De vijfdeurs moet gezien worden als een voorproefje van de Civic hatchback en sedan die voor 1996 op het programma staan. Nieuw is een soort rolbeugel achterin het dak, wat extra stevigheid geeft. Het sys- teem is door Honda gepatenteerd. In Nederland zal de auto te zien zijn op de Auto RAI, in februari van dit jaar. Dan begint ook de verkoop. Welke motor in het basismodel komt is niet bekend. Het kan de 1,4i of de 1,5i VTEC worden. En en an- der hangt af van de prijsstelling van de fabriek. De prijzen van de auto zullen vergelijkbaar zijn met die van de Peugeot 306, dus ligt de ba- sisprijs waarschijnlijk net even bo- ven de dertigduizend gulden. Een basisprijs onder de dertigduizend noemt Honda Nederland irreel. De Dedra Stationwagon heeft een fraaie lijn. Lancia is het merk uit de Fiat sta|, dat zich toelegt op de produktie van chique en comfortabele automobie- len. De stationwagon die op basis van de Dedra ontwikkeld is, moest natuurlijk ook in dit beeld passen. Het resultaat is een strak gelijnde auto, met een zee aan laadruimte (tot 1.338 liter), fraaie interieurde- tails en prettige rij-eigenschappen. Sinds de introductie van de Dedra verstreken vijf jaar, voordat deze variant het daglicht zag. De fabri kant bespeurde een trend waarbij stationwagons meer vanwege de uitstraling dan om de transportmo- gelijkheden werden gekocht. Lan cia noemt deze Dedra daarom een 'lifestyle stationwagon, voor het vervoer van sportattributen en ande- re vrijetijdsbagage". Gereedschaps- kisten kunnen er wel in, maar horen eigenlijk niet thuis achter de fraai gevormde achterklep. De Stationwagon is leverbaar met vijf verschillende motoren. De l,6i van 66 kW/90 pk is de lichtste va riant. Hij voldoet aan de emissie-ei- sen van 1997. Een korte rit leert dat hij stil zijn werk doet. maar dat de Dedra Stationwagon enige tijd no- dig heeft om op snelheid te komen. De krachtigste motor is de 2,0i 16V (102 kW/139 pk), die al enige tijd in de Thema leverbaar was. Wie het vermogen van deze kracht- bron optimaal tot zijn recht wil laten komen, kan kiezen voor de 2.0i 16V Integrale. Bij Lancia duidt 'Integra le' op vierwielaandrijving. Deze versie is zondermeer de lekkerste, vanwege de prestaties, maar ook door de fenomenale wegligging. Tegelijk met de presentatie van de Stationwagon is de Dedra-serie te- vens op details bijgeschaafd. De be- kende Lancia grille heeft nu ver- chroomde verticale spijlen, die zorgen voor een zeer chique uitstra ling. Het interieur heeft nieuwe be- kleding, andere portierpanelen en 'Cubic' accenten op het dashboard. Dit is een kunstig soort imitatiehout. Gordelspanners en een airbag voor de bestuurder zijn voorts standaard. De nieuwe en vernieuwde Dedra's zijn vanaf begin oktober leverbaar. De 1,6i Stationwagon komt op 41.450 gulden. De krachtiger l,8i komt op 43.950 gulden. Het topmo- del, de Integrale, staat voor 66.950 gulden in de prijslijst. De 1.9 Tur- bodiesel tenslotte kost 47.950 gul den. De Lancia Z (spreek uit Zeta) ruim- tewagen is vanaf begin februari ook in ons land te koop. Dit model is de Lancia variant van de Fiat Ulysse/ Peugeot 806/Citron Evasion die ge- zamenlijk door de fabrikanten zijn ontwikkeld. De Z is alleen verkrijg- baar met de tweeliter turbomotor (108 kW/147 pk). Ook deze Lancia moet chique en comfortabel zijn, dus worden airconditioning en Al cantara bekleding standaard gele- verd. Twee airbags en het anti-blok- keer-remsysteem zijn eveneens aan boord. De prijs wordt later bekend- gemaakt. Range Rover is vernieuwd en zoekt het meteen hogerop. De Britse pro- ducent van luxueuze terreinwagens beschouwt zichzelf meer dan ooit als concurrent van Mercedes-Benz, BMW. Jaguar en Lexus. Topman John Towers van de Rover Groep wil niet horen van een eventuele vergelijking met wagens als de Mit subishi Pajero, de Nissan Patrol of de Toyota LandCruiser. Dat zijn in zijn visie doodordinaire terreinwagens, de Range Rover is in zijn ogen een topautomobiel die ook in het terrein goed uit de voeten kan Hij beschrijft het voertuig zelfs als een sociaal aanvaardbaar alternatief voor mensen die nu nog bijvoor- beeld Porsche rijden. De Range Rover is een kwart eeuw oud en heeft in dat tijdsbestek inder- daad een exclusief imago verwor- ven. De prijs is daar niet vreemd aan, want je moet voor de huidige modellen altijd meer dan 110.000 gulden op tafel leggen. In kringen van de Britse adel, inclusief het Ko- ningshuis, is het een populair ver- voermiddel. Maar het is geen voer tuig dat je terugvindt in de top van de verkoopstatistieken. Het nieuwe model heeft een com plete metamorfose ondergaan, al is de verwantschap met de huidige ge- neratie duidelijk aanwezig. De doel- groep stelt al te drastische verande- ringen nu eenmaal niet echt op prijs. Wellicht om die reden handhaaft Land Rover het oude model als Classic Range Rover. Pas als de in- teresse te klein wordt, zal de pro duktie stoppen. De vernieuwde Range Rover staat zijn mannetje in het terrein maar is bovenal een Juxueus vervoermiddel. Bij de nieuweling zijn de opstaande randen bij de motorkap als typerend stijlelement gebleven. Ook gehand- haafd zijn de eigenzinnige vorm van de achterste dakstijl en de in twee delen uitgevoerde achterklep. De voorzijde van de nieuwe Range Ro ver volgt het vertrouwde patroon: een zwarte grille met aan weerszij- den de verlichtingsunits met op de hoeken de richtingaanwijzers. De ronde koplampen hebben echter plaats gemaakt voor rechthoekige units. Het chassis van de nieuweling is forser waardoor de gehele auto lan- ger, breder en hoger uitvalt dan de Classic. Als inzittende heb je daar- door meer ruimte, terwijl bovendien de veiligheid is toegenomen. Door de carrosserie uit grotere plaatdelen op te bouwen is de stijfheid merk- baar toegenomen, terwijl de pro- duktiekosten lager uitvallen. De stroomlijning is wat arodynami- scher, ondermeer doordat de boiling van de voorruit zich doorzet in de kap. Met een Cw-waarde van 0,38 is de nieuwe Range Rover volgens de fabrikant de meest arodynamische auto in zijn klasse, waarbij vermoe- delijk gemakshalve maar even niet wordt gekeken naar echte personen- auto's. Aan luxe ontbreekt het niet in het riante interieur. Vanuit de comforta bele stoelen hebben bestuurder en passagier een meer dan uitstekend uitzicht op het verkeer en de omge- ving. Voor de aandrijving kan wor den gekozen uit een 4,0 Titer of een 4,6 liter V8 dan wel de van BMW afkomstige 2,5 liter diesel. iSSPi#! Een argeloze passant kan zich lelijk vergissen in de Audi Avant RS2. Hij ziet er uit als een keurige sta- tionwagen. Achter het plaatwerk hult zich echter een Wolf. De merk- naam Porsche op de door de grote velgen zichtbare remklauwen tilt al een tipje van de sluier op. Achter het stuur is geen twijfel mogelijk: met de RS2 is het oppassen gebla- De prestaties van deze bijzondere Audi Avant zijn niet voor de poes. In 5,4 seconden trekt hij van 0-100 km/uur. Dat is zelfs sneller dan een Porsche Carrera 2. Het onderstel is stug afgesteld om ervoor te zorgen dat de auto in snelle bochten als het ware aan de weg kleeft. De brede banden om de 17-inch velgen, even eens afkomstig van Porsche, dragen daaraan een fors steentje bij. De remmen zouden voorts geen mod- derfiguur slaan op het circuit, zo ge- weldig is de vertraging. Het geweld achter de RS2 komt voor rekening van een 2,2 liter vijf- cilinder turbomotor. Het is in zijn uard dezelfde krachtbron als in on dermeer de Audi Coup S2. Die mo tor ontwikkelt een al niet kinderach- tig vermogen van 169 kW/230 pk. De door Porsche technici onder handen genomen RS machine levert iDlS® een maximu^t vermogen van 232 kW/315 pk. De standaard Quattro (vierwiel) aandrijving is dan ook pure noodzaak om te voorkomen dat regelmatig de rook van de ban den slaat. Twee aangedreven wielen heb je immers met zoveel kracht snel aan het spinnen. Op papier belooft de Audi dus spek- takel. Op de hoede voor een nerveus op het gas reagerende auto, stellen de eerste meters achter het stuur wat teleur. De motor bromt als een beer, die uit zijn winterslaap wordt ge- wekt maar volstrekt geen zin heeft om op te staan. Het gaspedaal eens even stevig indrukken, levert nog niet direct reactie op. Totdat de naald van de toerenteller boven de 2500 toeren/minuut komt. Opeens hoor je op de achtergrond de tur- bolader snuiven, begint de motor zwaarder te grommen en gaat de Audi er van tussen alsof hij aan een inverend elastiek hangt. De inzitten- den worden in de Recaro kuipstoe- len geperst. Opschakelen van de tweede naar de derde en de vierde versnelling vergt slechts enkele se conden. Voor je het weet rij je hoogst illegale snelheden. Zelfs in de zesde versnelling is de trekkracht enorm. Uit de rij-indruk blijkt dat de motor van de RS2 zonder turbo zo mak is als een lammetje en ook heel be- heerst door druk verkeer is te lood- sen. Wie het voile vermogen vraagt, dient te beseffen dat de Audi een vooruitziende en goed anticiperen- de blik van de bestuurder verlangt. Hij accelereert zo ongenadig, dat het zaak is op tijd het moment van remmen in te schatten. De RS2 kost 179.500 gulden. Ex- clusiviteit is wel gegarandeerd. Voor de Nederlandse markt zijn er in totaal 31 stuks beschikbaar tot en met eind 1995. Een deel daarvan is verkocht, maar voor de liefhebber staat er nog een aantal op stal bij de Audi-dealers. De Audi Avant RS2 is ge op techniek van Porscn eschoeid e. De motor van de Avant RS2 staat zijn mannetje. Motor: 2226 cm3 Vermogen: 232 kW/315 pk. Acceleratie: 5,4 sec van 0-100km/uur. Topsnelheid: 262 km/uur. Gem. verbruik: 9,2 ltr/100 km. Gewicht: 1600 kilo. De enorme populariteit van het actiemodel Suzuki Swift 1.0 GLS heeft ertoe geleid dat deze auto permanent leverbaar blijft. De vele ac- cessoires en de voordelige prijs van deze uitvoering maken het voer tuig zeer geliefd. Zo is de Suzuki voorzien van fraaie wieldoppen en zijn de bumpers in de carrosseriekleur gespoten. Ook het interieur is beslist niet vergeten. Dat bewijzen de toerenteller en het sportieve stuurwiel. De Swift 1.0 GLS kost 22.495. De Nederlandse auto—industrie is niet de grootste. maar van een histo rie is wel degelijk sprake. Om deze geschiedenis levende te houden komt op het terrein van autofabriek NedCar in Bom het 'NedCar Evo lution Centre'. In dit museum is een permanente tentoonstelling van de geschiedenis van de Nederlandse auto-industrie te zien. Naast vele foto's en brochures staan er ondermeer de Volvo's, die bij NedCar zijn gemaakt. Momenteel wordt het centrum gebouwd. Vanaf half 1995 kunnen genteresseerden terecht in het museum. Sinds kort levert Mitsubishi een L300 4WD met lange wielbasis. Dit model is toegevoegd aan het gamma. Nogal wat consumenten ver- langen meer ruimte, gecombineerd met vierwielaandrijving. Deze L300, alleen leverbaar met een 2,5 liter turbodieselmotor, is veertig centimeter langer. De bedrijfswagen is te koop vanaf 37.400 gulden exclusief btw. Subaru gaat vanaf 1995 in de Hongaarse Suzukifabriek de nieuwe Justy produceren. Nu worden in deze fabriek uitsluitend Swifts ge maakt. In de tweede helft_van volgend jaar zal de produktie op gang komen. De modellen zijn uitsluitend bedoeld voorde Europese markt. De fabrikant omzeilt met de produktie in Esztergom, nabij Budapest, de import restricties die gelden voor in Japan gemaakte personenau- to's. Hoeveel Subaru's jaarlijks in Hongarije gemaakt zullen worden, is niet bekend. De Hi-Ace bestelwagen van Toyota is in prijs verlaagd. De wagen vormt zo een uitstekend alternatief voor de Toyota Lite-Ace die bin- nenkort niet meer leverbaar is. De verlaging voor de goedkoopste Hi- Ace. de 2,4i benzine bedraagt 1.451 gulden exclusief BTW. Hiermee komt de prijs uit op 24.672 gulden exclusief BTW. Ook andere ver- stes zijn goedkoper geworden. Voor de 2,4 diesel korte wielbasis be- taalt de consument nu 28.076 gulden exclusief BTW. De 2,4i benzine lange wielbasis rijdt al voor 26.455 gulden exclusief BTW. De in Nederland ontworpen en geproduceerde Volvo 480 is nu tegen een zeer aantrekkelijke prijs te koop. Het betreft de uitvoering ES 2.0i. Kostte de goedkoopste versie van de 480 voorheen nog meer dan 50.000 gulden, nu betaalt de koper 44.950 gulden. De Volvo-dealer heeft meer nieuws. Zoals de 960 met zescilindermotor en de 850 2.0i met vijtcilinders. Daarnaast kunnen Volvo kopers voortaan zelf het accessoirepakket voor hun auto samenstellen. De standaarduitrusting van alle modellen van het Zweedse merk is gelijk. Klanten bepalen de motor. Is er voorkeur voor bepaalde extra accessoires dan zijn er de V olvo—lines', speciaal samengestelde uitrustingspakketten. Heel wat burenruzies ontstaan omdat mensen zich ergeren aan de manier waarop anderen hun auto parkeren. De straat is van ons al- ieraaal, maar we hebben er wel allemaal graag ons eigen parkeer- piaatsje. Wie het vaste patroon verstoort, tnaakt inbreuk op ons gevoel voor privacy. En dat pikken we in veel gevallen niet. Parkeergedrag is trouwens toch een sociologische studie waard Ga bijvoorbeeld eens kijken bij de gemiddelde lagere school, 's Ochtends en s middags is het daar veelal een komen en gaan van auto s met achter het stuur vaders en moeders die hun kroost uit veiligheidsoverwegingen niet over straat laten gaan en zelf weg- brengen. Daar is natuurlijk niks op tegen, het verkeer is gevaarlijk en zeker kleine kinderen onderkennen dat veelal onvoldoende. Maar vei ligheid telt blijkbaar alleen voor het eigen nageslacht. Het is bijna ongelooflijk om te zien, hoeveel wegbrengers hun auto pontifi- caal Voor de school zetten. op plaatsen waar andere kinderen zou den moeten oversteken. Of zelfs gewoon op het trottoir. Als de auto maar voor de schoolpoort staat, want een paar meter lopen is blijkbaar wel heel veel gevraagd. Dat parkeergedrag is pas echt ergerniswekkend. Henri Stolwijk

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 23