Tentoonstelling 150jaar cooperatie in Cooperatiemuseum Van Wanten in de Teerstoof Het beste van Alexander op CD Oproep 'Mag het wat zachter' Remco Campert Jan Mulder met 'Nieuwe Herinneringen' Lenette van Dongen: Overzichtvoorstellingen Theater De Teerstoof Creatief anders Rommel- markt Reacties op Centraal Meldpunt Voordracht SCHIEDAM Op de hoek van de Lange Haven en de Appelmarktbrug is sinds 17 jaar het Nationaal Coopera tiemuseum gevestigd. Het museum is destijds gesticht door COOP Nieuwe Water- weg ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan en houdt de geschiedenis levend van de cooperatie op sociaal en eco- nomisch gebied. Naast het Winkeltje en de Woonkamer anno 1920 kent het museum nog een ruimte waar regel- matig wisseltentoonstellin- gen worden gehouden. Tot 31 december is daar de ten toonstelling 'Pioniers van Rochdale, 150 jaar coopera tie' te zien. Hiermee houdt het museum de bakermat van de cooperatie in herinnering en levert ze een bijdrage aan de viering van 150 jaar coo peratie in Engeland. Deze geste werd door de Engelse collega's zo op prijs gesteld dat men de Schiedammers een prachtig schilderij aan- bood. njl Collectie Woensdag 12 oktober 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.53 Lenette van Dongen met 'Mag het wat zachter'. (Foto Jan Swinkels) SCHIEDAM Gek word ik er- van!Maghetzatzachter!Eenvrouw van 35 probeert zich staande te houden in een wereld waar onder- tussen de verpakking belangrijker is geworden dan het kadootje. Bij- voorbeeld die twee dertigers die in hun agendas moeten kijken of ze die week tijd hebben de liefde met elkaar te bedrijven. de winnares van de Pall Mall-export Prijs 1994 en ontdekking van het jaar, wil in haar programma Mag het wat zachter een beetje terug naar de goede dingen van vroeger. Van de kracht van het lawaai naar de kracht van de stilte. Terug naar waar het om gaat tussen mensen. Met een programma vol zelfspot en gezonde relativering, waarin, naast show-elementen, beschei- denheid en humor een hoge priori- teit hebben. Lenette van Dongen speelde al verdienstelijk verschil- lende musical- en cabaretrollen. Ook was zij eerder te zien in het cabaret-programma van Peter Lus- se en trad zij op als stand-upcome- diari. Met haar prachtige stem zal zij za- terdagavond 15 oktober liedjes vertolken van o.m. Ivo de Wijs en Jan Boerstoel in de Teerstoof. Aanvang: 20.30 Prijs: 18,Pas: 15,—. Theatergroep Van Wanten SCHIEDAM In het kader van de Kinderboekenweek 1994 zal op zaterdag 15 oktober Theatergroep van Wanten in de Teerstoof optre- den met de voorstelling Kuik en Vark en de Verdronken Maaii In het kader van de Kinderboeken week 1994 met dit jaar als thema De Nachf, brengt Theater de Teer stoof Kuik en Vark en de Verdron ken Maan. Het verhaal gaat als volgt: Kuik en Vark gaan logeren in het kasteel van Groene Poes. Dat is Ieuk, maar wel erg ver. En ook een beetje eng. Hoe zie je nou het verschil tussen echte spoken en verzonnen spoken? Nou, een echt spook bestaat niet.... Zoals alle dikke vrienden maken Kuik en Vark ook wel een ruzien, maar ze helpen elkaar ook. Het stuk is een vrolijk, spannend avontuur waarin vriendschap, liedjes en dromen centraal staan. Speciaal voor drie acteurs van Theatergroep van Wanten schreef Koos Meinderts, de bekende kinderboekenschrijver, dit stuk. Van zijn hand komt tevens het prentenboek Kuik en Vark en het vergeten verhaal uit. Boekhan- del Mercurius zal voor en na de voorstelling de foyer van de Teer stoof opluisteren met een Ieestafer waar kinderboeken te koop zullen worden aangeboden. Aanvang: 14.00 uur. Prijs: 7,50 Dit jaar viert de Cooperatie in En geland haar 150-jarig bestaan. In 1844 werd in Rochdale de eerste cooperatieve winkel gevestigd, in een poging de levensomstandighe- den van de arbeiders te verbeteren. Vanaf die tijd heeft het begrip Co operatie ingang gevonden in de he- le wereld. Het bijzondere bij Coo peratie is, dat een vereniging van 'verbruikers' zelf het bedrijf uitoe- fent. Tegen een geringe contributie verwerven leden bepaalde rechten binnen de vereniging en kunnen zelf de gedragslijn van het bedrijf beinvloeden. De leden kiezen een ledenraad, die als spreekbuis fun- geert tussen raad en leden. De le denraad kiest vervolgens een be- stuur en raad van commissarissen, die toezicht houdt op het beleid van het bestuur. Voor de daadwer- kelijke uitoefening van het bedrijf wordt een leidinggevende figuur aangesteld. die weer medewerkers in dienst neemt. Vanzelfsprekend moet het bedrijf ook winst maken. Het karakteristieke van de coope ratieve instelling is, dat dit niet ge- beurt ten gunste van de aandeel- houders. De bestemming van de winst ligt geheel in handen van de 1 Het Nationaal Cooperatie Museum Schiedam op de hoek van de een pand waar in het verleden vele jaren een sigarenwinkel was leden die dus in feite eigenaar zijn van de cooperatie. Als zij verstan- dig zijn houden zij de winst binnen het bedrijf, zodat er nieuwe aan- schaffingen kunnen worden ge- daan om de toekomst van de zaak veilig te stellen. Door het museum is het winkeltje op'de hoek in ere hersteld. Wan- neer men er binnenstapt waant men zich in vroeger tijden. Artike- len als dropjes, snoepjes, erwten en pruimen worden nog afgewogen waar men bijstaat. Ook de plaats van het museum, op de hoek van de Lange Haven en de Appel- Lange Haven en de Appelmarkt, gevestigd. markt, ademt een nostalgische sfeer die heimwee naar vroeger op- roept.In het woonkamertje anno 1920 kan men zien hoe de arbei ders vroeger leefden. Op de eerste verdieping is een ruime sortering verpakkingsinateriaal van de HA- KA, de COOP en de Cooperatie te SCHIEDAM Jan Schminkt mij altijd. Remco Campert over Jan Mulder. Ik heb hem gezegd dat hij niet op Hennie Huisman lijkf. Jan Mulder over Remco Campert. Een Alexander tijdens een optreden bij de presentatie van zijn nieuwe CD SCHIEDAM Alexander Wash ington heeft maandagavond, 10 oktober, zijn CD 'Just Between Us' gepresenteerd. Tijdens deze presentatie trad Alexander op in cafe restaurant Graaf-Floris in de Boterstraat. mer. Als klein Alexje is hij hier ge- komen en nooit meer weggegaan. Een buitenbeentje is hij eigenlijk altijd geweest, maar daar heeft hij nooit mee gezeten. Eigenlijk is hij er zelfs trots op. Positief denken en doen is zijn motto. Alexander Washington is bekend als een veelzijdig podiumpersoon- lijkheid, geboren in Boston. USA, maar toch een rasechte Rotterdam- Alex was een succesvol model in modeshows van grote couturiers, hij regisseerde zelf een aantal spec- taculaire shows, hij danste, gaf dansles; kortom in de glamourwe- reld heeft hij altijd een spectaculai- re rol gespeeld. Zijn nieuwste show bruist als nooit tevoren. In het uitgebalanceerde programma zijn vele stijlen ge- mixt: Romantisch ballades uit de jaren '30, de beste songs uit de be- roemde Broadwayprodukties en knock-out classics uit de seventies. Het beste uit Alexanders carriere is samengevoegd in zijn CD. Remco Campert en Jan Mulder. (Foto Josje Janse) gezamenlijke voorleesavond groeide uit tot een volwaardig theaterprogramma. Remco Cam- pert, schrijver van gedichten, korte verhalen en romans en Jan Mulder, volgens zichzelf een ex-voetballer die nu stukjes schrijff, ontdekten in 1988 in elkaar een perfecte theater- combinatie. Aanvankelijk wat ver- legen maar inmiddels zeer zelfbe- wust. Zij brengen hun teksten met flair in een avond vol droge humor, zelf spot en cynisme. Literair roddelen, literair strijken, literair bezig zijn. Verhalen over nieuwe, aantrekke- lijke amoureuze constructies ge- ven Nieuwe Herinneringen een educatief karakter, zodat het dit- maal ook voor literaire stumperds de moeite waarde is naar deze theatervoorstelling te gaan. De aankleding zal deze keer nog ver- zorgder zijn, met lastig naar Schiedam te vervoeren gevaartes (pinda-kaas-machine, een strijk- plank en het grote, wereld-ver- overende horloge met maar een wijzer). Ook zal het in deze voor stelling niet ontbreken aan de blues. Bij Campert en Mulder; de gniffelblues. Vrijdag 14 oktober. Theater de Teerstoof. Aanvang: 20.30 Prijs: 18,— Pas: 15,—.; SCHIEDAM - In het eerste kwartaal van 1995 komt er in het Cooperatiemuseum een foto-tentoonstelling over wer- kers in de Cooperatie. Onge- twijfeld zijn er nog vele oud- medewerkers van de coopera tie in het Waterweggebied die beschikken over foto's waar- op zij aan het werk zijn. Dege- nen die in het bezit zijn van dergelijke foto's en deze wil- len afstaan, kunnen terecht in het Cooperatiemuseum aan de Lange Haven 84 te Schiedam. Men wordt verzocht hier dan wel een briefje bij te voegen met welke personen er aan het werk zijn, waar de foto geno- men is en in welk jaar. Nadere informatie is te verkrijgen bij H. v.d. Lee, tel. 4747456. Periode: november 1994 Vrijdag 4 en zaterdag 5 november; Trio de Janeiro - 125 jaar 250 kilo. De show van Trio de Janeiro is een jubileumvoorstelling waarin de drie heren op hun eigenwijze wijze hun Rotterdamse roots zullen ontginnen. TheaterdeTeerstoof, Aanvang: 20.30, Prijs: 18,Pas: 15, Zondag 5 november, Het Speeltheather Holland - Het fluwelen konijii (Poppentheater). Deze voorstelling wordt gespeeld in een piepklein 19e eeuws, rood-pluche theater dat in een bus is gebouwd. Het fluwelen konijn wil graag echt worden. Maar hoe word je echt? Info locatie: Schiedamse Theaterkassa. aanvang: 14.00 en 16.00 Prijs: 7,50 Leeftijd: vanaf 5 jaar.; Vrijdag 11 november; Marcel Verreck-Verreck. Marcel Verreck maak- te naam als veelzijdig en gedreven cabaretier. Intelligent, poetisch en een geboren stand-upcomedian. Wist u dat de paus vernoemd is naar de twee bekendste Beatles?. Theater De Teerstoof, Aanvang: 20.30 Prijs- 18 Pas: 15,—. Zaterdag 12 november; Jeugdtheater SAGA - Truffels (Muziektheater);" Truffels is een muzikale theatervoorstelling met muziek die varieert van fanfare tot gospel en van blues tot barok. Het gaat over een kleine konin- gin die altijd chocolade-truffels eet, totdat ze er ziek van wordt. Wat nu? Deze voorstelling is ook geschikt voor kinderen die niet of nauwelijks Ne- derlands verstaan. Theater De Teerstoof, aanvang: 14.00 Prijs: 7,50 Leef tijd: vanaf 4 jaar.; Zaterdag 12 november; Ema Sassen Wivineke van Groningen - Heer- lijk dat Bertje dr niet is. deze voorstelling gaat over het streven naar onaf- hankelijkheid. Over vriendschap en eenzaamheid. Over een vrouw, die besloten heeft in het leven voortaan alles alleen te kunne. Plotseling is daar een andere vrouw. En het is nog een sympathiek type ook. Theater DeTeerstoof. Aanvang: 20.30 Prijs: 18,Pas: 15,—; Donderdag 17 november; Paul Clark - Potters Joke; Paul Clark zet in Potters Joke een prettig gestoorde eenling neer. Potter is een genie. Hij weet, kan en snapt alles. Hij kan alleen niet lachen en snap niets van mop- pen. Onverwacht moet hij invallen voor een stand-up comedian. Theater DeTeerstoof. Aanvang20.30Prijs: 18,Pas 15, Vrijdag 18 november; Kees Torn - Laat maar lachen en Bert Dictus Ongeneeslijke Melodieii (Dubbelvoorstelling). Kees Torn (winnaar Leid- se Cabaret-festival 1994) en Bert Dictus zullen deze avond gezamenlijk opluisteren. Twee verschillende programmes op een avond. Theater De Teerstoof. Aanvang: 20.30Prijs: 18,Pas: 15, Zaterdag 19 november; Kinderdanstheater Pompoen - Draken bestaan niet'. Vier danseressen, alien afgestudeerd aan de Rotterdamse Dansacade- mie. zullen in deze dansvoorstelling kennismaken met twee draakjes die veel zin hebben in een feestje. Theater De Teerstoof. Aanvang: 14.00 Prijs: 7,50 Leeftijd: vanaf 4 jaar.; Zaterdag 19 november; Lebbis en Jansen - Goedkope oplossingeii; Na het succes van 2 keer rieleksen voor 1 geld komt het olijke Amsterdamse duo dit seizoen met een nieuwe voorstelling met teksten van onder meer Adriaan van Dis. Harde humor met een sfeervol lichtje. Theater De Teer stoof. Aanvang: 20.30Prijs; 18,Pas: 15, vinden. Vele foto's en beelden la- ten de rijke geschiedenis zien. De bakermat van de cooperatie wordt in herinnering gehouden door een film over de pioniers uit het Engel se Rochdale. Op de zolderverdie- ping is zelfs een complete biblio- theek, inclusief HAKA jeugdbi- bliotheek, ingericht. De collectie van het museum wordt jaarlijks aangevuld met spullen die door guile gevers wor den afgestaan aan het museum. Het museum is op deze manier al in het bezit gekomen van verschil lende waardevolle artikelen die al- lemaal de cooperatie als gemeen- schappelijke noemer hebben. In de expositieruimte van het museum op de begane grond vinden tenslot- te regelmatig wissel-exposities plaats. Tweemaal per jaar wordt er hier extra aandacht besteed aan een onderdeel van de museum-collec- tie. Sinds enige tijd is dat dus de expo- sitie over de Rochdale pioniers. Dat de belangstelling in Engeland zeer op prijs wordt gesteld is een ding dat zeker is. Als blijk van waardering overhandigde een ver- tegenwoordiger van de Engelse Cooperatieve Beweging het Schiedamse museum onlangs een schitterend schilderij met hierop de Rochester-winkel. In het nog be- staande gerenoveerde gebouw is nu het Engelse Cooperatieve Mu seum gevestigd. De overdracht vond plaats in het bijzijn van bur- gemeester Scheeres en de vele vrij- willigers van het museum. Tevens verscheen er in een nummer van het Cooperatieve Nieuws een zeer lovend artikel met een foto van het exterieur van het Schiedamse mu seum. De Engelse COOP heeft te vens te kennen gegeven er prijs op te stellen als de tentoonstelling nog tot eind 1994 te zien zal blijven, zodat deze gelijk blijft lopen met de viering in Engeland. In over- eenstemming met deze wens is be sloten de tentoonstelling te verlen- gen tot 31 december. Het Cooperatiemuseum annex 't Winkeltje is geopend op donder dag en vrijdag van 13.30-17.00 uur en op de koopavond van 19.00- 21.00 uur, op zaterdag van 11.00— 17.00 uur. Voor groepsbezoek zijn bij voorkeur andere dagen en tij den beschikbaar. Voor een af- spraak kan men bellen naar H. v.d. Lee, tel.nummer 4747456. KARIN VAN DER KNAAP SCHIEDAM - Tijdens deze creatieve cursus in wijkcen- trum de Blauwe Brug kan men met eenvoudige, goedko pe materialen zoals rest-, weg- werp- en afvalproducten leuke dingen maken als wenskaar- ten, kleine kado's, kerstver- sieringen en decoraties. De deelnemers moeten zelf zorgen voor schaar, snijmesje, potlood, aquarelpotloden, penseeltje, dunne prikpen en een priklap. Op donderdag- ochtend 13 en 27 oktober kan men terecht voor het maken van wenskaarten, op 10 en 24 novenber worden er kado's en kerstversieringen gemaakt. De cursus vindt plaats op don- derdagochtend van 09.00 tot 11.00 uur en kost Fl.7,50 per ochtend. Het wijkcentrum de Blauwe brug is nog steeds dringend op zoek naar enthousiaste mede werkers voor hun activiteiten. Het gaat om begeleiding bij de disco/instuifavonden, het ta- feltennissen, de kinderkook- club, sporten voor jongeren, zwart/wit fotografie en vide- otechnieken. Degenen die een uurtje per week over hebben en graag willen helpen bij een van de activiteiten worden verzocht contact op te nemen met Harry van den Hurck. tel.4701049 (liefst na 16.00 uur). SCHIEDAM - Zondag 16 ok tober is er in Kluphuis Oost weer een rommelmarkt. Ruim 60 tafels zullen die dag opge- steld staan door het hele ge bouw. De rommelmarkt be- gint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Kluphuis Oost is gelegen aan de Galileistraat 86. SCHIEDAM - Na de publika- tie van het bericht over de opening van het Centraal Meldpunt heeft functionaris Marianne Dikstra talloze tele- foontjes gekregen. Deze kwa- men vooral van mensen die niet oud of gehandicapt wa- ren, maar wel hulp konden ge- bruiken of vragen hadden. „Uit tegenstelling tot wat het publiek uit het bericht afleidt, is het centraal meldpunt voor iedereen. In het bijzonder zul len ouderen en gehandicapten van het Centraal Meldpunt in de Van Swindesingel gebruik maken. Zij zijn met name de genen die aanvragen doen voor aanleunwoningen, ser- viceflats, alarmering, verzor- ging en maaltijdvoorziening? aldus Dikstra. Zij is bereikbaar van maandag tot vrijdag van 08.00 uur tot 12.30 uur op telefoonnummer 426 40 22. SCHIEDAM Op zondag 16 oktober zal de dichter Jean Pierre Rawie een voordracht uit eigen werk houden in het Literaire Cafe van het Film- huis. J.P. Rawie werd in 1950 in s Gravenhage geboren en ver- huisde op zesjarige leeftijd naar Winschoten. Hij studeer- de o.a. Slavische talen aan de universiteit van Groningen en ging dichten. Zijn bundels verschenen en werden een doorslaand succes: tiendui- zenden werder er verkocht. Critici schreven. dat zijn poe- zie transparant was en dat de ziel van het gedicht goed toegankelijk was. Niet alle critici waren lovend, zo vond Hans Warren de stijl van Ra wie soms te cliche-matig. Maar Rawie ging verder en de ene bundel na de andere ver scheen. In 1989 ontving hij van de provincie Groningen de Wes- sel Gansfortprijs. Daarnaast vertaalde hij o.a. werk van de Portugese dichter Camoens en de Italiaan Ciro di Pers. In zijn bundel Woelig Stof (1989) heeft hij hier een aantal van opgenomen. Het literair Cafe van het Film- huis Schiedam biedt belang- stellenden de gelegenheid om nader kennis te maken met de ze dichter en zijn werk. De voordracht is op zondag 16 oktober; aanvang: 14.00 u (zaal open 13.30u) in het Filmhuis, Nieuwstraat 12. Toegang: f 7,50 'Plus

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 11