Grenen en vuren, warm en tijdloos Raamdecoraties sierlijk en functioneel tegelijk 1 Huiselijkheid rond haardvuur I O Up ■1 De klok: een dankbaar object voor ontwerpers Gevoel bepaalt interieur Prijs koophuis lijkt niet verder te stijgen Eindeloos varieren met flexibele woonsystemen Spaarlampen sparen ook de portemonnee Vs fM Hetzichtbare succes van de vitrinekast Tijdschakelklok Audio- en video- nieuws Easy Tune TV/video Kleiner en kleiner DCC cassette Follow-TV Wist u dat... In ons interieur bekennen we weer kleur. Witte wanden hebben plaatsgemaakt voor warme tinten met gekleurde stoffen en draperien. De knusse uitstraling van vuren en grenen past daar prima bij. Je zou gerust van een trend kunnen spreken in deze tijd- loze meubelen. Zwaluwstaarten Lloyd Loom Laatjes Prijzen De grootteovan het raam be- paalt de lichtinval naar bin- ndn. Met raamdecoraties als jaloezieen of rolgordijnen kunnen we het licht filteren en daarmee sfeer zetten. Met de wintermaanden voor de deur profiteren we liever van het voile daglicht en zijn raamdecoraties voor de sier en als Hindering voor de avonden en nachten. Roedes Gasgestookte haard Verhuizen Schouwen Open haard houdt niet van isolatie 3m Woensdag 12 oktober 1994 aasstaD Grenen en vuren gaan heel goed sa- men in een interieur. De eerste hout- soort is afkomstig van de grove den en heeft een oranje/gele kleur en grotere knoesten dan vuren dat van de fijne spar is. Beide houtsoorten laten zich zelfs ook goed combine- •ren met niet-houten meubelen. Logen betekent het met loog verwij- deren van verf- en laklagen van soms wel tachtig jaar oude meu belen. Hierdoor komt het blanke grene- of vurehout weer tevoor- schijn. Na het loogbad worden ze afgesproeid en gedroogd en vervol- gens opgeschuurd, waarna de nerf weer goed zichtbaar is. Tot slot gaat er een was- of laklaag overheen. Af- hankelijk van hoe vaak er gestookt wordt in huis, vragen de miubelen gemiddeld een keer per jaar om een nieuwe waslaag. Hebben ze een lak laag. dan is er geen omkijken meer naar. Ook zijn er in 'loogkleur gemaakte' nieuwe meubelen. Ze zijn meestal wat strakker en minder grof dan de geloogde variant. Deze laatste ver- raadt vaak zijn ouderdom door zo- genaamde zwaluwstaarten op hoek- punten. Hier is het hout haaks in elkaar geschoven. meubelen laat zich grofweg verde- len in strak enerzijds en meer be- werkelijk met draaipoten en panelen in deuren anderzijds. Toch zijn er ook trends waarneembaar. Zo dui- ken sinds enige tijd meubelen op die in gekleurde transparante beits zijn gezet. Door de veelal warme tinten (landelijk green of klassiek wijn- rood), schittert de houtnerf duidelijk door. Ook maken kasten en dres- soirs met ontelbaar veel kleine laa- tjes een ware opmars door. Porselei- nen deurknopjes vervangen steeds vakerde houten. Facet geslepen spiegels met vuren of grenen randen, waarin agrarische motieven zoals bijvoorbeeld kore- naren zijn verwerkt. geven een ruimtelijk effect. Voorts zie je steeds vaker vuren in combinatie met oud-grenen en is er een toene- mende belangstelling voor meu belen die in donkere was zijn gezet. De zogenoemde Tiffany lampen van gekleurd glas in lood zijn nog altijd geliefd bij een grenen of vuren interieur. Dan zijn er ook handge- maakte lampekappen van gedraaid riet, die de natuurlijke uitstraling compleet maken. Op de stoelen lig- gen vaak kussens in landhuisruit. Over stoelen gesproken: de Lloyd Loom stoel is bijzonder populair bij grenen of vuren. Deze notabene van ijzeren vlechtwerk gemaakte zetels zijn eigenlijk niet te onderscheiden van rieten stoelen. Het was de En- gelsman Marshall B. Lloyd 1858- 1927) die het oersterke precede van rend gedraaid en gebogen beuke- houtbekleed met een soepel en zeer fijnmazig weefsel van getwijnd pa pier om ijzerdraad bedacht. De stijl in grene- en vurehouten De prijzen van massief (dus zonder spaanplaat) geloogd oud grenen of vuren zijn nagenoeg gelijk aan die van nieuw in de loogkleur gemaakte meubelen. De 'vanaf prijzen zijn circa fl. 695,- voor een eettafel, fl. 125.- voor een eetkamerstoel en 11. 1.495,- voor een buffetkast. Onder het mom van 'geloogd gre nen' zijn er meubelen op de markt. die vrij rood van kleur zijn en de nerf van een beuk hebben. Ze wor den tegen bodemprijzen aangebo- den. Dit is hout van vruchtbomen uit Brazili, dat snel uitdroogt en splijt. Het is aan te bevelen de in grenen en vuren meubelen gespe- cialiseerde winkelier te raadplegen. Grenen geeft de kamer een knusse uitstraling (Mobell). Raamdecoraties zijn er in veel ver- schillende uitvoeringen. Elke fabri- kant geeft er eigenlijk zijn eigen naam aan. Globaal kun je ze verde- len in rol- en vouwgordijnen, plis- ses en horizontale en verticale jaloe zieen. Bij deze twee laatste zijn de lamellen leverbaar in uiteenlopende breedtes. Ze zijn er in stof, van alu- -tninium, van hout of van kunststof. De plisses zijn vaak transparant of half doorschijnend. De rol- en vouwgordijnen lenen zich uitste- kend voor leuke speelse dessins. Ook kan natuurlijk voor gordijnen worden gekozen. Er zijn veel zachte dessins in warme kleuren en ook de landhuisruit speelt een grote rol. Dit Raamdecoraties van Decorette. motief heeft een huiselijkuiterlijk. iets waar we weer veel waarde aan hechten. Geheel in stijl daarmee zijn klassieke gordijnroedes van ijzer of hout. De uiteindes van deze roedes hebben vaak een speelse spiraal- vorm of draaiknop. Wie een niet te zware stof kiest en een beetje handig is, kan de gordij nen zelf maken. Anders biedt de woonadviseur raad: als het om zwa re en gevoerde stoffen gaat. laat hij de gordijnen veelal bij speciale gor- dijnateliers maken. De oude zegswijze 'eigen haard is goud waard' geeft wel aan dat het goed toeven is bij de eigen haard. Het betekent tevens dat de haard vroeger de bron was om warmte in huis te creeren. Nu is dat veelal de centrale verwarming. Toch ver- langen we in toenemende mate weer naar de huiselijkheid van een eigen haard. Gezelligheid en ontspanning vind je bij uitstek bij een knappend vuur. De haard is nu misschien een luxe artikel, maar is toch zeker in te passen in elk interieur en bereikbaar voor elke portemonnee. groot of klein. Open haarden volgen de woontrend. Fabrikanten leveren geen kant-en-klare exemplaren meer, maar spelen in op de wensen van hun klanten. Hij kan worden geplaatst in het materiaal dat het beste bij het interieur past en in het formaat waarin deze het beste tot zijn recht komt. Er zijn grofweg vijf soorten haar den: inzethaarden, voorhang- en voorzethaarden, gasgestookte haar den. houtkachels en schouwen. De relatief lichte voorhang- en voorze thaarden zijn gemakkelijk te plaat- sen en bovendien weer demonteer- baar zodat ze mee kunnen verhui zen. Ze zijn er in heel bescheiden afmetingen zodat ze in vrijwel ieder interieur passen. Houtkachels zijn solide en hebben door het gietijzer of plaatstaal een ambachtelijk voorkomen. Inze thaarden passen in bestaande of nieuwe schouwen. Het is een com plete kachel, die open en gesloten kan branden. 7 De gasgestookte haard heeft aan- vankelijk wat moeite gehad om al om geaccepteerd te raken, maar zijn doorbraak is een feit. Dit type is een volwaardig alternatief, vooral voor mensen die het afval en de berg- ruimte van de houtblokken een nare bijkomstigheid vinden. De gashaard is bovendien een veel geziene gast in slaapkamers en woonkeukens. waar de nostalgische sfeer van een haardvuur ook welkom is. Een open vuur is al een feest op zich. Het geeft een aangenaam en ontspannen gevoel. Een gedistin- geerde marmeren of zandstenen schouw eromheen geeft je boven dien een rijk gevoel. "Vanaf prijzen: inzethaard (fl. 2.000,-), voorhanghaard (fl. 2.000,- gasgestookte haard (fl. 900.-), houtkachels (fl. 2.000,-), schouw (hout fl. 1.500,- en maimer fl. 4.500,-). Een open haard heeft veel zuurstof nodig. Deze haalt hij uit zijn om- geving. De huizen van tegenwoordig zijn echter goed gei'soleerd zo dat er niet genoeg lucht van buiten naar binnen komt. De oplossing is een warme-lucht open haard. Bij dit type is achter de haard een luchtcirculatiekast gemonteerd. De ze zuigt via de kruipruimte lucht van buiten aan die in de kast wordt verwarmd en de kamer in wordt geleid. Er ontstaat een gelijkmatige luchtcirculatie, een behaaglijk kamerklimaat en een goed functione- rende open haard. De klok is een alom vertrouwd in strument in ieder huis. In ons vaak drukke bestaan geeft hij zekerheid door altijd keurig aan te geven hoe laat het is. Ook biedt hij voor velen een stukje gezelligheid. Je hoeft er maar een spreekwoordenboek op na te slaan om te zien hoe belangrijk de klok ook in onze taal is. Een van de meest bekende gezegdes onder- streept de huiselijke functie van het instrument: Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens. Niet voor niets kwamen de klokken- makers vroeger al tot prachtige staaltjes kunst. Neem nou alleen al Model Windy (Mobell). Model Crown (Mobell). de Friese staartklok. Tot de dag van vandaag sieren oude en nieuwe exemplaren ons interieur. Het uurwerk zal altijd een dankbaar object blijven voor ontwerpers. Elke keer weer komen er bijzondere creaties bij. Tegenwoordig lijkt vormgeving belangrijker te zijn dan functionaliteit. Vrijwel iedereen draagt een horloge. dus de klok thuis mag best een kunstwerkje zijn. Van een echte trend valt eigenlijk niet te spreken. Het gevolg is dat zeer uiteenlopende, vaak uitdagen- de modellen in de winkels te vinden zijn. Interieurarchitecten, stilisten en binnenhuisadviseurs voorspellen in de tweede helft van de jaren negen- tig meer aandacht voor het gevoels- leven en allerlei spirituele en mys- tieke zaken. De harde consumptie- maatschappij maakt in hun ogen plaats voor een meer betrokken sa- menleving waarin de mensen zich bewust worden van hun eigen ver- antwoordelijkheden. Daar horen duurzame en tijdloze meubelen bij die we kiezen op grand van ons ge voel en niet zo zeer om de stijl. In dat gevoel neemt een heel aantal zaken een centrale plaats in. We ontdekken opnieuw oude waarden en tradities (zogenaamd ambachte lijk wooncomfort), hebben belang stelling voor andere culturen (Oos- terse mystiek), willen terug naar de basis en we kijken optimistisch naar de toekomst. Deze gevoelens laten zich niet leiden door voorgeschre- ven woontrends. We combineren zelf met kleuren, dessins, materi- alen, stoffen en meubels. Het belang dat we hechten aan oude waarden en tradities vertaalt zich naar meubelen waar het ambachte- lijke vakmanschap vanaf straalt. Houtsoorten als grenen, vuren. ei- ken, beuken en essen lenen zich hier prima voor. Kerse-, perehout en eveneens populierehout zijn ook ge- wild. Wooncomfort en kwaliteit staan voorop. Volgens de Nederlandse Vereni- ging van Makelaars is er een ein- de gekomen aan de stijging van de prijzen van koopwoningen. De woningmarkt is hard op weg naar een gezond evenwicht. zo meent de NVM. Als er nog een prijsstijging in zit, dan zal die gelijk zijn aan het in- flatiecijfer. De prijs is begin dit jaar vooral nog opgedreven omdat veel mensen hoge bedra- gen neertelden omdat ze bang waren dat de rente weer snel zou gaan stijgen. Gemiddeld legde een koper in d£ eerste helft van 1994 fl. 229.000,- neer voor een eigen huis. terwijl dat in dezelfde pe- riode vorig jaar nog fl. 206.800,- was. De provincie Zuid-Holland komt er landelijk gezien nog niet zo siecht af. De prijs ligt er maar een procent boven het landelijk gemiddelde. Dat valt mee in ver- gelijking met bijvoorbeeld Noord-Holland waar de prijs er zeven en in Utrecht zelfs vijftien procent boven ligt. De ouderwetse woonkeuken en de voor- en achterkamer, gescheiden door deuren met glas-in-loodramen, bepaalden vroeger de strakke inde- ling van ons interieur. Hieruit voort- vloeiend bestond er in de modernere huizen nog lange tijd een vast pa- troon in de zit- en eethoek. De sa- lontafel in het midden, de lamp er precies boven, de bank en de twee bijbehorende fauteuils: een beeld dat jarenlang bepalend was. Tegenwoordig wil menigeen niet meer lang tegen hetzelfde interieur aankijken. Het is leuk om op zijn tijd eens te veranderen. Tegenwoor dig hoeft dat niet per se veel geld te kosten. Ontwerpers bedenken steeds vaker uitgekiende flexibele woonsystemen. Ze bestaan uit losse elementen die naar eigen inzicht tot een wandmeubel kunnen worden opgebouwd. Meestal wordt uitge- gaan van een basiselement waarop uiteenlopende aanbouwelementen passen. Wie zijn eigen samenstel- ling bepaalt, heeft een redelijk uniek meubel in huis. De prijzen zijn sterk afhankelijk van het gebruikte materiaal. Vitrinekasten hebben zich in de af- gelopen jaren in een zichtbare be langstelling mogen verheugen. Een blik in menig huis- of hobbykamer leert dat. Dit type kast is bij uitstek geschikt voor het tonen van geliefde objecten of een dierbare verzame- ling. Het voordeel is dat de getoon- de spulletjes stofvrij blijven en 's avonds in een mooi lichtschijnsel tot hun recht komen. Omdat we vaak niet al te veel ruim- te aan een vitrinekast kwijt willen zijn. is de wandvitrine bijzonder ge liefd. De ruimte eronder is dan ook te benutten. Eveneens populair zijn smalle hoge vitrinekasten, al dan niet op pootjes, die gemakkelijk langs een smal muurtje zijn te plaat- sen. Een tijdschakelklok is eigenlijk een 'must'. Hij is voor weinig geld te koop. Iedereen gaat wel eens met vakantie en wie wil niet de indruk wekken dat zijn huis bewoond is. Als 's avonds het licht binnen aan is, nemen inbrekers toch liever geen risico. Velen die net een nieuwe tele- visie hebben gekocht, zien als een berg op tegen het instellen van de zenders. Het kost veel tijd omdat eerst de handleiding uitgeplozen moet worden. Sinds kort zijn er televisies op de markt die zichzelf in een mum van tijd installeren vol gens het zogenaamde Easy Tune-principe. Codes uit Te- letekst vertellen het apparaat precies wat het moet doen. Deed de televisie en videore- corder in n apparaat begin dit jaar zijn intrede, nu is dit com- bi-systeem als portable in de handel. Ideaal voor in de slaap- studie- of kinderkamer. Audiofabrikanten verkleinen hun digitale luidsprekerboxen immer en immer, zonder dat de kwaliteit van het geluid daar- onder te lijden heeft natuurlijk. Er is al een digitale speakerbox van 37,5 cm bij 20,5 cm ver- krijgbaar die een net zo'n mooie weergave heeft als zijn grotere evenknie. De CD-speler heeft faam ver- worven om zijn perfecte ge- luidskwaliteit. De DCC casset te z6u hem hierin wel eens kunnen verslaan. Deze tech- niek werkt namelijk met 18 bits, terwijl de CD 16 bits heeft. Bij 18 bits ligt een even- tuele ruis onder de gehoor- grens. Veel mensen vinden het inpro- grammeren van hun videore- corder een heidens karwei. Het nieuwe Follow-TV systeem is leverbaar op TurboDrive vide- orecorders en maakt deze klus heel wat eenvoudiger. De fijting van een spaarlamp wijkt niet af van die van een qewone gloeilamp (Philips). De komende maanden trekken we ons weer meer terug in huis. Buiten is het koud en sneller donker, bin nen maken we het extra knus. De kachel brandt en de verlichting is lang aan. Juist daar waar lampen uren achtereen licht geven, kunnen spaarlampen hun diensten bewijzen voor het milieu en voor de porte monnee. Enkele cijfertjes ter vergelijking: een spaarlamp van 9 watt geeft evenveel licht als een gloeilamp van 40 watt. Een energiezuinige lamp van 15 watt staat gelijk aan een gloeilamp van 75 watt. In eerste in stance schrikt de prijs van spaar lampen mensen vaak af. Die vari- eert van fl. 19.95 tot fl. 45.-. De lan- gere levensduur in combinatie met de energiebesparing kan heel wat in de portemonnee schelen. De fitting wijkt niet af van die van een gloeilamp. Dus wie overscha- kelt van gloei- naar spaarlampen hoeft niet eerst andere armaturen te kopen. De energiezuinige lamp gaat niet samen met een dimmer. Grofweg zijn spaarlampen te verde- len in SL- en PL-lampen. De eerste variant is goedkoper. maar groter en zwaarder en heeft een grotere fit ting. Hij is geschikt als buitenver- lichting of plafonniere. De PL-lamp is slanker en lichter in gewicht en is beter bestand tegen lage temperatu- ren. Deze soort is er ook met een hoge lichtopbrengst dankzij drie in een u-vorm gebogen buisjes. Spaarlampen acht maal lan- ger mee gaan dan sloeilam- pen? Veel energiebedrijven zo nu en dan acties hebben waarbtj spaarlampen tegen aantrekke- lijke prijzen te koop zijn? Er zelfs fabrikanten zijn die maar liefst twee jaar garantie geven op energiezuinige lam pen?

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 17