Glimp van volledig nieuwe Audi A4 Mitsubishi Galant 1.8i goed autotest voor drie sterren Voyager Bright White Zakelijkverkeer anders bekeken Autobus RAI Wegrijblokkering Zweedse Side-airbag Chauvinisme Najaarsspektakel Daihatsu Elektrisch Japanse verrassing Ford Galaxy Vijf kleppen MaasstaD Snel Technische gegevens: Woensdag 12 oktober 1994 MAASPOST SCHIEDAM XQ7.55 Hoe kleurrijk het wagenparkop de Nederiandse wegen is, werd tijdens het bezoek arm de Parijse Autoshow weer eens nadrukkelijk onder- streept. Wij zijn vertrottwd met een geweldig aantal merken tut alie de left van de wereld. Een dergelljke diversiteit zieje in bijna geen enkel under land. Een merk ah Hyundai, bijvoorbeeld. komje nauwelijks te- gen in Frankrijk. Op de autoshow stand het merk utat weggestopt. ter- wijl er took een nieuwe auto werd orilhtdd: de Hyundai Pony, bij ons heet die Excel In Frankrijk beheerst de mtionak trots het wegbeeld: de auto's van Renault. Citron en Peugeot. De Japanners hebben in Ru mpel een marktaandeel van zo'n tienprocem. maarin Frankrijk komen ze nauwelijks op de drieprocent. Ter vergetijking: in ons land is een op de vier auto's van Japanse herkomst. De situatie in Frankrijk vloett voori uii een historisch chauvinisme. Daar is niets mis mee. Het is iets, waarvan we allemaal wet in meerdere of mindere mate last hebben. We zien graag dat het goed gaat met het bedrijfsle\>en en de economic in eigen land. In de sport geldt hetieltde ah Rotterdammer voel je toch meer voor Feyenoord dan voorAjax. Op autagebied hebben we helaas een nchtentand op mule re huukn vanwege het (grotendeeh) ontbreken van een eigen auto-industrie. Daarom is het wel leuk om te vernemen. dat NedCar in Born nu ai over weegt de produktie op te voeren van 200.000 naar 300.000 stuks per jam De producent van de Votvo 400-serie komt medio volgend jam- met een nieuwe auto uit die onder eigen merknaam verkocht zat warden door Mitsubishi en Volvo. Aangezien defabriek in Nederimd staat, mo- gen we dit prodttkt ook een beetje als Nede Hands beschouwen. De toe- komst zai leren. of de auto in cms land meer succeswt zal zijn ah de hitidige Volvo~400serie. Henri Stolwijk A ^bkrnaaC Alfa Spider en GTV in Parijs De Spider GTV is leverbaar met eeri vier- of een zescilinder motor. tische stadsauto's, een drietal elek- trische auto's plus een reeks aanpas- singen aan bestaande modellen als de Twingo en de 19, waarvan nu Phase III het levenslicht ziet. De Lancia K wordt uitgesproken als Lancia Kappa. De Xanae heeft een groot raam oppervlak en vier deuren. Op de Parijse Auto Salon (6-16 ok tober) staat Alfa Romeo in het mid- delpunt van de belangstelling met twee fraai gestileerde modellen: De Spider en de Coupe GTV. Als krachtbron heeft Alfa gekozen voor een nieuw ontwikkelde vier cilin- der, 2,0 liter 16 kleppen Twin-Spark motor, goed voor 110 kW/150 pk. De GTV kan ook worden uitgerust met een 2,0 liter zescilinder turbo motor, dezelfde als in de 164. Bei- den staan begin 1995 bij de dealers. Alfa Romeo is niet de enige Italiaan met nieuws. Ook Lancia trekt de no- dige aandacht met de Kappa. De op- volger van de Thema is, zoals Lan cia betaamt, een bijzonder chique auto. De Kappa rijder kan straks kiezen uit vier verschillende benzi- nemotoren en n dieselmotor. 1 De Franse merken, Peugeot. Re nault en Citron zijn grootschalig aanwezig in Parijs. Met veruit de grootste stands vallen de drie welis- waar op, echte onthullingen hebben ze niet. De meeste modellen zijn al voor de show gepresenteerd, zoals recent nog de Peugeot 306 sedan. Renault showt behalve twee futuris- Citroen maakt de Xantia Activa we- reldkundig. Deze Xantia-variant be- schikt over een nieuwe variant van het actieve veersysteem. Het zorgt ervoor dat de auto in de bocht nau welijks overhelt. Dit heeft een bij zonder goede wegligging tot ge- volg. Ook voert het Franse merk de ontwerpstudie Xanae ten tonele, een vijfpersoonsconcept-car. Van de Japanners verrast vooral Nissan met de introduetie van de Maxima QX. De auto is uiterlijk niet half zo verrassend als de prijs. De Maxima QX met 2.0 liter zesci linder motor zal in Nederland zo'n 55.000 gulden gaan kosten en dat is bijzonder scherp. De 3,0 liter versie komt op een prijs om en nabij de 75.000 guld.en. Deze beschikt over De Nissan Primera heeft ondermeer een nieuw uiterlijk. een aantal comfort verhogende ex tra's zoals bijvoorbeeld lederen be- kleding. Tevens heeft Nissan de Pri mera vernieuwd. Die heeft onder meer de grille in de vorm van de vleugels van een vogel, net zoals bij de Maxima QX. Bij Mitsubishi is de Space Gear te zien. Een ruimtewagen voor maxi- maal negen inzittenden. Voor de aandrijving kan gekozen worden uit drie verschillende krachtbronnen, twee benzinemotoren en n diesel. De Space Gear is bovendien ver- krijgbaar met vierwielaandrijving. Prijzen zijn nog niet vastgesteld. De auto zal in Nederland op de Auto RAI in februari worden gepresen teerd. De Scorpio van autofabrikant Ford oogt in het echt veel eleganter dan de foto's doen vermoeden. Het is een stijlvolle auto, de topklasse waardig. Ook dit model staat op de RAI. Ford heeft in Parijs ook de Ga laxy staan. Dit is een ruimtewagen, die samen met Volkswagen is ont- wikkeld. De fabrikant uit Wolfs- burg tooiide zijn variant: de Van. Ford betreedt met de Galaxy het ruimte gebeuren. In een beperkte oplage biedt Chrysler een zeer voordelige Voyager Bright White. De ruimtewagen kent vele extra's, waarvan alleen de extra achterbank van 500 gulden in rekening wordt gebracht. De por- tierbakken, een fraaie matteqset en de middenconsole zijn gratis De Bright White is te herkennen aan de witte lak met zwarte raamstijlen en stootstrips. De onderzijde van de auto is gespoten in donkergrijs. Hij is geprijsd vanaf 53.490 gulden. Dit bedrag geldt voor de vierci- linder uitvoering met 2,5 liter motor. Hoe kunnen bedrijven kosten besparen en het milieu ontzien bij het zakelijke verkeer? Op deze vraag geeft de brochure 'Zakelijk verkeer anders bekeken' een aantal mogelijke antwoorden. Het is een geza- menlijke uitgave van Stichting Natuur en Milieu, ANWB. EVO On- dernemingsorganisatie voor Logistiek en Transport. NOVEM en de ministeries van Verkeer en Waterstaat en VROM. In de brochure staan met name voor het management in het bedrijfsleven suggesties voor een financieel gunstig beheer van het wagenpark. energiebewust rijgedrag of alternatieve vervoermiddelen. In de praktijk zijn er al be- wijzen dat bewust omgaan met het wagenpark kan leiden tot een be- sparing van zo'n vijf tot tien procent op de bedrijfskosten. De brochu re is gratis en kan worden aangevraagd bij de Stichting Natuur en Mi lieu. Donkerstraat 17 3511 KB in Utrecht. Met het thema 'kwaliteit op maat' start op 26 oktober de zesde Auto bus RAI. Voor de tweede maal wordt de beurs gehouden in het Mecc in Maastricht. Op dit moment hebben zich al 105 exposanten aan^e- meld. Gedurende acht dagen staan autobusfabrikanten en carrosserie- bedrijven met hun produkten op de beurs. Het begrip kwaliteit komt duidelijk naar voren, op het gebied van milieu en vervoer. Maar ook via het nieuwe Keurmerk busbedrijf, dat de kwaliteit van het bedrijf. de chauffeur en de bus elk jaar beoordeelt. De openingstijden zijn van 10.00 tot 18.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 17,50 gulden. Vanaf oktober 1994 zijn alle Volkswagen modellen met benzine-en de TDI-dieselmotor voorzien van een elektronische wegrijblokkering. Later zullen ook de andere dieselversies hiermee worden uitgerust. Wegrijblokkering vormt een directe beveiliging tegen autodiefstal. Correspondeert de code die de sleutel in zich draagt niet met die in het elektronisch systeem van de motor, dan zal deze na het starten direct afslaan. Als na het starten de code via het contactslot door het systeem wordt herkend. dan is wegrijden mogelijk. Volvo heeft met de eerste Side-airbag een wereldprimeur. Volgens de Zweedse autofabrikant kan deze luchtzak het aantal verwondingen ten gevolge van aanrijding in de flank met 25 procent terugbrengen. De airbag is onderdeel van Volvo's SIPS (Side Impact Protection Sys tem ).De veiligheidsvoorziening zal om te beginnen verkrijgbaar zijn op de Volvo 850 vanaf modeljaar 1995. In het najaar heeft het grauwe weer de overhand, maar dat weerhoudt Daihatsu niet van een fleurig festijn. In het najaarsspektakel bij de dealer staan veel speciale modellen. Zo is de Cuore Image met purper- kleurige metallic lak en een extra make-up spiegel een opvallende ver- schijning. Deze op de TS-versie gebaseerde auto is te koop vanaf 16.995 gulden. Ook van de Charade is een speciale uitvoering: de TXI. Die heeft bijvoorbeeld lichtmetalen velgen en brede banden en een dakspoiler. Voor een prijs van 25.995 rijdt de auto de showroom uit. Dat betekent een voordeel van ruim 1400 gulden. Nog meer na- jaarsmodellen, zoals de Applause Comfort, de Feroza en de Rocky staan in de showroom van de Daihatsu-dealer. Audi brengt in de loop van het voor- jaar een volledig nieuwe auto op de markt. Het is de A4. die de Audi 80 gaat opvolgen. Dat betreft dan voor- alsnog de sedan. De 80 Avant blijft nog geruimetijd leverbaar. De A4 zal het vooral moeten opne- men tegen geduchte concurrenten als de BMW 3-serie en de Mercedes C-klasse. De wielbasis van de nieu- weling is vijf centimeter groter dan van de 80. Dat vertaalt zich vooral in extra beenruimte achterin. Verder heeft de vormgeving veel gemeen met de eerder dit jaar ge- presenteerde A8, het vlaggeschip van Audi. In tegenstelling tot deze auto zal de A4 niet van aluminium worden gemaakt. Audi houdt voor de middenklasser vast aan verzinkt staal. De voorwielophangingzit met vier geleide armen aan de carrosse- rie vast. Dit is ontleend aan de A8. Deze ophanging moet een koers- vastheid garanderen. Technisch bijzonder is de 1.8 liter benzinemotor met vijf kleppen per cilinder. drie voor de inlaat. twee voor de uitlaat. Deze constructie ga- randeert een uitstekende'werveling van het benzinemengsel, waardoor de verbranding nog nauwkeuriger Het Japanse merk Mitsubishi, in het Nederlands vertaald de Drie Dia- manten, heeft sinds kort van de Ga lant een l.8i variant in het pakket opgenomen. Dit model is verkrijg baar als sedan en hatchback. De Ga lant was al leverbaar in de luxere GLi en GLSi uitvoeringen. Reden voor het uitbrengen van een wat 'kalere' versie is de fiscale bijtelling in Nederland. De l.8i kost 36.645 gulden en dat is een scherpe prijs. Mitsubishi heeft naam gemaakt met luxe auto's. Het is mede daardoor nimmer het goedkoopste merk uit Japan geweest. Alle modellen zitten op vijf sterren niveau om maar even ge- makshalve met deluxe-aandui- ding uit de ho- telwereld te spreken. Tegen dat licht be- weegt de Ga lant 1.81 zich nog altijd in de drie sterren klasse en dat past per fect bij het Mitsubishi logo. Deze Galant blinkt niet uit in over- daad, maar leven op water en brood is het zeker niet in de auto. Stan- daard hebben we immers nog wel de beschikking over stuurbekrachti- ging. getinte ramen en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Verder is het voertuig gewoon compleet. Hij komt prima tegemoet aan de ei- sen van de zakelijk rijder. De soepele en krachtige 1.8 liter motor levert topprestaties. Met zijn vier kleppen per cilinder levert de viercilinder maar liefst 93 kW (126 pk). Dit vermogen brengt hij via de voorwielen over op het wegdek en dat bezorgt de auto een topsnelheid van 200 km/uur. Voor Nederland is deze waarde van weinig belang. in tegenstelling tot de aecele- ratie cijfers. Met de licht schakelende versnellings- bak bereikt de 1145 kilo wegende se dan in slechts tien seconden een snelheid van 100 km/ uur. Indien je het vermogen veelvuldig en nadrukkelijk aan- spreekt, dan stijgt het verbruik van de Mitsubishi aanzienlijk. Bij een forse en veeleisende rijstijl zal de Galant ongeveer 9,5 liter per 100 km verbranden. Wie wat bescheide- ner rijdt, haalt een gemiddeld ver bruik van 7,5 liter per 100 km. Dat is zeer acceptabel voor een auto van dit kaliber. Ondanks al deze toch goede bevin- dingen komje de Mitsubishi Galant niet zo heel veel tegen op de Neder landse wegen. Eigenlijk merkwaar- dig want het is een meer dan uitste- kende reiswagen. Het comfort is heel behoorlijk. de stoelen zitten prima en rijgeluiden zijn mooi ge- dempt. Bovendien heeft de Galant een eigenwijze neus en zijn bijvoor beeld de bumpers in de kleur van de carrosserie mee gespoten, waardoor hij best chique oogt. Mitsubishi zet met de Galant 1.8i een aantrekkelijke, snelle maar ook ruime gezinswagen neer die met 36.645 gulden zeer gunstig is ge prijsd. De auto is compleet en het verbruik is acceptabel. Daarbij is in de kofferruimte genoeg ruimte voor eenlpg-tank. De Audi A4 heeft vormgevingskenmerken van de eerder dit jaar gepresenteerde A8. ter direct ingespoten turbodiesel en de beide zescilinders van respectie- velijk 2,6 liter 110 kW/150 pk) en 2,8 liter 128 kW/174 pk). De A4 is, net als de huidige 80, verloopt dan in een motor met vier kleppen per cilinder. Dat draagt bij aan een lager brandstofverbruik en hoge prestaties. De 1,8 liter komt er in twee varianten: met 92 kW/125 pk of met 110 kW/150 pk. Voorts introduceert Audi in de A4 een nieuwe 1,6 liter motor met vier kleppen per cilinder. Die is goed voor 74 kW/101 pk. Andere kracht bronnen zijn al bekend van de hui dige 80-serie. het gaat om de 1.9 li- voorwielaangedreven met de moto- ren in de lengterichting geplaatst. Standaard zal de Audi beschikken over zaken als een airbag in het stuurwiel, centrale portiervergren- deling en abs op de remmen. Prijzen zijn nog niet bekend. Pon's Auto- mobielhandel, de importeur van Volkswagen en Audi, streeft ernaar een eventuele verhoging beperkt te houden om concurrerend in de markt te staan met de A4. Sterk afgeronde vormen. (foto HSP) De snelle en ruime Galant. (foto HSP) Motor: 1834 cm3 Vermogen: 93/126 kW/pk. Acceleratie: 10 sec. van 0-100krti/uur. Topsnelheid: 200 km/uur. Gem. verbruik: circa 8,5 ltr/ 100 km. Gewicht: 1145 kilo.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 5