MotoRAI eldorado voor motorlief hebber Vlot door bocht zonder overhellen Handwerk siert Britse Marcos autotest Jeep groot marktaandeel Escort uit Polen Open Dag Innovam Minder verkeersdoden AUTORACES Corvette museum Technische gegevens: Peugeot 806: Nieuw systeem in Citroen Xantia MaasstaD Trainingen Hydractief Onbekend Achtcilinder Werkcylinders Gewicht Bikersparade Details Woensdag 19 oktober 1994 MAASPOST SCHIEDAM X97.55 Motor: 1998 cm3 Vermogen: 89 kW/123 pk. Acceleratie: 13,1 sec van 0-100kmAiur. Topsnelheid: 177km/uur. Gem. verbruik: 9,5 ltr/100 km. Gewicht: 1585 kilo. Op het gebied van de vierwielaangedreven terreinwagens heeft Jeep in 1994 de meeste verkopen op zijn naam staan. Tot en met eind au- gustus zijn er in totaal 344 Jeeps Wrangler, Jeeps Cherokee en Jeeps Grand Cherokee verkocht. Op de totale 4x4 markt die in deze perio- de 1.123 registraties telde, heeft Jeep momenteel een marktaandeel van 30,6 procent. Het succes van Jeep is deels te danken aan het model dat het meest recent aan het programma is toegevoegd, de Grand Cherokee. Campagnes om de verkeersveiligheid te vergroten blijken succes te hebben. In het eerste half jaar van 1994 vertoont het aantal ver- keersslachtoffers een dalende lijn. Tot en met juni 1994 kwamen 575 mensen om het leven kwamen. Het jaar daarvoor vielen in die- zelfde periode nog 627 doden. Vooral in de leeftijdsklasse 14 tot 17 en 65-plussers was een grote daling waar te nemen. Verder veronge- lukten er minder motorrijders. Het aantal gewonden is dit jaar even- eens gedaald: in de eerste zes maanden werden 5.675 mensen als gevolg van een verkeersongeval opgenomen in het ziekenhuis, te- gen 5.819 in de eerste helft van 1993. De Poolse autoriteiten zijn in gesprek met Ford om de Escort in Po len te gaan assembleren. Het zou per jaar gaan om 10.000 exempla- ren. Het project dient als vervanging van de overeenkomst dat Ford in Polen een fabriek zou opstarten voor de produktie van stoelbekle- ding. De investering komt waarschijnlijk op een kleine 100 miljoen gulden. De fabriek zal aan 1.000 personen werk kunnen bieden. Het opleidingsinstituut voor de auto- en tweewielerbranche, Innovam in Nieuwegein, houdt op 12 november een Open Dag. Ie- dereen die genteresseerd is in de wereld van de auto en tweewieler is welkom in Nieuwegein. Tijdens deze dag worden de opleidingen voor het leerlingwezen en verschillende trainingen gepresenteerd. Ook kan kennis worden gemaakt met auto-elektronica en een onge- valssimulator. Een speciale Open Dag Krant is gratis verkrijgbaar via nummer 06-0226556. Ook aan tweewiel- en autobedrijven kun nen belangstellenden een bezoek brengen, met een busje dat elk half uur vanaf het Innovam kantoor naar bedrijven in de buurt gaat. AUTjQtrtiaaC Nederland raakt dankzij de grote belangstelling voor Jos Verstap- pen steed^ meer in de ban van het autoracen. Wellicht vergroot dat de interesse voor de vele wedstrijden die met grote regelmaat wor den gehouden op het circuit Zandvoort. Natuurlijk, elke vergelijking met het Formule I circus gaat mank. Zandvoort is een klein, bescheiden circuit. Maar het programma biedt toch regelmatig veel spektakel en is absoluut goed voor een aangenaam dagje uit. Volgendjaar wordt het nog leuker: auto-importeur Abimex uit Rid- derkerk heeft besloten naast de import van het Poolse FSO ook de import van het Britse sportwagenmerk Marcos op zich te nemen. Marcos bestaat sinds 1950 en is een van de laatst overgebleven ver- tegenwoordigers van de roemrijke Britse fabrikanten van sportwa- gens. In Groot-Brittanni worden er speciale Marcos-races meegehouden. Dat staat nu ook te gebeuren in Nederland: de komende twee sei- zoenen staat de Marcos LM 500 Challenge op het programma. Be- halve in Zandvoort zullen races worden gehouden in Assen, op Zol- der, op de Nurburgring in Duitsland en in Engeland. Kortom, het betreft hier een internationaal evenement. De raceversie van de nog geen 1.000 kilo wegende Marcos is voorzien van een 5 liter V8, die is gede-tuned tot 350 pk. i.p.v. 450 pk. Daarmee kun je nog steeds een onvoorstelbaar hoge snelheid halen. Ik had het genoegen een paar rondjes mee te rijden op het circuit van Assen met coureur Jan Lammers en put dus wat dat betreft uit eigen ervaring. Deelnemers moeten overigens wel over een goedgevulde portemonnee beschik- ken, want de voor deze challenge aangeschafte auto's mogen ook alleen voor dit doel worden gebruikt. Voor wie het zich kan permit- teren om zo'n 125.000 gulden voor dit doel uit te trekken is het wel licht een aardige en in elk geval een spannende vrijetijdsbesteding. Henri Stolwijk Voor's werelds meest gebouwde sportwagen, de Chevrolette Cor vette, is een speciaal museum'opgericht in Bowling Green, Ken tucky in Amerika. Het Chevrolet Corvette museum is naast de fa briek gesitueerd. Naast de vele modellen, schaalmodellen, brochu res,foto's en films is ook de moderne vormgeving van het museum een attractie. Dat het niet zomaar een tentoonstelling is van ver- scheidene Corvettes door de jaren heen, bewijst het decor rondom de auto's. Een Corvette uit bijvoorbeeld 1957 is geplaatst in een na- gemaakte omgeving uit die tijd. Het museum verwacht jaarlijks zo'n half miljoen bezoekers te verwelkomen. Niet meer uniek, wel begeerlijk BMW R 850 R De MotoRAI, van donderdag 27 oktober tot en met zondag 30 okto ber, kent dit jaar een bredere opzet dan voorheen. Uiteraard tonen im- porteurs van motoren, brommers, scooters en accessoires in Amster dam het allerlaatste nieuws. Onder het motto: Geen woorden, maar dadeii is er ook de gelegenheid om zelf motor te rijden. Tevens staan deskundigen klaar om technische vragen te beantwoorden. De Mo- tormarkt staat dit keer in het teken van Amerika, bikersland bij uit- stek. De tentoonstelling in het RAI- complex heeft dit keer enkele re- gelrechte primeurs. BMW presen- teert er de 'kale' R 850 R (48 kW/ 70 pk. Het is een tweecilinder boxer motorfiets naar het voor- beeld van de eerder gepresenteerde R 1100 RS. Ook toont het Duitse merk een R 1100 R variant. Het Italiaanse Ducati komt naar Am sterdam met de 748 Biposto (73 kW/JOO pk). Hij heeft het uiterlijk van de vorig jaar gentroduceerde 916. Met de Thunderbird verrast het Britse Triumph. Het is een motor met een klassiek uiterlijk, waarmee het merk knipoogt naar de vroege- re Bonneville. Bijzonder is de lage zithoogte van de Thunderbird. Die bedraagt slechts 75 centimeter. Honda toont een nieuwe CBR 600 F. Yamaha breidt de Diversion lijn uit met een 900 cm3 variant. Het design is gelijk aan dat van de 600 cm3 versie. Van Suzuki is met na me de Bandit 600 een opvallend model. Honda showt op de Moto RAI ondermeer een verbeterde CBR 600 F en bij Kawasaki zijn een nieuwe VN 800 en de ZX-6R te zien. Technische trainingen onder de ti- tel 'Ken uw Motor' zijn nieuw op MotoRAI. INNOVAM, het oplei dingsinstituut voor motorfietsmon- teurs, verzorgt cursussen. Hierbij worden zaken behandeld, die elke motorrijder behoort te weten en die onderweg van pas kunnen komen. Op een van de parkeerplaatsen bij het RAI complex zijn de Chester- field-opstapdagen. Iedereen zon der motorrijbewijs, mits ouder dan 18 jaar, kan hier onder begeleiding van erkende instructeurs kennis maken met de motorfiets. Mensen de'Op de laatste dag van de Mo toRAI (zondag 30 oktober) houden het Weekblad Motor en Amster dam RAI samen met de Amster- damse politie weer deze motor- toertocht door hartje Amsterdam. Iedereen kan meerijden. Op het parkeerterrein aan de Wielingen- straat (P7) worden alle motorrij ders verwacht voor de start. Vanaf negen uur serveert het Weekblad Motor de deelnemers een kopje motor van u is. De MotoRAI is donderdag 27 en vrijdag 28 oktober open van 10 tot 21 uur. Zaterdag 29 en zondag 30 oktober van 10 tot 17 uur. De toe- gangsprijs is 15 gulden per per- soon. Jeugd van 4 t/m 11 jaar mits begeleid, houders van Pas 65 en groepsbezoek (minimaal 20 perso nen en mits vooraf schriftelijk aan- gemeld) betalen 10 gulden perper- In een snel genomen bocht blijft de carrosserie van de Citroen Xantia Activa vrijwel horizontaal. Een scheef hangende auto in een bocht is even vanzelfsprekend als water dat omlaag stroomt. De car rosserie helt over omdat aan n kant de veren worden ingedrukt. Dat is een volstrekt natuurlijk verschijn- sel, hetgeen valt toe te schrijven aan de middelpunt vliedende krachten die in een bocht optreden. Automobielfabrikanten proberen op tal van manieren dat overhellen te onderdrukken. Behalve dat het een betere wegligging oplevert is een horizontale carrosserie wel zo comfortabel. Het scheelt de inzit- tenden heel wat tegen hangen om op de plaats te blijven. Ducati 748 Citroen introduceert nu voor de Xantia een systeem van actieve stabilisatie. Het is gebaseerd op het Het Britse Marcos is een van die unieke merken, waar auto's nog geheel met de hand worden ge- bouwd. De ambachtelijke firma le- vert twee modellen: de Mantara en de LM 500. Het zijn sportwagens Op zijn zachtst gezegd is de Marcos Mantara Spyder een opmerkelijkeverschijning. van de eerste orde. Eigenwijs van uiterlijk en een interieur met een hoog gehalte aan walnotehout en handgestikt leer. Per definitie is handwerk duurder dan een volstrekt geautomatiseer- de autoproduktie. De bouw van elke auto vergt tientallen malen meer tijd bij Marcos dan bij mer ken die het van volume moeten hebben. De koper van zo'n stukje Brits handwerk krijgt echter wel de garantie dat zijn auto met zorg in elkaar is gezet door vakmensen, die het merk op handen dragen. Bovendien stelt Marcos elke klant in de gelegenheid in de fabriek te komen kijken naar de produktie van zijn Mantara of LM 500. Marcos is in Nederland echter als sportwagen tamelijk onbekend. Daarin lijkt verandering te komen. De Abemy Groep, ondermeer im- porteur van Mitsubishi, Hyundai en FSO, brengt het Britse merk in ons land op de markt. Daarvoor is een apart importbedrijf opgericht onder de naam Marcos Nederland. Dat is gevestigd in Ridderkerk. Een prijs van 119.500 gulden voor de Mantara Spyder is natuurlijk een behoorlijk bedrag. Toch is dat voor een met de hand gebouwde auto niet eens zoveel. Bovendien gaat het om een sportwagen, die in prestaties een twee keer zo kostba- re Porsche Carrera 2 kan evenaren. Dat geldt met name voor de acce leratie van 0-100 km/uur, die zich bij de Marcos in slechts 5,4 secon- den voltrekt. Terwijl de Porsche in 5,6 seconder! de 100 kilometer heeft bereikt. De topsnelheid be draagt van deze Britse sportwagen is 225 km/uur. Onder de kap van de excentriek ogende Marcos Mantara huist een achtcilinder motor, die 140 kW/ 190 pk ontwikkelt. De krachtbron met een cilinderinhoud van 4,0 li ter is afkomstig van Rover. De sportversie van de Mantara heeft een motor van 4,5 liter en een maximum vermogen van 225 kW/ 305 pk. De acceleratie van 0-100 km/uur vergt slechts 4,65 secon der De Spyder is nog eens extra leuk, omdat het de versie is met een lin- nen dak. Met deze auto kan dus te vens open worden gereden. Bo vendien steelt de Marcos zonder dak letterlijk overal de show. op zichzelf al vrij unieke elektro- nisch geregelde 'hydractieve' veersysteem. Dat levert voortreffe- lijk comfort op. Grote en kleine oneffenheden worden als het ware glad gestreken. De actieve stabilisatie is een uit- breiding van de elektronica die het veersysteem bestuurt. Zodra een sensor het insturen van een bocht waarneemt, zorgt het systeem eerst voor verhoging van de stijfheid van de stabilosatorstangen. Deze zijn onder alle auto's te vinden en dienen ervoor om het overhellen in bochten sowieso al te beperken. Het systeem van Citroen laat het niet alleen bij aanpassing van de stabilisatorstangen. Bij een zeer scherpe bocht komen op aanwij- zing van de sensoren en de elektro nica nog twee hydraulische werk- cilinders in actie. Deze drukken de carrosserie letterlijk zoveel moge- lijk in een horizontale positie. Dit alles geschiedt razendsnel. Citroen zal het systeem van actieve stabilisatie begin volgend jaar in- troduceren op de Xantia Activa. Het gaat hier om een zeer uitge- breide versie. Zo beschikt hij ook over ABS op de remmen. Juist in combinatie met het geavanceerde veersysteem is de Xantia Activa volgens de Franse autoproducent een auto met een hoge graad van veiligheid. Onder de motorkap doet een 2,0 li ter zestienkleppen motor dienst. Die levert een vermogen van 110 kW/150 pk. Voldoende voor pitti- ge prestaties, waarbij de actieve stabilisatie goed tot zijn recht komt. De prijs van de Xantia Acti va is nog niet bekendgemaakt. In elk geval gaat het wel om een top- model van de range, dus waar schijnlijk een van de prijzigste uit- voeringen. Dankzij een hoge zitpositie en het enorme glasoppervlak (de voorruit meet 1,4 vierkante meter, terwijl het totale glasoppervlak 4,3 vier kante meter bedraagt) heb je van- achter het stuur zicht tot twee of drie auto's verder. De 806 weegt 1585 kilo. Dat is vrij veel. Het is niet bepaald gunstig voor de froogte van de wegenbe- lasting, die in ons land aan het ge wicht is gerelateerd. Daarnaast lust de Peugeot best een ferme slok benzine om al die kilo's telkens weer van de plaats te krijgen. Wij noteerden een verbruik van ten minste een liter brandstof per tien kilometer. De 806 is door zijn formaat geen handzaam voertuig in de stad. Par- keren in parkeerhavens vergt nogal wat zweetdruppels. Goedkoop is de ruimte-auto allerminst, maar dat geldt voor al dit soort wagens. De 806 SR zit ten opzichte van de concurrentie met zijn prijs van 57.900 gulden nog niet eens zo be- roerd. De wat luxere ST moet 62.400 gulden opbrengen. Peugeot biedt volop waar voor het geld. De afwerking is prima en de uitrusting van de 806 mag best als luxe wor den omschreven, hoewel hij zich op dat punt niet echt onderscheidt van de zustermodellen Citron Eva sion en Fiat Ulysse. Het blijft een kwestie van smaak en merkvoor- keur als het gaat om de uiteindelij- ke keuze. De vele ruimte is een standaard De Peugeot 806 is een erg prettige auto met onverwacht goede rij-eigenschappen. gegeven in een ruimtewagen. met een rijbewijs, maar zonder motor kunnen de motorfiets probe ren. Ook hierbij begeleiden erva- ren instructeurs de motorrijder bij de eerste meters. Motorfans, die nog te jong zijn voor het rijbewijs, kunnen terecht in een aparte hal. Met als thema 'Urban Jungle' wordt hier een speciale presentatie verzorgd van alle brommers en bromscooters die in Nederland te koop zijn. Men kan ook meedoen aan Joey's soundmixshow. Voor de vroege vogels onder de motofrijders is ook dit jaar weer de inmiddels traditionele 'Bikerspara- koffie om goed wakker te worden. Echte motorrijders gaan natuurlijk per motorfiets naar de MotoRAI 94. Ieder jaar vormen de parkeer- terreinen van de RAI Nederlands grootste openluchtshow van mo- torfietsen. Trotse motorfietsbezit- ters willen immers zien en gezien worden. Amsterdam RAI neemt extra maatregelen om het verkeer in goede banen te leiden. In nauwe samenwerking met de Amsterdam- se politie worden de motorrijders zo snel mogelijk naar de tentoon stelling geleid. Voor't eerst wordt het parkeerterrein voor de RAI geheel afgezet en bewaakt. Neem uw kentekenbewijs mee, zodat u te alien tijde kunt aantonen welke De opmars van de ruimtewagen is begonnen. De afgelopen tien jaar hadden de Chrysler Voyager en de Renault Espace het rijk alleen. Nu staat de concurrentie te trappelen. De Fiat Groep en PSA (Peugeot/ Citron) ontwikkelden samen een ruimte-auto, die als Fiat Ulysse, Lancia Z (Zeta), Citron Evasion en Peugeot 806 verkocht wordt. Volkswagen en Ford zullen vol gend jaar een eendrachtig ontwik- keld model presenteren. Dan is er nog Mercedes-Benz, dat in 1996 de Viano zal lanceren. Terwijl Opel de modellen van General Motors onder eigen vlag gaat ma ken. Het aanbod zal de komende jaren spectaculair groeien. De variant van Fiat/PSA is n van de eerste van deze nieuwe vloed- golf. Wij beproefden de Peugeot versie, de 806. Het is een imposan- te verschijning. Dat komt vooral door de hoogte 1,71 meter) en het feit dat het dak doorloopt tot boven de achterbumper. Door de verder sobere lijnen maakt de Peugeot een statige indruk. Van binnen biedt de auto een zee aan ruimte. Omdat de pook in het dashboard zit en de handrem links van de bestuurder is er veel ruimte tussen de voorstoelen. Daardoor kan de stoel zelfs 180 graden draaien en het is bijvoorbeeld mo gelijk om tussen de zetels door de achterbank te bereiken. Het is maar n van de vele functionele details. Andere voorbeelden zijn de radio die achter een apart deurtje zit, de ventilatie-openingen voor de ach- terpassagiers, de extra zijruitjes vg- gr de voorste portieren en de twee schuifdeuren voor de achterpiasagi- ers. De auto kan daardoor zowel van links als van rechts worden be- treden of verlaten. De achterstoe- len zijn in een handomdraai uit de vergrendeling te nemen en te ver- plaatsen. Wat betreft het rijden met de auto staat de bestuurder een zeer aange- name verrassing te wachten. De tweeliter motor (89kW/123 pk) doet onhoorbaar zijn werk, terwijl ook bandengeluid of windgeruis maar mondjesmaat hoorbaar zijn. De 806 laat zich makkelijk bestu- ren en doet wat dat betreft niet on der voor een sedan of stationwa- gon. De grote Peugeot ontpopt zich tot een gebruiksvriendelijke auto. Hij biedt een moeilijk te om- schrijven gevoel van rust en ruim te, waarbij de stilte en het bedie- ningsgemak keer op keer opvallen.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 1994 | | pagina 17